Connect with us

کوید۱۹

افزایش رویدادهای بیماری قارچ سیاه درافغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۴۰۰)

سرپرست وزارت صحت عامه امروز (شنبه ۱۲سرطان) می‌گوید که سه مورد قارچ سیاه در ولایت های کابل، بغلان و سمنگان به ثبت رسیده است که هر سه مورد مبتلا به ویروس کرونا اند.

همچنان این وزارت گفته است که از این میان یکی از بیماران جان باخته‌است.

وحید مجروح، هشدار می‌دهد که اگر مردم کرونا را جدی نگیرند، با بیماری مرگبار قارچ سیاه رو به رو خواهند شد.

قارچ سیاه بیماری دیگر که شهروندان افغانستان را از سه روز به این سو در میان بیماران کرونایی تهدید می‌کند.

کسانی که سیستم ایمنی بدن شان ضعیف است یا بیمارانی که به کرونا مبتلا اند و معافیت بدن شان ضعیف شده و همچنان افرادی که بیماری‌های مزمن شکر و سرطان دارند، در خطر ابتلا به بیماری قارچ سیاه قرار دارند. این بیماری بیشتر مخاط بینی، چشم‌ها، شش‌ها و مغز را درگیر می‌کند و کشنده می‌باشد.

با این حال سرپرست وزارت صحت عامه از ابتلای سه تن به بیماری قارچ سیاه در ولایت های کابل، بغلان و سمنگان خبر می دهد.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه می‌گوید که:”آزمایش کرونای هر سه نفری که به این بیماری مبتلا شده‌اند، مثبت بوده و در عین حال دو تن از آنان به بیماری شکر نیز مبتلا اند.”

هرچند بیماری قارچ سیاه از یک فرد به فرد دیگر سرایت نمی‌کند، اما از فضا و جای که این بیماری رشد کرده، می‌تواند بیماری را که سیستم ایمنی بدن‌اش ضعیف است، مورد هدف قرار دهد.

در همین حال بر بنیاد امارهای وزارت صحت عامه دریک شبانه روز گذشته ۹۲ بیمار کرونا جان باخته و یک هزار و ۲۷۲ تن میتلا به این ویروس شده اند.

از سوی دیگر مردم برای گریز از بیماری کوید ۱۹ در تلاش تطبیق واکسین سینوفارم چینی اند که تطبیق دوز دوم این واکسین بر بیش از سه صد هزار شهروند افغان آغاز شده است.

کوید۱۹

رویدادهای ویروس کرونا در امریکا از مرز ۴۴ میلیون گذشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱۷, ۱۴۰۰)

به اساس آمار  پوهنتون جان هاپکنس رویدادهای مثبت ویروس کرونا در سراسر ایالات متحده امریکا به ۴۴.۲ میلیون رویداد رسیده است.

این پوهنتون افزوده که آمار جان باخته‌گان ناشی از این ویروس به ۷۱۲ هزار تن رسیده است.

گزارش‌ها میگویند که شیوع  ویروس کرونا در ایالت آلاسکا امریکا افزایش یافته و مراکز صحی با کمبود دارو و دیگر تجهیزات طبی روبرو شده است.

گزارش‌ها می افزایند که در دو هفته گذشته شماری رویدادهای مثبت ویروس کرونا در این ایالت سه چند نسبت به گذشته افزایش یافته و بیشترین کسانی به این ویروس مبتلا میشوند که واکسین کرونا را دریافت نکرده اند.

به خواندن ادامه دهید

کوید۱۹

شرکت واکسین فایزر بدنبال تاییدی تطبیق واکسین برای کودکان ۵ تا ۱۱ سال

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱۶, ۱۴۰۰)

به گزارش رویترز، شرکت فایزر روز پنجشنبه (۱۵میزان) گفت که شرکت فایزر و بیو‌ان‌تک از نهادهای نظارتی ایالات متحده خواسته اند تا اجازه استفاده اضطراری از واکسن کرونان را برای کودکان ۵ تا ۱۱ سال را بدهند، گروهی که در حال حاضر برای آنها واکسن مجاز نیست.

آزمایش برای ایمنی واکسن بر روی کودکان در دانشکده پزشکی دانشگاه دوک انجام شد. دو نفر از کودکانی که شرکت کردند، لیدیا ۷ ساله و خواهرش، بریجت ۵ ساله بودند.

هر دو دختر هنگام واکسیناسیون خود آرام بودند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده تاریخ ۲۶ اکتوبر را برای جلسه مشاوران خارجی خود تعیین کرده و در مورد برنامه فایرز بحث و گفتگو خواهند کرد، بنابراین، این امکان برای کودکان این گروه سنی-که حدود ۲۸ میلیون نفر هستند-دریافت واکسین فایزر دو دوز را امکان پذیر خواهد ساخت و سپس واکسین بیو‌ان‌تک مورد بررسی خواهد قرار گرفت.

این واکسن قبلاً مجوز استفاده اضطراری ایالات متحده در نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ ساله را دریافت کرده است و برای افراد ۱۶ سال به بالا به طور کامل توسط نهادهای نظارتی تأیید شده است.

واکسن بیو‌ان‌تک و فایزر یکی از سه واکسینی اند که در ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرد.

مجوز سریع واکسن بیو‌ان‌تک و فایزر در کودکان خردسال می‌تواند به کاهش موج احتمالی موارد در هفته ها و ماه‌های آینده کمک کند، زیرا قرار است مکاتب در سراسر کشور باز شوند.

در صورت دریافت مجوز قانونی، واکسن دو دوز بیو‌ان‌تک فایزر اولین واکسن کرونا خواهد بود که در دسترس کودکان ۵ تا ۱۱ سال در ایالات متحده قرار می‌گیرد.

به خواندن ادامه دهید

کوید۱۹

کاهش تطبیق واکسین و آزمایش کرونا در افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱۵, ۱۴۰۰)

سازمان جهانی صحت اعلام کرده است که از آغاز ماه اگست سال جاری میلادی تاکنون در سراسر افغانستان معاینات کووید-۱۹ و تطبیق واکسین این ویروس کاهش یافته است.

تحولات سیاسی و مشکلات آخیر در کشور سبب کند شدن روند تطبیق واکسین کرونا گردیده است، با وجود اینکه شیوع این مریضی هنوز ازبین نرفته است، اما شمار مراجعین واکسین هر روز کم می شود در حالیکه میلیون ها دوز واکسین کمک شده از سوی نهاد های امداد رسان در افغانستان در معرض خطر نابودی قرار دارند.

محمد منصور نورخیل میگوید: “ما سه نوع واکسین داریم (ساینو فارم چنایی، استرازینکا هندی، جانسون اند جانسون امریکایی) تاریخ های این واکسین‌ها تمام است.”

نیاز احمد داکتر میگوید: “مریضا کم شده، اما کرونا است، کرونا از بین نرفته بیشتر مریض های ما از ولایات است یعنی ما گفته نمیتانیم که این موج از بین رفته است.”

با آنکه گرفتن واکسین کرونا خطر ابتلا شدن به این ویروس را کم می سازد اما مردم از چندی می شود برای گرفتن واکسین علاقه ای ندارند.

شهروندان ظاهرا کرونا را این روزها ندیده گرفته اند، زیرا دیگر خبری از فاصله های اجتماعی، رعایت اصول صحی و پوشیدن ماسک نیست.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است