Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا فصل جدید دیپلوماسی را در افغانستان باز می‌کند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۴۰۰)

رییس جمهور امریکا در اجلاس عمومی سازمان ملل، با دفاع از تصمیم‌اش مبنی بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان می‌گوید، کشورش بحران ۲۰ ساله در افغانستان را ختم کرده است.

همزمان با این امیر قطر در این نشست، از جامعه جهانی می خواهد که گفت‌وگو ها با نظام دولت کنونی در افغانستان را دوام بدهند.

رییس جمهور ترکیه می‌گوید؛ جدا از مسایل سیاسی افغانستان به کمک‌های بشر دوستان از سوی جامعه بین‌المللی نیاز دارد.

هفتاد و ششمین نشست اجلاس عمومی سازمان ملل متحد بدون نماینده از دولت افغانستان آغاز شد، اغلب کشورهای قدرتمند دنیا به حمایت مردم افغانستان دست بلند کردند.

اما جو بایدن در اولین سخنرانی‌اش به عنوان رییس جمهور امریکا در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد، از تصمیمش برای خروج کامل نیروها از افغانستان دفاع می‌کند.

جوبایدن، رییس جمهور امریکا گفت:” ما به بحران ۲۰ ساله در افغانستان پایان داده ایم و فصل جنگ دوامدار را بسته ایم. اکنون فصل نو دپلوماسی ثابت را باز می‌کنیم؛ ایالات متحده در صورت نیاز برای مبارزه با هراس‌افگنی، از نیروی نظامی هم استفاده خواهیم کرد، اما فشار نظامی به عنوان گزینۀ اخیر خواهد ماند.”

اما قطر که دست کم یازده سال میزبان دفتر امارات اسلامی بود، در این نشست از دولت افغانستان کماکان حمایت می‌کند و از جهان می‌خواهد به افغانستان کمک هایشان را دوام بدهند.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر گفت:” ما به اهمیت جامعۀ جهانی تاکید می‌کنیم که در چنین وضعیت دشوار از افغانستان حمایت کنند و با وجود اختلاف‌های سیاسی، به کمک‌های بشری ادامه دهند. ما همچنان به اهمیت ادامه گفت‌وگوها با طالبان تاکید می‌کنیم، زیرا نادیده گرفتن آنها، اختلاف‌های را ایجاد می‌کند و واکنش به میان می‌آورد. اما گفت‌وگوها می‌تواند نتیجه مثبت داشته باشد.”

ترکیه که تا کنون چندین بار گفته است می‌خواهد باسران دولت تازه افغانستان دیدار کند، اینجا در نشست عمومی سازمان ملل رییس جمهوری اش از دنیا می‌خواهد افغانستان را فراموش نکنند.

رجب طیب اردغان، رییس جمهور ترکیه می‌گوید که:” ما آخرین بار در افغانستان به شیوه‌ای بسیار دردناک شاهد بودیم، مردم افغانستان تنها گذاشته شده اند. آنها با پیامدهای بی ثباتی و درگیری هایی که بیش از چهار دهه به طول انجامیده اند کنار گذاشته شده اند. صرف نظر از روند سیاسی، افغانستان به کمک و همبستگی جامعه بین‌المللی نیاز دارد.”

همسایگان افغانستان اما امریکا را انتقاد می‌کنند، زیرا به این باورند که سازنده شرایط کنونی در کشور تصمیم واشنگتن بوده و جوبایدن مسوول آن است.

ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران دراین باره گفت:” در سال گذشته دو تصویر تاریخ ساز شد، حمله مردم امریکا به گنگره این کشور و پرتاب شهروندان افغان از هواپیمای امریکا این را نشان داد که امریکا در حال سلطه بر جهان است.”

شی جین پینگ، رییس جمهور چین دراین باره گفت:” تحولات اخیر در وضعیت جهانی بار دیگر نشان می دهد که مداخله نظامی از خارج و به اصطلاح دموکراتیک دگرگونی چیزی جز ضرر ندارد. ما باید از صلح ، توسعه ، برابری ، عدالت ، دموکراسی و آزادی که ارزشهای مشترک بشریت هستند حمایت کنیم و تمرین تشکیل حلقه های کوچک یا بازیهای جمع صفر را رد کنیم.”

هرچند از افغانستان در این نشست به گونه رسمی دعوت نشده بود اما وزارت خارجه در نامه‌ای از مجمعه عمومی سازمان ملل خواسته است، تا از افغانستان وزیر خارجه را به عنوان نماینده دعوت و برای سخنرانی فرصت دهد.

رویداد های اخیر

سازمان جهانی صحت برای کمک به افغانستان ۳۷۸ میلیون دالر درخواست کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

مقام‌های سازمان جهانی صحت برای عرضه خدمات صحی در افغانستان خواستار کمک ۳۷۸ میلیون دالری از سوی جامعه جهانی شده اند.

به گفته‌ی این مقام‌ها این سازمان تلاش میکند تا ۲۳۳۱ مرکز صحی را در افغانستان فعال نگهدارند.

داکتر جمشید، مسوول هماهنگی سازمان جهانی صحت در افغانستان، گفت:”  با دیگر کمک کنندگان مانند، بانک جهانی، اتحادیه اروپا و دیگر نهادهای کمک کننده تلاش میکنیم که در کنار ۲۳۳۱ مرکز صحی که وجود دارد، مراکز تداوی کرونا را نیز فعال نگه بداریم “.

این درحالی است که قبل از این سازمان جهانی صحت از فروپاشی سیستم صحی افغانستان هشدار داده و گفته بود که بسیاری از کارمندان صحی معاش بدست نیاورده اند.

داکتر جمشید افزود:” تاکنون کمک ۳۷۸ ملیون دالری قطعی شده که برای جلوگیری از بحران بشری به سکتور صحی صورت خواهد گرفت. ما تعهد میکنیم که این کار را بزودی انجام میدهیم تا با قناعت دادن مردم دونران بیشتر را جذب کنیم”.

در همین حال، رییس برنامه انکشافی سازمان ملل متحد در افغانستان در سفری به ولایت کندهار میگوید که آنان در بخش انکشاف افغانستان نقش تاثیر گذار خواهند داشت.

عبدالله الدرداری، رییس برنامه انکشافی سازمان ملل در افغانستان، گفت:” باید واضح بسازم که نهادهای سازمان ملل که نماینده‌گان شان اینجا حضور دارند، کمک‌های فوری نمی‌کنند که برای شماری آب یا گندم فراهم کنند. ما اینجا آمده ایم تا تاکید کنیم که مردم خودشان باید کار کنند تا در نتیجه آن حاصلات افزایش یابند، ما یک اداره انکشافی استیم ومیخواهیم که با شما در بخش کارهای انکشافی کمک کنیم.”

همزمان والی کندهار اطمینان میدهد که امارت اسلامی تدابیر امنیتی را برای نهادهای کمک کننده خارجی روی دست دارد و زمینه رساندن کمک‌ها را فراهم می سازد.

حاجي محمد يوسف وفا، والی کندهار گفت:” حالا وقت آن است که کمک‌های لازم به مردم صورت بگیرد، مردم با مشکلات زیاد روبرو استند، مردمان زیاد از اثر جنگ‌ها در اغنداب، ژیری، پنجوایی، دند و ارغستان از خانه‌های بیجا شده اند. به دلیل بمباران امریکایی‌ها برخانه‌های شان حالا هیچ سرپناه ندارند.”

 این درحالی است که بسیاری از نهادهای سازمان ملل از بروز یک فاجعه بشری در افغانستان هشدار داده و گفته اگر کمک‌های بشری بگونه فوری با این کشور صورت نگیرد، زنده‌گی هزاران تن با تهدید مرگ روبرو خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

آماده‌گی پاکستان برای میزبانی نشست کشورهای اسلامی در باره افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان گفته که اسلام آباد برای میزبانی نشست فوق‌العاده وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با محور افغانستان اعلام آمادگی کرده است.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های پاکستانی قریشی روز گذشته (دوشنبه، ۸ قوس) با نشر اعلامیه‌ای از پیشنهاد عربستان سعودی برای برگزاری نشست فوری وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی در زمینه بررسی اوضاع افغانستان و کمک به این کشور استقبال کرده است.

وی می‌گوید: “ما اطمینان داریم  که دیگر کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی از پیشنهاد برای برگزاری نشست فوق‌العاده ۱۷ دسامبر امسال در اسلام آباد حمایت خواهند کرد.”

قریشی افزود: “افغانستان یکی از اعضای موسس سازمان همکاری اسلامی است و ما به عنوان بخشی از امت اسلامی با مردم افغانستان پیوندهای برادرانه دوستی و برادری داریم.”

وزیر خارجه پاکستان افزوده که افغانستان با یک بحرانی جدی انسانی روبرو است.

او گفته” این کشور در حال حاضر با یک وضعیت بحرانی جدی انسانی مواجه است،  میلیون‌ها افغان از جمله زنان و کودکان به دلیل کمبود مواد غذایی، دارو و سایر لوازم ضروری زندگی با آینده ای مبهم روبه رو استند و فصل زمستان بحران انسانی را تشدید کرده است.”

وزیر خارجه پاکستان می‌گوید:”ما باید تلاش‌های جمعی، کمک‌های فوری و مستمر برای کاهش نیازهای بشردوستانه مردم این کشور را افزایش دهیم و به همکاری با آنها برای رفاه افغانستان ادامه دهیم.”

وی یادآور شد که اولین نشست فوق‌العاده وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی درباره افغانستان در جنوری ۱۹۸۰ در اسلام‌آباد برگزار شده بود و پاکستان انتظار دارد تا ماه آینده، یک بار دیگر در اسلام‌آباد گرد هم می‌آید تا بر همبستگی پایدار خود با مردم افغانستان و حمایت از آنها تاکید کنیم.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

در انفجار ماین در شهر کابل پنج تن زخم برداشتند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

در یک انفجار ماین کنار صبح امروز (سه شنبه ۹قوس) دست کم پنج تن بشمول نیروهای امارت اسلامی زخم برداشتند.

این انفجار که برخاسته از یک ماین کنارجاده بود حوالی ساعت ۹:۴۵ در سرک دارالامان مقابل لیسه حبیبیه حوزه هفتم رخ داد و هدف ماین یک موتر هایلکس مربوط نیروهای امارت اسلامی گفته شده است.

به گفته شاهدان عینی این انفجار تلفات جانی نیز در پی داشته است، اما مقام‌های امنیتی تاکنون چیزی نه‌گفته اند.

پس از انفجار، نیروهای امارت اسلامی محل رویداد را مسدود نموده و امبولانس‌ها برای انتقال قربانیان به محل رسیدند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است، اما گروه داعش، مسئول تعدادی از انفجارهای ماه‌های اخیر در کابل بوده‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است