Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی خواستار حضور نماینده خود در مجمع عمومی سازمان ملل شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۴۰۰)

سازمان ملل متحد می‌گوید دولت افغانستان (امارت اسلامی) با ارسال نامه‌ای، خواستار حضور نماینده خود در مجمع عمومی این سازمان شده است.

امارت اسلامی سهیل شاهین را به عنوان نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد معرفی کرده است.

وزارت خارجه در نامه‌ی از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته به امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه وقت سخنرانی در مجمع عمومی این سازمان را بدهد.

همزمان با این وزارت امور خارجه با ارسال نامه‌ای به نشست ژینف خواستار دوام کمک‌های بشر دوستان از سوی جامعه بین‌الملل شده است.

دو روز پس از آغاز هفتاد و ششمین نشست سالانه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، هنوز سرنوشت افغانستان در این نشست روشن نشده است. بیشتر از یک ماه از فروپاشی دولت سابق، حالا دولت تازه، سهیل شاهین را به عنوان نماینده‌ی دایمی افغانستان در سازمان ملل معرفی کرده است.

آقای شاهین پیش از این به عنوان سخنگوی دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر و عضو پیشین هیات گفتگو کننده‌ی صلح در دوحه بود.

همزمان با این امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه در نامه‌ی به دبیرکل سازمان ملل متحد، خواهان شرکت و سخنرانی در نشست مجمع عمومی این سازمان شده است.

در بخشی از این نامه آمده است:” جهان دیگر اشرف غنی را به رسمیت نمی‌شناسد و غلام محمد اسحاق زی، نماینده‌ی پیشین افغانستان در سازمان ملل هم باید کنار برود.”

اما در افغانستان باورها این است که با توجه به تحولات پسین سیاسی، این ‌بار کرسی افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل خالی خواهد ماند.

از سوی هم وزیر خارجه کشور در یک نامه از از جامعه جهانی خواسته است که وعده کمک‌های که قرار بود تا سال ۲۰۲۴ به افغانستان صورت گیرد به آن پابند بمانند.

سازمان ملل متحد می‌گوید که این نامه را دریافت کرده و پس از مشوره با دفتر ریاست این سازمان، آن را به کمیته تایید اعتبار هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارسال کرده اند.

اما سازمان ملل و شماری از کشورهای منطقه، همکاری با حکومت تازه در افغانستان را آهسته آهسته آغاز کرده است.

این درحالی است که پیش از این، نماینده‌ی پیشین افغانستان در سازمان ملل هم، خواهان شرکت و سخنرانی در مجمع عمومی این سازمان شده است. با این همه سازمان ملل گفته که در حال حاضر، سرگرم بررسی درخواست‌های سفیر پیشین و دولت جدید افغانستان است.

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند در بلخ مواد غذایی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که قبل از رسیدن فصل سرما به صدها خانواده نیازمند در شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ، مواد خوراکی توزیع کرده اند.

مسوولان این بنیاد خیریه می افزایند که این مواد شامل آرد، روغن، و برنج است که به سلسله کمک‌‌های زمستانی این نهاد در مزار توزیع شد.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:”به ادامه کمک‌های بنیاد بیات برای مستحقین و اشخاص که بیجاشده‌گان میباشد کمک‌های خود را شروع کرده. قبلا ما در زون کندهار و هرات توزیع داشتیم و امروز هم در مزارشریف توزیع دارم.”

مسوولان بنیاد بیات تاکید می‌ورزند که این کمک‌ها به مستحقین توزیع شده اند.

یافث ثاقب، مسول بنیاد بیات در بلخ، در این باره گفت:” به اساس سروی که از طرف تیم خیریه بنیاد بیاد در داخل شهر مزارشریف صورت گرفته بود امروز  مواد غذایی که آماده شده برای مستحقین واقعی توزیع میشود.”

شماری از باشنده‌گان بلخ می‌گویند کمک‌های بنیاد بیات در شرایط صورت گرفته که واقعا مردم با انواع مشکلات مالی و اقتصادی مواجه بودند  .

عبدالغفار، باشنده بلخ، در این باره گفت:”نان خوردنی ندارند و دیگر تشکری میکنیم از بنیاد بیات که هر وقت همین کمک خود را ادامه داده به این مسلمانان. “

محمد باقر، باشنده دیگری بلخ، در این مورد افزود:” در این زمان بسیار خطرناک که مردم در گرسنگی به سر میبرند، آمده دست ما را گرفته کمال تشکر و سپاس میکنیم و امیداوار استم که این کمک‌ها ادامه داشته باشند.”

شکیلا، باشنده بلخ، در این باره گفت:” کار نیست، سیاسرها مشکل دارند، بیرون برآمده نمی‌توانند. تشکری میکنیم از اینها که دست ما را گرفتند و کمک کردند، امیدوار استم که کمک‌های شان بیشتر شوند.”

مسولان بنیاد بیات می‌گویند که سلسله این کمک‌ها را به دیگر ولایات کشور نیز گسترش خواهند داد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزارت دفاع روی ایجاد یک اردوی ملی و مستقل کار میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۰)

ملا محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع در یک نوار صوتی میگوید که روی ایجاید یک اردوی ملی و مستقل کار میکند.

ملا یعقوب می‌افزاید که آنها تلاش می‌کنند تا از تمامیت ارضی و حریم هوایی افغانستان حفاظت کنند.

ملا محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی، در این باره گفت:”ما قصد داریم در چوکات وزارت دفاع یک اردوی مستقل و ملی ایجاد کنیم تا با مورال بلند از این سرزمین حفاظت کند. ما کوشش می‌کنیم اردوی ملی امارت اسلامی را با اسلحه مختلف مدرن تجهیز کنیم، اردوی که توانمندی عالی زمینی و هوایی داشته باشد.”

این مقام ارشد امنیتی به کشورهای منطقه و جهان اطمینان داده که هیچ کس از قلمرو افغانستان آسیب نخواهد دید.

تعهدی که پس از آمدن امارت اسلامی تاکنون بارها مسوولان دولتی بر آن تاکید داشته اند، اما جامعه جهانی هنوز بی اعتمادی می‌کند.

محمد سرور نیازی، آگاه نظامی، در این باره گفت:”کشورهای جهان میدانند که این اردو بدون کمک‌های جهانی برای آماده شدن ممکن نیست باید دنیا به افغانستان و مردم اش در این راستا کمک کند.”

سرپرست وزیر دفاع نگفته که این اردو را کی و چگونه تمویل می‌کند و آیا نیروهای حکومت سابق هم در تشکیل این اردو مشارکت خواهند داشت، یا خیر؟

اما برخی مقام‌های نظامی امارت اسلامی گفته اند که می‌خواهند نیروهای سابق دوباره جذب شوند.

قاری سعید خوستی، سخنگوی وزارت امور داخله، در این باره گفت:”ما برای کسانی که در نهادهای امنیتی در گذشته بوده اند” وظیفه میدهیم.

در بیست سال گذشته تعلیم و تربیه اردوی ملی افغانستان سنگین‌ترین هزینه مالی را برداشت اما به دنبال سقوط نظام پیشین افغانستان در حال حاضر هیچ یکی از اعضای اردوی سابق در وظیفه‌ی شان حضور ندارد.

طالبان نیز میکانیزم مشخصی برای جذب آنان هنوز روی دست نگرفته اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

پاکستان گزارش‌ها در باره توافقنامه برای استفاده از حریم هوایی‌ کشور اش با امریکا را رد کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه پاکستان گزارش‌ها در باره نزدیک شدن امریکا و پاکستان برای استفاده از حریم هوایی‌ پاکستان به منظور عملیات نظامی در افغانستان را رد کرده است.

وزارت خارجه پاکستان در یک خبرنامه در این باره گفته:”چنین تفاهمی وجود ندارد. پاکستان و ایالات متحده همکاری‌های دیرینه‌ای در زمینه امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم دارند و دو طرف همچنان در رایزنی‌های منظم مصروف استند.”

در همین حال ایالات متحده امریکا برای حضور در منطقه از قرغزستان خواهان پایگاه نظامی در خاک آن کشور شده است.

اما قرغزستان خواست امریکا را رد کرده است.

سدیر جباروف، رییس جمهور قرغزستان، در این باره گفت:”دادن پایگاه نظامی به امریکا ما را در ‘بازی موش‌وپشک’ قرار خواهد داد، قرغزستان از قبل به نیروهای روسی یک پایگاه داده است و گفت همین کافی است که یک پایگاه کشورهای خارجی داشته باشیم.”

پس از انگلستان و روسیه، امریکا سومین ابر قدرت جهان است که در افغانستان حضور پیدا کرده اما پس از سال‌ها جنگ دوباره مجبور به ترک افغانستان شده است.

پس از امضای توافقنامه دوحه دولت امریکا به پایان حضور نظامی ۲۰ ساله خویش در افغانستان پایان داد، تصمیم که از سوی مقامات نظامی و ملکی امریکا و همچنان احزاب سیاسی آن کشور یک ناکامی بزرگ امریکا در سیاست خارجی این کشور عنوان میشود.

اکنون امریکا در تلاش احیای موقف از دست رفته خویش در میان هم پیمانان و متحدین و کشورهای جهان است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است