Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی سفر هیات اش به قطر را پر دست آورد میداند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۱۹, ۱۴۰۰)

مقام‌های امارت اسلامی افغانستان میگویند که سفر هیات امارت اسلامی به ریاست امیرخان متقی به قطر برای گفتگوها با نماینده‌گان امریکایی در باره بهبود روابط دو کشور پر دست آور بوده است.

امارت اسلامی می‌گوید که در نشست دو روزه‌ای نماینده‌گان دو کشور روی چگونه گی عملی شدن توافق نامه دوحه بحث‌های مفصلی صورت گرفته است.

بحث دیگر این گفتگو ها چگونه گی به رسمیت شناختن افغانستان از سوی جهان است و رایزنی ها در این باره ادامه دارد.

سیداکبر آغا، رهبر جبهه نجات افغانستان، در این مورد گفت:”در گفتگوهای دوحه روی عملی شدن واقعی توافق نامه دوحه بحث صورت گرفته و امریکا حرکت‌های که آغاز کرده جلوگیری کند و بحث به رسمیت شناختن افغانستان است و بحث دیگر موضوع بلاک شدن پول‌های افغانستان است که بالای آن نیز گفتگو صورت گرفته است.”

درهمین حال، شماری از آگاهان با اشاره به سفر وزیر خارجه افغانستان به قطر تاکید می‌ورزند که امارت اسلامی باید خواست‌های مشروع جهانیان را بپذیرند و در مقابل جهانیان نیز فرصت بیشتر را برای عملی شدن تعهدات امارت اسلامی بدهد.

سید اسحاق گیلانی، رهبر حزب نهضت اسلامی افغانستان، در این باره گفت:”ما امیدوار استیم که این سفر یک سفر کامیاب باشد و یک مقدار خواهشات مشروع جامعه جهانی پذیرفته شود و همه خواهشات جامعه جهانی هم به یک باره گی پذیرفته نمی‌شود  و جهان هم از گذشت کار بگیرند و فرصت بدهند به طالبان که یک مقدار کارهای خانه گی شان را انجام دهند و به صفحه نو ضرورت است که جامعه جهانی همرای حکومت و مردم این صفحه را باز کنند.”

شکریه بارکزی، سفیر پیشین افغانستان در ناروی، در این باره گفت:” نشست این بار دوحه در حقیقت تداوم نشست‌های قبلی حکومت امریکا با طالبان است و با تفاوت این که خود طالبان نظام خود را پیاده کرده هر چند امریکا گفته که این نشست به عنوان به رسمیت شناختن طالبان نیست اما مسایل اساسی که برای طالبان مطرح شده از جمله رعایت حقوق بشر و ارزش‌های حقوق بشری چگونه‌گی ارایه خدمات به مردم و بیرون شدن مردم به گونهء مصوون از افغانستان و همچنان وضعیت زنان و از لحاظ سیاسی نوعی از امتیازی است که به طالبان داده می‌شود.”

این گفته‌ها درحالی ابراز میشوند که پیش از این مسوولان امارت اسلامی بارها از کشورهای جهان به ویژه امریکا خواسته بودند که نظام تازه افغانستان را به رسمیت بشناسند و به بهانهء حضور سران دولت کنونی دشمنی با مردم افغانستان را قطع کنند.

رویداد های اخیر

پاکستان: از موترهای باربری افغانستان برای انتقال کمک‌های هند استفاده شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه پاکستان در یک اعلامیه میگوید که به ۵۰ هزار تن گندم  و ادویه  کمک شده هند به افغانستان اجازه عبور از خاک اش را میدهد.

این اعلامیه افزوده که پاکستان تصمیم گرفته تا این گندم توسط وسایط نقلیه افغانستان از بندر واگه به خاک افغانستان انتقال داده شوند.

وزارت خارجه پاکستان گفته که این تصمیم به شارژدادفیر سفارت هند در اسلام آباد اعلام شده تا اقدامات بعدی را روی دست بگیرد.

این وزارت افزوده:” تصمیم گرفته شده که از لاری‌های افغانستان برای انتقال از واگه به تورخم استفاده صورت گیرد.”

این در حالی است که بدنبال تحولات سیاسی اخیر در افغانستان و وقوع بحران انسانی، هند تصمیم گرفت که به مقدار ۵۰ هزار تن گندم و مقداری تجهیزات صحی به افغانستان کمک کند.

پاکستان قبل از این گفته بود که به لاری‌های هندی اجازه عبور نخواهد داد و باید این گندم توسط لاری‌های پاکستانی و یا در نهایت توسط لاری‌های افغان منتقل گردند و هزینه حمل آنها را نیز دهلی نو پرداخت کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کشورهای اروپایی قصد بازگشایی یک نمایندگی سیاسی در کابل را دارند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه می‌گوید که شماری از کشورهای اروپایی کار میکنند تا نماینده‌گی مشترک دیپلوماتیک را در افغانستان بازگشایی کنند.

مکرون می‌افزاید که با افتتاح این نماینده‌گی مشترک سفرای کشورهای اروپایی قادر خواهند بود که به افغانستان برگردند.

مکرون در این باره گفته:”این اقدام متفاوت از به رسمیت شناختن سیاسی یا گفت‌وگوی سیاسی با طالبان است… ما به محض این‌که بتوانیم نماینده‌گی داشته باشیم، یک نماینده‌گی خواهیم داشت.”

رییس جمهور فرانسه در این باره جزییات بیشتر نداده است.

این درحالی است که با سقوط حکومت اشرف غنی، اکثر کشورهای جهان سفارت‌های خود را در افعانستان بسته کردند که تاکنون باز نشده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

استقبال امریکا از فرمان امارت اسلامی در باره حقوق زنان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

توماس وست، نماینده خاص امریکا در امور  افغانستان، در یک تویت از فرمان ملا هیبت‌الله آخندزاده، امیر امارت اسلامی افغانستان، در مورد حقوق زنان استقبال کرده است.

وست در این باره گفته ” من از فرمان امروز که در باره یک حق زنان در باره اینکه با کی ازدواج کند می‌باشد، استقبال می‌کنم.”

این دیپلومات امریکایی بر تضمین حقوق زنان در تمامی بخش‌ها به ویژه در بخش تحصیل، کار و آزادی بیان تاکید کرده است.

وست افزود:” کارهای بیشتری باید انجام شود تا اطمینان حاصل گردد که حقوق زنان در تمامی عرصه‌های جامعه افغانستان به شمول حق آموزش، کار، سیاست و حضور در رسانه‌ها مراعات شود.”

این درحالی است که روز گذشته ملا هبت‌الله آخندزاده امیر امارت اسلامی افغانستان در فرمان تازه ای در مورد حقوق زنان گفته است که زن ملکیت نیست، بلکه انسان آزاد و شریف است.

در این فرمان آمده است:

• هیچ‌کسی کدام زن را به جبر و اکراه به نکاح مجبور نمی‌تواند

• زن مال «ملک» نه، بل «انسان آزاد و اصیل» است و هیچ کسی آن را در بدل صلح، «بد» داده نمی‌تواند

• زن بیوه در مورد نکاح و تعیین سرنوشت خود صاحب اختیار است.

• گرفتن مهر از شوهر جدید حق شرعی زن دانسته شده است.

• در ماده اخیر این فرمان به چند همسری مردان پرداخته است. طبق این ماده، «کسی که چند زن دارد، مکلف است حقوق همه‌ی زنان را مطابق حکم شرعی بدهد و در بین‌شان عدالت را برقرار کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است