Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی افغانستان نام قول اردوها را تغییر داد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۱۷, ۱۴۰۰)

وزارت دفاع ملی کشور در تصمیم تازه اش نام قول اردوهای هشت گانه افغانستان را تغییر داده است.

بر بنیاد تصمیم این وزارت: قول اردوی عملیات های خاص در کابل به قول اردوی مرکزی، قول اردوی ۲۰۹ شاهین در بلخ به قول اردوی الفتح، قول اردوی ۲۱۷ پامیر در ولایت قندز به قول اردوی عمری، قول اردوی ۲۱۵ میوند در هلمند به قول اردوی عزم، قول اردوی ۲۰۵ اتل در قندهار به قول اردوی البدر، قول اردوی ۲۰۳ تندر در پکتیا به قول اردوی منصوری، قول اردوی ۲۰۷ ظفر در هرات، قول اردوی الفاروق و قول اردوی ۲۰۱ سیلاب در ننگرهار به قول اردوی خالد بن ولید تغیر نام داده شده اند.

هممچنان مرکز قول اردو ۲۰۱ سیلاب از ولایت ننگرهار به مرکز ولایت لغمان انتقال یافته است.

عنایت الله خوارزمی سخنگوی وزارت دفاع ملی میگوید: ” قبلا نام های که بود تندر و دیگر و دیگر به نوعی بیانگر خشونت بود؛ یعنی پیام صلح نداشت از او لحاظ امارت اسلامی افغانستان خواست فعلا زمان آن رسیده که مردم در امنیت زندگی کنند نام های انتخاب شده که پیغام صلح داشته باشد.”

از سوی هم امارت اسلامی در ۱۸ ولایت کشور مسوولان جدید معرفی کرد. بر بنیاد تعینات تازه امارت اسلامی ۱۸ والی، ۱۰ قومندان امنیه و شماری هم به عنوان معاونان ولایات مقرر شده اند.

مقام ها در امارت اسلامی تاکید می کنند که در تعینات تازه از افراد  توانمنتد و کارکن استفاده شده است.

بلال کریمی معاون سخنگوی امارت اسلامی میگوید: “کادرها و استعداد های که در کشور داریم میخواهیم که سابقه و بگروند آنها بررسی شود و افراد و اشخاصی که سابقه خوب داشته باشند ارزش های اسلامی و منافع ملی را متعهد باشند مسلکی باشند جذب می شوند.”

با این این حال شهروندان کشور از امارت اسلامی خواستار سپردن کار به اهل آن در مقرری های تازه از سوی حکومت اند.

عبدالوحید باشنده کابل میگوید: “در راس کار نفرهای را بگمارند که کار کشته باشد فهمیده باشد و به مردم و به این دولت خدمت کند.”

نثار احمد باشنده دیگر کابل میگوید: “کسانی را بگمارند که عاری از فساد اخلاقی و اداری باشد. چون شخصی که متعهد نبود متخصص نبود و حرام خور بود هرگز به جامعه مفید واقع نمی شوند.”

بیش از سه ماه از روی کار آمدن امارت اسلامی در افغانستان می گذرد اما هنوز هم کار برخی از اداره های دولتی در مرکز و ولایات به حالت عادی بر نگشته است. اما مسولان امارت اسلامی تاکید دارند تلاش ها برای تکمیل ساختن کابینه و عادی شدن روند کاری اداره های دولتی جریان دارد.

رویداد های اخیر

گوترش: امارت اسلامی برای به رسمیت شناخته شدن باید حقوق بشر را احترام کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل  گفته است که اگر امارت اسلامی میخواهد از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شود باید به حقوق بشر احترام قایل شود.

آقای گوترش روز گذشته به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که امارت اسلامی باید احترام کامل به حقوق زنان، دختران داشته و نگرش مثبت نسبت به حقوق بشر داشته باشد تا از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شود و نیز “کمک های جهانی را برای مردم اش به دست بیاورد.”

دبیر کل سازمان ملل برای سال جاری میلادی پنج هشدار را به جهان گوشزد کرد که شامل بیماری همه گیر کووید-۱۹ و افزایش نابرابری جهانی، امور مالی جهانی، بحران اقلیمی، بی‌قانونی در فضای سایبری، و تهدید صلح و امنیت جهانی هستند و “این هشدارها نیازمند بسیج تمام کشورها است.”

آقای گوترش میگوید: “حالا زمان تنها فهرست کردن چالش ها نه، بلکه زمان اقدام است. تمام این چالش ها در محور شکست حکومت داری جهانی است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بسته شدن راه‌های مواصلاتی در پی برف باری سنگین در کشور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

مقام‌های وزارت فواید عامه می‌گویند که به دلیل بارش شدید برف راه‌های برخی مناطق دور دست کشور بسته شده است.

مسوولان می افزایند که وزارت فواید عامه تلاش می‌کنند تا با کاهش بارش برف، راه‌های مسدود شده را بازگشایی کنند.

به گفته‌ای مسوولان وزارت فواید عامه، شاهراه سالنگ به دلیل برف و طوفان به روی ترافیک اکنون مسدود است.

مقام‌ها می افزایند که شاهراه غور – هرات،  دایکندی – بامیان، سرک هرات – تورغندی و راه‌های برخی ولسوالی‌های بلخ، برخی از سرک‌ها در ولایات وردک، پروان، پنجشیر، سرپل، بدخشان، نورستان، بغلان و پکتیا به دلیل ریزش سنگین برف بسته است.

مولوی حمید الله مصباح، سخنگوی وزارت فواید عامه، در این باره گفت:” در آن ولایات که برف زیاد شده است در آنجا در کنار کارمندان فواید عامه با دیگر شرکت‌ها نیز قرارداد انجام دادیم. راه کابل و سروبی نیز بسته شده بود.”

اتحادیه شرکت‌های ترانسپورتی می‌گویند که وزارت فواید عامه باید هرچه زدوتر راه‌های مسدود شده را باز کند در غیر شمار زیاد وسایط نقلیه در مسیر‌ها و هوای سرد متفوف می مانند.

اعضای بخش خصوصی همچنان می‌گویند که باز کردن مسیرهای مواصلاتی باید به طور منظم نظارت شود تا اطمینان حاصل شود که این مسیرها به طور منظم به مارکیت دست رسی داشته باشند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending