Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا: نیروهای خارجی مطابق مهلت از قبل تعیین شده از افغانستان خارج می‌شوند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۰, ۱۴۰۰)

جین ساکی، سخنگوی کاخ سفید امریکا، می‌گوید که روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان مطابق مهلت از قبل تعیین شده رییس جمهور بایدن به پیش میرود.

جین ساکی روز گذشته (چهارشنبه، ۹ سرطان) در یک نشست خبری در کاخ سفید در باره اینکه نیروهای امریکایی تا تاریخ چهارم ماه جولای از افغانستان خارج خواهد شد یا نه گفت که این خروج مطابق دستور جوبایدن صورت خواهد گرفت.

ساکی افزود که اداره بایدن در تلاش است تا روند توزیع ویزه به ترجمانان افغان را سرعت ببخشد.

این درحالی است که قبل از این رسانه‌ها به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش کرده بودند که همه نیروهای خارجی تا روز استقلال امریکا از افغانستان خارج خواهند شد.

تلویزیون سی‌ان‌ان امریکا امروز گزارش کرده است که در چند روز دیگر همه نیروهای امریکایی از افغانستان خارج خواهند شد.

درهمین حال، رسانه بریتانیایی دیلی میل نیز گزارش کرده است که در چند روز دیگر همه نیروهای نظامی بریتانیا افغانستان را ترک خواهند کرد.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوالی که همه نیروهای خارجی بدون آن سربازان که برای محافظت سفارت امریکا در کابل باقی خواهند ماند از افغانستان خارج مشوند یا نه گفت: “به نظرم برای پاسخ این سوال باید به وزارت دفاع مراجعه کنید، اما در مهلت تعیین شده چیزی تغیرات نیامده است.”

جین ساکی در باره انتقال ترجمان افغان گفته:” واشنگتن حالا تمرکز میکند تا این روند را سرعت ببخشد. طوری که ما جمعه گذشته اعلان کردیم که گزینه‌های را بررسی میکنیم تا این ترجمانان به موقعیت دیگر انتقال شوند تا در آنجا اسناد خود را پروسس کند.”

این در حالی است که روز گذشته وزارت دفاع امریکا اعلام کرد که امریکا شماری از سربازان‌اش را برای حفاظت سفارت امریکا در کابل و تامین امنیت میدان هوایی کابل حفظ خواهند کرد.

رویداد های اخیر

گوترش: امارت اسلامی برای به رسمیت شناخته شدن باید حقوق بشر را احترام کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل  گفته است که اگر امارت اسلامی میخواهد از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شود باید به حقوق بشر احترام قایل شود.

آقای گوترش روز گذشته به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که امارت اسلامی باید احترام کامل به حقوق زنان، دختران داشته و نگرش مثبت نسبت به حقوق بشر داشته باشد تا از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شود و نیز “کمک های جهانی را برای مردم اش به دست بیاورد.”

دبیر کل سازمان ملل برای سال جاری میلادی پنج هشدار را به جهان گوشزد کرد که شامل بیماری همه گیر کووید-۱۹ و افزایش نابرابری جهانی، امور مالی جهانی، بحران اقلیمی، بی‌قانونی در فضای سایبری، و تهدید صلح و امنیت جهانی هستند و “این هشدارها نیازمند بسیج تمام کشورها است.”

آقای گوترش میگوید: “حالا زمان تنها فهرست کردن چالش ها نه، بلکه زمان اقدام است. تمام این چالش ها در محور شکست حکومت داری جهانی است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بسته شدن راه‌های مواصلاتی در پی برف باری سنگین در کشور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

مقام‌های وزارت فواید عامه می‌گویند که به دلیل بارش شدید برف راه‌های برخی مناطق دور دست کشور بسته شده است.

مسوولان می افزایند که وزارت فواید عامه تلاش می‌کنند تا با کاهش بارش برف، راه‌های مسدود شده را بازگشایی کنند.

به گفته‌ای مسوولان وزارت فواید عامه، شاهراه سالنگ به دلیل برف و طوفان به روی ترافیک اکنون مسدود است.

مقام‌ها می افزایند که شاهراه غور – هرات،  دایکندی – بامیان، سرک هرات – تورغندی و راه‌های برخی ولسوالی‌های بلخ، برخی از سرک‌ها در ولایات وردک، پروان، پنجشیر، سرپل، بدخشان، نورستان، بغلان و پکتیا به دلیل ریزش سنگین برف بسته است.

مولوی حمید الله مصباح، سخنگوی وزارت فواید عامه، در این باره گفت:” در آن ولایات که برف زیاد شده است در آنجا در کنار کارمندان فواید عامه با دیگر شرکت‌ها نیز قرارداد انجام دادیم. راه کابل و سروبی نیز بسته شده بود.”

اتحادیه شرکت‌های ترانسپورتی می‌گویند که وزارت فواید عامه باید هرچه زدوتر راه‌های مسدود شده را باز کند در غیر شمار زیاد وسایط نقلیه در مسیر‌ها و هوای سرد متفوف می مانند.

اعضای بخش خصوصی همچنان می‌گویند که باز کردن مسیرهای مواصلاتی باید به طور منظم نظارت شود تا اطمینان حاصل شود که این مسیرها به طور منظم به مارکیت دست رسی داشته باشند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending