Connect with us

کوید۱۹

افزایش آمار فوتی‌های روزانه کرونا در افغانستان؛ ۸۵ نفر جان باختند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲۳, ۱۴۰۰)

وزارت صحت عامه میگوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۸۵ تن مبتلا به ویروس کرونا در سراسر کشور جان باخته اند.

این وزارت می افزاید که در این مدت زمان۴۵۸۷ تن آزمایش شده که از میان آن ۱۵۹۷ تن به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

به گفته‎ی وزارت صحت عامه ۴۷۱ تن در این زمان صحت یاب شده اند.

این بیشترین آمار جان باخته‌گان در جریان شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور است.

وزارت صحت افزوده که با ثبت این آمار شمار کلی رویدادهای مثبت به ۹۱۴۵۸ رویداد و شمار جان باخته‌گان به ۳۶۱۲ تن رسیده است.

داکتران میگویند که موج سوم  ویروس کرونا باعث مبتلا شدن اطفال، کهن سالان و جوانان میشوند، اما بیشترین جان کهن سالان را میگیرد.

در همین حال، روز گذشته ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا ضد کرونا که از سوی کشور چین کمک شده بود به کابل رسید.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه، میگوید که واکسین ضد کرونا به ۱۳ ولایت کشور رسیده  و به دیگر ولایات نیز انتقال خواهد شد.

مجروح گفت که موج سوم  ویروس کرونا در کشور به سرعت در حال شیوع است و در دو هفته گذشته بیشترین رویدادهای ویروس کرونا ثبت شده است.

مجروح افزود:” مسدود شدن مکاتب، دانشگاها، کورس‌های آموزشی، سالون‌های عروسی، مراکز ورزشی، حوض‌های آب بازی و دیگر جاهای پر ازدحام در کاهش رویدادهای ویروس کرونا مهم است، اما این یک یا دو هفته وقت میگیرد.”

وزارت صحت افزود که روند واکسیناسیون در بیشتر از ۱۳ ولایت کشور آغاز شده است.

از سوی دیگر، هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان یا یوناما میگوید که اتحادیه اروپا ۴۸۰ هزار دوز واکسین  آسترازنکا به افغانستان کمک میکند.

این در حالی است که کمبود آکسیجن برای بیماران کرونایی در افغانستان به یک چالش جدی مبدل شده است.

با این حال، دو دستگاه تولید آکسیجن در بیمارستان های افغان – جاپان و قصبه کابل فعال شده اند تا نیازمندی به آکسیجن را برطرف کنند. اما با این حال، مردم کم‌تر به رهنمودها برای کاستن از بحران کرونا تمکین می کنند.

صحت

سکتور صحی توانایی تشخیص نوع اومیکرون کرونا را ندارد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۰)

مسوولان در وزارت صحت عامه میگویند که در این اواخر ۴۰ تن به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

مقام‌ها می‌افزایند که تاهنوز مشخص نیست که در میان این مصاب شده‌گان چی تعداد آنان به نوع جهش یافته این ویروس که به نام اومیکرون یاد میشود مبتلا شده اند.

به گفته‌ای مسوولان صحی آنان تجهیزات صحی برای تشخیص نوع اومیکرون ویروس کرونا را در اختیار ندارند.

جاوید هژیر، سخنگوی وزارت صحت عامه، در این باره گفت:” مشکلات در تشخیص وجود دارد و ما از جامعه جهامی کمک خواستیم آنها هم تا ماه آینده وعده کمک داده است.”

مسوولان می‌گویند که روزانه بین ۱۵ تا ۲۰ مریض به شفاخانه افغان جاپان مراجعه می‌کنند اما آنها توان تشخیص این ویروس را ندارد.

محمد انیل عظیمی، مدیر منابع بشری افغان جاپان، در این باره گفت:” تا فعلا نوع جهش یافته کوید ۱۹ تشخیص نشده چرا که دستگاه تشخیصه برای ما نیامده  و از وزارت صحت خواست ما همین است، که هر چه زودتر دستگاه به دست رس قرار گیرد.”

شهروندان از وزارت صحت عامه می‌خواهند تا در این فصل سرما که مریضی‌های موسمی هم بیشتر می‌شود برای مبارزه شیوع کرونا و اومیکرون تدابیر جدی داشته باشند.

محمد جمعه، یک مریض دار، در این باره گفت:”۱۵ روز میشود که مادرم مریض است و ما از شفاخانه راضی استیم و مردم در جاهای بیروبار نروند ماسک بپوشند دستان خوده بشویند.”

محمد عارف، شهروند دیگر در این باره گفت:” مردم باید ماسک استفاده کنند و این قانون اسلام که نماز بخوانیم دستان خوده بشویم مرض پیدا نمیشود.”

به تازه‌گی معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه گفته است که از نهادهای بین المللی و کشورهای کمک کننده در خواست کمک دستگاه‌های تشخیص اومیکرون را کرده، اما این کمک‌ها هنوز با سکتور صحت افغانستان صورت نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

کوید۱۹

چینی‌ها پیش از ورود به بیجینگ باید آزمایش کرونا بدهند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۶, ۱۴۰۰)

بر اساس  گزارش رسانه‌های چینی شهروندان چین که میخواهند وارد بیجینگ میشوند باید ۷۲ ساعت قبل آزمایش کرونا بدهند.

این درحالی است که چین در چندین ایالت اش نوع جدید ویروس کرونا موسوم به اومیکرون را ثبت کرده است.

از سوی دیگر بازی‌های المپیک بیجینگ قرار است در ماه فبروری آغاز شود.

شماری از کشورها بشمول امریکا گفته که در بازی‌های المپیک چین شرکت نخواهند کرد.

به خواندن ادامه دهید

کوید۱۹

سازمان جهانی صحت: اومیکرون برای افراد واکسین ناشده خطرناک است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۳, ۱۴۰۰)

سازمان جهانی صحت روزگذشته (چهارشنبه ۲۲ جدی) گفته است که نوع اومیکرون کروناویروس به طور ویژه برای افراد واکسین ناشده خطرناک است.

سازمان جهانی صحت همچنین گفته است که اکثر واقعات جدید کروناویرس حال در سراسر جهان از نوع اومیکرون است که نسبت به گونهٔ دلتای این ویروس به مراتب به طور سریع از یک فرد به فرد دیگر انتقال میابد.

این سازمان گفته است که تنها در یک هفتهٔ گذشته، ۱۵ میلیون واقعهٔ جدید اومیکرون در جهان گزارش شده است و میلیون‌ها واقعهٔ دیگر ثبت ناشده باقی مانده است.

تدروس ادهانوم گیبریسوس، رییس سازمان جهانی صحت، در یک کنفرانس خبری گفت: “باوجودیکه اومیکرون نسبت به نوع دلتای کروناویروس علایم خفیف تر دارد،‌ این نوع تازه جهش یافته ویروس می‌تواند خطرناک باشد، به خصوص نزد افرادیکه واکسین کووید-۱۹ را دریافت نکرده اند.”

این مقام ارشد سازمان جهانی صحت همچنین گفت که کشور‌های جهان باید تلاش کنند تا از گسترش اومیکرون جلوگیری کنند، زیرا بسیاری مردم در سراسر جهان واکسین دریافت نکرده اند و این نوع کروناویروس برای آنان می تواند خطرناک باشد.

آقای گیبریسوس همچنین گفت که “اکثریت قریب به اتفاق” افرادی که در شفاخانه‌ها بستری شده اند، واکسین دریافت نکرده اند.”

این مقام ارشد سازمان جهانی صحت گفت که تطبیق واکسین بیماری کووید-۱۹ برای جلوگیری از مرگ و میر و علایم شدید بسیار موثر واقع شده است، اما این واکسین‌ها نمی‌توانند به طور کامل از انتقال کروناویروس جلوگیری کنند.

به گفته‌ آقای گیبریسوس، انتقال بیشتر این ویروس نه تنها موجب بستری شدن بیشتر بیماران و مرگ و میر بیشتر می‌شود، بلکه شماری بیشتر مردم از رفتن به وظایف‌شان باز می‌مانند به شمول معلمان و کارمندان بخش صحت. به گفتهٔ او، ادامهٔ این وضعیت احتمال ظهور گونه‌های دیگر کروناویروس و انتقال آنرا را نیز بیشتر می کند.

به گفتهٔ گیبریسوس، شمار مرگ و میر بیماری کووید-۱۹ در جهان ثابت باقی مانده و ۵۰ هزار نفر هفته وار جان‌های‌شان را به اثر ابتلای به این بیماری کشنده در سراسر جهان از دست می دهند.

او افزود که آموزش زندگی کردن با این ویروس نباید به این معنی باشد که شماری زیادی مردم در اثر ابتلای به این ویروس جان‌های‌شان را از دست بدهند.

آقای گیبریسوس می خواست تا همه کشور‌های جهان تا پایان سپتمبر ۲۰۲۱ میلادی، ۱۰ در صد جمعیت کشور‌های شان، تا آخر دسمبر ۴۰ در صد جمعیت آنان و تا اوسط ۲۰۲۲ میلادی، ۷۰ در صد نفوس کشور‌ های شان واکسین کووید-۱۹ دریافت کنند.

اما به گفتهٔ این مقام، ۹۰ کشور جهان تا حال حتا ۴۰ در صد جمعیت آنان واکسین دریافت نکرده اند و ۳۶ کشور دیگر حتا کمتر از ۱۰ در صد جمعیت‌شان واکسین شده اند.

به گفتهٔ گیبریسوس، بیش از ۸۵ در صد جمعیت افریقا تا حال حتا یک دوز واکسین کووید-۱۹ را دریافت نکرده اند. او گفت: “تا زمانیکه این شکاف [توزیع واکسین] را بسته نکنیم، ما نمی‌توانیم به این مرحله حاد همه گیری خاتمه دهیم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending