Connect with us

رویداد های اخیر

افغان فیلم: پیش داوری در مورد فیلم «پانی‌پت» زودهنگام است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۱۵, ۱۳۹۸)

مسوولان افغان فیلم میگویند که هر گونه واکنش در برابر فیلم «پانی پت» ساخت کشور هند پیش از وقت است زیرا این فیلم تا هنوز به بازار نیامده است تا در مورد آن قضاوت شود.

این فیلم‌ با بازی سانجی دت، هنرپیشه مشهور هندی در نقش «احمدشاه درانی» بنیانگذار سلسله درانی های افغانستان در قرن هجدهم میلادی، قرار است به تاریخ ۶ دسمبر سال روان میلادی به بازار عرضه شود.

فیلم «پانی پت» روایتی از حمله احمد شاه ابدالی بالای مرهته‌ها و جنگ مشهور «پانی پت» در سال ۱۷۶۱ میلادی است.

در این جنگ ده‌ها هزار جنگجوی مرهته‌ها کشته شدند و احمد شاه ابدالی پیروز این جنگ شد.

سانجی دت در صفحه تویترش نوشته است: “احمد شاه ابدالی هرجایی که سایه می‌افگند، در آنجا مرگ نازل می‌شد.”

اما این فیلم به بازار نیامده، با واکنش شماری از کاربران شبکه های اجتماعی رو به رو شده است؛ شماری از افغان‌ها نگران اند که مبادا در این فیلم به احمد شاه ابدالی اهانت شده باشد.

انجنیر لطیف احمدی یک سینماگر افغان میگوید: “اگر این فیلم بیرون برآید، چون هویت ملی افغانستان مطرح است و تاریخ افغانستان مطرح است و واقعیت ها مطرح است، فکر می کنم که دولت در رابطه این موضوع تصمیم خود را خواهد گرفت، و برای وزارت اطلاعات و فرهنگ فکر می کنم یک پیشنهادی از سوی دولت خواهند دادند که قابل نمایش نیست.”

اما فیلم سازان افغان به این باور اند که فیلم سازی در کشور هندوستان بر اساس قوانین آن کشور صورت میگیرد و هیچ کشور دیگر حق تعین تکلیف برای فیلم سازان آن را ندارد.

با آن هم این فیلم سازان افغان تاکید دارند که هنگام ساخت این فیلم باید به حساسیت های جوامع توجه جدی شود.

رویا سادات فیلم ساز کشور میگوید ما نمی‌توانیم خواست های مان را بالای فیلم سازان خارجی تحمیل و فیلمی را سانسور کنیم، “ما باید جایگزین خود (فیلمی برای باز روایت این رویداد ساخته شود) را داشته باشیم و البته جایگزین خوبی داشته باشیم که بتواند در همان سطح از لحاظ کیفیت و همه چیز رقابت کند.”

در همین حال صحرا کریمی رییس افغان فیلم می گوید که زود است تا در مورد چگونگی این فیلم و چگونگی نشر آن در افغانستان قضاوت شود.

خانم کریمی میگوید: “ما نمی توانیم و احساسات ما مردم نمی تواند به یک کشور و به یک شرکت و یا پرودکشن هندی و یا به کارگردان و تهیه کننده هندی در واقع بگوید که شما چطور باید همان تاریخ خودتان را به تصویر بکشید.”

احمد شاه ابدالی که به عنوان بنیان گذار افغانستان نوین در بین اکثر افغانها شناخته می شود، چندین بار به هند لشکر کشی کرده و مشهور ترین جنگ ها را در پانی پت انجام داده است.

رویداد های اخیر

خلیلزاد: صلح در افغانستان به نفع کشورهای آسیای میانه است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی ویژه امریکا برای صلح افغانستان، تامین صلح و ثبات در این کشور را به نفع کشورهای آسیای میانه می‌داند.

آقای خلیلزاد در ادامه ی سفرهایش به منطقه با وزیران خارجه کشورهای آسیای میانه در مورد تامین صلح در افغانستان و اتصال منطقه‌ای صحبت کرده است.

آقای خلیل‌زاد در صفحه تویترش نگاشته است که او با وزیران خارجه ازبیکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرغزستان در پیوند به سرمایه گذاری و چگونگی یک صندوق جمعی انکشاف منطقه‌ای صحبت کرده است.

 

در تویت خلیلزاد آمده است: “ما در مورد سرمایه گذاری در هر یک کشور و فرصت های فرامرزی بحث نمودیم. ما همچنان در مورد چگونگی یک صندوق جمعی انکشاف منطقه کاوش نمودیم. یک افغانستان باثبات و مرفه برای صلح،‌ امنیت و رفاه در آسیای میانه مُهم است؛ یک آسیای میانه‌ی مشتکل از دولت های بااقتدار و مستقل که مشترکاً با افغانستان برای اتصال با آسیای جنوبی کار کنند به نفع منطقه و ایالات متحده است.”

زلمی خلیل‌زاد در دور تازه سفرهایش به کشور های منطقه تلاش دارد تا یک اجماع منطقه‌ای برای تامین صلح در افغانستان ایجاد کند.

این مقام امریکایی سفر تازه‌اش را چند روز قبل آغاز کرد. وی روز گذشته با مقام‌های پاکستانی نیز در مورد صلح افغانستان دیدار کرد. زلمی خلیل‎زاد این بار از طریق ویدیو کنفرانس با مقام‌های افغان صحبت خواهد کرد.

 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تعداد مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۳۲۰۲۲ نفر رسید

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

در یک شبانه روز ۳۳ تن در نتیجه بیماری کرونا جان های شان را از دست داده و آزمایش کرونای ۱۸۶ تن دیگر مثبت بوده است.

در همین حال در ۲۴ ساعت گذشته ۴۳۶ بیمار کووید-۱۹ پس از درمان از بیمارستان ها مرخص شده اند.

معصومه جعفری معاون سخنگوی وزارت صحت میگوید: ” در ۲۴ ساعت گذشته از میان ۳۴۱ سمپل آزمایش شده یک ۱۸۶ تست مثبت به ثبت رسیده و ۳۳ جان باخته داریم و ۴۳۶ تن دیگر صحت یاب شده اند.”

درهمین حال وزارت صحت تاکید می ورزد که ولایت های کابل، هرات، بلخ و دایکندی ولایت های هستند که آمار بلند مبتلایان به ویروس کرونا را دارند.

بر اساس آمار وزارت صحت کشور؛ ۶۱ مورد در کابل، ۳۴ مورد در هرات، ۳۱ نمونه در دایکندی، ۱۶ رویداد در کندز، ۱۴ رویداد در بلخ، ۷ نمونه در لوگر، ۶ نمونه در پروان، ۶ نمونه در کندهار، ۳ نمونه در بغلان، لغمان- وردک و پکتیا ۲-۲ مورد و هلمند- ننگرهار نیز ۱-۱ مورد به ثبت رسیده است.

این وزارت تاکید می ورزد که آمار کلی جان باختگان به ۸۰۶ و شمار صحت یاب شدگان به ۱۶۶۰۷ تن رسیده و درمجموع ۳۲۰۲۲ تن درافغانستان مصاب به ویروس کرونا شده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سی طالب مسلح در هلمند، میدان وردک و بلخ کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت های هلمند، میدان وردک و بلخ دست کم ۳۰ جنگجوی طالبان کشته شدند.

وزارت دفاع کشور گفته است که طالبان مسلح شب گذشته بالای پاسگاه های نیروهای امنیتی در ولسوالی های گرشک و نادعلی حمله کردند.

این وزارت میگوید که در ضد حمله نیروهای ارتش در ساحه سربند و یخچال ولسوالی گرشک ۱۳ طالب مسلح و در ساحه نهر بغرا ولسوالی نادعلی پنج جنگجوی این گروه کشته شدند.

در اعلامیه وزارت دفاع آمده است که پنج جسد طالبان مسلح نیز در میدان نبرد باقی مانده است.

وزارت دفاع در یک اعلامیه جداگانه میگوید که شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای امنیتی در ساحه محمدقلی ولسوالی جغتو ولایت میدان وردک حمله کردند که با مقاومت سخت نیروهای امنیتی روبرو و به شکست خورد.

در نتیحه این در گیری میان دو طرف ۹ طالب مسلح کشته و یک عراده موتر نوع سراچه و یک موترسایکل طالبان نیز تخریب گردیده است.

در همین حال وزارت دفاع میگوید که صبح روز پنج شنبه گروه طالبان در ولسوالی شولگره ولایت بلخ بالای یک کاروان نیروهای دفاعی و امنیتی حمله کردند که در نتیجه، “۳ تن از گروه طالبان کشته شدند و ۴ تن دیگرشان زخمی شدند.”

وزارت دفاع در مورد تلفات نیروهای افغان چیزی نگفته است.

طالبان مسلح نیز در مورد حملات ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که سازمان ملل متحد با نشر اعلامیه ای از دو طرف خواسته است تا خشونت و حملات علیه یکدیگر را کاهش دهند.

به خواندن ادامه دهید

Trending