Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا: افغانستان در زمره بدترین کشورها برای قاچاق انسان است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 28, 2020)

وزارت خارجه ی امریکا می‌‌گوید که گزارش های مداوم از بچه بازی توسط نیروهای ارتش٬ پولیس و سربازان محلی افغانستان وجود داشته است ولی هرگز افسران به خاطر بچه بازی مورد پیگرد قرار نگرفته اند.

گزارش سالانه وزارت خارجه امریکا که به تاریخ ۲۵ جون به نشر رسید آمده است که امریکا ده کشور به شمول افغانستان، چین، اریترا، ایران، کوریای شمالی، روسیه، سودان جنوبی، سوریه، ترکمنستان و وینزیویلا، را در زمره‌ی کشورهای حامی قاچاق انسان معرفی کرده است.

در این گزارش که «قاچاق انسان» عنوان گرفته است، اما محتوای گزارش بحث از بچه بازی و حضور کودکان زیر سن ۱۸ سال را میان نیروهای امنیتی دارد.

 در گزارش آمده است: “حتی در جریان تهیه این گزارش چندین مورد خبرهایی از بچه بازی در نهادهای دولتی و همچنان استخدام کودکان سرباز در افغانستان دریافت شد٬ بر بنیاد گفته هایی مقام های محلی شماری از افراد پولیس٬ به ویژه فرماندهان در پاسگاه های دور افتاده کودکان را برای بچه بازی استخدام می کنند.”

بچه بازی در افغانستان به گونه ی کلی جرم شناخته شده است، کمیسیون حقوق بشر منتقدانه از این دست رفتارها در میان نیروهای امنیتی می‌گوید که این کار نقض قوانین حقوق بشری و حقوق اطفال است و دولت باید جلو چنین اعمال را بگیرد.

وزارت خارجه ی امریکا در باره ادعای قاچاق ۱۶۵ کودک در ولایت لوگر به منظور استفاده ی جنسی، از تحقیق دادستانی کل کشور و شناسایی ۲۰ نفر در این ارتباط یاد کرده است.

در این گزارش سالانه ی وزارت خارجه امریکا امده است که برخی قربانیان قاچاق مجبور به رابطه جنسی در ازای پیگیری پرونده می شوند،  و یا هم اگر در صدد افشای قاچاقبران انسان برآیند، مورد تجاوز قرار گرفته و روانه زندان می شوند.

اخبار ساحوی

هشت جنگجوی طالبان در قندز کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 5, 2021)

وزارت دفاع کشور میگوید که نیروهای افغان عملیاتی را بر مرکز طالبان در ولایت قندز راه اندازی کرده اند.

در اعلامیه این وزارت آمده است: “کوماندوها در هماهنگی با نیروهای دفاعی و امنیتی در مربوطات قریه ” بز قندهاری” از حومه های شهر کندز عملیات تصفیوی را راه اندازی کردند.”

به گفته وزارت دفاع، در این عملیات، هشت طالب مسلح کشته، و چهار تن دیگر نیز زخمی شده اند.

در اعلامیه آمده است که در این رویداد مقداری زیادی از مواد انفجاری و مهمات طالبان نیز تخریب شد.

بر اساس اعلامیه، در این عملیات، سه مخفیگاه طالبان، یک عراده موتر، چهار عراده موترسایکل، ده‌ها ماین گوناگون، انبارهای مهمات و مواد انفجاری از بین برده شده است.

در همین حال وزارت دفاع میگوید که نیروهای افغان سه عضو کلیدی طالبان را در عملیاتی در خواجه سبز پوش ولایت فاریاب بازداشت کرده اند.

این وزارت گفته است: “سه فرد کلیدی طالبان به نام های “علی محمد” مشهور به “اسامه”، “ملا اجمل” و “عبدالغفور” بازداشت شدند.”

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تظاهرات حزب اسلامی در کابل؛ حکمتیار به حکومت ده روز فرصت داد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 5, 2021)

هواداران حزب اسلامی گلبدین حکمتیار امروز (جمعه، ۱۵ حوت) تظاهرات شان را در شهر کابل آغاز کردند.

آقای حکمتیار در میان هوادارانش به حکومت ده روز فرصت داد تا خواست آنان مبنی بر رهایی زندانیان این حزب را قبول کند.

وی هشدار داد در صورت قبول نشدن خواست این حزب، اعتراض ها به ولایت های دیگر نیز گسترش خواهد یافت.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی میگوید: ” ارگ باید فریب کاری را کنار بگذارد و توافق نامه حزب اسلامی را عملی ساخته تمام زندانیان ما را رها کند. ما به ارگ ده روز مهلت می‌دهیم.”

رهبر حزب اسلامی می‌گوید که حکومت جلو تظاهرات هواداران او را گرفته و شماری از کاروان های این حزب را در نقاط مختلف کابل توقف داده است.

عبدالستار خواصی عضو حزب اسلامی میگوید:” پولیس، ارتش و نیروهای امنیت ملی فرزندان کشور اند، آنان بگذارند که ما صدای مان را بلند کنیم.”

حبیب الرحمان حکمتیار پسر گلبدین حکمتیار هشدار میدهد: “اگر جلو تظاهرات ما گرفته شود، تمام پاسگاه ها را از جلو بر می‎داریم.”

آقای حکمتیار همچنان روند گفتگوهای صلح را ناقص می‌داند. او از گروه طالبان می‌خواهد که به جای حکومت با مردم و احزاب پر نفوذ گفتگوها را آغاز کنند.

حکمتیار میگوید:” از گروه طالبان هم می‌خواهیم که از انحصار گفتگوهای کنونی بیرون شوند، مذاکرات با ارگ را پایان دهند و با احزاب پر نفوذ وارد مذاکره شوند.”

ریاست جمهوری گفته است که در این باره فردا واکنش نشان خواهد داد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خواست غنی از سازمان همکاری اقتصادی برای پشتیبانی از تلاش های صلح افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 5, 2021)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور از رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی «ایکو» خواسته است که از تلاش‌ها برای صلح و برقراری آتش‌بس در افغانستان حمایت کنند.

آقای غنی در چهاردهمین نشست ایکو نقش پاکستان در روند صلح افغانستان را مهم عنوان کرد و تاکید کرد، در صورت ناکام شدن روند صلح افغانستان پاکستان نیز آسیب خواهد دید.

آقای غنی گفته است: ” ما، مردم و دولت افغانستان و شرکای بین‌المللی ما نیاز فوری به آوردن صلح را احساس می‌کنیم. حمایت شما برای به دست آمدن یک آتش‌بس همه‌جانبه به خاطر سرعت بخشیدن مذاکرات دوحه خیلی مهم است.”

وی افزوده است: “یک انتخابات سرتاسری که از نظارت نهاد های بین المللی را داشته باشد تا رییس جمهوری آینده افغانستان انتخاب شود، این ها معیار های مهمی برای تامین توازن از بهر دوام قانون اساسی و تغییر منظم قدرت خواهد بود.”

در همین حال رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه گفته است:” افغانستان در قلب آسیا قرار دارد و ما برای ختم جنگ در این کشور در دوره حساس تاریخ قرار داریم.”

ریس جمهور غنی در کنار مهم دانستن پشتیبانی کشور های منطقه نقش پاکستان را بیشتر از همه در موفقیت روند صلح افغانستان تاثیر گذار می داند و می گوید که در صورت ناکام شدن روند صلح افغانستان پاکستان نیز آسیب خواهد دید.

از سوی هم عمران خان نخست وزیر پاکستان در این نشست گفته است: “صلح در افغانستان برای موفقیت چنین ادغام فزیکی بسیار مهم است. آرزو دارم که گفتگوهای میان افغان ها به صلح دایمی در افغانستان بیانجامد.”

قربان قلی بردی محمدوف رییس جمهور ترکمنستان گفته است: ” مهمترین چیز برای افغانستان مساله صلح است. ما این کشور را برای رسیدن به صلح دوامدار پشتیبانی می کنیم.”

در این نشست مجازی، سران کشورهای ایران، پاکستان، افغانستان، ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، ازبیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و تاجیکستان به میزبانی اسلام آباد به عنوان رییس دوره ای نشست سران ایکو، شرکت داشتند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است