Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا: طالبان با گروه القاعده روابط نزدیک دارد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۷, ۱۳۹۹)

وزارت خزانه داری امریکا در یک گزارش تازه میگوید که گروه القاعده تحت حمایت طالبان در افغانستان قوت میگیرد.

این وزارت گفته است که با وجودیکه در توافقنامه امریکا و طالبان این گروه تعهد کرده بود که روابط خود را با القاعده قطع میکند، اما این دو گروه تاکنون روابط نزدیک دارد.

در این گزارش آمده است که ” در سال ۲۰۲۰ القاعده در افغانستان قوت گرفته است و همچنان در مناطق تحت حمایت طالبان فعالیت میکند. القاعده تاکنون وابسته به کمک گروه‌ها و افراد است که عقیده دارد که پول شان در راه بشردوستانه به مصرف برسد.”

این گزارش میگوید که طالبان از طریق مشاورین خود با گروه القاعده در تماس است و از آنها مشوره، رهنمایی و کمک مالی میگیرد.

گزارش افزوده است:” چهره‌های ارشد شبکه‌ی حقانی با گروه القاعده در مورد تشکیل یک قطعه مشترک با همکاری مالی این گروه گفتگو کرده است.”

وزارت خزانه داری امریکا افزوده است که عناصر القاعده  بشمول تحریک طالبان پاکستان در تلاش استند تا مناطق مرزی افغانستا و پاکستان را پنا‎‌ه گاهای امن بسازد.

این وزارت میگوید:” گروه القاعده برای نیمه قاره هند از رهبری ارشد این گروه پول بدست می آورد. در می سال ۲۰۲۰ طالبان و گروه القاعده روابط مستحکم داشت و به گونه منظم دیدار میکردند.”

این گزارش وزارت خزانه داری همچنان گفته است که گروه داعش در افغانستان از نگاه مالی بیشتر بر جمع آوری مالیات، اخاذی‌ها و دیگر منابع مالی داعش تکیه میکند.

در گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۹ میلادی طالبان و حکومت افغان بر پنا‌ه گاهای گروه داعش در ننگرهار حمله کردند که در نتیجه آن آشکار شد که این گروه از منابع طبیعی پول بدست می آوردند.

تاکنون طالبان و حکومت افغان در این باره چیزی نگفته است.

قبل از این مشارو شورای امنیت ملی امریکا با همتای افغانی خود گفته بود  که امریکا قصد دارد تا توافقنامه امریکا و طالبان را بازنگری کند.

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از بازگشایی نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امارت سلامی افغانستان روز پنج‌شنبه (۳۰ جدی) اعلام کرد که اتحادیه اروپا به صورت رسمی نماینده‌گی خود را در کابل بازگشایی کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در صحفه تویتر خود نوشته است که:” پس از دیدارها و ملاقات مکرر با نماینده‌گان اتحادیه اروپا، سفارت این نهاد برای حضور دایمی در کابل بازگشایی شد و به صورت رسمی کار را شروع کرد.”

آقای بلخی افزوده است که اتحادیه اروپا علاوه بر ۲۲۰ میلیون یورویی کمک بشردوستانه، کمک ۲۶۸ میلیون یورویی را نیز متعهده شده است.

عبدالقهار بلخی می‌گوید که بخشی از این کمک ویژه معاشات معلمان است که امارت اسلامی از آن استقبال می‌کنند.

این درحالی است که ملا محمد حسن آخوند، رئیس الوزرا حکومت امارت اسلامی از کشورهای اسلامی خواست که در مسئله‌ به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند.

ملامحمد حسن آخوند در نشست اقتصاد افغانستان که روز چهارشنبه (۲۹جدی) در کابل برگزار شد، اعلام کرد که به علت به رسمیت نشناختن حکومت تازه، افغانستان با چالش‌های گوناگون اقتصادی روبرو شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترکیه و قطر درباره چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌است که ترکیه و قطر در مورد چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند؛ اما مذاکرات در مورد جنبه‌های دیگر مانند تامین مالی ادامه دارد.

یکی از این منابع گفته‌است که قرار شده که امارت اسلامی امنیت بیرون میدان هوایی را بگیرد و هر کشوری که داخل میدان هوایی را اداره می‌کند، مسئولیت امنیت آن را نیز برعهده داشته باشد.

وزارت خارجه قطر هم روزگذشته (پنج‌شنبه، ۳۰ جدی) در بیانیه کوتاهی نوشته‌است که هیات قطر و ترکیه، مذاکرات فشرده‌ دو روزه در کابل را با دولت امارت اسلامی در مورد مدیریت میدان هوایی بین‌المللی کابل انجام داده‌اند.

در بیانیه آمده که سه جانب این گفتگوها توافق کردند که هفته آینده در دوحه دور دیگر گفتگوها تکمیل شود.

این درحالی است که امارت اسلامی در گذشته گفته بود که حضور نیروهای خارجی برای تامین امنیت میدان هوایی کابل را نمی‌پذیرند؛ ولی خواهان همکاری در مدیریت فنی میدان هوایی از سوی قطر و ترکیه است.

مقام‌‌های ترکیه پیش ازاین اعلام کرده بود که در صورت فراهم شدن شرایط، ترکیه پنج میدان‌ هوایی را به صورت مشترک با قطر مدیریت خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending