Connect with us

رویداد های اخیر

افزایش بی‌جا شدگان داخلی در اثر درگیری‌ها در افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۴, ۱۴۰۰)

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان میگوید که در سال روان خورشیدی بیش از ۵۰۰۰۰ خانواده در پی  نبردها میان نیروهای امنیتی و طالبان در سراسر کشور بیجا شده اند.

این وزارت میگوید که برای بیشتر این بیجا شدگان کمک رسانی صورت گرفته است.

محمد رضا باهر، معاون سخنگوی وزارت مهاجرین وعودت کننده گان، در این باره گفت:” در مجموع حدود ۵۱۰۰۰ خانواده در سال ۱۴۰۰ از محلات شان به دلیل خشونت‌های گروه طالبان بی جا شده و به ساحات حکومت آمده اند خدمت رسانی‌های ما همزمان جریان دارد و ما توانسته ایم برای هفتاد و دو هزار خانواده که بیشتر از چهار صد هزار نفر می شود کمک رسانی کنیم و در دو هفته اخیر بی جا شده ها به حدود چهار ده هزار خانواده می رسد.”

وزارت مهاجرین هشدار می دهد که ادامه خشونت‌ها سبب افزایش بیجا شده‌گان در کشور میشود  که باعث  فاجعه  بزرگ انسانی در افغانستان خواهد شد.

این وزارت افزوده که نا امنی‌ها روند کمک رسانی را با چالش مواجه کرده است.

در همین حال، در پی درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان در ولسوالی مالستان و بخش‌ها دیگر ولایت غزنی بیشتر از ۵۰۰۰ خانواده که بیشتر شان زنان و کودکان استند بیجا شده اند.

این خانواده‌ها که یک تعداد شان در غرب  کابل جابجا شده میگویند که با مشکلات جدی روبرو استند.

صفر جعفری، بیجا شده ولسوالی مالستان غزنی میگوید در باره وضعیت بیجاشدگان ابراز نگرانی میکند.

جعفری در این باره گفت:” حمله که بر ولسوالی ما شد و در تصرف طالبان رفت برادر و برادر زاده من شهید شدند و این مردمی که آمده اند مردم غریب هستند و هیچ چیزی برای ادامه زنده گی شان ندارند.”

زینب، بیجا شده ولسوالی مالستان غزنی، در این باره گفت:” ما خانه‌های خود را به خاطر جنگ ترک کردیم و پدرم در جنگ کشته شد ما به کدام گناه کشته می شویم و حکومت چرا امنیت ما را نمی‌گیرد.”

این بیجا شده گان از ادامه کشتار غیرنظامیان انتقاد می‌کنند و می‌گویند که حکومت در تامین امنیت مردم بی پروا است.

نوروز رحیمی، بیجا شده ولسوالی مالستان غزنی، در این باره گفت:”ما دو شهید از خانواده خود داریم هم طالب می کشد و هم حکومت ما چی کنیم ما چی گناه داریم که با این سرنوشت دچار شده ایم.”

قاسم احمدی، بیجا شده این ولسوالی گفت:” چرا باید ما آواره و کشته شویم و خواست ما از حکومت این است تا امنیت ما را بگیرد.”

رویداد های اخیر

هیئت امارت اسلامی با نماینده‌گان هفت موسسه خیریه ناروی دیدار و گفتگو کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

در حاشیه نشست اسلو، هیئت امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزیر خارجه با مسوولین هفت موسسه خیریه ناروی در مورد وضعیت بشری افغانستان نشست برگزار کرده‌اند.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه خارجه در رشته توییتی نگاشته که این نشست امروز (چهارشنبه۶ دلو) برگزار شده است.

این موسسات در دیدار با امیر خان متقی، به همکاری در زمینه صحت، آموزش، زراعت و مالداری، ماین‌پاکی و دیگر کمک‌های بشری تعهد کرده‌اند.

به گفته آقای بلخی دراین نشست آقای متقی امنیت موجود در افغانستان را فرصتی خوب دانست و در قسمت رسانیدن و توزیع کمک‌ها از همکاری کامل اطمینان داد.

اجلاس اسلو روز یک شنبه برگزار شد و روز سه‌شنبه، ۵ دلو پایان یافت. در روز نخست نماینده‌گان جامعه مدنی با امارت اسلامی دیدار کردند. در روز دوم نماینده‌گان کشورهای غربی با هیأت امارت اسلامی دیدار داشتند.

همچنان در روز سوم نشست‌های دوجانبه بین هیأت امارت اسلامی و نماینده‌گان کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی برگزار شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار هیات امارت اسلامی با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در دومین روز نشست اسلو با نمایند‌ه‌گان امریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفته:” هیأت ا.ا.ا به رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه، امروز با نمایندگان ویژهٔ ۸ کشور ( امریکا، بریتانیا، ناروی، آلمان، ایتالیا، قطر، فرانسه و اتحادیهٔ اروپا) در اُسلو ملاقات نمود.”

هردو طرف امیدوارند که این گفتگو‌ها بتواند آنها را برای رسیدن به هدف شان نزدیکتر کند، هدف غربی‌ها تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و دختران است.

امارت اسلامی اما به دنبال مشروعیت بین المللی و آزاد سازی میلیاردها دالر مسدود شده افغانستان  است.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در این باره گفت:” این نشست از اهمیت برخوردار است، در این نشست نماینده‌گان کشورهای بزرگ شرکت کرده، همرای ما هم تیم قوی آمده، ما امید داریم که از این نشست پیام خوب به جهان نشان دهیم. و دنیا همه از اصول، پلان و طرح ما خبر شود.”

امیر خان متقی بعد از اولین دیدارش با غربی‌ها می‌گوید که مذاکرات سازنده بود.

متقی افزود:” اگر معنای فراگیر همین باشد که همه اقوام در حکومت میباشد، خو است، اگر معنای این است که همه سمت‌ها و همه ولایت مردم اش در حکومت باشد، خو است. اگر حکومت پیشین اشرف غنی همه شمول بود، از آن حکومت ما هیچ کس را منفک نکردیم. البته ما این را کافی نمیدانیم، کوشش میکنیم که هنوز هم حکومت همه شمول تر شود، خوب تر  شود.”

این درحالی است که قبل از این هیات امارت اسلامی با سیاست مداران و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و فعالان حقوق بشر دیدار و گفتگو کرده بود.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن، در این باره گفت:” آنها در مقابل ما چی میکنند ما منتظر این موضوع استیم، چون آنها تاهنوز چیزی برای ما نگفته اند. ولی حرف‌های مارا شنیده اند و از ما خبر دارند. امید دارم که تفاهم بین همدیگر داشته باشیم، چون به منفعت افغانستان خواهد بود به نفع مردم افغانستان می باشد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending