Connect with us

رویداد های اخیر

افغانستان در جایگاه دوم فهرست اضطرار کمیته بین‌المللی نجات قرار گرفته است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آوریل 1, 2021)

کمیته بین‌المللی نجات در گزارش تازه‌اش  روز سه شنبه گذشته (۱۰ حمل) گفته که افغانستان در فهرست سالانه‌ی این کمیته از لحاظ تهدیدهای ویروس کرونا، جنگ‌ها و تغیرات اقلیمی به درجه دوم ارتقا کرده است.

این کمیته گفته است که افراد نیازمند در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ دوبرابر شده و از این لحاظ افغانستان از جایگاه ششم به جایگاه دوم ارتقا کرده است.

این کمیته گفته است از آن جاییکه پیشرفت در گفتگوهای صلح افغانستان نشده است و افغان‌های که تحت تهدید جنگ استند میخواهد خانه‌های خود را ترک کنند و به مکان‌های امن برگردد.

به گفته‌ی این کمیته زنان و دختران افغان نیز با خشونت‌های خانواده گی روبرو اند.

ویکی اکین، رییس بخش افغانستان کمیته بین‌المللی نجات می‌گوید: “وقتی افغان‌ها نمی‌توانند خانواده خود را تأمین کنند، افزایش خشونت‌ها را علیه اعضای آسیب‌پذیر خانواده می‌بینیم. این امر بسیاری از خانواده‌ها از جمله کودکان را وادار می‌کند که ناامیدانه برای ترک افغانستان و جستجوی زندگی امن‌تر و بهتر در جاهای دیگر، جان خود را به خطر بیندازند.”

این کمیته گفته است که به اساس وضعیت نابسامان سیاسی افغانستان در سال ۲۰۲۱ با خطر فاجعه انسانی روبرو است.

این نهاد افزوده که در اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی ۳۵،۰۰۰ افغان‌ از اثر جنگ‌ها از خانه‌های شان بیجا شده اند و این خشونت‌ها نیز افزایش خواهند یافت.

این گزارش همچنان افزوده که جنگ‌ها در افغانستان باعث شده تا افغان‌ها به خدمات صحی دسترسی نداشته باشند.

گزارش می‌افزاید که در سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۸ مرکز صحی در کشور بسته شده اند و این کار دسترسی افغان‌ها به خدمات صحی را با چالش بیشتر رو برو کرده است.

بر بنیاد این گزارش شش میلیون افغان در معرض خطر فقر قرار دارند و ۴۲ درصد مردم افغانستان با بحران کمبود مواد غذایی رو به‌رو استند.

این گزارش افزوده است که ازدواج‌های قبل از وقت خشونت‌ها را در برابر زنان افزایش یافته اند و زنان توسط گروه‌های مسلح نیز هدف قرار داده میشوند.

بر علاوه این حوادث طبیعی وضعیت خانواده را خراب میکند و آنها را مجبور به دریافتی کمک‌های بشری میکند.

بر اساس این گزارش حوادث طبیعی و وضعیت شدید آب و هوای افغانستان باعث افزایش مشکلات به ویژه در بخش تغییرات اقلیمی میشود.

این گزارش افزوده که افغانستان در میان ۱۰ کشوری است که از تغیرات اقلیمی جهانی متاثر خواهد شد.

در این گزارش آمده است که بیشتر از یک میلیون افغان از حوادث طبیعی آسیب پذیر خواهند شد و بیشتر از ۵۰ درصد از ولسوالی‌های افغانستان در سال ۲۰۲۰ با حوادث طبیعی رو برو شده بود که باعث آسیب پذیر شدن بیشتر از ۱۱۰،۰۰۰ تن شد.

این کمیته افزوده ا ست:” خشکسالی بخش‌های بیشتر کشور را تهدید میکند و باعث آواره‌گی و گرسنگی خواهد شد. ۴۲ درصد مردم افغانستان با ناامنی غذایی رو برو استند. و با افزایش خشکسالی این افزایش خواهد یافت.”

کمیته‌ی نجات بین‌الملل از سال ۱۹۸۸ میلادی در افغانستان فعالیت میکند و به اساس گزارش‌ها سالانه به بیشتر از یک میلیون تن کمک‌های عاجل بشری میکند.

رویداد های اخیر

نگرانی از هشدار امنیت ملی و طالبان علیه رسانه‌ها

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 5, 2021)

یک عضو مجلس نمایند‌گان می‌گوید، رییس عمومی امنیت ملی در نشست سری مجلس گفته است که برخی از کارشناسان و کارمندان رسانه ها زیر تاثیر جنگ تبلیغاتی “دشمن می‌روند و با  آنان هم‌چون هراس‌افگن برخورد صورت خواهد گرفت.”

محمد عارف رحمانی عضو مجلس نمایندگان میگوید: “ایشان در نشست سری گفت که برخی از تلویزیون ها تبلیغات شان را به نفع طالبان می کنند که شوکه کننده است و قابل تحمل نمی باشد و با چنین افراد همانند یک تروریست برخورد صورت  گیرد.”

از سوی دیگر سخنگوی گروه طالبان نیز گفته است که برخی رسانه و خبرنگاران با تاثیر پذیری از اداره استخبارات، بر ضد گروه طالبان پروپاگند نشر می کنند و عواقب ادامه چنین کار ها به دوش مسوولان رسانه و خبرنگاران خواهد بود.

دیدبان حمایت از رسانه های آزاد افغانستان، خانه آزادی بیان و شمار دیگری از نهاد های حامی رسانه ها، هشدار به خبرنگاران از سوی طالبان و ریاست عمومی امنیت ملی را نگران کننده میدانند.

مجیب خلوتگر رییس دیدبان حمایت از رسانه های آزاد افغانستان میگوید:” رییس امنیت ملی برخی رسانه ها را متهم به همکاری با طالبان کرده و باید مشخص بسازد که کدام رسانه و کدام شخص این کار را انجام داده و بحث کلی در این باره که همه رسانه ها متهم شوند، خلاف قانون است و طالبان هم رسانه ها را تهدید می کند و با این وضعیت کار رسانه ای در افغانستان با خطر مواجه می شود.”

با این حال شماری از خبرنگاران نیز می گویند که با تهدید خبرنگاران و رسانه ها از سوی طالبان و امنیت ملی، بیشتر نگران آینده کار رسانه های در افغانستان شده اند.

جعفر فیصل خبرنگار میگوید:” کار خبرنگاری دراین وضعیت بسیار مشکل شده از یک سو تهدید های امنیتی و ازسوی دیگر هشدار دادن به خبرنگاران سبب می شود تا کار رسانه یی در کشور با چالش مواجه شود.”

عبدالصبور گلزاد خبرنگار  میگوید: “ما به عنوان خبرنگاران تلاش داریم تا حقایق برای مردم برسانیم و نباید مورد تهدید های جانی قرار بگیریم.”

افغانستان یکی از کشور های خطر ناک برای خبرنگاران گفته شده است، و نگرانی هایی وجود دارد که با خروج نظامیان خارجی از افغانستان تهدید در برابر کار خبرنگاری از سوی تمام طرف های جنگ بیشتر شود.

در همین حال ریاست امنیت ملی با نشر اعلامیه ای گفته است که مطالب منتشر شده در مطبوعات و رسانه‌ها که به رییس عمومی امنیت ملی نسبت داده شده، به دور از واقعیت، تحریف شده و جهت‌گیرانه می‌باشد.

در اعلامیه آمده است: “افشا و القای تحریف شده‌ی محتویات مجالس سری در فضای عمومی، غیر قابل پذیرش، خلاف مواد قانون اساسی و خلاف اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان می‌باشد.”

این ریاست تاکید کرده است که همواره در خط مقدم حفاظت و صیانت از آزادی بیان، رسانه‌ها و خبرنگاران قرار دارد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

ولسوالی برکه بغلان بدست طالبان سقوط کرده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 5, 2021)

مقام‌های محلی ولایت بغلان میگویند که بامداد امروز (چهارشنبه، ۱۵ ثور) ولسوالی برکه این ولایت بدست طالبان سقوط کرده است.

مقام‌ها می افزایند که شب گذشته به اساس فیصله جلسه نظامی همه مسوولان ملکی و نظامی این ولسوالی را ترک کرده و به کوتل تاوشخ ولسوالی نهرین عقب نیشنی کرده اند.

آنها میگویند که ولسوالی برکه بدون کدام درگیری بدست طالبان افتاده است.

اداره محلی بغلان رویداد ولسوالی برکه را نبرد تاکتیکی عنوان کرده و تاکید دارد که برای بازپس گیری آن مصمم است.

باشندگان بغلان نگران افزایش خشونت‌ها و بلند رفتن آمار تلفات افراد ملکی و نظامی در این ولایت اند و از رویکرد عقب نشینی تاکتیکی حکومت در میدان‌های نبرد نیز به شدت انتقاد می کنند.

طالبان نیز تاتید کرده اند که ولسوالی برکه را بدون جنگ و یا رسیدن تلفات به دو طرف تصرف کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

گزارش: هزاران تن در هلمند از اثر درگیری‌‎ها بیجا شده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 5, 2021)

خبرگزاری فرانس پرس گزارش کرده است که هزاران افغان در هلمند از اثر درگیری‌ها میان نیروهای افغان و طالبان خانه‌های شان را ترک کرده اند.

درگیری‌ها میان طالبان و نیروهای افغان در حالی شدت گرفت که امریکا و ناتو روند خروج سربازان شان از افغانستان را رسما آغاز کردند و شاید تا ۱۱ ماه سپتمبر همه نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند.

بر اساس گزارش فرانس پرس نیروهای افغان چندین حمله طالبان را عقب زده اند.

به اساس این گزارش از اثر درگیری‌ها در حومه شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، ۱۰۰۰ خانواده خانه‌های شان را ترک کرده اند.

سید محمد رحمان، رییس مهاجرین و عودت کننده‌گان هلمند، به این خبرگزاری گفته که این بیجاشده‌گان دو روز قبل از مناطق دیگر به شهر لشگرگاه بیجا شده بودند.

او در این باره گفت:” ما تاکنون در باره آنها بررسی میکنیم. کسانیکه تاکنون سرپناه پیدا نکرده اند به کمک‌های عاجل ضرورت دارد.”

این در حالی است که وزارت دفاع ملی میگوید که در ۲۴ ساعت گذشته بیشتر از ۱۰۰ جنگجوی طالب در این ولایت هنگام درگیری‌ها با نیروهای افغان کشته شده اند.

این وزارت میگوید که روز گذشته ۲۲ عضو گروه القاعده که از پاکستان وارد هلمند شده بود هنگام درگیری با نیروهای افغان کشته شدند.

مقام‌ها میگویند که طالبان برخی از پوسته‌های نیروهای افغان را تصرف کرده، اما پس با رسیدن نیروهای تازه نفس به این ولایت این پوسته‌ها دوباره توسط نیروهای امنیتی تصرف شده اند.

عطاالله افغان، رییس شورای ولایت هلمند به فرانس پرس گفته که” دشمنان حالا همه مناطق را که تصرف کرده بودند از دست دادند و تلفات را متحمل شدند.”

طالبان نیز گفته که ده‌ها نیروی افغان را در این درگیری‌ها کشته اند.

یک مرکز صحی در هلمند که توسط بریتانیا تمویل میشود به فرانس پرس گفته که “تعدادی زیادی از زخمیان به این مرکز صحی منتقل شده اند.”

این مرکز صحی گفته که ۱۰۶ مریض به این مرکز انتقال داده شده که از جمله آن ۶۵ تن آن بستری شده اند.

 ویکتورو آراسیویچ ، یک هماهنگ کننده صحی ایمرجنسی در این مرکز صحی در یک اعلامیه گفته که ” این روزهای سخت در لشکرگاه است. ما همچنان تخت‌ها را در اطاق فزیوتراپی تهیه کردیم تا به همه زخمیان رسیده‌گی شود.”

مارکو پونتین، هماهنگ کننده برنامه ایمرجنسی در هلمند می‌گوید که درگیری‌های هلمند یک رویداد فراموش شدنی نیست.

او در این باره گفت:” ما شاهد افزایش درگیری‌ها در سراسر افغانستان استیم.”

این گزارش افزوده که در چندین نقاط دیگری کشور نیز درگیری‌ها میان نیروهای افغان و طالبان رخ داده اند.

پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا این حملات طالبان را ناچیز میداند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا روز دوشنبه گذشته در این باره گفت:” ما چیزی را مشاهده نمی کنیم که برنامه خروج را  متاثر کند و یا به ماموریت ما در افغانستان تاثیر بگذارد.”

این در حالی است که دو روز قبل نیروهای امریکایی از کمپ انتونیک در هلمند خارج شدند آن را به نیروهای افغان تسلیم کردند.

 

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است