Connect with us

رویداد های اخیر

امریکا: افزایش حملات طالبان با توافق‌نامه دوحه سازگار نیست

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۴۰۰)

امریکا با ابراز نگرانی از افزایش خشونت ها در افغانستان می‌گوید که تشدید حملات طالبان با توافق نامه دوحه سازگاری ندارد.

راس ویلسون کاردار سفارت امریکا در کابل در گفتگوی ویژه با آریانانیوز می‌گوید که ایالات متحده امریکا، پس از توافق نامه دوحه در انتظار کاهش خشونت ها و وارد شدن کشور به یک مرحله جدید بود اما بر عکس  طالبان با شدت بخشیدن حملات شان خلاف توافق نامه دوحه عمل کردند.

آقای ویلسون گفته است: “طوریکه ما پیشنهاد کردیم، طالبان تعهداتی به کرده بودند اما تا حال عملی نکرده اند، ما شاهد برخی اقدامات از سوی طالبان هستیم، اما برخی موارد اختلافی است؛ از جمله موجودیت القاعده در افغانستان که به گونه مستقیم با طالبان در این مورد صحبت کردیم و برای شان واضح ساختیم که گفته های خود را عملی کنند.”

آقای ویلسون تاکید دارد که پاکستان بر طالبان نفوذ دارد و پایان خشونت ها در افغانستان بدون شمولیت این کشور  ناممکن خواهد بود.

آقای ویلسون افزوده است: “مشخص است که برای به میان آمدن یک توافق سیاسی در افغانستان، پاکستان نقش خود را دارد، وقتی من این حرف را میزنم این موقف ما را منعکس می کند که بدون شک پاکستان بر طالبان نفوذ دارند.”

کاردار سفارت امریکا در کابل همچنان با شکل گیری حکومت انتقالی یا حکومت جدید در افغانستان می گوید که باید افغان ها خودشان این تصمیم را اتخاذ کنند و امریکا هیچگاهی خواستار حکومت موقت در افغانستان نبود است.

راس ویلسون میگوید: “موقف ما در اداره پیشین و کنونی امریکا کاملا روشن است، به جهت های افغانستان ربط دارد که در میز مذاکرات به توجه به قانون اساسی و راه های سیاسی که تا حال عملی شده است، که در آن شورا های اجتماعی و لویه جرگه عملی شده است تصمیم بگیرند.”

سفارت امریکا در کابل با اعلام حمایت از دولت افغانستان، می افزاید که  تنها طالبان نمی توانند در مورد حاکمیت در افغانستان  تصمیم بگیرند.

رویداد های اخیر

ابراز نگرانی امارت اسلامی افغانستان از ادامه تحریم های جامعه جهانی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی هشدار می دهد که ادامه تحریم های جامعه جهانی بر افغانستان سبب تقویت داعش در کشور خواهد شد.

سهیل شاهین نماینده معرفی شده دولت افغانستان به سازمان ملل در مصاحبه ای با یورو نیوز گفته است که ادامه تحریم های مالی و منجمد ماندن دارایی های افغانستان در امریکا مردم را دامنگیر فقر کرده و این کار زمینه سربازی گیری داعش، از شهروندان افغان مساعد ساخته است.

آقای شاهین گفته است: “تحریم ها به شکل گیری فقر و تشدید وضعیت کنونی بحران انسانی در کشور منجر شده است و همین زمینه را برای سرباز گیری داعش فراهم می کند و آنها از این وضعیت سود می برند.”

تحولات اخیر در کشور و آوازه های از رشد شاخه خراسان داعش در افغانستان، روسیه و کشورهای آسیایی میانه را وا داشته است که در مناطق مرزی با افغانستان مانورهای نظامی مشترکی را اجرا کنند.

به تازگی اوزبیکستان و قزاقستان یک مانور نظامی پنج روزه را در شهر سرحدی ترمز بگونه مشترک انجام دادند.

وزارت دفاع اوزبیکستان در اعلامیه ای گفته است: “بیش از ۱۰۰ سرباز در  مانورنظامی مشترک کشف و خنثی سازی باندهای مسلح در مناطق مرزی دو کشور شرکت کردند. در این  مانورنظامی علاوه بر وسایط زرهی و تجهیزات نظامی، از طیارات جنگی و هلیکوپترهای نظامی نیز استفاده شد.”

در همین حال لوی درستیز وزارت دفاع در گفتگویی با شبکه الجزیره تاکید کرده است که اردوی جدید افغانستان ثبات در کشور را تامین می کند و این اردو متکی به کمک های خارجی نخواهد بود.

قاری فصیح الدین بدخشانی لوی درستیز وزارت دفاع ملی گفته است:” نیروهای تازه ما از میان مردم و جریان ها و احزاب است و این نیروها به باور و عقیده اسلامی برای حراست از افغانستان آماده شده اند.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

شیایومی کارخانه‌ای با ظرفیت ۳۰۰ هزار موتر در سال می‌سازد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۰)

شرکت شیایومی یکی از بزرگ ترین سازندگان تیلفون های هوشمند که به تازگی وارد صنعت موتر سازی شده است، کارخانه ای را می سازد که می تواند سالانه ۳۰۰ هزار موتر الکترونیکی تولید کند.

این غول فناوری چینی میخواهد که این کارخانه را در شهر پکن، پایتخت این کشور بسازد.

مقام های شیایومی گفته اند، انتظار میرود که این شرکت تا سال ۲۰۲۴ به تولید انبوهی از موتر های برقی برسد.

این در حالی است که این شرکت در ماه مارچ اعلام کرد که قصد دارد در جریان ده سال آینده حدود ده میلیارد دالر را روی تولید موتر های برقی سرمایه گذاری کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیات امارت اسلامی با مقام‌های قطری دیدار و گفتگو کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه با مسوولان و نماینده‌گان وزارت‌خانه‌ها و ادارات مختلف قطر دیدار و گفتگو کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه میگوید که این دیدار در وزارت خارجه قطر انجام شده است.

او افزوده که “در این نشست روی موضوعات سیاسی، بشری، اقتصادی و تعلیمی گفتگو شده است.”

به گفته‌ای بلخی مقام‌های قطری از ادامه‌ کمک‌های آن کشور به افغانسان اطمینان داده اند.

او گفته:” مقام‌های قطری اعلام کردند که در کنار افغان‌ها خواهند بود و کمک‌های خود را در دوره آینده ادامه خواهند داد.”

مقام‌های امارت اسلامی از کمک‌ها و نقش مثبت قطر در گفتگوهای صلح قدردانی کرده است.

این درحالی است که هیات امارت روز پنجشنبه گذشته برای گفتگو با نماینده‎گان کشورهای جهان به ویژه امریکا وارد قطر شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است