Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا مواضع طالبان را در دو ولایت بمباران کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۰)

نیروهای امریکایی مواضع طالبان را در شمال افغانستان آماج حمله هوایی قرار داده است.

شبکه فاکس نیوز به نقل از یک مقام وزارت دفاع امریکا گزارش کرده است که مواضع طالبان در ولایت های بغلان و قندز آماج حملات هوایی نیروهای امریکایی قرار گرفته است.

در گزارش آمده است که شمار نامعلوم از جنگجویان طالبان در این حملات کشته شده اند.

از سوی هم طالبان با تایید این خبر حملات نیروهای امریکایی در برابر این گروه را محکوم کرده است.

این گروه در اعلامیه ای هشدار داده است که “همچو اعمال تحریک کننده زمینه را به عکس العمل مساعد میسازد.”

در اعلامیه طالبان آمده است: “اشغالگران باید متوجه خروج خود شوند، نه در جنگ دخیل شوند و نه تراژیدی افغان ها را دوامدار سازند، ور نه مسوولیت عواقب آن بر دوش خود شان خواهد بود.”

این در حالی است که طالبان از آغاز روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان حملات گسترده ای را در سراسر کشور راه اندازی کرده اند.

حملات این گروه تنها با واکنش منفی شمار زیادی از افغان‌ها مواجه شده، بلکه هزاران تن دیگر را نیز واداشته است تا در برابر این گروه سلاح بردارند.

وزارت دفاع ملی نقش مردم در حمایت از نیروهای دولتی را بسیار اثر گذار می داند و تاکید می ورزد که نیروهای مردمی تحت یک شرایط و در هماهنگی به نهادهای امنیتی به پیش می رود و برای دفع حمله های طالبان بسیار سودمند بوده اند.

روح الله احمدزی سخنگوی این وزارت میگوید: “ازعملکرد وحشیانه طالبان مردم به ستوه رسیدند و در کنار نیروهای امنیتی قرار گرفتند و یک مورال (روحیه) قوی و انگیزه برای نیروهای امنیتی دادند و سلاح برداشتند و در دفاع از کشور ایستاده شدند و این خیزش ها تحت یک شرایط بوده و هر تصمیم و هر قدم شان با سکتور امنیتی در هماهنگی به پیش می رود.”

رویداد های اخیر

فرانسه بیش از ۳۰۰ تن را از افغانستان خارج کرد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه فرانسه روز گذشته (جمعه، ۱۲ قوس) گفته که بیش از ۳۰۰ افغان، شهروندان فرانسه و هالند را از افغانستان خارج کرده است.

این وزارت افزوده که ۲۵۸ افغان، ۶۰ شهروند هالند، ۱۱ شهروند فرانسه و شمار نامشخص افراد مرتبط به آن‌ها را از افغانستان بیرون کرده است.

فرانسه گفته که قطر در خروج این افراد کمک کرده است.

به گفته‌ای وزارت خارجه فرانسه از دهم سپتمر  تاکنون حدود ۴۰۰ افغان و ۱۱۰ شهروند فرانسه را از کابل خارج کرده است.

این وزارت همچنان افزوده است که فرانسه و قطر به تاریخ دوم دیسمبر ماموریت بشردوستانه به هدف انتقال تجهیزات طبی، غذا و تدارکات زمستانی را به سازمان‌های بین‌المللی فعال در افغانستان انجام داده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمیساریای عالی پناهندگان خواستار کمک بیشتر به افغانستان شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۰)

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، برای فراهم سازی کمک های بشردوستانه برای ۳.۵ میلیون نفر در افغانستان که به دلیل جنگ آواره شده اند، خواستار حمایت بیشتر شده است.

این سازمان در اعلامیه ای گفته است که این آوارگان با کمبود سرپناه، لباس های گرم، مواد سوخت و غذایی و نیز تجهیزات صحی مواجه هستند.

در اعلامیه آمده است: “بحران بشردوستانه در حال تشدید است. گرسنگی به سطح غیرقابل پیشبینی رسیده است. نزدیک بخ ۲۳ میلیون نفر که ۵۵ درصد نفوس افغانستان را در بر می‌گیرد، به گرسنگی مفرط مواجه است و نزدیک به ۹ میلیون آن در معرض خطر قحطی هستند.”

این سازمان همچنان بر تهیه مواد غذایی برای افراد آسیب پذیر در کشور، به عنوان یک اولویت تاکید کرده است.

بر اساس اعلامیه: “در این سال، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل حدود ۷۰۰ هزار نفر بی جا شده داخلی از اواسط ماه آگست به این طرف کمک کرده است. در حال حاضر، هر هفته به ۶۰۰ هزار نفر رسیدگی میکنیم.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

نیروهای امنیتی یک دختر را از چنگ ربایندگان در بلخ نجات دادند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۰)

نیرو های امنیتی در بلخ می گویند در یک عملیات مشترک توانسته اند یک دختر را از چنگ آدم ربایان نجات دهند.

سدره دختر ۹ ساله صبح روز سه‌شنب از مربوطات ناحیه سوم از سوی آدم‌ربایان اختطاف شده بود.

نیروهای امنیتی میگویند که در این عملیات ۹ آدم را را نیز بازداشت شدند.

به گفته آنان در جریان عملیات، یکی از اختطافچیان کشته و مقدار از سلاح و مهمات نیز به دست نیروهای امارت اسلامی افتاده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است