Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا برای خروج مصوون ۱۲ هواپیمای اضافی به منطقه فرستاده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 8, 2021)

خبرگزاری اسوشیتید پرس به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش کرده که آن کشور ۱۲ هواپیمای جنگی اضافی برای حمایت نیروهای خارجی هنگام خروج از افغانستان به منطقه فرستاده است.

جنرال مارک میلی، رییس ستاد ارتش امریکا، گفته که ۱۲ هواپیمای جنگی (F-18) با ناوهواپیمابر آیزنهاور و شش بمب افگن‌ (بی ۵۲) که قبلا اعلام شده بود در بحیره عرب مستقر شده است.

به اساس گزارش‌ها صدها نیروه خاص امریکایی نیز در افغانستان جابجا شده تا از خروج مصون نیروهای خارجی حمایت کنند.

جنرال مارک میلی در این باره گفته که ” سطح پایدار از حملات خشونت‌ آمیز ادامه خواهد داشت.”

وی افزوده که پس از آغاز روند خروج سربازان خارجی از افغانستان این نیروها مورد حمله قرار نگرفته اند و در ادامه نیروهای افغان را برجسته خطاب کرد.

این جنرال امریکایی در این باره گفت که ” آنها اکنون برای کشور خود جنگ میکنند. به اساس تخمین نظامی من طالبان فورا برنده شده نمی توانند و کابل سقوط نمیکند، که هر یک از این پیشبینی‌ها وحشت ناک است. توانایی‌های نظامی قابل توجه در حکومت افغانستان وجود دارد. ما باید ببینم که آنها چگونه بازی میکنند.”

این گزارش میگوید که وزارت دفاع امریکا در حال بررسی چگونگی حمایت نیروهای افغان بشمول حمایت آموزشی در یک کشور دیگر پس از خروج سربازان امریکایی از افغانستان است.

این جنرال امریکایی میگوید که قوای هوایی کشور در توقف حملات طالبان نقش مهم دارد، اما هواپیماهای آن دوامدار نخواهد بود.

این در حالی است که بازرس ویژه امریکا برای صلح افغانستان در یک گزارش اش گفته بود که نیروهای هوایی افغان بدون حمایت قراردادیان امریکایی برای پنج ماه دوام نخواهد کرد.

لووید آستین، وزیر دفاع امریکا میگوید که توقف حملات طالبان توسط افغان‌ها بدون حمایت خارجی‌ها یک چالش خواهد بود.

او در این باره گفته که” ما آرزومندیم که نیروهای امنیتی افغان یک نقش مهم در توقف حملات طالبان بازی کنند. چیزی که ما مشاهده میکنیم آن است که ما انتظار آن را داشتیم” افزایش فشار بر نیروهای افغان.

وزیر دفاع امریکا میگوید که نیروهای افغان علیه طالبان حملات متقابل در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند راه اندازی کرده اند.

اخبار ویژه

توافق سران ناتو روی ادامه پشتیبانی مالی از میدان‌هوایی کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 15, 2021)

سران ناتو امروز (دوشنبه۲۴جورا) روی ادامه پشتیبانی مالی از میدان‌هوایی کابل، پس از پایان مأموریت نظامی این سازمان در افغانستان، توافق کردند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو که شام امروز در پایان نشست سران ناتو، در یک نشست خبری در بروکسل سخن می‌زد، تاکید کرد که با پایان ماموریت نظامی این سازمان در افغانستان، پشتیبانی از افغانستان ادامه خواهد داشد.

آقای استولتنبرگ گفته است:” ادامه ما ماموریت پشتیبانی قاطع مان را پایان می‌دهم، اما پشتیبانی ما از افغانستان ادامه می‌یابد.”

وی افزوده است که همکاری ناتو با افغانستان متمرکز بر چهار بخش خواهد بود: حمایت مالی از نیروهای افغان، آموزش بیرون مرزی برای نیروهای افغان، حضور دوام‌دار غیرنظامی و حفظ زیربناهای مهم مانند میدان هوایی تا حضور دوام‌‎دار جامعه جهانی تامین شود.

اخیرا واگذاری تامین امنیت میدان‌هوایی کابل از سوی ترکیه پس از خروج نیروهای خارجی بحث برانگیز شده‌است.

قرار است اردوغان در حاشیه نشست امروز ناتو با جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا، درباره این موضوع، بیشتر بحث کند.

اردوغان قبل از پرواز به بروکسل در میدان هوایی به خبرنگاران در این باره گفت: “امریکا به‌زودی افغانستان را ترک می‌کند. از لحظه‌یی که آنجا را ترک کردند، تنها کشور قابل اعتمادی که بتواند روند و وضعیت را در آنجا حفظ کند، به‌گونه آشکار آن ترکیه است.”

هفته گذشته، فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا (سینتکام) گزارش داده بود که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بیشتر از ۵۰ درصد تکمیل شده‌است.

این درحالی است که گروه طالبان مخالفت شان را در برابر این تصمیم ترکیه ابراز کردند و دریک اعلامیه هشدار دادند حضور هیچ نیروی خارجی قابل پذیرش نیست و باید تمامی نیروهای خارجی مطابق توافقنامه از افغانستان بیرون شوند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

صالح: ساحات سقوط داده شده به گورستان دسته‌جمعی طالبان تبدیل خواهد شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

امرالله صالح معاون نخست رییس جمهوری هشدار داده است، راهی که طالبان برای سقوط ولسوالی ها پیموده اند، به «گورستان دسته جمهی» این گروه مبدل خواهد شد.

آقای صالح امروز در صفحه فیس بوک اش نوشت که در “بسا مناطق که اسمش را سقوط گذاشته اند طالب با ایجاد خط باریک پیشروی کرده است.”

وی گفته است: “آنهایی که جنگ با طالب را بلد اند میدانند که این خط باریک به گورستان دسته جمعی این گروه وحشت و جهل تبدیل خواهد گردید.”

این در حالی است که جنگجویان طالبان در یک ماه گذشته دست کم ۳۰ ولسوالی را تصرف کرده اند. در تازه ترین مورد، ولسوالی سید آباد ولایت سرپل، اوبه ولایت هرات و ولسوالی خان آباد ولایت قندز در ۲۴ ساعت گذشته به دست طالبان سقوط کرده است.

از سوی هم امرالله صالح تاکید کرده است که در روش و رفتار طالبان با مردم هیچ نوع تغییر نیامده “بلکه جاهل تر و وحشی تر شده اند.”

وی تاکید کرده است که مردم نباید فریب تبلیغات طالبان را خورند.

آقای صالح گفته است: “ایستاده گی در برابر طالب دفاع از ارزش ها و کرامت انسانی است. طالب هیچ پیامی به انسان این کشور غیر از درخواست اطاعت ندارد و تمکین به زندگی برده گونه ندارد.”

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این اظهارات آقای صالح چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ناتو در پی ایجاد یک پایگاه برای آموزش نیروهای افغان در قطر است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

ناتو در پی ایجاد یک پایگاه نظامی در قطر است تا پس از تکمیل روند خروج نظامیان خارجی، نیروهای افغان را در آنجا آموزش دهد.

گفته میشود که این اقدام ناتو بخشی از تعهدات این پیمان در قبال نیروهای افغان پس تکمیل روند خروج است.

این در حالی است که ناتو پس از نزدیک به دو دهه به ماموریت اش در افغانستان در ماه سپتامبر سال جاری پایان خواهد داد.

یک مقام ناتو که نخواسته نامی از وی برده شود، به رویترز گفته است: “ما در حال مذاکره هستیم تا یک پایگاه در قطر ایجاد کنیم تا یک زمینه آموزش برای اعضای ارشد نیروهای افغان فراهم کند.”

بخشی از ماموریت عمده حمایت قاطع آموزش و تجهییز نیروهای افغان در برابر طالبان بوده است.

این منبع دیگر گفته است: “ما پیشنهادی ارایه داده ایم اما این مقامات قطری اند که تصمیم بگیرند که آیا با استفاده ناتو از خاک خود به عنوان محل آموزش موافق اند یا خیر.”

یک دیپلومات مستقر در کابل نیز به رویترز گفته است “آوردن اعضای نیروی ویژه افغان به قطر برای حدود چهار تا شش هفته آموزش دقیق” تحت بحث است.

ناتو و حکومت افغانستان تا هنوز به طور رسمی در مورد این گزارش چیزی نگفته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است