Connect with us

رویداد های اخیر

افزایش آمار کرونا درافغانستان؛ مراکز آموزشی تعطیل شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۴۰۰)

افزایش شمار مبتلایان و جان باختگان ناشی از ویروس کرونا در کشور، باعث تعطیلی تمام نهادهای آموزشی در ۱۶ ولایت کشور شد.

وزارت صحت عامه، می‌گوید که به دلیل بی‌احتیاطی مردم و عدم رعایت توصیه‌های بهداشتی، شمار مبتلایان افزایش یافت و آنان مجبور به اتخاذ این تصمیم شدند.

از سویی هم در حالیکه وزارت صحت عامه از افزایش ظرفیت تست و شمار بسترها خبر میدهد، در ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ مبتلا به کووید-۱۹ در کشور جان باخته اند و ۶۵۴ تن دیگر هم تازه مبتلا شده اند.

سر انجام موج سوم کرونا و افزایش در رقم مبتلایان به این ویروس در کشور باعث شد که حکومت تصمیم به تعطیلی دو هفته‌ای تمام نهای‌های آموزشی، به شمول مکاتب و دانشگاه‌ها، مکاتب کورس‌ها و دیگر نهادهای آموزشی در ولایت‌های کابل، غزنی هلمند، کندهار، لوگر، ننگرهار، پکتیا، پروان، وردگ، پنجشیر، بلخ، لغمان، بدخشان، کاپیسا، کندز و نمیروز بگیرد.

وحیدالله مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه می گوید که:” بر اساس فیصله کمیته مبارزه با ویروس کرونا، مکاتب و پوهنتون های دولتی و خصوصی و کورس‌های آموزشی در ولایت‌های کابل، غزنی، هلمند، قندهار، لوگر، ننگرهار، پکتیا، پروان، وردگ، پنجشیر، بلخ، لغمان، بدخشان، کاپیسا، کندز و نیمروز، سر از امروز هشتم جوزا، برای دوهفته رخصت اعلام شد.”

مسئولان می‌گویند که دلیل اصلی افزایش مبتلایان به ویروس کرونا، بی‌احتیاطی مردم به ویژه در روزهای عید بود، که منجر به تعطیلی دانشگاه‌ها و مکاتب شد.

عباس بصیر، وزیر تحصیلات عالی می‌گوید که:” درپی فیصله کمیته مبارزه با ویروس کرونا، تمامی پوهنتون‌های دولتی و خصوصی در ۱۶ ولایت کشور، برای دوهفته رخصت شده اند.”

رنگینه حمیدی، وزیر معارف گفته است که:” مکاتب دولتی و خصوصی در ۱۶ ولایت کشور برای دوهفته رخصت شده اند و از متعلمین و معلمین ولایت‌هایی که روند آموزش در آنها به گونه عادی جریان دارد در خواست می گردد توصیه های صحی وزارت صحت عامه را رعایت کنند.

از سویی هم وزارت صحت عامه از افزایش شمار تست بین ۲۵ تا ۲۸ هزار در روز و همچنان ۱۰ هزار تست سریع روزانه نیز سخن گفته است، اما مردم می‌گویند که در حالیکه نهادهای تحصیلی تعطیل شده است، محلات تجمع دیگر، مانند، هوتل‌ها، حوض‌های آب باز و پارک‌های تفریحی همچنان فعال اند.

در این میان، در ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ بیمار کووید-۱۹ در کشور جان باختند و ۶۵۴ تن دیگر نیز تازه مبتلا شده اند، هرچند در رقم مبتلایان نسبت به روز گذشته کاهش آمده، اما جان باختگان افزایش یافته است.

وزارت صحت عامه می‌گوید که مقدار اندک واکسین در کشور باقی مانده است و تلاش جریان دارد تا از کشور چین و دیگر کشور‌ها واکسین خریداری شود.

رویداد های اخیر

پلچرخی؛ بزرگترین زندان افغانستان اکنون بدون زندانی است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

زندان پلچرخی، بزرگ‌ترین زندان افغانستان که هزاران زندانی امارت اسلامی و جنگجوی داعش را در کنار مجرمان رویدادهای جنایی در بند داشت، امروز خالی و بدون هیچ زندانی است.

در داخل زندان پلچرخی سندهای وجود دارد که حضور هزاران زندانی امارت اسلامی، داعش و مجرمان جرم‌های جنایی را نشان میدهند.

صفی‌الله، محافظ پیشین زندان پلچرخی، در این باره می‌گوید:” فعلا کسی نیست، می‌توانید دیده، عموما تخریب کرده اند بسیاری جاها را و برامده اند.”

به گفته‌ی گزارش‌گر آریانانیوز که از این زندان دیدن نموده است می‌گوید که نشانه‌های از آرزوی زندانیان امارت اسلامی از برگشت نظامی امارتی در این زندان دیده می‌شود.

در کنار این شماری از زندانیان گروه داعش نیز نشانه‌های پرچم خلافت اسلامی را پشت سر گذشته اند.

صفی الله، در این باره گفت:” اینجا مدرسه ای بود که قاری‌ها طالبان{امارت اسلامی} شاگردان را آموزش می‌دادند برای حفظ قران کریم، ما این مدرسه را برای شان تنظیم کرده بودیم.”

آنچه که امروز از بزرگ‌ترین بازداشتگاه افغانستان مانده، همان وسایل بازمانده زندانیانی است .

محمد سلیم، زندانی پیشین امارت اسلامی در زندان پلچرخی می‌گوید:” اینجا برای ما جزا دادند، دست‌های ما را بسته می‌کردند و جزا می‌دانند و می‌زد.”

درهمین حال، مقام‌های امارت اسلامی گفته که برای برگرداندن زندانیان اقدام می‌کند؛ اما آنچه اکنون روشن است هزاران زندانی داعش و کسانی که دست به جرم‌های سنگین زده بودند، حالا آزاد و در بیرون از این زندان گشت و گذار میکنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار فرستاده سازمان ملل با حقانی: کمک‌های عاجل بشردوستانه بحث شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

دیبرا لاینز، فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان با سراج الدین حقانی، سرپرست جدید وزارت داخله افغانستان در باره کمک‌های فوری بشردوستانه به افغانستان دیدار و گفتگو کرده است.

سهیل شاهین، یک عضو امارت اسلامی در صفحه تویتر خود گفته که “حقانی تاکید کرده که پرسونل سازمان ملل میتوانند بدون مانعی به فعالیت‌های شان ادامه بدهند و به افغان‌ها کمک‌های حیاتی برسانند.”

این درحالی است که خشک سالی و فقر اقتصاد افغانستان را خدشه دار کرده بود، اما با سقوط حکومت غنی و منجمد شدن دارایی‌های افغانستان وضعیت کشور بدتر شده است.

انتونیو گوترش، سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد گفته که افغان‌ها شاهد خطرناک‌ترین لحظات شان استند.

هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان گفته که دیبرا لاینز تاکید کرده که همه پرسنل سازمان ملل متحد و پرسونل بشردوستانه در افغانستان باید بدون موانع برای ارایه کردن کمک‌های حیاتی کار کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ملابرادر اختلافات درونی میان امارت اسلامی را رد کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

ملا عبدالغنی برادر٬ معاون نخست وزیر پس از چند روز غیابت امروز (پنجشنبه، ۲۵ سنبله) در یک پیام ویدیویی خبرها درباره اختلافات درونی امارت اسلامی را رد کرده است.

این مقام حکومت می‌گوید که امارت اسلامی در میان خود شفقت و ترحم دار.

ملا برادر گفته:” الحمدالله صحت و سلامت استم، از سوی دیگر که رسانه‌ها از اختلافات داخلی خبر می‌دهند هیچ حقیقت ندارد. ما در میان خود شفقت و ترحم داریم، حتی در میان یک خانواده هم این گونه شفقت و ترحم وجود نخواهد داشت.”

این مقام امارت اسلامی در باره عدم حضورش در دیدار با وزیر خارجه قطر می‌گوید که از این دیدار از پیش اطلاعی نداشت.

ملا برادر افزوده:” از سفر وزیر خارجه قطر پیشاپیش اطلاع نداشتم در غیر آن سفر خود را برای دیدار با شیخ عبدالرحمن آل ثانی لغو می‌کردم.”

درهمین حال انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی، نیز خبرها درباره اختلاف‌ها میان رهبری امارت اسلامی را تبلیغات مخالفان شان میداند.

حقانی در این باره گفته:” کوشش می‌کنند که اذهان مردم را خراب کنند، هیچ تشویش نکنید، ما بر سر قدرت جنگ نمی‌کنیم.”

این درحالی است که مجله تایم، ملا عبدالغنی برادر، یکی از بنیانگذاران امارت اسلامی و معاون فعلی نخست وزیر دولت تازه را به عنوان یکی از چهره‌های تاثیر گذار سال ۲۰۲۱ اعلام کرده است.

امارت اسلامی از ملا برادر به عنوان یکی از مغزهای متفکر شان یاد می‌کنند که در دو سال گذشته مذاکرات صلح با امریکا را رهبری کرد.

 گفته می‌شود او از جمله چهره‌های معتدل در میان امارت اسلامی است و خواهان ایجاد دولت همه‌‌شمول در افغانستان می‌باشد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است