Connect with us

رویداد های اخیر

افزایش آمار کرونا درافغانستان؛ مراکز آموزشی تعطیل شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 29, 2021)

افزایش شمار مبتلایان و جان باختگان ناشی از ویروس کرونا در کشور، باعث تعطیلی تمام نهادهای آموزشی در ۱۶ ولایت کشور شد.

وزارت صحت عامه، می‌گوید که به دلیل بی‌احتیاطی مردم و عدم رعایت توصیه‌های بهداشتی، شمار مبتلایان افزایش یافت و آنان مجبور به اتخاذ این تصمیم شدند.

از سویی هم در حالیکه وزارت صحت عامه از افزایش ظرفیت تست و شمار بسترها خبر میدهد، در ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ مبتلا به کووید-۱۹ در کشور جان باخته اند و ۶۵۴ تن دیگر هم تازه مبتلا شده اند.

سر انجام موج سوم کرونا و افزایش در رقم مبتلایان به این ویروس در کشور باعث شد که حکومت تصمیم به تعطیلی دو هفته‌ای تمام نهای‌های آموزشی، به شمول مکاتب و دانشگاه‌ها، مکاتب کورس‌ها و دیگر نهادهای آموزشی در ولایت‌های کابل، غزنی هلمند، کندهار، لوگر، ننگرهار، پکتیا، پروان، وردگ، پنجشیر، بلخ، لغمان، بدخشان، کاپیسا، کندز و نمیروز بگیرد.

وحیدالله مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه می گوید که:” بر اساس فیصله کمیته مبارزه با ویروس کرونا، مکاتب و پوهنتون های دولتی و خصوصی و کورس‌های آموزشی در ولایت‌های کابل، غزنی، هلمند، قندهار، لوگر، ننگرهار، پکتیا، پروان، وردگ، پنجشیر، بلخ، لغمان، بدخشان، کاپیسا، کندز و نیمروز، سر از امروز هشتم جوزا، برای دوهفته رخصت اعلام شد.”

مسئولان می‌گویند که دلیل اصلی افزایش مبتلایان به ویروس کرونا، بی‌احتیاطی مردم به ویژه در روزهای عید بود، که منجر به تعطیلی دانشگاه‌ها و مکاتب شد.

عباس بصیر، وزیر تحصیلات عالی می‌گوید که:” درپی فیصله کمیته مبارزه با ویروس کرونا، تمامی پوهنتون‌های دولتی و خصوصی در ۱۶ ولایت کشور، برای دوهفته رخصت شده اند.”

رنگینه حمیدی، وزیر معارف گفته است که:” مکاتب دولتی و خصوصی در ۱۶ ولایت کشور برای دوهفته رخصت شده اند و از متعلمین و معلمین ولایت‌هایی که روند آموزش در آنها به گونه عادی جریان دارد در خواست می گردد توصیه های صحی وزارت صحت عامه را رعایت کنند.

از سویی هم وزارت صحت عامه از افزایش شمار تست بین ۲۵ تا ۲۸ هزار در روز و همچنان ۱۰ هزار تست سریع روزانه نیز سخن گفته است، اما مردم می‌گویند که در حالیکه نهادهای تحصیلی تعطیل شده است، محلات تجمع دیگر، مانند، هوتل‌ها، حوض‌های آب باز و پارک‌های تفریحی همچنان فعال اند.

در این میان، در ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ بیمار کووید-۱۹ در کشور جان باختند و ۶۵۴ تن دیگر نیز تازه مبتلا شده اند، هرچند در رقم مبتلایان نسبت به روز گذشته کاهش آمده، اما جان باختگان افزایش یافته است.

وزارت صحت عامه می‌گوید که مقدار اندک واکسین در کشور باقی مانده است و تلاش جریان دارد تا از کشور چین و دیگر کشور‌ها واکسین خریداری شود.

اخبار ساحوی

چهار کارمند واکسین پولیو درحمله‌های جداگانه در ننگرهار جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 15, 2021)

مقام‌های محلی ننگرهار تایید میکنند که بامداد امروز (سه شنبه، ۲۵ جوزا) در چهار حمله جداگانه چهار کارمند واکسین پولیو در این ولایت کشته شدند و چهار تن دیگر زخم برداشتند.

به گفته‌ی مقام‌ها حمله نخست بامداد امروز در منطقه چمتله ولسوالی خوگیانی رخ داد که در نتیجه آن یک واکسیناتور جان باخته و یک تن دیگر زخم برداشته است.

مقام‌ها افزودند که حمله دوم در ناحیه سوم شهر جلال آباد رخ داده که در نتیجه آن یک واکسیناتور جان باخته و یک تن دیگر زخم برداشته است.

مقام‌های محلی اظهار داشت که در حمله سوم که در بازار کهنه ولسوالی خوگیانی رخ داد یک کارمند رضاکار واکسین پولیو کشته شده و یک تن دیگر زخم برداشته است.

مسوولان میگویند که حمله چهارم در منطقه باولی ولسوالی سرخ رود این ولایت رخ داده که در نتیجه آن یک کارمند رضاکار واکسین پولیو کشته شده و یک تن دیگر زخم برداشته است.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، میگوید که کارمندان واکسین پولیو در چندین نقاط مورد حمله قرار گرفته، اما در باره تلفات آن چیزی نمیگوید.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

 این در حالی است که قبل از این نیز سه کارمند زن واکسین پولیو در ولایت ننگرهار توسط افراد مسلح ناشناس کشته شده بودند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

توافق سران ناتو روی ادامه پشتیبانی مالی از میدان‌هوایی کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 15, 2021)

سران ناتو امروز (دوشنبه۲۴جورا) روی ادامه پشتیبانی مالی از میدان‌هوایی کابل، پس از پایان مأموریت نظامی این سازمان در افغانستان، توافق کردند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو که شام امروز در پایان نشست سران ناتو، در یک نشست خبری در بروکسل سخن می‌زد، تاکید کرد که با پایان ماموریت نظامی این سازمان در افغانستان، پشتیبانی از افغانستان ادامه خواهد داشد.

آقای استولتنبرگ گفته است:” ادامه ما ماموریت پشتیبانی قاطع مان را پایان می‌دهم، اما پشتیبانی ما از افغانستان ادامه می‌یابد.”

وی افزوده است که همکاری ناتو با افغانستان متمرکز بر چهار بخش خواهد بود: حمایت مالی از نیروهای افغان، آموزش بیرون مرزی برای نیروهای افغان، حضور دوام‌دار غیرنظامی و حفظ زیربناهای مهم مانند میدان هوایی تا حضور دوام‌‎دار جامعه جهانی تامین شود.

اخیرا واگذاری تامین امنیت میدان‌هوایی کابل از سوی ترکیه پس از خروج نیروهای خارجی بحث برانگیز شده‌است.

قرار است اردوغان در حاشیه نشست امروز ناتو با جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا، درباره این موضوع، بیشتر بحث کند.

اردوغان قبل از پرواز به بروکسل در میدان هوایی به خبرنگاران در این باره گفت: “امریکا به‌زودی افغانستان را ترک می‌کند. از لحظه‌یی که آنجا را ترک کردند، تنها کشور قابل اعتمادی که بتواند روند و وضعیت را در آنجا حفظ کند، به‌گونه آشکار آن ترکیه است.”

هفته گذشته، فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا (سینتکام) گزارش داده بود که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بیشتر از ۵۰ درصد تکمیل شده‌است.

این درحالی است که گروه طالبان مخالفت شان را در برابر این تصمیم ترکیه ابراز کردند و دریک اعلامیه هشدار دادند حضور هیچ نیروی خارجی قابل پذیرش نیست و باید تمامی نیروهای خارجی مطابق توافقنامه از افغانستان بیرون شوند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

صالح: ساحات سقوط داده شده به گورستان دسته‌جمعی طالبان تبدیل خواهد شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

امرالله صالح معاون نخست رییس جمهوری هشدار داده است، راهی که طالبان برای سقوط ولسوالی ها پیموده اند، به «گورستان دسته جمهی» این گروه مبدل خواهد شد.

آقای صالح امروز در صفحه فیس بوک اش نوشت که در “بسا مناطق که اسمش را سقوط گذاشته اند طالب با ایجاد خط باریک پیشروی کرده است.”

وی گفته است: “آنهایی که جنگ با طالب را بلد اند میدانند که این خط باریک به گورستان دسته جمعی این گروه وحشت و جهل تبدیل خواهد گردید.”

این در حالی است که جنگجویان طالبان در یک ماه گذشته دست کم ۳۰ ولسوالی را تصرف کرده اند. در تازه ترین مورد، ولسوالی سید آباد ولایت سرپل، اوبه ولایت هرات و ولسوالی خان آباد ولایت قندز در ۲۴ ساعت گذشته به دست طالبان سقوط کرده است.

از سوی هم امرالله صالح تاکید کرده است که در روش و رفتار طالبان با مردم هیچ نوع تغییر نیامده “بلکه جاهل تر و وحشی تر شده اند.”

وی تاکید کرده است که مردم نباید فریب تبلیغات طالبان را خورند.

آقای صالح گفته است: “ایستاده گی در برابر طالب دفاع از ارزش ها و کرامت انسانی است. طالب هیچ پیامی به انسان این کشور غیر از درخواست اطاعت ندارد و تمکین به زندگی برده گونه ندارد.”

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این اظهارات آقای صالح چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است