Connect with us

رویداد های اخیر

افزایش حملات طالبان در ماه مبارک رمضان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 22, 2020)

حکومت افغانستان میگوید که طالبان مسلح حملات شان را بر غیر نظامیان و نیروهای افغان در ماه مبارک رمضان افزایش داده اند.

مسوولان امنیتی میگویند که در حال حاضر نیز نظامیان افغانستان در چندین ولایت کشور مصروف نبرد با طالبان مسلح اند.

طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله میگوید: “نيروهای امنيتی و دفاعی افغانستان همواره از مردم افغانستان دفاع كرده اند. اما متاسفانه گروه طالبان خشونت های شان را به ويژه در ماه رمضان افزايش داده اند كه به صدها تن از هموطنان ملكی ما تلفات وارد كردند و نيروهای امنيتی در روز های عيد هم در حالت آماده باش هستند و از هيچ تلاشی دريغ نمی ورزند.”

در همین حال کمیسیون حقوق بشر می‌گوید که تنها در ده روز نخست ماه مبارک رمضان، ۱۱۶ غیر نظامی جان باخته اند که مسوول مرگ ۶۸ نفر آن طالبان اند.

ذبیح الله فرهنگ رییس مطبوعات کمیسیون حقوق بشر میگوید: “در ده روز اول ماه رمضان به تعداد ١١٦ غير نظامی قربانی شده اند. گروه طالبان عامل قربانی ٦٨ تن از افراد ملكی بوده نيروهای دولت افغانستان عامل ١٦ تن تلفات ملكی و از عاملين قربانی ٣٢ تن ديگر خبری نيست، ماين گذاشتن كنار جاده سبب تلفات بيشتر غيرنطاميان شده ما خواهان آتش بس از طرفين جنگ و كاهش خشونت در كشور هستيم.”

گروه طالبان تا هنوز در این مورد ابراز نظر نکرده است.

از سوی هم شهروندان کشور از طرف های درگیر جنگ می خواهد تا به خاطر عید سعید فطر از جنک دست بکشند و وارد گفتگوهای صلح شوند.

پیش از اين سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از افزایش تلفات افراد ملکی گفته بود، که مذاکرات میان افغانان و کاهش خشونت ها می تواند میزان تلفات افراد ملکی را کم کند.

 

رویداد های اخیر

سفر ملا برادر به تهران

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 26, 2021)

محمد نعیم، سخنگوی دفتر قطر طالبان، در یک تویت میگوید که ملا عبدالغنی برادر، معاون این گروه در راس یک هیات بلندپایه به تهران رسیده است.

او میگوید که این سفر به دعوت  رسمی مقام‌های ایرانی صورت گرفته و در جریان آن با مقام‌های آن کشور در مورد روابط دوجانبه، مسایل سیاسی و امنیتی منطقه و وضعیت مهاجران افغان بحث خواهد شد.

نعیم افزوده است که این هیات با ” مسئولين کشور همسايه پیرامون روابط دوکشور، وضعیت مهاجرین افغان در ایران،وضعیت فعلی سياسى وامنيتى افغانستان ومنطقه صحبت های خواهند داشتند.”

این در حالی است که قبل از این ملابرادر به پاکستان نیز سفر کرده بود و با مقام‌های آن کشور در مورد روند صلح گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا: طالبان با گروه القاعده روابط نزدیک دارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 26, 2021)

وزارت خزانه داری امریکا در یک گزارش تازه میگوید که گروه القاعده تحت حمایت طالبان در افغانستان قوت میگیرد.

این وزارت گفته است که با وجودیکه در توافقنامه امریکا و طالبان این گروه تعهد کرده بود که روابط خود را با القاعده قطع میکند، اما این دو گروه تاکنون روابط نزدیک دارد.

در این گزارش آمده است که ” در سال ۲۰۲۰ القاعده در افغانستان قوت گرفته است و همچنان در مناطق تحت حمایت طالبان فعالیت میکند. القاعده تاکنون وابسته به کمک گروه‌ها و افراد است که عقیده دارد که پول شان در راه بشردوستانه به مصرف برسد.”

این گزارش میگوید که طالبان از طریق مشاورین خود با گروه القاعده در تماس است و از آنها مشوره، رهنمایی و کمک مالی میگیرد.

گزارش افزوده است:” چهره‌های ارشد شبکه‌ی حقانی با گروه القاعده در مورد تشکیل یک قطعه مشترک با همکاری مالی این گروه گفتگو کرده است.”

وزارت خزانه داری امریکا افزوده است که عناصر القاعده  بشمول تحریک طالبان پاکستان در تلاش استند تا مناطق مرزی افغانستا و پاکستان را پنا‎‌ه گاهای امن بسازد.

این وزارت میگوید:” گروه القاعده برای نیمه قاره هند از رهبری ارشد این گروه پول بدست می آورد. در می سال ۲۰۲۰ طالبان و گروه القاعده روابط مستحکم داشت و به گونه منظم دیدار میکردند.”

این گزارش وزارت خزانه داری همچنان گفته است که گروه داعش در افغانستان از نگاه مالی بیشتر بر جمع آوری مالیات، اخاذی‌ها و دیگر منابع مالی داعش تکیه میکند.

در گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۹ میلادی طالبان و حکومت افغان بر پنا‌ه گاهای گروه داعش در ننگرهار حمله کردند که در نتیجه آن آشکار شد که این گروه از منابع طبیعی پول بدست می آوردند.

تاکنون طالبان و حکومت افغان در این باره چیزی نگفته است.

قبل از این مشارو شورای امنیت ملی امریکا با همتای افغانی خود گفته بود  که امریکا قصد دارد تا توافقنامه امریکا و طالبان را بازنگری کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ارغندیوال دلیل برکناری اش را مخالفت با قرارداد ۱۸نوع گوشت عنوان میکند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 25, 2021)

عبدالهادی ارغندیوال، وزیر پیشین مالیه در جریان یک نشست خبری میگوید که حلقات خاص در ارگ  سبب برکناری وی شده است.

ارغندیوال در این باره گفت:”حلقات در داخل ارگ است که بخاطر منافع شان کار میکند و نمی گذارند ارغندیوال باشد و من از رییس جمهور تقاضا میکنم پیام بود مستقیم برم میگفت نه حلقات که منافع شان در خطر بود.”

این در حالی است که دو روز قبلررییس جمهور غنی در یک حکم ارغندیوال را برکنار کرد و دلیل برکناری وی را تعلل در جمع آوری عواید، عدم همکاری با هیات مشترک بررسی مقررهای غیر قانونی و ممانعت با این نوع بررسی‌ها، ضعف مدیریتی و عدم تعهد به ارزش‌های حکومت داری خوب عنوان کرده بود.

ارغندیوال یکی از دلیل برکناری وی مخالفت با قراردادهای کمیسیون تدارکات که شامل ۱۸ نوع گوشت به اداره امور و قرارداد تیل به بهای بلند بود، عنوان میکند.

او میگوید: “۱۰ روز قبل کمیسیون تدارکات دایر شده بود درباره قراری دادها بود باز بعدا گفته شد که آیا در مورد قرار داد ها ملاحظات وجود دارد و من به عنوان عضو این کمیسیون گفتم بلی ملاحظات است قرار داد اداره امور که شامل 18 نوع گوشت است چی وجدان وجود دارد بر این قرار داد که عساکر ما در جبهات استند حتا آب نوشیدنی ندارند و این قرار داد بسته شود جناب رییس جمهور که دید رد کرد و دوم اش هم قرار داد تیل بود که در بازار فی لیتر ۳۴ افغانی است اما حدر قرار ۴۱ افغانی بود که مخالفت کردم مخالفت کردیم ما با این تعهد ملی خود به مشکل روبرو می شویم .”

قبل از این یک عضو مجلس نماینده‌گان ادعا کرده بود که اداره امور ریاست جمهوری قرارداد ۱۸ نوع گوشت و ترکاری را به ارزش ۳۰ میلیون افغانی عقد کرده است که واکنش‌های تند را بر انگیخت.

ارغندوال میگوید که هیچ مقرری‌ غیر قانونی در این وزارت صورت نگرفته است وی تاکید می کند که اکنون وزارت مالیه برای سال مالی ۱۴۰۰ هجری شمسی ۳۰ میلیارد افغانی اختصاص داده است و همچنان در اثر کارکرد وی افغانستان توانست در نشست ژینوا کمک‌های جامعه جهانی را نیز بدست اورد.

ارگ تاکنون در مورد اظهارات ارغندیوال چیزی نگفته است.

آقای ارغندیوال از حامیان رییس جمهور غنی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending