Connect with us

اخبار ساحوی

افغانستان سومین کشور فاسد دنیاست

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۷, ۱۳۹۴)

vlcsnap-2016-01-27-19h10m25s236

اداره بین المللی شفافیت باپخش گزارشی می گوید که هیچ اراده قوی سیاسی برای مبارزه با فساد در افغانستان وجود ندارد.

 مسوولان در این اداره می گویند که در سال ۲۰۱۵ دولت در راستای مبارزه با فساد نه تنها دستاوردی نداشته، بلکه از مقام چهارم یک گام دیگر نیز عقب گرد نیز کرده است.

دیدبان شفافیت در افغانستان این گزارش را نگران کننده و تهدیدی برای امنیت، کار، و سطح زندگی اجتماعی مردم می داند. اما حکومت می گوید در این راه دستاورد هایی داشته است و مبارزه جریان دارد. فساد، هیولایی که پنجه هایش را بیشتر دور گلوی افغانستان فشرده ساخته است.

افغانستان در سال ۲۰۱۴ در میان کشورهای فاسد جهان مقام چهارم را داشت و در سال ۲۰۱۵ باعقب گرد، در رده سوم قرار گرفته است. دیده بان جهانی شفافیت می گوید که افغانستان در بین ۱۶۶ کشور در شفافیت مقام ۱۶۶را داشت. از سوی هم شاخه این دیدبان در کابل میگوید که حکومت در سال ۲۰۱۵ هیچ دستاوردی در مبارزه با فساد اداری خلاف شعارهایش نداشته است .

رییس دیدبان شفافیت در کابل سید اکرام افضلی میگوید: “با گذشت یک سال از شعارهای مبارزه با فساد اداری تا کنون هیچ برنامه برای اینده مبارزه با فساد در افغانستان از سوی حکومت روی دست نیست نبود اداره قوی سیاسی در مبارزه با فساد وجود دارد. “

این اداره میگوید که نهادهای که برای مبارزه با فساد شکل گرفته اند استقلالیت ندارند و سیاسی هستند.

سید اکرام افضلی میافزاید: “نه قانون درست وجود دارد نه اداره درست که با فساد مبارزه کند نهادهای کنونی تمام اش سیاسی و استقلالیت ندارند.”

اما حکومت افغانستان این گزارش را نمی پذیرد. معاون سخنگوی رییس جمهور ظفرهاشمی میگوید: “حکومت افغانستان در مبارزه با فساد اداری تعهد دارد و یک نمونه با ارزش تدارکات در افغانستان است این اداره در چهارچوب اصلاح شده کارش را پیش می برد و قراردادی ها به شکل درست ان در حال اصلاح شدن هستند.”

اداره جهانی شفافیت فراگیر شدن بیش از این فساد را باعث افزایش ناامنی، بیکاری و دیگر دردسرهای اجتماعی برای شهروندان افغانستان میداند. پیش از جامعه ی جهانی نیز کمک هایش را با افغانستان با پیش شرط های مطرح کرده اند که یکی از این شرط ها مبارزه با فساد اداری می باشد.

 گزارش از فرحناز فروتن

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ساحوی

دست کم ۹ طالب مسلح در قندهار و غزنی کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری ها میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت های قندهار و غزنی دست کم ۹ طالب مسلح کشته شدند.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی پولیس قندهار میگوید که شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای امنیتی در ولسوالی معروف این ولایت حمله کردند.

به گفته بازکزی در نتیجه این رویداد که در ساحه نادرخان ولسوالی معروف رخ داده، دست کم پنج جنگجوی طالبان کشته و هشت تن دیگر زخم برداشته اند.

به گفته این مقام امنیتی حمله طالبان به عقب زده شده و به نیروهای امنیتی افغان آسیبی نرسیده است.

در همین حال طالبان مسلح شب گذشته در ولسوالی ده‌یک ولایت غزنی نیز بالای نیروهای امنیتی حمله کردند.

نیروهای ارتش میگویند که در نتیجه یک ضد حمله نیروهای افغان، دست کم ۴ مهاجم طالبان کشته و ۳ تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد ها چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

یازده طالب مسلح در پکتیا کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۴, ۱۳۹۹)

مسوولان امنیتی ولایت پکتیا از کشته شدن یازده طالب مسلح در این ولایت خبر می‌دهند.

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح شب گذشته در ولسوالی میرزکه ولایت پکتیا دست کم پنج جنگجوی این گروه کشته و چهار تن دیگر زخم برداشته اند.

به گفته مسوولان امنیتی این رویداد زمانی رخ داده است که طالبان مسلح بالای پاسگاه های امنیتی در ساحه کلکین ولسالی میرزکه حملات گروهی انجام دادند.

مسوولان می‌افزایند که در این رویداد یک نگهبان فرمانده پولیس پکتیا نیز جان باخته است.

در همین حال نیروهای ارتش میگویند که شش طالب مسلح در نتیجه انفجار ماین دست ساز خود شان در ولسوالی های احمد خیل و خوشامند این ولایت کشته شده اند.

قول اردوی ۲۰۳ تندر در خبرنامه ای گفته است که چهار طالب مسلح در ولسوالی احمد که میخواست ماین کنار جاده ای جا به جا کنند کشته شدند و دو تن دیگر نیز حین جا سازی ماین در ولسوالی خوشامند قربانی انفجار ماین خود شدند و یک نفر شان نیز زخم برداشته است.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویدادها چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سی طالب مسلح در هلمند، میدان وردک و بلخ کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت های هلمند، میدان وردک و بلخ دست کم ۳۰ جنگجوی طالبان کشته شدند.

وزارت دفاع کشور گفته است که طالبان مسلح شب گذشته بالای پاسگاه های نیروهای امنیتی در ولسوالی های گرشک و نادعلی حمله کردند.

این وزارت میگوید که در ضد حمله نیروهای ارتش در ساحه سربند و یخچال ولسوالی گرشک ۱۳ طالب مسلح و در ساحه نهر بغرا ولسوالی نادعلی پنج جنگجوی این گروه کشته شدند.

در اعلامیه وزارت دفاع آمده است که پنج جسد طالبان مسلح نیز در میدان نبرد باقی مانده است.

وزارت دفاع در یک اعلامیه جداگانه میگوید که شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای امنیتی در ساحه محمدقلی ولسوالی جغتو ولایت میدان وردک حمله کردند که با مقاومت سخت نیروهای امنیتی روبرو و به شکست خورد.

در نتیحه این در گیری میان دو طرف ۹ طالب مسلح کشته و یک عراده موتر نوع سراچه و یک موترسایکل طالبان نیز تخریب گردیده است.

در همین حال وزارت دفاع میگوید که صبح روز پنج شنبه گروه طالبان در ولسوالی شولگره ولایت بلخ بالای یک کاروان نیروهای دفاعی و امنیتی حمله کردند که در نتیجه، “۳ تن از گروه طالبان کشته شدند و ۴ تن دیگرشان زخمی شدند.”

وزارت دفاع در مورد تلفات نیروهای افغان چیزی نگفته است.

طالبان مسلح نیز در مورد حملات ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که سازمان ملل متحد با نشر اعلامیه ای از دو طرف خواسته است تا خشونت و حملات علیه یکدیگر را کاهش دهند.

به خواندن ادامه دهید

Trending