Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی اعضای باقی‌مانده کابینه سرپرست را اعلام کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۴۰۰)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ اعضای باقی مانده کابینه امارت اسلامی را اعلام کرد.

مجاهد در یک کنفرانس خبری امروز (سه شنبه ۳۰سنبله) در کابل گفت که رهبری کابینه تصمیم گرفته که مسوولان وزارت خانه‌ها به منظور ارایه خدمات فعالیت‌های شان را فورا آغاز کنند و از این‌رو مراسم تحلیف لغو شده است.

وی همچنان گفته که در این تعیینات تا اندازه زیاد تخصص مدنظر گرفته شده و در سایر تشکیلات حکومت امارت اسلامی این معیار در نظر گرفته خواهد شد.

لیست اعضای جدید کابینه سرپرست امارت اسلامی قرار زیر است:

 • حاجی نورالدین، سرپرست وزارت تجارت (آقای نورالدین باشنده ولایت پنجشیر می‌باشد)
 • حاجی محمد بشیر، معین وزارت تجارت
 • حاجی محمد عظیم سلطان زاده، معین وزارت تجارت
 •  قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه
 • عبدالباری عمر، معین وزارت صحت عامه
 • محمد حسن غیاثی، معین وزارت صحت عامه
 • صدر ملا محمد ابراهیم، معین امنیتی وزارت امور داخله
 • ملا عبدالقیوم ذاکر، معین وزارت دفاع
 • نظر محمد مطمئین، سرپرست کمیته ملی المپیک
 • مجیب الرحمن عمر، معین وزارت انرژی و برق
 • غلام غوث، معین وزارت مبارزه با حوادث
 • محمد فقیر، سرپرست ریاست احصائیه مرکزی
 • حاجی گل محمد، معین وزارت سرحدات
 • گل زرین کوچی، معین وزارت سرحدات
 • ارسلا خروتی، معین وزارت مهاجرین
 • داکتر لطف‌‎الله خیرخواه، معین مسلکی وزارت تحصیلات عالی
 •  انجنیر نجیب‌الله، رییس اداره انرژی اتومی در رابطه به مشکلات اقتصادی

مجاهد گفت:”ما از تمامی راه‌های دپلوماتیک برای آزاد سازی ذخایر ارزی انجماد شده استفاده می‌کنیم.” در پاسخ به سوالی در رابطه به کار و آموزش زنان، آقای مجاهد گفت که کارها ازبهر بازگشایی مکتب‌های دختران جریان دارد و افزود آنان تلاش دارند تا به خواست‌های زنان و دختران در رابطه به حق کار و آموزش رسیده‌گی کنند.

 از سوی دیگر، با افزایش نگرانی‌ها از وضعیت رسانه‌ها در کشور، مجاهد گفت:” رسانه‌ها یک بخش مهم جامعه افغانستان است و آنان به مشکلات رسانه‌ها رسیده‌گی می‌کنند.”

وی افزود:”در ولایات چالش‌های وجود داشته است و کارها جریان دارد تا این مشکلات حل شوند.”

در رابطه به آغاز پروازهای تجارتی بین المللی، مجاهد گفت رادار مرکزی میدان هوایی کابل صدمه دیده است و پس از ترمیم آن پروازهای تجارتی بین‌المللی نیز آغاز خواهند شد.

در مورد فعالیت‌‎های داعش مجاهد گفت که داعش در هیچ نقطه‌ای از کشور حضور فزیکی ندارد.

وی گفت:” داعشی که در عراق و سوریه وجود دارد، در اینجا وجود ندارد.” آقای مجاهد وعده سپرد حملات “بزدلانه” داعش را متوقف کند.

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند در بلخ مواد غذایی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که قبل از رسیدن فصل سرما به صدها خانواده نیازمند در شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ، مواد خوراکی توزیع کرده اند.

مسوولان این بنیاد خیریه می افزایند که این مواد شامل آرد، روغن، و برنج است که به سلسله کمک‌‌های زمستانی این نهاد در مزار توزیع شد.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:”به ادامه کمک‌های بنیاد بیات برای مستحقین و اشخاص که بیجاشده‌گان میباشد کمک‌های خود را شروع کرده. قبلا ما در زون کندهار و هرات توزیع داشتیم و امروز هم در مزارشریف توزیع دارم.”

مسوولان بنیاد بیات تاکید می‌ورزند که این کمک‌ها به مستحقین توزیع شده اند.

یافث ثاقب، مسول بنیاد بیات در بلخ، در این باره گفت:” به اساس سروی که از طرف تیم خیریه بنیاد بیاد در داخل شهر مزارشریف صورت گرفته بود امروز  مواد غذایی که آماده شده برای مستحقین واقعی توزیع میشود.”

شماری از باشنده‌گان بلخ می‌گویند کمک‌های بنیاد بیات در شرایط صورت گرفته که واقعا مردم با انواع مشکلات مالی و اقتصادی مواجه بودند  .

عبدالغفار، باشنده بلخ، در این باره گفت:”نان خوردنی ندارند و دیگر تشکری میکنیم از بنیاد بیات که هر وقت همین کمک خود را ادامه داده به این مسلمانان. “

محمد باقر، باشنده دیگری بلخ، در این مورد افزود:” در این زمان بسیار خطرناک که مردم در گرسنگی به سر میبرند، آمده دست ما را گرفته کمال تشکر و سپاس میکنیم و امیداوار استم که این کمک‌ها ادامه داشته باشند.”

شکیلا، باشنده بلخ، در این باره گفت:” کار نیست، سیاسرها مشکل دارند، بیرون برآمده نمی‌توانند. تشکری میکنیم از اینها که دست ما را گرفتند و کمک کردند، امیدوار استم که کمک‌های شان بیشتر شوند.”

مسولان بنیاد بیات می‌گویند که سلسله این کمک‌ها را به دیگر ولایات کشور نیز گسترش خواهند داد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزارت دفاع روی ایجاد یک اردوی ملی و مستقل کار میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۰)

ملا محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع در یک نوار صوتی میگوید که روی ایجاید یک اردوی ملی و مستقل کار میکند.

ملا یعقوب می‌افزاید که آنها تلاش می‌کنند تا از تمامیت ارضی و حریم هوایی افغانستان حفاظت کنند.

ملا محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی، در این باره گفت:”ما قصد داریم در چوکات وزارت دفاع یک اردوی مستقل و ملی ایجاد کنیم تا با مورال بلند از این سرزمین حفاظت کند. ما کوشش می‌کنیم اردوی ملی امارت اسلامی را با اسلحه مختلف مدرن تجهیز کنیم، اردوی که توانمندی عالی زمینی و هوایی داشته باشد.”

این مقام ارشد امنیتی به کشورهای منطقه و جهان اطمینان داده که هیچ کس از قلمرو افغانستان آسیب نخواهد دید.

تعهدی که پس از آمدن امارت اسلامی تاکنون بارها مسوولان دولتی بر آن تاکید داشته اند، اما جامعه جهانی هنوز بی اعتمادی می‌کند.

محمد سرور نیازی، آگاه نظامی، در این باره گفت:”کشورهای جهان میدانند که این اردو بدون کمک‌های جهانی برای آماده شدن ممکن نیست باید دنیا به افغانستان و مردم اش در این راستا کمک کند.”

سرپرست وزیر دفاع نگفته که این اردو را کی و چگونه تمویل می‌کند و آیا نیروهای حکومت سابق هم در تشکیل این اردو مشارکت خواهند داشت، یا خیر؟

اما برخی مقام‌های نظامی امارت اسلامی گفته اند که می‌خواهند نیروهای سابق دوباره جذب شوند.

قاری سعید خوستی، سخنگوی وزارت امور داخله، در این باره گفت:”ما برای کسانی که در نهادهای امنیتی در گذشته بوده اند” وظیفه میدهیم.

در بیست سال گذشته تعلیم و تربیه اردوی ملی افغانستان سنگین‌ترین هزینه مالی را برداشت اما به دنبال سقوط نظام پیشین افغانستان در حال حاضر هیچ یکی از اعضای اردوی سابق در وظیفه‌ی شان حضور ندارد.

طالبان نیز میکانیزم مشخصی برای جذب آنان هنوز روی دست نگرفته اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

پاکستان گزارش‌ها در باره توافقنامه برای استفاده از حریم هوایی‌ کشور اش با امریکا را رد کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه پاکستان گزارش‌ها در باره نزدیک شدن امریکا و پاکستان برای استفاده از حریم هوایی‌ پاکستان به منظور عملیات نظامی در افغانستان را رد کرده است.

وزارت خارجه پاکستان در یک خبرنامه در این باره گفته:”چنین تفاهمی وجود ندارد. پاکستان و ایالات متحده همکاری‌های دیرینه‌ای در زمینه امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم دارند و دو طرف همچنان در رایزنی‌های منظم مصروف استند.”

در همین حال ایالات متحده امریکا برای حضور در منطقه از قرغزستان خواهان پایگاه نظامی در خاک آن کشور شده است.

اما قرغزستان خواست امریکا را رد کرده است.

سدیر جباروف، رییس جمهور قرغزستان، در این باره گفت:”دادن پایگاه نظامی به امریکا ما را در ‘بازی موش‌وپشک’ قرار خواهد داد، قرغزستان از قبل به نیروهای روسی یک پایگاه داده است و گفت همین کافی است که یک پایگاه کشورهای خارجی داشته باشیم.”

پس از انگلستان و روسیه، امریکا سومین ابر قدرت جهان است که در افغانستان حضور پیدا کرده اما پس از سال‌ها جنگ دوباره مجبور به ترک افغانستان شده است.

پس از امضای توافقنامه دوحه دولت امریکا به پایان حضور نظامی ۲۰ ساله خویش در افغانستان پایان داد، تصمیم که از سوی مقامات نظامی و ملکی امریکا و همچنان احزاب سیاسی آن کشور یک ناکامی بزرگ امریکا در سیاست خارجی این کشور عنوان میشود.

اکنون امریکا در تلاش احیای موقف از دست رفته خویش در میان هم پیمانان و متحدین و کشورهای جهان است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است