Connect with us

جهان

امارات متحده تعطیلات آخر هفته خود را به شنبه و یکشنبه تغییر می‌دهد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۰)

امارات متحده عربی در راستای جذب سرمایه‌گذاری و کسب و کار جهانی، تعطیلات آخر هفته خود را به شنبه و یکشنبه تغییر خواهد داد.

دولت فدرال امارات متحده عربی در اعلامیه‌ای اعلام کرد این کشور تغییرات مذکور را از اول جنوری به اجرا گذاشته و مدل چهار روز و نیم هفته کاری را اجرایی می‌کند که تحت آن جمعه که زمان انجام فریضه دینی در اسلام است، نیمه تعطیل به حساب می‌آید.

هفته کاری امارات متحده عربی، عربستان سعودی و سایر کشورهای منطقه خلیج فارس در حال حاضر از یکشنبه تا پنج شنبه است.

این تغییر، گام جدیدی در راستای تلاش امارات متحده عربی برای حفظ موقعیت خود به عنوان نقطه تجاری منطقه‌ای است. رقابت منطقه‌ای از سوی عربستان سعودی افزایش پیدا کرده و این کشور تلاش کم سابقه‌ای برای جذب سرمایه گذاری خارجی و متنوع کردن اقتصاد خود نشان می‌دهد.

نبیل الیوسف، مدیرعامل شرکت “گروه مشاوره بین الملل” مستقر در دوبی در این باره گفت: این اقدام امارات متحده عربی را با بازارهای جهانی همسو کرده و انجام کسب و کار را برای شرکت‌های بین المللی راحت‌تر می‌کند. این اقدام شمار روزهایی که ما می‌توانیم با کشورهای جهان تجارت داشته باشیم را افزایش خواهد داد”.

عبدالرحمان الاوار، مدیرکل سازمان فدرال منابع انسانی دولت در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الاشرق اظهار کرد:” بخش خصوصی برای تصمیم گیری درباره تعطیلات آخر هفته انعطاف پذیری خواهد داشت. قانون کار این کشور حداکثر ۴۸ ساعت کار در هفته و حداقل یک روز تعطیل در هفته را تعیین کرده است.”

معامله‌گران و سرمایه گذاران در بازارهای سهام منطقه خلیج فارس ممکن است برای یافتن توازن بین هفته کاری جدید امارات متحده عربی و کشورهای دیگر منطقه دچار چالش شوند. بازارهای سهام عربستان سعودی که بزرگترین بورس منطقه خاورمیانه است، از یکشنبه تا پنج شنبه معامله دارند.

این تغییر فعالیت شرکتهایی که در بخش انرژی حضور دارند را راحت‌تر خواهد کرد. بسیاری از معامله‌گران نفت خام و سوخت در این منطقه بر اساس هفته کاری دوشنبه تا جمعه کار می کنند که مطابق با بازارهای نفت جهان است. دوبی و ابوظبی بر اساس ساعات دوشنبه تا جمعه، نفت خود را در بورس‌ها معامله می کنند.

این خبر در سالی اعلام می شود که امارات متحده عربی بیش از شش میلیارد دلار هزینه کرده تا به ۷۵ هزار شهروند خود کمک کند به سمت اشتغال در بخش خصوصی بروند. شمار زیادی از شهروندان این کشور مانند کشورهای دیگر منطقه خلیج فارس در مشاغل دولتی حضور دارند که دستمزد بهتر و ساعت کاری کوتاه‌تری دارند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، کشورهای دیگر در منطقه ممکن است این تغییر را دنبال کنند. در سال ۲۰۰۶ امارات متحده عربی نخستین کشوری در منطقه خلیج فارس شد که تعطیلات آخر هفته خود را از پنج شنبه و جمعه به روزهای جمعه و شنبه تغییر داد. پس از آن عربستان سعودی در سال ۲۰۱۳ این تغییر را دنبال کرد و اندکی بعد سایر کشورهای منطقه به اقدام مشابه مبادرت کردند.

