Connect with us

رویداد های اخیر

افغانستان دارای بیشترین تعداد کارمندان رسانه‌‌ ای مبتلا به کرونا است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 6, 2020)

سازمان گزارشگران بدون مرز گفته است که از زمان شیوع ویروس کرونا در افغانستان تاکنون حدود ۷۰ کارمند رسانه‌یی در افغانستان به این ویروس مبتلا شده‌ اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز با نشر گزارش زیر نام “حرفه کاران رسانه‌ها چه با حمله ها و چه با ویروس کرونا بر فهرست مرگ افزوده می‌شوند” گفته است که از زمان شیوع ویروس کرونا در افغانستان تاکنون حدود ۷۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی در افغانستان به این ویروس مبتلا شده‌اند.

در این گزارش گفته شده است که تاکنون دو کارمند رسانه‌‌یی در افغانستان در نتیجۀ ابتلا به کووید-۱۹، جان باخته اند.

این سازمان گفته است که سلیمان یوسفی، راننده تلویزیون آریانانیوز و نصیر احمد صافی، خبرنگار تلویزیون ملی در ولایت ننگرهار، از جمله کارکنان رسانه‌یی اند که قربانی ویروس کرونا شده اند.

همچنان گزارشگران بدون مرز گفته اند که خبرنگاران مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان به امکانات مالی و درمانی دسترسی ندارند.

رویداد های اخیر

امریکا: هیچ تضمینی برای آینده افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی وجود ندارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 19, 2021)

مشارو امنیت ملی امریکا رور گذشته ( یکشنبه، ۲۹ حمل) گفته که پس از خروج سربازان خارجی از افغانستان هیچ کسی آینده افغانستان را تضمین کرده نمی تواند.

جک سولیوان همچنان تاکید کرده است که امریکا برای نظارت هراس افگنان در افغانستان تمرکز خواهد کرد.

این در حالی  است که قبل از این وزارت دفاع امریکا از بیشتر ساختن ظرفیت برای خروج مصون نیروهای امریکایی از افغانستان خبر داده بود، اما حالا مشاور امنیت ملی امریکا میگویند که به افغانستان نیروی بیشتر نخواهد فرستاد و تنها سفارت امریکا در کابل را حفظ خواهد کرد.

جک سولیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در این باره گفت:” ما باید نیروهای، منابع و ظرفیت‌های خود را برای شماری از کشورهای دیگر که زیر تهدید القاعده و داعش است معطوف بداریم نه اینکه تنها روی افغانستان تمرکز کنیم ما حضور نظامی در افغانستان جز اینکه سفارت مان را حفظ کنیم نخواهیم داشت.”

اما وزیر خارجه امریکا می گوید که واشنگتن ظرفیت‌ها و وسایلی را برای نظارت از تهدید گروه‌های القاعده و هراس افگن دیگر در افغانستان خواهند گماشت.

وی یکبار دیگر می گوید که خروج  نیروهای از افغانستان به معنی قطع روابط نیست بلکه کمک‌های بشری و مالی آن کشور برای نیروهای امنیتی افغان همچنان ادامه خواهد داشت.

انتونی بلینکین، وزیر خارجه امریکا، در این باره گفت:” ما وسایل خواهیم داشت تا ببینیم که اگر تهدید هراس افگنی از افغانستان دوباره ظاهر می‌شود یا به‌میان می‌آید ما آنرا همزمان خواهیم دید وبه موقع اقدام خواهیم کرد. ما امکانات و نیروهای خود را خواهیم گماشت تا حفاظت در برابر ظهور مجدد هر تهدید بالقوه را اطمینان بخش سازیم.”

وزیر خارجه امریکا همچنان گفت که این کشور در روند صلح افغانستان دخیل است و تلاش دارد که این روند سر انجام به یک نتیجه برسد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزیر دفاع جرمنی: کارمندان افغان خود را نباید تنها بگذاریم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 19, 2021)

به اساس گزارش‌ها وزیر دفاع جرمنی تعهد کرده است که آن کشور کارمندان افغان خود را تنها نخواهد ماند.

او گفته است که قبل از خروج نیروهای جرمنی از افغانستان میخواهد امنیت کارمندان افغان اش را تامین کند.

انه گریت کرامپ کارنباور، وزیر دفاع آلمان، در یک گفتگو با خبر گزاری دی پی ای آلمان در این باره گفته است که “به نظر من این یک تعهد بزرگ آلمان است که حالا، وقتی ما این کشور را ترک می کنیم، این انسان‌ها را در حالت بی دفاعی تنها نگذاریم.”

وزیر دفاع آلمان افزود:”ما در مورد افرادی حرف می زنیم که قسما سال‌های زیادی، با وجود تهدیدهای امنیتی برای خود شان، در کنار ما کار کرده اند، حتی همدوش ما جنگیده اند و سهم شخصی خود را اداء کرده اند.”

این در حالی است که نگرانی‌های وجود دارد که افغانستان پس از خروج نیروهای امریکای وارد جنگ‌های داخلی خواهد شد.

وزیر دفاع جرمنی گفته که حالا آن کشور ۳۰۰ افغان را در بخش‌ها گوناگون استخدام کرده است.

این در حالی است که جرمنی به ۸۰۰ افغان و ۲۵۰۰ اعضای فامیل آنان که در این کشور با نیروهای جرمنی کار کرده بود و امنیت شان در خطر بود پناه داده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

جان باختن دو پولیس درحمله گروهی طالبان در ولایت بغلان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 19, 2021)

مقام‌های محلی ولایت بغلان می گویند که شب گذشته (یک شنبه شب ۲۹حمل) بالای شهرک فابریکه قند ولسوالی بغلان مرکزی، این ولایت حمله کرده اند که در نتیجه دو سرباز پولیس جان باخته و شش تن دیگر آنان زخم برداشتند.

سید کمال وردک، ولسوال بغلان مرکزی با تایید این خبر به آریانانیوز گفته است که این نبرد ساعت ۱۲شب در مربوطات حوزه پنجم امنیتی این ولسوالی آغاز شد و تا ساعت ۵ بامداد با آمدن فرمانده پولیس بغلان و نیروهای کمکی ادامه داشته است.

او اضافه می‌کند که دراین درگیری، یک عراده هاموی(تانگ زرهی) قطعه ریزرف پولیس بغلان حریق شده و یک دیگر آن هم به دست طالبان افتاده است.

سید اشرف سادات، فرمانده پولیس بغلان نیز به این ولسوالی رفته است وی وارد شدن تلفات به دو طرف را تایید می کند.

درهمین حال پولیس بغلان با نشر خبرنامهِ گفته است که در دفاع بر ضد حمله طالبان بر شهرک فابریکه قند ولسوالی بغلان مرکزی، ۶ طالب کشته شده و ۸ تن دیگر آنان زخم برداشته است.

احمد جاوید، بشارت سخنگوی پولیس بغلان افزوده است که، این نبرد تهاجمی طالبان با ضربه محکم نیروهای امنیتی و دفاعی این ولایت روبه رو شده است.

آقای بشارت، کشته شدن ۲ سرباز قطعه ریزرف پولیس بغلان و ۶ زخمی دیگر این نیروها را تایید کرده است ولی طالبان تاهنوز در این باره ابراز نظر نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است