Connect with us

رویداد های اخیر

افغان فیلم: پیش داوری در مورد فیلم «پانی‌پت» زودهنگام است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 6, 2019)

مسوولان افغان فیلم میگویند که هر گونه واکنش در برابر فیلم «پانی پت» ساخت کشور هند پیش از وقت است زیرا این فیلم تا هنوز به بازار نیامده است تا در مورد آن قضاوت شود.

این فیلم‌ با بازی سانجی دت، هنرپیشه مشهور هندی در نقش «احمدشاه درانی» بنیانگذار سلسله درانی های افغانستان در قرن هجدهم میلادی، قرار است به تاریخ ۶ دسمبر سال روان میلادی به بازار عرضه شود.

فیلم «پانی پت» روایتی از حمله احمد شاه ابدالی بالای مرهته‌ها و جنگ مشهور «پانی پت» در سال ۱۷۶۱ میلادی است.

در این جنگ ده‌ها هزار جنگجوی مرهته‌ها کشته شدند و احمد شاه ابدالی پیروز این جنگ شد.

سانجی دت در صفحه تویترش نوشته است: “احمد شاه ابدالی هرجایی که سایه می‌افگند، در آنجا مرگ نازل می‌شد.”

اما این فیلم به بازار نیامده، با واکنش شماری از کاربران شبکه های اجتماعی رو به رو شده است؛ شماری از افغان‌ها نگران اند که مبادا در این فیلم به احمد شاه ابدالی اهانت شده باشد.

انجنیر لطیف احمدی یک سینماگر افغان میگوید: “اگر این فیلم بیرون برآید، چون هویت ملی افغانستان مطرح است و تاریخ افغانستان مطرح است و واقعیت ها مطرح است، فکر می کنم که دولت در رابطه این موضوع تصمیم خود را خواهد گرفت، و برای وزارت اطلاعات و فرهنگ فکر می کنم یک پیشنهادی از سوی دولت خواهند دادند که قابل نمایش نیست.”

اما فیلم سازان افغان به این باور اند که فیلم سازی در کشور هندوستان بر اساس قوانین آن کشور صورت میگیرد و هیچ کشور دیگر حق تعین تکلیف برای فیلم سازان آن را ندارد.

با آن هم این فیلم سازان افغان تاکید دارند که هنگام ساخت این فیلم باید به حساسیت های جوامع توجه جدی شود.

رویا سادات فیلم ساز کشور میگوید ما نمی‌توانیم خواست های مان را بالای فیلم سازان خارجی تحمیل و فیلمی را سانسور کنیم، “ما باید جایگزین خود (فیلمی برای باز روایت این رویداد ساخته شود) را داشته باشیم و البته جایگزین خوبی داشته باشیم که بتواند در همان سطح از لحاظ کیفیت و همه چیز رقابت کند.”

در همین حال صحرا کریمی رییس افغان فیلم می گوید که زود است تا در مورد چگونگی این فیلم و چگونگی نشر آن در افغانستان قضاوت شود.

خانم کریمی میگوید: “ما نمی توانیم و احساسات ما مردم نمی تواند به یک کشور و به یک شرکت و یا پرودکشن هندی و یا به کارگردان و تهیه کننده هندی در واقع بگوید که شما چطور باید همان تاریخ خودتان را به تصویر بکشید.”

احمد شاه ابدالی که به عنوان بنیان گذار افغانستان نوین در بین اکثر افغانها شناخته می شود، چندین بار به هند لشکر کشی کرده و مشهور ترین جنگ ها را در پانی پت انجام داده است.

رویداد های اخیر

وقوع دو انفجار در کابل؛ دو سرباز پولیس جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 27, 2021)

در نتیجه دو انفجار در شهر کابل دست کم دو سرباز پولیس جان باختند و چهار تن دیگر زخم برداشته اند.

پولیس کابل میگوید که انفجار اول حوالی ساعت ۸:۰۴ صبح امروز(چهارشنبه، ۸ دلو) در مربوطات ناحیه پانزدهم ساحه دسپچری،  شهر کابل یک عراده واسطه نوع رنجر را هدف قرار داد.

به گفته پولیس در این رویداد “دو منسوب پولیس سطحی مجروح گردیده اند.”

انفجار دوم حوالی ساعت ۹:۳۲ صبح امروز در مربوطات ناحیه دوازدهم سرک سلیم کاروان رخ داد.

پولیس میگوید که در این رویداد یک عراده واسطه نوع رنجر آماج قرار گرفت که در نتیجه دو پولیس جان باختند و دو تن دیگر زخم برداشته اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این انفجارها را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نخستین گفتگوی تیلفونی بایدن و پوتین

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 27, 2021)

جوبایدن رییس جمهوری امریکا شب گذشته با همتای روسی خود ولادمیر پوتین در مورد ادعاها مبنی بر پرداخت پاداش از سوی روسیه برای کشتن سربازان امریکایی در افغانستان گفتگو کرده است.

این نخستین مکامله تیلفونی بایدن با پوتین پس از پیروزی در انتخابات امریکا است.

در این گفتگو آقای بایدن در مورد اعتراضات اخیر در روسیه نیز گفتگو و از بازداشت آلکسی ناوالنی یکی از مخالفان حکومت روسیه ابراز نگرانی کرده است.

در همین حال رییس جمهوری امریکا در مورد ادعاها مبنی بر حملات سایبری هکرهای روسی و تلاش برای نفوذ به داده‌های شرکت فروش نرم‌افزار «سولار ویندز» نیز ابراز نگرانی کرده است.

از سوی هم آقای بایدن گفته است که با وجود اختلاف نظر میان امریکا و روسیه، دو کشور “می توانند در راستای منافع متقابل كشورهای مان به عنوان یک توافق نامه جدید شروع كنند.”

ای در حالی است که پیش از تماس بایدن به پوتین، رییس جمهوری امریکا با ینس ستولتنبرگ دبیر کل ناتو صحبت کرده و به وی از تعهد امریکا به این پیمان اطمینان داده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار وزیر دفاع ایتالیا با غنی در مورد امنیت و روابط دوجانبه

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 27, 2021)

لورنزو گویرین وزیر دفاع ایتالیا روز گذشته به کابل آمد و با محمد اشرف غنی رییس جمهوری، عبدالله عبدالله رییش شورای عالی مصالحه ملی و حمدالله محب مشاور امنیت ملی دیدار کرد.

در دیدار با مقام های افغان روی روند صلح، روابط دو جانبه و حضور نظامی این کشور در افغانستان گفتگو کرده است.

ارگ ریاست جمهوری اعلامیه ای گفته است که در این دیدار هر دو جانب از افزایش خشونت ها و ترورهای هدفمند ابراز نگرانی کرد و خواهان قطع فوری خشونت ها گردیده است.

آقای گویرین ضمن تمجید از فداکاری و شجاعت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در برابر تروریزم، گفت که ایتالیا از یک افغانستان صلح آمیز، متحد و دموکراتیک حمایت می کند.

آقای لورنزو گویرین افزوده است که کمک های ایتالیا در عرصه های مختلف با افغانستان و حضور نیروهای این کشور در چوکات ماموریت حمایت قاطع، پابرجاست.

در اعلامیه آمده است: “در مقابل، رئیس جمهور غنی ضمن خوش آمدید به وزیر دفاع ایتالیا، از موقف اصولی آن کشور تشکر کرد و گفت که مردم افغانستان و جهان به یک صدا خواهان توقف خشونت ها اند و طالبان باید این را درک کنند که با تداوم خشونت ها، مردم افغانستان و جهان را بیشتر در برابر شان بسیج خواهند کرد.”

در اعلامیه افزوده است: “همچنان در این دیدار، رئیس جمهور غنی از حمایت ایتالیا از برنامه های انکشافی و اقتصادی افغانستان به ویژه تمویل بخش چهارم پروژه خط آهن خواف- هرات و کمک های آن کشور در چوکات ماموریت حمایت قاطع، تشکر کرد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending