Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا مواضع طالبان را توسط بی ۵۲ هدف قرار داد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۴۰۰)

پس از شدت گرفتن حمله‌های طالبان، بمب افکن‌ بی -۵۲ امریکایی شب گذشته (یکشنبه، ۱۶  اسد) مواضع طالبان را در ولایات هلمند، جوزجان و پکتیا هدف قرار داده اند.

رسانه‌های غربی گزارش کرده است که این حملات به دستور جو بایدن، رییس جمهور امریکا صورت گرفته است.

حکومت افغانستان تایید میکند که بمب افکن‌های بی ۵۲ مواضع جنگجویان طالب را در شهر، شبرغان و همچنان در ولایت پکتیا هدف قرار داده اند.

روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی، در این باره گفت:” ضربات هوایی طیاره‌های بی ۵۲  حمایت قاطع در ولایات پکتیا و جوزجان نزدیک به ۶۰۰ طالب کشته شده  بیشتر از ۳۰۰ تن شان زخمی شده اند.  “

طالبان نیز در یک اعلامیه تایید کرده که امریکا در هلمند حملات هوایی راه اندازی کرده است.

بمب افکن‌های بی ۵۲ وابسته به ارتش امریکا برای حمله بر مواضع طالبان از پایگاهی هوایی ایالات متحده در قطر پرواز می کنند.

ادامه حمله‌های هوایی امریکا بر مواضع طالبان، نمادی از تعهد واشنگتن برای پشتیبانی از دولت افغانستان در نبرد با طالبان پنداشته می شود.

قبل از این امریکا بارها گفته بود که به حمایت از نظامیان افغان ادامه خواهد داد و حتا حمله‌های هوای اش را بیشتر خواهد ساخت.

حسن پکتیاوال، عضو کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده گان، در این باره گفت:” اگر امریکا میخواهد نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را حمایت بکند. من فکر میکنم که حملات طیاره‌های بی ۵۲ مشکلات افغانستان را حل خواهد کرد. “

آگاهان نظامی می گویند، حملات هوایی بمب افکن‌های بی ۵۲ امریکایی تغییر چندانی در وضعیت جنگ افغانستان نیاورده است.

سرور نیازی، آگاه نظامی، در این باره گفت:” ایالات  متحده امریکا به جای بمباردمان‌ها که توسط طیاره بی ۵۲ باشد یا دیگر طیاره باشد خوب است که بالای پاکستان فشارهای سیاسی و اقتصادی و نظامی را  وضع بکنند.”

مردم افغانستان با هواپیمای نظامی نوع بی-۵۲ آمریکایی بعد از حمله ۱۱ سپتامبر و به دنبال آن بمباران مواضع گروه طالبان توسط آمریکا در سال ۲۰۰۱ آشنا استند.

 امریکا پس از آغاز روند خروج کامل نظامیان اش از افغانستان این بمب افکن‌ها را در پایگاه نظامی اش در بیرون از افغانستان مستقر کرده است.

این درحالی است که روز گذشته رسانه‌های غربی به نقل از منابعی در دولت امریکا گزارش کرده اند که جو بایدن رییس جمهوری این کشور، دستور داده است که برای سرکوب طالبان از بمب‌افکن‌های بی-۵۲ استفاده شود.

دیلی‌میل و روزنامه تایمز گزارش کرده اند که این بمب افگن غول پیکر با حمایت ای سی- ۱۳۰، برای توقف حملات طالبان بالای بزرگ شهرها موثر خواهد شد.

این در حالی است که طالبان پس از اعلام زمان بندی برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، حملات گسترده ای را بالای نیروهای افغان، ولسوالی و شهرهای بزرگ آغاز کرده اند.

رویداد های اخیر

دیدار وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست ناتو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

مولود چاوش اوغلو و آنتونی بلینکن وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست وزیران خارجه ناتو در لتونی دیدار کردند.

آقای چاوش اوغلو پیش از این نشست گفت که با اوکراین و روسیه در تماس است تا زمینه برای کاهش تنش میان دو کشور را فراهم کند. وزیر خارجه ترکیه افزوده است که تحریم ها علیه مسکو بحران کنونی را حل نخواهد کرد.

مقام های اوکراین و غرب گفته اند که مسکو نیروهای را در مرز با اوکراین مستقر کرده است. اوکراین امروز ار ناتو خواست تا تحریم هایی را علیه روسیه وضع کند.

گفته میشود که وزیران خارجه امریکا و ترکیه در مورد آخرین تحولات منطقه به شمول اوکراین، لیبیا و افغانستان گفتگو کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است