Connect with us

اخبار ویژه

اقدام پاکستان برای تحریم گروه طالبان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آگوست 22, 2020)

پاکستان روز جمعه در تلاش برای بیرون شدن از فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی (FATF) ، تحریم هایی را علیه “هراس افگنان” و “گروه های مرتبط با هراس افگن” به‌شمول ملا عبدالغنی برادر رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر، اعمال کرد.

«ملا برادر» برای پایان دادن جنگ ۱۹ ساله افغانستان در ماه «فبروری» در دوحه یک توافق تاریخی صلح را با آمریکا امضا کرد.

براساس گزارش رسانه های پاکستانی، دولت همچنین حساب های بانکی و دارایی های متعلق به هراس افگنان در این کشور را ضبط کرده است. این تحریم ها همچنین شامل ممنوعیت سفر جهانی می‌باشد.

بر اساس گزارش «دان نیوز» پاکستان ۸۸ تن را تحریم کرده که در فهرست سیاه سازمان ملل متحد نیز بوده اند.

وزارت امور خارجه پاکستان در یک بیانیه گفته است: “این تحریم ها توسط پاکستان مطابق با قطعنامه‌های مربوط به شورای امنیت سازمان ملل اجرا می شود و امیدواریم که سایر کشورها نیز این قطعنامه را دنبال کنند.”

این دستورالعمل‌ها در “اطلاعیه قانون” موجود است که وزارت امور خارجه این کشور در آغاز هفته در وب‌سایت خود منتشر کرده بود اما تا جمعه توجه مردم را جلب نکرد.

در این اطلاعیه توضیح داده شده است: “دولت فدرال خرسند است كه دستور تطبیق قطعنامه ۲۲۵۵ (۲۰۱۵ شورای امنیت) را دهد. به‌یژه اینكه اشخاص و نهادهای یاد شده … باید مطابق قطعنامه های بالا دارایی های شان ضبط، مسافرت شان ممنوع و تحریم تسهیلات شوند.”

این اطلاعیه قبل از نشست مهم «FATF» آمده است تا پیشرفت پاکستان در مبارزه با جنایاتی مانند پولشویی و تامین مالی هراس افگنی را ارزیابی کند.

پاکستان از مدت‌ها به این‌سو متهم به پناه دادن و حمایت از رهبران طالبان است. اما اسلام آباد همواره اتهامات را تکذیب کرده است.

در همین حال، پاکستان از ماه جون سال ۲۰۱۸ میلادی در فهرست خاکستری «FATF» قرار دارد و در ماه «فبروری» هشدار نهایی به وی نیز داده شده است.

اخبار ویژه

گیلانی: افغان‌ها زیر چتر اسلام متحد شوند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 21, 2020)

حامد گیلانی، رهبر حزب محاذ ملی اسلامی افغانستان از طرف‌های درگیر جنگ در کشور خواسته است که به عنوان مسلمان متحد شوند و یک حکومت موقت تشکیل دهند.

آقای گیلانی از دولت و طالبان خواست که گام‌های سازگار با آنچه “خداوند متعال درباره صلح گفته است” بردارند. آقای گیلانی با استناد به قرآن کریم گفت: “و صلح خوب است” و “ما باید برای خوبی مردم کار کنیم.”

به گفته وی: “ما هم افغان و هم مسلمان هستیم و در نهایت این افغانها و مسلمانان اند که رنج می‌برند، افرادی که از هر طرف می میرند یا زخمی می شوند هم افغان و هم مسلمان اند.”

آقای گیلانی گفته است: “برادران، بیایید با هم متحد و با درک و به خاطر خداوند متحد باشیم، از این فتنه خلاص شده و به سوی صلح که مورد پسند خداوند است گام بردارید.”

آقای گیلانی با اشاره به مذاکرات جاری در دوحه گفته است: “هر دو طرف شاکی هستند. در هر مذاکره (سنتی)، مذهب / شریعت، سنت‌های ملی و قوانین بین المللی، همیشه نیاز به طرف سوم در حل اختلافات است. بنابراین، طوری که میبینم چاره ای جز تشکیل حکومت موقت برای حل مساله؛ که در آن همه طرف‌ها نمایندگی داشته باشند و همه موافقت کنند و با توجه به آن گام های صلح برداشته شود.”

به گفته وی: “سپس یک دولت ملی، با توجه به خواسته های مردم و با مشارکت همه طرفها بر اساس اجماع ملی، تشکیل شود تا جنگ فتنه انگیز به پایان برسد.”

آقای گیلانی یکی از مراجع دیگر است که خواستار پایان جنگ جاری است؛ جنگی که تقریبا ۴۰ سال به طول انجامیده است و جنگی که اکثر ذینفعان، از جمله شرکای خارجی و کشورهای همسایه بدین باور اند که هیچ راه حل نظامی برای آن وجود ندارد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خواست راشد خان برای بازی افغانستان با تیم‌های برجسته جهان کرکت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 20, 2020)

راشد خان ستاره کرکت کشور از نهادهای کرکت خواسته است که به افغانستان برای پیشرفت بازی اش فرصت بازی بیشتر با تیم های برجسته جهان را بدهند.

آقای خان در مصاحبه ای گفته است: “برای بازیکن بزرگ شدن شما باید علیه بهترین ها بازی کنید.”

به گفته وی: “زمانی که من در ۱۷ سالگی در آی پی ال آمدم، بازیکن ها را دیدم، تمرینات آنان، تناسب آنانان . جلسات ویژه را دیدم؛ فهمیدم که برای بهتر شدن و سازگار شدن چقدر باید کار کرد.”

خان افزوده است: “ما در پنج سال گذشته در دو جام جهانی دو بار در برابر آسترالیا بازی کردیم و با کشورهای انگلیس و نیوزیلند نیز همینطور. امیدوارم که برخی از بازی ها را مقابل آنها انجام دهیم و بقیه بازیکنان نیز همین فرصت را برای بهتر شدن داشته باشند.”

راشد خان همچنان گفته است که از صعود افغانستان به رده های بالاتر کرکت غافلگیر شد اما خیلی افتخار کرده است.

این ستاره کرکت افزوده است: “وقتی چند سال پیش سایر بازیکنان را میدیدم؛ حتا فکرش را نمی‌کردم که روزی خود الگویی برای دیگران شوم.”

از زمان اعطای عضویت کامل به بورد جهاین کرکت افغانستان فقط چهار مسابقه تست را با ویست اندیز، ایرلند و بنگلادش داشته است.

آسترالیا، انگلیس، آفریقای جنوبی و نیوزیلند، چهار تیم برتر خانواده کرکت تست، هنوز ار رقابت با افغانستان استقبال نکرده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سیگار: ۱۹میلیارد دالر امریکا برای بازسازی افغانستان هدر رفته است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 20, 2020)

اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار در تازه ترین گزارش خود گفته است كه کانگرس امریكا از سال  ۲۰۰۲ تا هنوز برای بازسازی افغانستان نزدیک به ۱۳۴ میلیارد دالر اختصاص داده است كه تقریبا ۱۹ میلیارد دالر آن هدر رفته است.

این نهاد هفته گذشته در گزارشی گفت: “سیگار از آن مقدار (۱۳۴ میلیارد دالر) حدود ۶۳ میلیارد دالر را بررسی کرد و دریافت که نزدیک به ۱۹ میلیارد دالر از مبلغ بررسی شده به دلیل مصرف بیهوده، کلاهبرداری و سو استفاده هدر رفته است.”

سیگار گفته است در سال  ۲۰۱۸ میلادی، آنها دریافتند که از سال ۲۰۰۸ میلادی تا ۳۱ام دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۵.۵ میلیارد دالر مصرف بیهوده، کلاهبرداری و سواستفاده شده است.

این نهاد افزوده است: ” از این مجموع ، سیگار تقریبا ۱۲ میلیارد دالر در تلاشهای ناموفق دولت در زمینه مبارزه با مواد مخدر و برنامه های ثبات در افغانستان مصرف شده است.”

جان سوپکو بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان گفته است: “ما اعتقاد داریم که بودجه این تلاش ها هدر رفته است. زیرا این برنامه ها به هدف مورد نظر خود نرسیدند.”

آقای سوپکو در مورد این گزارش گفته است: “این گزارش تقریبا ۳.۴ میلیارد دالر پول های هدر رفته، کلاهبرداری و سو استفاده شده نسبت به گزارش قبلی را نشان میدهد. بر اساس یافته های سیگار، ما به طور مشخص حدود ۱.۵ میلیارد دالر وجوه مالیات دهندگان را شناسایی کردیم که به اعتقاد ما هدر رفته است؛ ۳۰۰ میلیون دالر که به دلیل کلاهبرداری و ۳۴ میلیون دالر به دلیل سواستفاده هدر رفته است.”

به گفته آقای سوپکو ۱.۶ میلیارد دالر باقی‌مانده نیز در تلاش های مبارزه با مواد مخدر هدر رفته است.

آقای سوپکو گفته است که سیگار ماموریت بازنگری بودجه اختصاص یافته از سوی کانگرس امریکا برای حمایت از فعالیت های بازسازی در افغانستان را دارد “بنابراین، تجزیه و تحلیل ما فقط بخشی از هزینه های دولت ایالات متحده در افغانستان را نشان می دهد.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending