Connect with us

رویداد های اخیر

افزایش آمار کرونا درافغانستان؛ مراکز آموزشی تعطیل شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۴۰۰)

افزایش شمار مبتلایان و جان باختگان ناشی از ویروس کرونا در کشور، باعث تعطیلی تمام نهادهای آموزشی در ۱۶ ولایت کشور شد.

وزارت صحت عامه، می‌گوید که به دلیل بی‌احتیاطی مردم و عدم رعایت توصیه‌های بهداشتی، شمار مبتلایان افزایش یافت و آنان مجبور به اتخاذ این تصمیم شدند.

از سویی هم در حالیکه وزارت صحت عامه از افزایش ظرفیت تست و شمار بسترها خبر میدهد، در ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ مبتلا به کووید-۱۹ در کشور جان باخته اند و ۶۵۴ تن دیگر هم تازه مبتلا شده اند.

سر انجام موج سوم کرونا و افزایش در رقم مبتلایان به این ویروس در کشور باعث شد که حکومت تصمیم به تعطیلی دو هفته‌ای تمام نهای‌های آموزشی، به شمول مکاتب و دانشگاه‌ها، مکاتب کورس‌ها و دیگر نهادهای آموزشی در ولایت‌های کابل، غزنی هلمند، کندهار، لوگر، ننگرهار، پکتیا، پروان، وردگ، پنجشیر، بلخ، لغمان، بدخشان، کاپیسا، کندز و نمیروز بگیرد.

وحیدالله مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه می گوید که:” بر اساس فیصله کمیته مبارزه با ویروس کرونا، مکاتب و پوهنتون های دولتی و خصوصی و کورس‌های آموزشی در ولایت‌های کابل، غزنی، هلمند، قندهار، لوگر، ننگرهار، پکتیا، پروان، وردگ، پنجشیر، بلخ، لغمان، بدخشان، کاپیسا، کندز و نیمروز، سر از امروز هشتم جوزا، برای دوهفته رخصت اعلام شد.”

مسئولان می‌گویند که دلیل اصلی افزایش مبتلایان به ویروس کرونا، بی‌احتیاطی مردم به ویژه در روزهای عید بود، که منجر به تعطیلی دانشگاه‌ها و مکاتب شد.

عباس بصیر، وزیر تحصیلات عالی می‌گوید که:” درپی فیصله کمیته مبارزه با ویروس کرونا، تمامی پوهنتون‌های دولتی و خصوصی در ۱۶ ولایت کشور، برای دوهفته رخصت شده اند.”

رنگینه حمیدی، وزیر معارف گفته است که:” مکاتب دولتی و خصوصی در ۱۶ ولایت کشور برای دوهفته رخصت شده اند و از متعلمین و معلمین ولایت‌هایی که روند آموزش در آنها به گونه عادی جریان دارد در خواست می گردد توصیه های صحی وزارت صحت عامه را رعایت کنند.

از سویی هم وزارت صحت عامه از افزایش شمار تست بین ۲۵ تا ۲۸ هزار در روز و همچنان ۱۰ هزار تست سریع روزانه نیز سخن گفته است، اما مردم می‌گویند که در حالیکه نهادهای تحصیلی تعطیل شده است، محلات تجمع دیگر، مانند، هوتل‌ها، حوض‌های آب باز و پارک‌های تفریحی همچنان فعال اند.

در این میان، در ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ بیمار کووید-۱۹ در کشور جان باختند و ۶۵۴ تن دیگر نیز تازه مبتلا شده اند، هرچند در رقم مبتلایان نسبت به روز گذشته کاهش آمده، اما جان باختگان افزایش یافته است.

وزارت صحت عامه می‌گوید که مقدار اندک واکسین در کشور باقی مانده است و تلاش جریان دارد تا از کشور چین و دیگر کشور‌ها واکسین خریداری شود.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از گشایش مکاتب دخترانه درآینده نزدیک خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۱)

ذبیح‌‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که مکاتب دخترانه به زودی بازگشایی می‌شود.

آقای مجاهد که روز گذشته (یک شنبه ۲۵ثور) با خبرنگاران در کابل صحبت می‌کرد گفت:” پیشرفت‌های خوبی در قسمت نشست علمای کشور در ارتباط به بازگشایی مکاتب دخترانه و دیگر مسایل بزرگ سیاسی صورت گرفته و در آینده نزدیک مکاتب دخترانه بازگشایی می‌شود.”

وی بیان داشت در این نشست سران اقوام و متنفذین کشور حضور خواهد داشت و اجندای آن بحث‌های کلان سیاسی امنیتی و مسایل مهم اجتماعی می‌باشد.

آقای مجاهد گفت:” مشوره‌های علما در قسمت بازگشایی مکاتب دخترانه جریان دارد پیشرفت‌های خواهد آمد عنقریب دروازه‌های مکاتب باز می‌گردد”.

این درحالی است که انس حقانی عضو ارشد امارت اسلامی اخیرأ گفته بود که جهت بازگشایی مکاتب دخترانه در کشور نشست علمای دین برگزار می‌شود.

با تسلط مجدد امارت اسلامی در افغانستان دروازه مکاتب متوسط و لیسه دخترانه در سراسر کشور ازسوی امارت اسلامی مسدود مانده است.

مسدود ماندن مکاتب متوسط و لیسه دخترانه در کشور با واکنش‌های تند ملی و بین‌المللی مواجه شده و جهانیان همواره از امارت اسلامی خواسته که دروازه مکاتب دخترانه را بازگشایی کنند.

مقام‌ها در وزارت معارف امارت اسلامی گفته اند که در چهارچوب اصول اسلامی در آینده نزدیک دروازه مکاتب دخترانه را بازگشایی می‌کنند.

شهروندان کشور هم انتظار دارند که امارت اسلامی نباید میلیون‌ها متعلم دختر را که از رفتن به مکتب محروم مانده است در انتظار نگهدارند.

بحث مکاتب دخترانه یکی از بحث‌های جنجالی در محافل سیاسی نیز بوده است و آگاهان باور دارند که باز شدن مکاتب دخترانه میتواند راه را برای تعامل جهان با امارت اسلامی نیز باز کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ازبکستان کنفرانس بین‌المللی را در باره افغانستان میزبانی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۱)

ولادمیر نوروف، وزیر موقت امور خارجه ازبکستان گفته است که قرار است، تاشکنت یک کنفرانس بزرگ بین‌المللی را در باره افغانستان در اواخر ماه جولای میزبانی کند.

آقای نوروف می‌گوید، هدف از این کنفرانس تمرکز کلیدی روی مسایل امنیتی، ثبات سیاسی و توسعه اجتماعی-اقتصادی منطقه خواهد بود.

آقای نوروف اضافه نمودند:” بدبختانه در این اواخر ما شاهد کاهش توجه جامعه جهانی در مورد وضعیت افغانستان هستیم. در حین حال، بحران شدید اقتصادی و وضعیت ناگوار بشری در این کشور امنیت و ثبات منطقوی را تهدید میکند.”

شبکه خبر رسانی تاشکنت به نقل از نوروف گزارش میدهد که وی معتقد است که جامعه جهانی باید در مورد حال و آینده افغانستان مسولیت پذیر باشد و باید کمک‌های مستمر خود را برای حل مشکل این کشور ادامه دهد. 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ذبیح‌الله مجاهد: موضوعات داخلی مربوط به افغان هاست

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۵, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی از کشورهای همسایه افغانستان می‌خواهد که با امارت اسلامی وارد یک تعامل دو جانبه شوند تا برخی مشکلات مشترک با هماهنگی بیشتر حل شود.

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که موضوعات داخلی مربوط به افغان هاست و کشورهای که در مورد ساختار سیاسی افغانستان ملاحظه دارند بهتر است که در مورد همکاری های مشترک وگسترش روابط تجارتی کار کنند.

آگاهان سیاسی اما تعامل افغانستان را برای رسیدن به مشروعیت جهانی یک نیاز میدانند.

دست کم ۹ ماه از روی کار آمدن امارت اسلامی می‌گذرد، اما کشورها به خصوص همسایه‌های افغانستان همچنان خواست‌های یک جانبه دارند.

امارت اسلامی هم روابط با همسایه‌ها را پر اهمیت میداند از کشورهای همسایه می‌خواهد که روی گسترش روابط با کابل کار کنند تا به مشکلات به گونه‌ای مشترک رسیدگی شود.

به گفته مقام‌های امارت اسلامی، موضوعات داخلی مربوط به دولت و مردم افغانستان است و روی مشوره‌های کشورها هم غور خواهند کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی گفت:”کشورهای همسایه باید این اطمینان را حاصل کنند که از خاک افغانستان هیچ تهدید برای شان واقع نیست و موضوعات داخلی مربوط داخل افغانستان می‌شود و گفته‌های کشورها هم در حد یک مشوره باشد ما روی آن غور خواهیم کرد.”

تشکیل حکومت فراگیر یکی از شرط‌های کلیدی جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن حکومت سرپرست افغانستان است.

آنچه که به باور آگاهان، تا کنون دولت سرپرست افغانستان نتوانسته قناعت جامعه جهانی و کشورهای منطقه را بر آورده سازد.

همین گونه برخی دیگر آگاهان می‌گویند؛ در تعامل سیاسی، ایجاد روابط اقتصادی و دیپلوماتیک دوجانبه با کشورها برای امارت اسلامی یک نیاز اساسی است.

هرچند تا کنون به گونه رسمی هیچ کشوری نگفته که امارت اسلامی را به رسمیت می شناسد اما در حال حاضر نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در کشورهای پاکستان، ایران، ترکیه، روسیه، ازبیکستان و چین روابط شان با کابل برقرار و از همین جا دستور میگیرند.

به خواندن ادامه دهید

Trending