Connect with us

رویداد های اخیر

افغان فیلم: پیش داوری در مورد فیلم «پانی‌پت» زودهنگام است

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۱۵, ۱۳۹۸)

مسوولان افغان فیلم میگویند که هر گونه واکنش در برابر فیلم «پانی پت» ساخت کشور هند پیش از وقت است زیرا این فیلم تا هنوز به بازار نیامده است تا در مورد آن قضاوت شود.

این فیلم‌ با بازی سانجی دت، هنرپیشه مشهور هندی در نقش «احمدشاه درانی» بنیانگذار سلسله درانی های افغانستان در قرن هجدهم میلادی، قرار است به تاریخ ۶ دسمبر سال روان میلادی به بازار عرضه شود.

فیلم «پانی پت» روایتی از حمله احمد شاه ابدالی بالای مرهته‌ها و جنگ مشهور «پانی پت» در سال ۱۷۶۱ میلادی است.

در این جنگ ده‌ها هزار جنگجوی مرهته‌ها کشته شدند و احمد شاه ابدالی پیروز این جنگ شد.

سانجی دت در صفحه تویترش نوشته است: “احمد شاه ابدالی هرجایی که سایه می‌افگند، در آنجا مرگ نازل می‌شد.”

اما این فیلم به بازار نیامده، با واکنش شماری از کاربران شبکه های اجتماعی رو به رو شده است؛ شماری از افغان‌ها نگران اند که مبادا در این فیلم به احمد شاه ابدالی اهانت شده باشد.

انجنیر لطیف احمدی یک سینماگر افغان میگوید: “اگر این فیلم بیرون برآید، چون هویت ملی افغانستان مطرح است و تاریخ افغانستان مطرح است و واقعیت ها مطرح است، فکر می کنم که دولت در رابطه این موضوع تصمیم خود را خواهد گرفت، و برای وزارت اطلاعات و فرهنگ فکر می کنم یک پیشنهادی از سوی دولت خواهند دادند که قابل نمایش نیست.”

اما فیلم سازان افغان به این باور اند که فیلم سازی در کشور هندوستان بر اساس قوانین آن کشور صورت میگیرد و هیچ کشور دیگر حق تعین تکلیف برای فیلم سازان آن را ندارد.

با آن هم این فیلم سازان افغان تاکید دارند که هنگام ساخت این فیلم باید به حساسیت های جوامع توجه جدی شود.

رویا سادات فیلم ساز کشور میگوید ما نمی‌توانیم خواست های مان را بالای فیلم سازان خارجی تحمیل و فیلمی را سانسور کنیم، “ما باید جایگزین خود (فیلمی برای باز روایت این رویداد ساخته شود) را داشته باشیم و البته جایگزین خوبی داشته باشیم که بتواند در همان سطح از لحاظ کیفیت و همه چیز رقابت کند.”

در همین حال صحرا کریمی رییس افغان فیلم می گوید که زود است تا در مورد چگونگی این فیلم و چگونگی نشر آن در افغانستان قضاوت شود.

خانم کریمی میگوید: “ما نمی توانیم و احساسات ما مردم نمی تواند به یک کشور و به یک شرکت و یا پرودکشن هندی و یا به کارگردان و تهیه کننده هندی در واقع بگوید که شما چطور باید همان تاریخ خودتان را به تصویر بکشید.”

احمد شاه ابدالی که به عنوان بنیان گذار افغانستان نوین در بین اکثر افغانها شناخته می شود، چندین بار به هند لشکر کشی کرده و مشهور ترین جنگ ها را در پانی پت انجام داده است.

اخبار ساحوی

در حمله طالبان در پکتیا ۱۴ پولیس سرحدی جان باختند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۹, ۱۳۹۹)

در پی حمله طالبان مسلح بالای یک پاسگاه نیروهای افغان در ولایت پکتیا دست کم ۱۴ پولیس جان باختند.

وزارت دفاع در اعلامیه ای گفته است که طالبان مسلح شب گذشته بر یک پاسگاه نیروهای سرحدی در ولسوالی دند پتان این ولایت حمله کردند.

این وزارت می‌افزاید که طالبان آتش‌بس را نقض کرده و بر این پاسگاه حمله کردند.

به گفته وزارت دفاع در این رویداد ۱۴ تن از نیروهای سرحدی جان باخته و ۳ تن دیگر نیز زخمی شدند.

در همین حال وزارت دفاع گفته است که حمله طالبان به عقب زده و تلفات سنگین نیز به این گروه وارد شده است.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

این در حالی است که روز چهارشنبه نیز طالبان مسلح بالای یک پاسگاه نیروهای ارتش محلی در ولایت پروان حمله کردند که در نتیجه هفت سرباز کشته و دو تن دیگر نیز زخم برداشته اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تیم کرکت افغانستان به مصاف آسترالیا می‎رود

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۹, ۱۳۹۹)

تیم ملی کرکت افغانستان در ماه نوامبر سال روان میلادی در یک بازی آزمایشی در برابر تیم آسترالیا به میدان خواهد رفت.

هیات مدیره کرکت افغانستان با تایید این خبر میگوید که دو تیم از ۲۱ام تا ۲۵ام ماه نوامبر با در شهر پرت آسترالیا هم بازی خواهد کرد.

لطف الله ستانکزی رییس اجرایی هیات مدیره کرکت کشور گفته است که به این بازی علاقمندی دارد و امیدوار است هرچه زود تر ویروس همه‌گیر کرونا تا آن زمان از بین برود تا دیدار دو تیم صورت بگیرد.

 آقای ستانکزی گفته است: “تیم استرالیا یک تیم قدرتمند در دنیای کرکت است. با این حال تیم ما نیز با آمادگی خوب وارد میدان خواهد شد. این یک تجربه خوبی برای آنان خوهد بود.”

این در حالی است که آسترالیا یک جدول زمانی برای مسابقات اعلام کرده است که این نخسین گام در راستای آغاز دوباره مسابقات جهانی کرکت خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

شامل افراد انداخته شده به دریا توسط مرزبانان ایرانی، اطفال هم بودند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۳۹۹)

در میان افرادیکه از سوی مرزبانان ایرانی به دریا انداخته شده و جان باخته اند، چند کودک ۱۲ ساله نیز شامل بوده اند.

خانواده های افرادیکه به تاریخ ۱۳ ثور سالروان از سوی مربانان ایران به دریا انداخته شدند و جان باخته اند تاکید دارند که حکومت باید هرچه زودتر نتیجه بررسی های هیئت حقیقت یاب را با مردم شریک سازد؛ همچنان کمیسیون مستقل حقوق بشر اذعان داشته است که اطفال نیز شامل جان باخته گان بوده اند.

نعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر، می گوید که در پی بررسی های آنان مشخص شده است که چند کودک شامل افرادی بودند که از سوی مرزبانان ایرانی به رودخانه انداخته شده و جان باخته اند.

همچنان سید وحید قتالی، والی هرات، می گوید که تحقیقات در این مورد ادامه دارد و به برخی نتایج مطلوب دست یافته اند که آن را به زودی شریک خواهند ساخت .

از سوی دیگر، خانواده هایی افرادیکه از سوی مرزبانان ایرانی به تاریخ ۱۳ ثور به رودخانه انداخته شده و جان داده اند از حکومت می خواهند تا نتیجه کار هیئت حقیقت یاب را با آنان شریک سازد.

هیئتی به ریاست معاون وزارت خارجه ایرانی چند روز پیش به افغانستان آمده و در این مورد با مقامات افغان دیدار کرد، هیئت ایرانی و افغان تاکید کرده اند که باید این مسئله به گونه جدی پیگیری شود و نتیجه آن با مردم شریک ساخته شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending