Connect with us

رویداد های اخیر

افزایش آمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 23, 2020)

افغانستان امروز شاهد بیشترین ثبت واقعات مثبت ویروس کرونا از زمان شیوع آن بوده است.

وزارت صحت عامه میگوید که از میان ۱۵۸۲ نمونه مشکوک ۷۸۲ مورد آن مثبت بوده است.

از این میان آزمایش کرونای ۳۷۷ مورد در کابل، ۱۵۰ نمونه در هرات، ۴۹ رویداد در بلخ، ۴۷ نمونه در غزنی، ۳۲ نونه در ننگرهار، ۲۸ مورد در پکتیا، ۲۱ مورد در سمنگان، ۱۲ مورد در بغلان، ۱۲ واقعه در لوگر، ۱۲ رویداد در پکتیکا، ۱۱ واقعه در کاپیسا، ۱۰ واقعه در کنر، ۶ نمونه در لغمان، ۴ نمونه در غور، ۴ رویداد در فراه، ۴ رویداد در بادغیس، و ۳ مورد مورد هم در تخار مثبت بوده است.

به این ترتیب رقم کل مبتلایان در کشور به ۹۹۹۸ تن و شمار جان باختگان نیز به ۲۱۶ نفر افزایش یافته است.

وزارت صحت عامه به شدت از اوضاع نگرانی کرده و تاکید می کند که تنها راه جلوگیری از مبتلا شدن بیشتر مردم و تغییر وضعیت، برگشت دوباره به قرنطین است که باید اجرا شود.

وحیدالله مجروح معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه میگوید که طرح جدید قرنطین از سوی وزارت صحت عامه، آماده شده است که به زودی به ریاست جمهوری ارایه می شود.

رویداد های اخیر

مجلس: شکست نیروها از راه جنگ امکان پذیر نیست

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 7, 2021)

همزمان با خروج نیروهای خارجی ازافغانستان، اگر از نیروهای امنیتی مدیریت درست صورت گیرد، توانایی دفاع مستقلانه را در سراسر کشور دارند.

کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان با ابراز این مطلب می‌گوید که در درحال حاضر نیروهای امنیتی اعتبار ملی را پیدا کرده اند و شکست این نیروها از راه جنگ امکان پذیر نیست.

درهمین حال وزارت دفاع ملی می‌گوید که بیش از نود درصد از عملیات‌ها ازسوی نیروهای امنیتی به گونهء مستقلانه در برابر طالبان راه اندازی می شود و تلفات زیادی را به این گروه وارد کرده است.

پس از آن که روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان آغاز شد، نگرانی‌ها از بدتر شدن وضعیت امنیتی افزایش یافته است.

کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان می‌گوید، هرچند با خروج این نیروها چالش های امنیتی افزایش می یابد، اما نیروهای امنیتی توانایی دفاع مستقلانه را دارند و نیاز است تا در مدریت نیروهای امنییت و جنگ تجدید نظر صورت گیرد.

خان آغا رضایی، رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان گفته است که:”با خروج نیروهای خارجی یک سلسله چالش‌ها به بار میاید، اما بسته‌گی به رهبری خردمندانه نیروهای امنیتی دارد که چگونه این جنگ را مدیریت می‌کنند و ما ارودی ملی پولیس ملی و امنیت ملی داریم که توانایی دفاع مستقلانه را دارند و این مسوولیت را در سال‌های اخیر ثابت ساختند که انجام داده میتوانند.”

درهمین حال وزارت دفاع ملی تاکید می ورزند که با بیرون شدن نیروهای خارجی، نیروهای امنیتی توانایی کامل دفاع از کشور و مردم را دارند.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی می گوید که:”نیروهای امنیتی و دفاعی ما در هر گونه شرایط آماده دفاع از کشور است و درحال حاضر نود وشش درصد عملیات‌ها ازسوی این نیروها انجام می شود که شامل عملیات‌های شبانه و حمله‌های هوایی می شود و به مردم اطمیان می دهیم که نگرانی نداشته باشند و نیروهای ما درچند سال اخیر ثابت ساختند که از مردم شان مستقلانه دفاع می کنند.”

درهمین حال شماری از باشنده‌گان کابل حمایت از نیروهای امنیتی را در بهتر شدن وضعیت جنگی اثر گذار میدانند.

یاسین شینواری، باشنده کابل می‌گوید:” نیروهای امنیتی ما قوی هستند و ما اعتماد داریم که امنیت ما را گرفته می توانند و افتخار می کنیم که مانع برنامه های طالبان می شوند.”

سیدعلی سینا سادات، باشنده کابل می‌گوید:”ما به توانایی های نیروهای امنیتی خود باور داریم، اما این نیروها باید بهتر تجیز شوند و از حالت دفاعی به حالت تعرضی بروند تا وضعیت امنیتی بهتر شود.”

بااین حال مسوولان امنیتی تاکید می‌ورزند که طالبان از راه جنگ هیچ گاهی به قدرت نخواهند رسید و اگر این گروه روند مذاکرات صلح را ترک کنند و آماده برای صلح نشوند، تدابیر جنگی در برابر شان گرفته شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

طالبان بند دهله ولایت کندهار را تصرف کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 7, 2021)

مقام‌های محلی به خبرگزاری فرانسه (ای اف پی) گفته اند که بند دهله که از طریق یک شبکه متشکل از کانال‌های مختلف، امکان آبیاری زمین‌ها را برای دهقانان ایجاد می‌کند و آب آشامیدنی شهر کندهار را تامین می‌کند، اکنون تحت اداره طالبان درآمده است.

قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است :”ما بند دهله را در ارغنداب تصرف کردیم.”

حاجی گلبدالدین، ولسوال ولسوالی همجوار تایید کرد که این بند اکنون تحت اداره طالبان است. او گفته است که:”نیروهای امنیتی ما … خواهان دریافت نیروهای کمکی شده اند، اما خواسته آن‌ها عملی نشده است.”

بند نامبرده در حالی تصرف می‌شود که در این هفته چند روز پس از آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، درگیری‌ها در ولایت هلمند بسیار شدت گرفته است. توریالی محبوبی، رییس اداره تنظیم آب کندهار به خبرگزاری فرانسه گفته است که، طالبان اخیرا به کارمندان بند دهله هشدار داده بودند که سرکار نیایند.

یک گزارشگر خبرگزاری فرانسه در کندهار گفته است که، ماه گذشته شورشیان پلی را که بند دهله را به ولسوالی‌های مجاور وصل می کرد، منفجر کردند.

بند دهله حدود ۷۰ سال پیش توسط امریکایی‌ها ساخته شد تا به این وسیله امکان آبیاری زمین در حدود هفت ولسوالی کندهار فراهم شود. در سال ۲۰۱۹ بانک انکشاف آسیایی کمکی در حدود ۳۵۰ میلیون دالر به افغانستان را تایید کرد تا بخشی از آن برای گسترش پروژه ساخت مخازن آب استفاده شود.

مناطق اطراف این سد در طول شش ماه گذشته شاهد جنگ‌های شدید بوده است. اما مقام های دولتی در ماه اپریل این محدوده را پاکسازی شده اعلام کردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزیر دفاع امریکا: همه پیمانکاران نظامی افغانستان را ترک می‌کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 7, 2021)

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا شب گذشته (پنج شنبه شب ۱۶ثور) در جمع خبرنگاران گفته است، پیمانکاران نظامی مانند دیگر نیروهای امریکایی افغانستان را ترک خواهند کرد.

آستین با اشاره به اینکه روند خروج نظامیان امریکایی از افغانستان همچنان ادامه دارد گفت، خروج پیمانکاران از این کشور نیز طبق برنامه انجام خواهد شد.

وی همچنان گفته است که پیمانکاران می‌توانند در آینده درباره در مورد قراردادهای شان مذاکره کنند.

این درحالی است که تا ماه اپریل نزدیک به ۱۷هزار پیمانکار پنتاگون، از جمله حدود ۶هزار ۱۵۰ پیمان کار امریکایی، ۴هزار ۳۰۰ پیمان کار افغان و ۶هزار ۴۰۰ پیمان از کشورهای دیگر حضور داشته اند.

آستین در ادامه مدعی شد نیروهای افغانستانی بدون حمایت نیروهای امریکایی در مواجهه با خیزش دوباره طالبان با چالش مواجه خواهند شد.

از سوی دیگر، مارک مایلی، رییس ستاد ارتش امریکا نیز در این نشست خبری گفته ا ست، این احتمال وجود دارد که ارتش امریکا، آموزش نیروهای نظامی افغانستانی را در سایر کشورها ادامه دهد.

مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا که دراین نشست خبری حضور داشت‌ گفته است:”هنوز خیلی زود است حدس بزنیم وضعیت افغانستان پس از خروج نیر‌وهای امریکا چگونه خواهد بود. چرا که افغانستان نیروی ارتش و نیروی قابل قابل توجه‌ای دارد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است