Connect with us

رویداد های اخیر

افغانستان فردا میزبان نشست منطقه‌ای در مورد روند صلح خواهد بود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 5, 2020)

افغانستان فردا میزبان نشست منطقه ای در مورد روند صلح خواهد بود، نشستی که نمایند‌گان ۱۹ کشور به شمول امریکا، چین، پاکستان، روسیه، هند و ایران و سازمان ملل شرکت می‌کنند.

این نشست روز دوشنبه در ارگ ریاست جمهوری و به گونه ی ویدیویی برگزار خواهد شد.

در این نشست ۱۹ کشور به شمول نمایند‌گان ایالات متحده‌ امریکا، روسیه، چین، پاکستان، هند، ایران، قطر، عربستان سعودی و کشورهای همسایه‌ و سازمان ملل شرکت خواهند کرد.

وزارت خارجه شکور کاهش خشونت‌ها، آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها، تبادله‌ی زندانیان و برقراری آتش‌بس بشردوستانه، اجندای کلیدی این نشست می‌خواند.

گران هیواد، سخنگوی این وزارت گفته است: “کشورهای منطقه و شریکان استراتیژیک افغانستان در اجلاس منطقه‌یی به گونه‌ی ویدیوکنفرانس دوشنبه برگزار می‌شود، حضور خواهند داشت.”

نشست دوشنبه مجموع کشورهایی که در افغانستان تضاد منافع دارند را گردآورده تا به گفته‌ی دولت اجماع همه را روی مذاکرات صلح بدست آورد. هرچند بارها دولت اعلام کرد بود که روی روند صلح در منطقه اجماع وجود دارد.

احمد سعیدی، دیپلمات پیشین افغانستان در پاکستان در این مورد گفته است: “دولت افغانستان همیشه میگفت که اجماع منطقه را با خود داریم، در جلسه‌ی فردا با بیست کشور بار دیگر تاکید می‌کنند برای تفاهم منطقوی از بهر صلح و امنیت افغانستان.”

نشست منطقه‌یی با میزبانی کابل با سخنرانی رییس جمهوری آغاز خواهد شد و در پایان، ۱۹ کشور و سازمان ملل، اعلامیه‌ی مشترکی را در باره صلح افغانستان اعلام خواهند کرد.

به روز سه‌شنبه هم کابل میزبان نشست سه‌جانبه‌ی افغانستان، پاکستان و چین، روی مذاکرات صلح است. اما برگزاری این نشست به دور از چشم هند در ماورای مخالفت‌های منطقه‌یی دهلی نو با اسلام‌آباد و بیجینگ، برای روند صلح زیان رسان پنداشته می‌شود.

رویداد های اخیر

سراج: طالبان هنوزهم مراکز امن فعال در پاکستان دارند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 23, 2020)

هرچند گسترش دامنه خشونت‌ها در بسیاری از بخش‌های کشور افزایش یافته و قربانی‌های زیادی از نظامیان و غیرنظامیان گرفته، اما سرپرست ریاست امنیت ملی می‌گوید که موجودیت مرکزهای فعال گروه طالبان در شهر‌های پاکستان سبب شده تا گروه طالبان حملات شان را شدت دهند. وی تاکید می ورزد که این کار سبب شده تا مبارزه با گروه طالبان به درازا کشیده شود.

وی تاکید می ورزد که سیاست استخبارات منطقه در قبال افغانستان تغییر نکرده و تلاش دارند تا گروه طالبان به یک نظام که میل شان است دست پیدا کند.

آقای سراج گفته است که :” پایگاه‌های امن طالبان در کویته، کراچی و پیشاور است که با مصئونیت هر روز پلان‌های شان را گرفته تا ما را با چالش بکشانند و در برنامه‌های شان مردم ما کشته می‌شوند و اگر رهبری طالبان مکان‌های امن در این شهرها نمی‌داشتند به سرنوشت بدی رو به رو می‌شدند.”

درهمین حال سرپرست ریاست امنیت ملی تاکید می ورزد که رابطهء گروه طالبان با شبکه القاعده قطع نگردیده و تمامی گروه‌های هراس‌افگن در تبانی با این گروه یک هدف که همانا ناامن کردن افغانستان و کشتار مردم است را دنبال می کنند.

آقای سراج گفت:”رابطه طالبان با تروریستان خارجی به شکل منظم ادامه دارد و گروه‌های تروریستی از توانایی‌های یک دیگر استفاده می کنند و این کار سبب افزایش جنگ‌ها شده و این گروه‌ها انتحاری‌ها را خرید و فروش می کنند و همه گروه‌ها یک هدف را دنبال می کنند که قتل مردم از بین بردن ارزش‌ها و بر اندازی نظام است.”

بی باوری وی گروه طالبان به روند گفتگوهای صلح از مواردی است که سرپرست ریاست امنیت ملی بر آن تاکید می‌ورزد.

آقای سراج گفت:” اگر گروه طالبان تعهد بر صلح میداشتند باید از گفتگوها نتیجه می‌گرفتیم و دیده می‌شود که علاقه مندی به صلح ندارند و نظام مطابق میل شان دیگر چیزی نمی خواهند و اگر تعهد می بود خشونت‌ها را افزایش نمی دادند.”

بااین حال امنیت ملی کشور تاکید می ورزد که یگانه راه برای کاهش جنگ در افغانستان ایجاد و همکاری راستین اجماع منطقوی است، زیرا تضادهای منافع کشورهای منطقه سبب شده تا جنگ کنونی در کشور ابعاد بیشتر پیدا کند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

نگرانی سفارت امریکا از سطح بالای خشونت‌ها از سوی طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 23, 2020)

کاردار سفارت امریکا در کابل امروز (دوشنبه ۳ قوس) در یک گفتگوی مجازی با شمار از خبر نگاران نگرانی‌اش را از سطح بالای خشونت‌ها از سوی گروه طالبان ابراز کرده است. 

راس ویلسن، کاردار سفارت امریکا در کابل گفته است که هرچند ایالات متحده امریکا گفتگوهای با طالبان برای کاهش خشونت‌ها انجام داده است، اما طالبان آن را نمپذیرفتند.

وی همچنان می‌افزاید که با شماری از رسانه‌ها، برای حل چالش‌ها و تهدیدها فرا راه خبرنگاران صحبت کرده است.

ویلسن گفت:” ما عمیقا نگران سطح خشونت‌ها از سوی طالبان پس از 29 فبروری هستیم. ما برای طالبان به گونه واضع و مستقیم این مسله چندین بار گفتیم. انها انتقاد را از سوی ما خوش ندارد. من عمیقأ متاسف هستم که ما نتوانستیم همانگونه توقع داشتیم سطح خشونت‌ها را از سوی این گروه پایین بیاوریم.”

آقای ویلسن درمورد ترور و تهدید خبر نگاران نیز ابراز نگرانی کرده و می‌افزاید برای یافتن راه حل درین راستا تلاش‌ها جریان دارد.

ویلسن افزوده است:” ما به گونه جدی از رسانه‌های ازاد و مستقل در ین کشور پشتیبانی می‌کنیم من با رییسان رسانه‌ها در مورد مشکلات، ترور و تهدید خبر نگاران صحبت کردم و دیگر نهادهای بین المللی نیز برای حل ان وجود دارد.”

باور شماری از آگاهان همواره این بوده است که گروه طالبان با دوام خشونت‌ها می‌خواهند که در مذکرات صلح امتیازگیری کنند.

 

 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

در کنفرانس ژنو روی آتش‌بس تاکید شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 23, 2020)

کنفرانس ژنو در مورد افغانستان زیر عنوان «صلح، رفاه و خود اتکایی» رسما آغاز شد و نمایندگان ۷۰ کشور و نهادهای بین المللی به صورت مجازی در این کنفرانس شرکت کردند تا در مورد ادامه کمک مالی به افغانستان برای چهار سال آینده بحث کنند.

این کنفرانس دو روزه با سخنان محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه کشور آغاز شد. آقای اتمر گفت که در حال حاضر کاهش خشونت ها از اولویت افغانستان است.

آقای اتمر گفته است: “ما از همکاران جهانی و منطقوی و سازمان ملل که در امر آغاز مذاکرات کمک کردند سپاسگزاری میکنیم. به هر حال اولویت کاهش خشونت است.”

اتمر گفته است: “نتایج روند صلح باید خواست آزاد مردم افغانستان را تداعی کند و برای جامعه جهانی نیز قابل قبول باشد.”

او افزوده است: “نتایج نهایی یک افغانستان متحد، مستقل و دیموکراتیک است که در آن صلح و ثبات نه از درون و نه هم از خارج تهدید شود.”

در همین حال در نشست ژنو رولا غنی بانوی اول کشور نیز صحبت کرد و گفت که طالبان حملات علیه نیروهای افغان را افزایش داده اند.

خانم غنی گفته است: “حکومت تمام امتیازها را داد اما طالبان خشونت، کشتار را شدت بخشید و روابط خود با گروه هراس افگنی حفظ کرده است.”

به گفته وی: “ما صلح میخواهیم، صلح رویای ماست، با به صلح اهمیت قایل میشویم. اما ما به اصول مهم نهفته در قانون اساسی خود و ارزش‌های جمهوری خود نیز پایبند خواهیم بود.

از سوی هم میشل باشلت ، رییس بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد از طرف های درگیر در افغانستان خواست تا از وارد شدن تلفات به غیرنظامی جلوگیری کنند، هدف قرار دادن اماکن عمومی را متوقف کنند، از مشارکت زنان اطمینان حاصل کنند، از فضای مدنی محافظت کنند و به نیازهای قربانیان جنگ رسیدگی کنند و عدالت را در کشور تامین کنند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending