Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا طرح انتقال قدرت از جنرال میلر به فرانک مکنزی را تایید کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۴۰۰)

وزارت دفاع امریکا تایید میکند که طرح انتقال قدرت از جنرل میلر به جنرال فرانک مکنزی مورد تایید مقام‌های آن کشور قرار گرفته است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، یا پنتاگون، گفته که لووید آستین، وزیر دفاع آن کشور این طرح را تایید کرده است.

کربی افزوده است که این تغیرات بخش از روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان است.

او در این باره گفته” ما انتظار داریم تا این انتقال در اواخر همین ماه صورت گیرد.”

سخنگوی وزارت دفاع امریکا افزوده” جنرال میلر تا هفته‌های آینده در افغانستان باقی خواهند ماند تا مسوولیت‌های خود را به جنرال مکنزی تسلیم کند.”

امریکا گفته که جنرال مکنزی صلاحیت خواهند داشت تا حملات هوایی بر ضد گروه‌های هراس افگن راه اندازی کند.

کربی در این باره گفته” وی همچنان صلاحیت خواهد داشت تا برای حفاظت کشور از تهدیدهای هراس افگنان از افغانستان حمل‌ها راه اندازی کند و همچنان پس از روند خروج از تلاش‌های امریکا برای پشتیبانی مالی، لوژیستیکی و تخنیکی نیروهای افغان رهبری کند.”

امریکا افزوده که این روند برای حضور دیپلوماتیک امریکا در افغانستان مهم است و مقام‌های افغان و امریکایی در این باره تصمیم گرفته است.

بر بنیاد این گزارش وزیر دفاع امریکا تایید کرده است که پس از ختم ماموریت قاطع در افغانستان سرپرستی نیروهای امریکای برای حفاظت سفارت امریکا را جنرال  پیتر وازلی، فرمانده نیروی دریایی امریکا به عهده خواهد داشت.

این گزارش افزوده که جنرال کورتیس بوذارد، مسوول دفتر مدیریت همکاری امنیتی دفاعی در افغانستان خواهد بود و با جنزال وازلی همکاری خواهد کرد.

این درحالی است  که دفتر مدیریت همکاری امنیتی دفاعی در قطر است و نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را تمویل میکند که حمایت هوایی از راه دور نیز از صلاحیت‌های این دفتر شمرده میشود.

تجارت

نگرانی مردم از افزایش بهای مواد سوخت در افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

شهروندان از افزایش بهای مواد سوخت در کشور نگران اند.

مردم می‌گویند؛ اگر حکومت از عملکرد سکتور خصوصی نظارت نکنند، ممکن است کشور با یک بحران اقتصادی رو به رو شود.

هم اکنون قیمت یک لیتر پترول در کابل ۶۵ افغانی، یک لیتر تیل دیزل ۵۶ افغانی و یک لیتر گاز نیز بین ۷۲ تا ۸۰ افغانی به فروش می رسد.

در همین حال شورای سراسری فروشندگان تیل در کابل می‌گویدکه محدود ساختن مقدار پول از سوی بانک ها و انحصار تیل از سوی برخی شرکت ها از دلایل اصلی افزایش بهای این کالا در بازار است.

محمد آصف عضو شورای سراسری فروشندگان تیل افغانستان میگوید: “امارت اسلامی اگر میخواهد این را کنترل(اداره) کند، باید از بندرها کنترل کند. محصول (مالیه) ۵۰ فیصد کاهش یافته است. بخاطر که انحصاری است، د دست دو شرکت است، هر نرخی که خود میخواهند وضع میکند.”

مقام ها در اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گویند، قیمت ها در تمام بازار به دلیل محدودیت های وضع شده از سوی بانک افزایش یافته است.

خان جان الکوزی معاون فدارسیون اتاق سکتور خصوصی میگوید: “مشکل بزرگ این است که عمده فروش جنسی را به چنین نرخی عرضه نمی‌کند، بلکه پرچون فروش که جنس را از یک جای به جای دیگر انتقال میدهد بهای آن نیز افزایش می‌یاد.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بازداشت ۴۰ نفر در پیوند به انفجارهای ننگرهار

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

رییس امنیت ملی ننگرهار می‌گوید که در ارتباط به انفجارهای اخیر در جلال آباد ۴۰ تن را بازداشت کرده است.

به گفته‌ای این مسوول امنیتی در عقب چنین حملات دست استخبارات است.

این درحالی است که شبنه و یکشنبه هفته جاری جلال آباد گواه ۴ انفجار در مربوطات ناحیه‌های دوم، سوم و پنجم بوده است.

مسوولان صحی به رسانه ها گفته که در این انفجار ها ۷ تن جان‌باخته و ۲۵ تن دیگر زخمی شده ، اما رییس امنیت ملی ننگرهار می‌گوید ۴ تن در این انفجار ها جان‌باخته و ۶ تن دیگر زخم برداشته اند.

فقیر محمد یکی از رانندگان شرکت برق ننگرهار نیز روز شنبه در یکی از این انفجارها جان‌باخته است، از وی هفت فرزند خردسال به یادگار مانده است.

خانواده وی از مقام‌ها می‌خواهد که جنگ را پایان بدهند.

داعش از طریق رسانه‌ها مسوولیت انفجارهای روز شنبه و یکشنبه در شهر جلال آباد را به عهده گرفته است .

به خواندن ادامه دهید

جهان

فوران آتشفشان در اسپانیا بعد از ۵۰ سال

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

فوران آتشفشان شدید پس از ۵۰ سال در جزایر لاپالمای اسپانیا باعث تخلیه پنج هزار ساکن این منطقه شده است.

تصاویر برداشته شده از رویداد نشان می دهد که این آتشفشان رو به گسترش است و شماری از خانه ها را در مسیرش ویران کرده است.

این آتشفشان از ساعت ۳ پس از ظهر روز گذشته اغاز شده و حالا به سمت روستا ها دراین منطقه رو به سرازیر شدند است.

یک باشنده جزیره کنری اسپانیا گفته است: “نکته شگفت انگیزی که تاکنون من هرگز تجربه نکرده بودم، این است که سر و صدای ناشی از آتشفشان، مانند صدای به پرواز درآمدن همزمان بیست جنگنده است و بسیار صدای بلندی دارد و در نوع خود شگفت انگیز است.”

آنجل ویکتور تورس نخست وزیر اسپانیان هم به جزایر کناری رفته است و به مقام های محلی دستور داده که وضعیت را زیر نظر گرفته و به نیازمندان هرچه زوتر کمک بفرستند. مقام های محلی هم دستور تخلیه هر چه زودتر مناطق آسیب پذیر را داده است.

آقای تورس گفته است: “همه چیز طبق برنامه در حال انجام است و اولویت تضمین امنیت شهروندان لاپالما است. گدازه‌ها به آرامی به سمت ساحل در حال حرکت هستند و در حال حاضر قابل پیش بینی نیست که آیا مجبور به تخلیه منطقه دیگری بشویم یا خیر.”

پس از ثبت بیش از ۲۲ هزار زمین لرزه در یک هفته و در اطراف این آتشفشان، جزیره لا پالما در حالت آماده باش کامل به سر می‌برد.

تا کنون از خسارات بجا مانده ازین آتشفشان چیزی گزارش نشده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است