Connect with us

رویداد های اخیر

افزایش حملات طالبان پس از امضای توافق‌نامه با آمریکا برای صلح افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۳, ۱۳۹۹)

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که در ۴۵ روز پس از امضای توافق نامه صلح  در دوحه، پایتخت قطر گروه طالبان ۴۵۰۰ حمله انجام داده است که در نتیجه آن صدها نظامی و غیرنطامی جان باخته اند.

وزارت دفاع امریکا سطح کنونی خشونت ها از سوی طالبان را قابل قبول نمی داند؛ اما می گوید که  آنان اطلاعات دقیق از حملات طالبان را به دلیل تطبیق درست توافق نامه صلح همگانی نمی کنند.

داده‌های حکومت افغانستان هم نشان میدهد که از ماه حوت سال گذشته تا اکنون در این حملات ۳۸۷ تن کشته و ۵۹۰ نفر زخمی

و ۲۰۰ تن نیز ربوده شده که تمامی غیرنظامیان بوده اند.

طارق آرین سخنگو وزارت داخله میگوید: “این یک جنایت وعمل نابخشیدنی و خلاف قوانین جنگی است.”

بر بنیاد این گزارش، تلفات طالبان کاهش یافته است، زیرا آمریکا و نیروهای افغان به دنبال توافق ایالات متحده و طالبان تعداد حملات تهاجمی و حملات هوایی را کاهش داده اند.

جاناتان هافمن سخنگوی وزارت دفاع امریکا میگوید: ” با سطح کنونی خشونت ها درافغانستان موافق نیستیم میزان خشونت ها توسط طالبان به گونه غیرقابل قبول بلند است. دراین میان ما همکاران افغان خود را درنهادهای امنیتی این کشورکمک خواهیم کرد، هرچند حمله علیه ارتش امریکا و مرکزشهرها صورت نگرفته ؛ اما میزان بلند خشونت ها نمی تواند به یک راه حل سیاسی برای پایان جنگ درافغانستان کمک کند”.

درهمین حال سیگر درگزارش سه ماهه اش به کانگرس امریکا از عدم شریک سازی اطلاعات درباره حملات طالبان پس از امضای توافق نامه صلح از سوی ناتو و نیز کاهش در عملیات های زمینی نیروهای افغان ابراز نگرانی کرده است.

طالبان؛ گفته اند که بخش زیاد این حملات را آنان انجام نداده اند؛ اما این گروه پیشنهاد حکومت افغانستان، سازمان ملل و اتحادیه اروپا برای برقراری آتش بس را رد کرده است.

رویداد های اخیر

درخشش ملی پوشان سنوکر افغانستان در بازی‌های جهانی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۰)

ملی پوشان سنوکر افغانستان، رقابت‌های جهانی را نیز با پیروزی آغاز کردند.

در نخستین روز از این بازی ها؛ رییس خان سنزی اولین بازی خود را با نتیجه‌ی قاطع پنج بر چهار برابر نماینده اکراین به برتری رسید.

سنزی همچنان در دومین رقابت اش پرقدرت ظاهر شد و توانست حریفی از عراق را با نتیجه‌ی مشابه از سر راه بردارد تا به مرحله‌ی ۳۲ بهترین گام بگذارد.

سنزی در این مرحله با سنوکر باز از بحرین رقابت خواهد کرد .

پس از نتایج درخشان سنزی، صالح محمد محمدی دیگر ملی پوش کشور وارد رقابت شد و در نخستین بازی خود با حساب پنج بر صفر، از سد سنوکرباز مصر گذشت و در دومین پیکار اما، در  برابر ورزشکاری از بلجیم پنج بر چهار شکست خورد.

محمدی قرار است در سومین رقابت خود برابر سنوکر باز از فلسطین برزمد.

رقابت های جهانی سنوکر با حضور ورزشکاران نزدیک به ۳۰ کشور به میزبانی دوحه قطر برگزار شده و تا ۲۲ ماه روان میلادی دامه خواهد یافت.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نزاع بر سر زمین در پکتیا جان سه برادر را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۰)

در یک درگیری بالای زمین، در شهر گردیز ولایت پکتیا سه نفر از یک خانواده کشته شده اند و یک تن دیگر هم زخمی است.

مقام ها در پکتیا با تایید این رویداد می‌گویند؛ پس از درگیری لفظی میان دو خانواده در روستای شکرخیل این اتفاق رخ داده است.

به گفته مقام‌ها قربانیان این رویداد با هم برادر بوده اند.

مولوی همت آمر حوزه اول امنیتی شهر گردیز می گوید، سه تن از اعضای خانواده که این سه برادر کشته اند را در حالیکه مسلح بوده اند بازداشت کرده اند و نیروهای این حوزه امنیتی به دنبال بازداشت افراد باقی مانده اند.

در همین حال گفته می شود که چند روز پیش در ولسوالی زازی آریوب ولایت پکتیا نیز دو قبیله بالای زمین دعوا داشتند که آن دعوا هم به درگیری های فزیکی انجامید.

مردم از مقام ها و بزرگان قومی می خواهند که مشکلات همچون نزاع بالای زمین را در این ولایت از میان بردارند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

برنامه حکومت برای بهبود وضعیت شهر کابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۰)

سرپرست شهرداری کابل در یک نشست خبری می‌گوید که برنامه‌های فراگیر برای رسیده‌گی به چالش‌های شهری و ارایه خدمات اثر گذار برای شهروندان در حال عملی شدن است و ابتکار برداشتن موانع و دیوارهای سمنتی بخشی از این برنامه‌ها است.

وی تاکید می‌ورزد که معضل ساخت و ساز بلند منزل‌ها و غضب زمین چالش بزرگی است که در دراز مدت به آن رسیده‌گی جدی صورت خواهد گرفت.

مولوی حمدالله نعمانی، سرپرست شهرداری کابل، در این باره گفت:” بررسی‌های ساختمانی و غضب زمین در گذشته یک فساد و مافیای بسیار قوی بوده که به آن رسیده‌گی می‌شود و حال این اقدام را بخاطر سو استفاده فرصت طلبان انجام نمی‌دهیم و با آغاز کار تمامی اداره‌ها که مرتبط به این قضایا استند بررسی‌ها از قانون شکنی‌ها را آغاز می‌کنیم.”

سرپرست شهرداری کابل تاکید می‌ورزد که همزمان با تغییر وضعیت سیاسی، کار روی بیش از صد پروژه توسعه‌ای که از سوی تمویل کنندگان متوقف شده، تلاش‌ها بر این است تا این تمویل کنندگان برای تمویل این پروژه‌های نیم کاره بار دیگر اقدام کنند.

نعمانی در این باره گفت:”با کشورهای دونر بیش از صد پروژه شهرداری کابل که پیش از این تفاهم شده بود، کار آن متوقف شده است و ما در تماس با این دونرها استیم و تا حال موفق نشده ایم که کار این پروژه ها را ادامه دهیم و جواب منفی هم نگرفته ایم ازاین دونرها.”

برداشتن موانع از بخش‌های گونه گون شهر و ادامه این روند روی حل چالش‌های شهری اثر گذار بوده و سرپرست شهرداری کابل بر نهایی شدن این اقدام تاکید می ورزد.

نعمانی افزود:”ما موانع را که شهر را بد رنگ کرده بود بیشتر اطراف سکتورهای امنیتی که دیوارهای سمنتی بود دور کردیم و اشخاصی که موانع گذاشته اند برای شان اعلام کرده ایم تا موانع را دور کنند و در غیر آن موانع را ما دور می‌کنیم و مصرف شهرداری را این اشخاص باید بپردازند.”

این گفته‌ها درحالی ابراز می‌شوند که پیش از این جلوگیری از قانون شکنی‌ها در بخش ساخت بلند منزل‌ها و غضب زمین‌های دولتی در نظام گذشته همواره انتقاد برانگیز بوده است.

 حال دیده شود که دولت کنونی تا چه اندازه خواهند توانست تا روند کاری شهرداری کابل را به گونهء قانون مند و مطابق به نیازمندی‌های مردم به پیش خواهد برد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است