Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا خواهان آتش بس دایمی و همه جانبه در  افغانستان است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 22, 2021)

سفارت امریکا در کابل امروز (پنجشنبه، ۳۱ سرطان) از طالبان و طرف‌ها درگیر خواسته تا به خشونت‌ها پایان دهد و آتش بس دایمی و همه جانبه اعلام کنند.

سفارت امریکا در این باره گفته”ما از طالبان و همه طرف ها می خواهیم که فوراً به خشونت پایان داده، با آتش بس دائمی و همه جانبه موافقت” نمایند.

این سفارت از طالبان خواسته که در گفتگوهای صلح برای رسیدن به یک توافق سیاسی فراگیر سهم فعال بگیرد.

سفارت امریکا در این باره افزوده “در مذاکرات صلح برای پایان دادن به درد و رنج مردم افغانستان و هموار کردن راه برای یک توافق سیاسی فراگیر که به نفع همه افغان ها باشد، به طور کامل سهم گرفته و اطمینان دهند که افغانستان دوباره به پناه گاه امن تروریستان بدل نمی شود.”

این در حالی است که قبل از این نمایندگان ۱۵ کشور در یک اعلامیه مشترک از طالبان خواسته بود تا خشونت‌ها را پایان دهد و آتش بس فوری اعلام کند.

این کشورها افزوده بود که جنگ کنونی روند صلح افغانستان را خدشته دار میسازد.

رویداد های اخیر

افزایش شمار قربانیان سیلاب‌ها در نورستان به ۱۱۳ نفر

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 31, 2021)

شمار جان باختگان سیلاب های هفته گذشته در ولایت نورستان به ۱۱۳ نفر افزایش یافته است.

جمعیت هلال احمر افغانی امروز در اعلامیه ای گفته است که در نتیجه سرازیر شدن سیلاب ها در روستای میرداش ولسوالی کامدیش ولایت نورستان ۳۴ نفر نیز زخمی شده اند.

در اعلامیه آمده است: “۱۷۳ خانه به طور کلی، یک باب مسجد جامع و دو باب مسجد کوچک، ۹۰۰ جریب زمین زراعتی، ۱۴ باب آسیاب، یک پل عمومی و هفت پلچک، یک باب رستورانت محلی، ۱۳ باب دکان، چهار پایه داینموی برق، چهار عراده موتر و دو عراده اسکواتور تخرب گردیده است و همچنان سیستم آب آشامیدنی و ۳۲۰۰ درخت مثمر نیز از بین رفته است.”

این نهاد گفته است که به همکاری نهادهای ذیربط مصروف رسانیدن سرپناه عاجل، آب آشامیدنی، عرضه خدمات صحی، تهیه و توزیع مواد غذایی و غیر غذایی بوده که در مرحله بعدی به کمک احیای مجدد خانه های تخریب شده خواهد پرداخت.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

احتمال قطع کمک‌های اتحادیه اروپا در صورت به قدرت رسیدن طالبان از راه نظامی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 31, 2021)

توماس نیکلسن٬ سرپرست نمایندگی اتحادیه اروپا برای افغانستان میگوید که اگر طالبان از راه زور به قدرت برسند اتحادیه اروپا و دیگر کشور ها نظام آن ها را به رسمیت نخواهند شناخت.

آقای نیکلسن در گفتگوی ویژه با آریانا نیوز می گوید که در صورت رسیدن طالبان به قدرت از راه زور این اتحادیه کمک هایش را به افغانستان قطع خواهد کرد و کشور منزوی خواهد شد.

توماس نیکلسن میگوید: “آمدن طالبان به قدرت فکر نمیکنم آن قدر هم ساده باشد که دیگران فکر می کنند. اما اگر طالبان قدرت را از راه نظامی به دست گیرند از سوی اتحادیه اروپا آنها به رسمیت شناخته نخواهند شد.”

وی با ابراز نگرامی از وضعیت جاری در افغانستان تاکید می کند که اگر هیچ یک از دو طرف از خود انعطاف پذیری برای پذیرفتن خواست های شان، نشان ندهند درگیری ها همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

آقای نیکلسن می‌گوید: “ما به گونه واضح بسیار بسیار نگران وضیعت هستیم. ما تلاش می کنیم که در حد توان در افغانستان دخیل باقی بمانیم. ما به کمک های انکشافی خود ادامه می دهیم ما به از لحاظ سیاسی هم دخیل می‌مانیم.”

این دیپلومات اروپایی طالبان را متهم می کند که هیچ پیشنهاد واضیحی در میز مذاکره با هیات جمهوری اسلامی ندارند و این گروه در فکر این است که از راه نظامی می تواند در مذاکرات صلح امتیاز گیری بیشتر کند.

توماس نیکلسن میگوید: “طالبان واقعا پیشنهاد واضحی را که چه می خواهند روی میز نگذاشته اند و این بخشی از مذاکرات است و یک چیز مهم برای مرحله بعدی است. اگر آنها طرح امارت اسلامی را که در دهه ۱۹۹۰ یا هر طرحی را که امارات اسلامی باشد روی میز بگذارند، نخیر آن قابل قبول نخواهد بود.”

امریکا، اتحادیه اروپا، سازمان ملل و دیگر هم‌پیمانان افغانستان پیوسته بر دستیابی طرف های منازعه یک توافق سیاسی تاکید کرده اند. اما حکومت و طالبان را یک دیگر را به بی ارادگی در مذاکرات متهم می سازند. از همین رو است که مذاکرات دوحه با گذشت ماه ها هنوز به هیچ نتیجه ای منجر نشده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار غنی با رهبران سیاسی و جهادی در مورد صلح

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 31, 2021)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری و سران سیاسی و جهادی کشور در نشستی بر ادامه مذاکرات صلح دوحه و پشتیبانی مردمی از نیروهای امنیتی تاکید کرده است.

رییس شورای عالی مصالحه ملی در پی این نشست می گوید که سران سیاسی و چهره های بانفوذ مردمی بر دفاع از حاکمیت ملی تاکید کردند و اعلام کردند که اجازه نمی دهند تا افغانستان به گذشته تاریک و قهقرا برگردد.

در این میان، نشست ترویکای توسعه یافته کشورهای سه به علاوه یک برای صلح افغانستان به زودی در قطر به رای زنی می نشیند.

دولت افغانستان در این نشست نماینده خواهد داشت و آجندای آن هم درخواست همکاری از کشور های روسیه چین و پاکستان برای متقاعد کردن طالبان به کاهش خشونت ها است.

هرچند به گفته مسکو این نشست قرار بود در هفته جاری برگزار شود اما با تاخیر یک هفته یی رو به رو شده است.

حفیظ رحمان نقی معاون حزب اسلامی گلبدین حکمتیار میگوید: “از حزب اسلامی دعوت شده است. اما تاخیر در این نشست دیده می شود و اگر ببینم به منافع واقعی افغانستان نباشد شرکت نمی کنیم.”

سوی دیگر، نشست استانبول هم برای پشتیبانی از نشست دوحه و آجندای آن قرار است بزودی برگزار شود؛ نشستی که ترکیه انتظار دارد همچون نشست بن برای افغانستان سرنوشت ساز باشد. اما طرف دولت افغانستان تا کنون به گونه رسمی در مورد این نشست چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است