جهان

کشته شدن بیش از ۲۰۰ تن در ناآرامی‌های قزاقستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۶, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های قزاقستانی گزارش کرده است که در جریان ناآرامی‌ها در آن کشور حدود ۲۲۵ تن کشته شده اند.

مقام‌های قزاقستان می‌گوید که اجساد این افراد که شامل افراد ملکی، رهزنان و ۱۹ سرباز امنیتی می‌باشند به سرد خانه‌های قزاقستان تسلیم داده شده است.

سریک شلابایوف، رییس سارنوالی جرایم قزاقستان، افزود که بیش از ۵۰ هزار نفر در شورش‌ها اشتراک کرده بودند که بیشترین آن به تاریخ پنج جنوری بود؛ زمانی که شورشیان به ساختمان‌های دولتی، موترها، بانک‌ها و مغازه‌ها در چندین شهر بزرگ یورش بردند و آن‌ها را به آتش کشیدند.

این درحالی است که تظاهرات به تاریخ دوم جنوری ۲۰۲۲ در غرب قزاقستان ظاهراً به خاطر افزایش قیمت نفت آغاز شد، اما به سرعت در سراسر آن کشور گسترش یافت؛ اقدامی که به صورت کل،‌ به مثابه نارضایتی مردم از حکومت آن کشور تلقی شده است.

اما قاسم جوماروت توقایوف، رییس جمهور قزاقستان، ادعا کرده است که “راهزن‌ها و تروریست ها” مقصر بی‌ثباتی در آن کشور استند و آنان “به حمایت خارجی” دست به ناآرامی زده اند.

توکایوف حتا به نیروهای امنیتی دستور داده بود که بدون هشدار به معترضان گلوله باری کنند.

بر بنیاد گزارش‌ها در جریان اعتراضات خشونت آمیز مردم بر ضد حکومت قزاقستان، صدها نفر زخمی شده و نیروهای امنیتی آن کشور نزدیک به ۱۲ هزار معترض را دستگیر کردند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

حمله سایبری بر سایت‌های دولتی اوکراین

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۵, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که شماری از سایت‌‌های دولتی اوکراین مورد حمله وسیع سایبری قرار گرفته است.

بر بنیاد گزارش رویترز مقام‌های اوکراین در حال بررسی این حمله بزرگ سایبری استند.

گزارش افزوده که این حمله کار ۷۰ سایت نهادهای دولتی، بشمول نهاد ریاست جمهوری، وزارت‌ خارجه، وزارت دفاع و شورای امنیت ملی این کشور را برای ساعاتی مختل کرد.

رویترز به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش کرده که روسیه برای آغاز حمله وسیع نظامی بر اوکراین آماده شده و برای تحقق این هدف، تحرکات و عملیات اطلاعاتی را گسترش داده است.

مقام‌های اوکراینی از متهم کردن روسیه به حمله سایبری خودداری کرده، اما گفته که به یگانه عاملی که می‌توانند شک کنند روسیه است.

این درحالی است که در این اواخر تنش‌ها میان روسیه و  امریکا بر سر موضوع اوکراین داغ شده است، و مقام‌های امریکایی و روسی در این باره دیدار نیز داشته اند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

کوریایی شمالی آزمایش راکتی جدید انجام داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۵, ۱۴۰۰)

مقام‌های کوریایی جنوبی میگوید که کوریایی شمالی روز گذشته (جمعه، ۲۴ جدی) پس از محکوم کردن تحریم‌های امریکا یک راکت جدید آزمایش کرده است.

ستر درستیز کوریایی جنوبی آزمایش این راکت را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

نیروهای ساحلی جاپان نیز تایید کرده که کوریایی شمالی روز گذشته یک آزمایش انجام داده است.

این درحالی است که کوریایی شمالی روز گذشته تحریم‌های امریکا را محکوم کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending