Connect with us

تجارت

افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان روابط بازرگانی شان را گسترش می‌دهند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۳۹۹)

رهبران کشورهای افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان روی یک کمیته ی مشترک از بهر گسترش روابط بازرگانی و حمل و نقل توافق کرده اند.

در نشست مجازی که میان رهبران این سه کشور برگزار شده بود هر سه رهبر در مورد کمیته مشترکی که بتواند در راستای اتصال منطقه یی، انکشاف خط آهن، فایبر نوری و ترانسپورت فعالیت کند باهم گفتگو کردند.

در نشست سه جانبه میان اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان، قربان قلی بیردی محمدوف رییس جمهوری ترکمنستان و الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان که به گونه مجازی برگزار شده بود، هر سه رهبر روی همکاری های بازرگانی با همدیگر گفتگو کرده و به پیشنهاد رییس جمهوری آذربایجان روی تشکیل یک هیات مشترک که شامل وزیران ترانسپورت و دیگر مقام های سه کشور می شود با هم توافق کردند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان از پیشنهاد رییس جمهور آذربایجان برای تشکیل هیات مشترک سه کشور استقبال کرد.

 

در این نشست، رییس جمهور ترکمنستان از طرح بندر اقینه و تورغندی برای انتقال بهتر کالاهای بازرگانی پشتیبانی کرد

اشرف غنی رییس جمهوری کشور گفت: “اولین مورد استقبال از پیشنهاد رییس جمهور الهام علی‌اف است که کمیته مشترک کاری در سطح مقام‌های ترانسپورت این سه کشور و مقام‌های دیگر وزارت‌های مرتبط ایجاد شود. ريیس جمهور بیردی محمداف نیز از آن پشتیبانی می‌کند.”

آقای غنی در این نشست از طرح توسعه خط آهن در خاک افغانستان نیز خبر داد و گفت که این کشور برای انکشاف اقتصادی از ۴ هزار تا ۶ هزار کیلومتر خط آهن نیاز دارد و همکاران بین‌المللی برای همکاری در این بخش ابراز آمادگی کرده اند. ترکمنستان برای داد و ستد تجارتی با افغانستان، شبکه خط آهن را تا بنادر آقینه و تورغندی توسعه داده است؛ بنادر که حکومت افغانستان می‌خواهد به بندرهای معیاری مبدل شود.

اشرف غنی افزود: “ما در افغانستان هشت بندر خشکه را بوجود خواهیم آورد. امریکا به خاطر کمک در بخش تضمین های مالی آماده است”.

 در گذشته افغانسان در زمینه داد و ستد بازرگانی با دنیا، بیشتر متکی به بندر کراچی پاکستان بود. با گشایش بندر چابهار ایران و باز شدن مسیرهای تازه ترانزیتی از طریق کشورهای آسیای میانه، افغانستان طی سال های اخیر توانسته است که اتکای خود به بندر کراچی را کاهش دهد.

اخبار ویژه

شرکت مخابراتی «ام تی ان» فعالیت اش در افغانستان و خاورمیانه را متوقف می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

شرکت مخابراتی «ام تی ان» فعالیت خود را در خاورمیانه و افغانستان متوقف می کند. مسوولان ام تی ان گفته اند که فعالیت خود را در کشور های افریقایی متمرکز می‌کنند.

ام تی ان در اعلامیه ای گفته است که: “تصمیم گرفته است كه وسعت کاری خود را کوچکتر کند و روی استراتژی پان-افریقایی خود تمركز كند، بنابراین دارایی های خود را از خاورمیانه به طور مرتب و در درازمدت خارج خواهد کرد.”

این شرکت گفته است که آماده است ۷۵ فیصد سهام خود را در حوزه سوریه بفرشد. راب شوتر، مدیرعامل ام تی ان، در تماسی با خبرنگاران گفت است که این شرکت در حال حاضر در حال مذاکره به « TeleInvest» شریک ۲۵ درصدی سوری اش است.

آقای شاتر گفت که تمرکز اولیه بر خروج از عملیات این کشور در سوریه، یمن و افغانستان خواهد بود. با این حال، این شرکت قصد دارد ۴۹ درصد سهام خود در ایرانسیل را نیز به فروش برساند.

گزارش ها مبنی بر خروج ام تی ان از از خاورمیانه و افغانستان پس از آن مطرح شده است که شکایتی علیه این شرکت مبنی بر حمایت ام تی ان از گروه های هراس افگنی در امریکا درج شده است.

از طرف اعضای سرویس آمریکایی، غیرنظامیان و خانواده های آنها که در افغانستان کشته یا زخمی شده اند تشکیل شده ، این شکایت ادعا می کند که MTN بیش از 100 میلیون دلار به القاعده و طالبان پرداخت کرده است تا برج های آن نابود نشوند.

این دادخواست در مورد سربازان امریکایی، غیرنظامیان و خانواده آنان که در افغانستان کشته و زخمی شده اند، درج شده است. در دادخواست آمده است که شرکت ام تی ان را متهم کرده که ۱۰۰ میلیون دالر به القاعده و طالبان داده است تا آنان پایه های مخابراتی این شرکت را ویران نکنند.

در دادخواست آمده است که شرکت ام تی ان شبانه آنتن هایش را خاموش میکند که این کار مانع عملیات اطلاعاتی امریکا میشود.

اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان(اترا) می گوید که تا کنون این مساله به گونه رسمی با این اداره شریک ساخته نشده است و اگر ام تی ان چنین برنامه ای هم داشته باشد، عملی کردن آن چندین سال را در بر میگیرد.

شرکت مخابراتی ام تن ان، هشتمین شرکت مخابراتی بزرگ در جهان است که گفته می شود در سراسر جهان بیش از ۲۴۰ میلیون مشترک دارد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ایر عربیا پروازهای مستقیم به کابل و داکا را آغاز می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۳۹۹)

خطوط هوایی عربیا اماراتی پرواز به مقصد افغانستان و بنگلادیش را آغاز خواهد کرد.

این شرکت گفته است که سر از تاریخ ۷ آگست سال روان میلادی پروازهای مستقیم از فرودگاه ابوظبی، امارات متحده عربی، به کابل و داکا پایتخت بنگلادیش خواهد داشت.

در نخست «ایر عربیا» هفته سه پرواز در روزهای چهارشنبه، جمعه و یکشنبه از بوظبی به کابل خواهد داشت.

خطوط هوایی «ایر عربیا» پس از توافق با خطوط هوایی اتحاد، ایجاد شد که ارزان ترین پرواز ابوظبی برای مسافران را فراهم میکند. این شرکت هم به اهداف تجاری و نیز خدمات خطوط هوایی اتحاد را نیز انجام میدهد که از این طریق به بخش در حال رشد سفر ارزان قیمت در بازار منطقه ای پرخته است.

ایر عربیا فعالیت خود را در ماه جولای سال روان میلادی با پرواز به شهرهای الکساندریا و سوهاگ مصر آغاز کرد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

جمع آوری بیش از ۲.۲ میلیارد افغانی از کریدت کارت های موبایل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۱, ۱۳۹۹)

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گوید که از آغاز سال روان مالی تا حال از ده درصد مالیه کریدت کارت های تلیفون های همراه بیشتر از ۲.۲ میلیارد افغانی عاید جمع آوری شده است.

این وزارت می‌افزاید که این مالیه با استفاده از سیستم ریل تایم جمع‌آوری شده است.

عبدالصمد حامد پویا سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی میگوید:” ما از آغاز سال ۲۰۲۰ تا حال بیش از ۲.۲ میلیارد افغانی را جمع‌آوری کرده و تسلیم خزانه دولت کرده ایم.”

در همین حال آگاهان به این باور اند که اکنون هم در جمع‌آوری این ده درصد مالیه شفافیت وجود ندارد. آنان می گویند که تاحال وزارت مخابرات نتوانسته است حساب سیم کارت های فعال و کارت های مصرفی شرکت های مخابراتی را دقیق سازد.

سلیم طوفان آگاه امور اقتصادی میگوید: “ما می پذیریم که وزارت مخابرات تا حدی کارهای خود را انجام داده اما اگر به گونه شفاف ده درصد مالیه از کارت های مصرفی شرکت ها جمع‌آوری شود رقم بلند تر از آنست که تاحال ارایه شده است.”

سیستم ریل تایم از موضوعات جنجال برانگیز در وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی بوده است. انتقاد ها این است که سیستم ریل تایم تکمیل نیست و نمی تواند به شکل شفاف ده درصد مالیه از کارت های مصرفی تلیفون های همراه را جمع‌آوری کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending