Connect with us

رویداد های اخیر

اعلام حمایت شورای ملی افغانستان از نظام جمهوریت

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۱, ۱۴۰۰)

شورای ملی افغانستان با تصویب اعلامیه ای، حمایت اش را از نظام جمهوریت، نیروهای دولتی، حفظ دست آورد های دو دهه پسین و ادامه گفتگوهای صلح اعلام کرد.

در این اعلامیه مشترک، مجلس نمایندگان و مجلس سنا از امریکا، سازمان ملل و سازمان همکاری های اسلامی خواسته شد تا حمایت و کمک های مالی شان به افغانستان را ادامه دهند.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور امروز(دوشنبه، 11 اسد) در نشست فوق العاده شورای ملی، خواستار ایجاد بسیج ملی در برابر گروه طالبان شد و در این زمینه، دست همکاری اعضای شورای ملی را خواست.

آقای غنی گفته است: “با ما شانه بدهید تا آینده‌ی روشن را ترسیم کنیم و از روابط مردمی تان استفاده کنید و هر نماینده از هزاران مردم نمایندگی می کند تا بسیج ملی ایجاد شود و جواب قاطع به دشمنان افغانستان داده شود.”

در همین حال رییس مجلس نمایندگان تاکید می ورزد که شورای ملی حمایت از نیروهای امنیتی، خیزش های مردمی و حفظ نظام جمهوریت را از مسوولیت های ملی اش می داند.

میررحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان می‌گوید: “ما از نیروهای امنیتی حمایت و پشتیبانی می کنیم و اعضای شورای ملی در کنار آنها ایستاده خواهند بود و حمایت از خیزش های مردمی در چارچوب اردوی محلی می تواند در دفاع مقدس ما را پیروز سازد.”

در همین حال شورای ملی اعلامیه مشترکی را برای حمایت از نظام جمهوریت و نیروهای امنیتی تصویب کرد و در این اعلامیه از جامعه جهانی خواست که کمک های مالی را به افغانستان ادامه دهد.

محمد علم ایزدیار معاون نخست مجلس سنا میگوید: “شورای ملی به عنوان یک از ارگان‌های ثلاثه حمایت از نظام نیروهای امنیتی روند صلح افغانی موقف خود را اعلام می کند و شورای ملی از اصل نظام جمهوریت قانون اساسی آزادی بیان حضور گسترده زنان و حقوق شهروندی حمایت می کند و نمی گذارد تا دست آورد های دو دهه اخیر نابود گردد.”

پس از پایان نشست فوق العاده شواری ملی برخی از اعضای مجلس اظهارات رییس جمهور غنی را تشریفاتی و در برخی موارد غیر عملی می دانند.

بلقیس روشن عضو مجلس نمایندگان میگوید: “نشست امروز یک نشست تشریفاتی بود و اظهاراتی که صورت گرفت جنبه عملی آن کمتر است و نیاز بود تا روی اصل قضیه که جنگ پاکستان و مداخله ایران است برجسته نشد.”

گل رحمان همدرد عضو مجلس نمایندگان میگوید: “بحث یک پارچگی در مقابل دسیسه ها یک نیاز است که مطرح شد و با وحدت ملی و یک پارچگی می توانیم با مشکلات کلان کشور مبارزه و ایستادگی کنیم.”

رویداد های اخیر

سازمان پیمان امنیت جمعی، امنیت سرحدات‌اش را با افغانستان تقویت می‌بخشند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۷, ۱۴۰۱)

رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی، امنیت سرحدات کشورهای عضو این سازمان با افغانستان و مناطق دیگر را از نظر امنیتی تقویت می ‌بخشند.

در این میان رییس جمهور قزاقستان در اجلاس سران این سازمان در مسکو گفته که بی ثباتی در افغانستان و فعالیت مداوم گروهای مسلح در آن کشور، امنیت و ثبات کشور های عضو را تهدید میکند.

امارت اسلامی اما می‌گوید؛ سرحدات افغانستان از هر زمان دیگر مصوون تر است و از خاک افغانستان بر هیچ کشوری تعرض نخواهد شد زیرا هیچ گروه مسلح در افغانستان فعالیت نمیکند تا امنیت مرزها را در خطر بیاندازد.

سرحدات افغانستان همچنان در محراق توجه و نگرانی همسایه هایش؛ اما کابل سیاست بی طرفی را اختیار کرده است.

در تازه ترین مورد رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در اجلاس این سازمان در مسکو گفته اند؛ سرحدات کشورهای عضو این سازمان با افغانستان و مناطق دیگر را از نظر امنیتی تقویت می بخشد.

ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه می گوید که:””سازمان پیمان امنیت جمعی با درنظرداشت وضعیت نا آرام درافغانستان ومناطق دیگر سرحدات خارجی سازمان برای اطمینان از امنیت بیشتر سرحدات کشورهای عضو٬ آمادگی دارد.”

رییس جمهور قزاقستان در این اجلاس بر چگونگی توجه بیشتر روی امنیت سرحدات کشورهای آسیای میانه تأکید کرده است.

وی همچنان گفته که بی ثباتی در افغانستان و فعالیت دوام دار گروهای مسلح در این کشور، امنیت و ثبات کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تهدید میکند.

قاسم جومارت توقاییف، رییس جمهور قزاقستان می گوید که:”باید به تهدید های احتمالی متوجه بود زیرا بی ثباتی درافغانستان و فعالیت مداوم گروهای مسلح در آن کشور٬ امنیت وثبات کشور های عضو را تهدید میکند که باید امنیت سرحدات کشورهای آسیای میانه مورد توجه بیشتر قرار گیرد.”

امارت اسلامی اما بر خلاف نگرانی های این مقام‌ها میگوید که امنیت در سراسر افغانستان تامین شده و هیچ گروه مخالف فعالیت آنچنانی ندارد تا تهدیدی بر امنیت کشورهای دیگر تلقی شود.

به گفته ای معاون سخنگوی امارت اسلامی امنیت سرحدات افغانستان بیش از هر زمان دیگر تامین است و نباید کشورها از این رهگذر نگرانی داشته باشند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می گوید که:”سرحدات افغانستان در حال حاضر از هر زمان دیگر مصوون تر است و هیچ گاهی از خاک افغانستان بر ضد کدام کشوری استفاده نخواهد شد.”

رهبران سازمان پیمان امنیت جمعی در اجلاس قبلی شان اعلام کردند که، عملیات سه مرحله‌ای برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریزم در سال ۲۰۲۲ در سرحدات با افغانستان اجرا میکنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از گشایش مکاتب دخترانه درآینده نزدیک خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۱)

ذبیح‌‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که مکاتب دخترانه به زودی بازگشایی می‌شود.

آقای مجاهد که روز گذشته (یک شنبه ۲۵ثور) با خبرنگاران در کابل صحبت می‌کرد گفت:” پیشرفت‌های خوبی در قسمت نشست علمای کشور در ارتباط به بازگشایی مکاتب دخترانه و دیگر مسایل بزرگ سیاسی صورت گرفته و در آینده نزدیک مکاتب دخترانه بازگشایی می‌شود.”

وی بیان داشت در این نشست سران اقوام و متنفذین کشور حضور خواهد داشت و اجندای آن بحث‌های کلان سیاسی امنیتی و مسایل مهم اجتماعی می‌باشد.

آقای مجاهد گفت:” مشوره‌های علما در قسمت بازگشایی مکاتب دخترانه جریان دارد پیشرفت‌های خواهد آمد عنقریب دروازه‌های مکاتب باز می‌گردد”.

این درحالی است که انس حقانی عضو ارشد امارت اسلامی اخیرأ گفته بود که جهت بازگشایی مکاتب دخترانه در کشور نشست علمای دین برگزار می‌شود.

با تسلط مجدد امارت اسلامی در افغانستان دروازه مکاتب متوسط و لیسه دخترانه در سراسر کشور ازسوی امارت اسلامی مسدود مانده است.

مسدود ماندن مکاتب متوسط و لیسه دخترانه در کشور با واکنش‌های تند ملی و بین‌المللی مواجه شده و جهانیان همواره از امارت اسلامی خواسته که دروازه مکاتب دخترانه را بازگشایی کنند.

مقام‌ها در وزارت معارف امارت اسلامی گفته اند که در چهارچوب اصول اسلامی در آینده نزدیک دروازه مکاتب دخترانه را بازگشایی می‌کنند.

شهروندان کشور هم انتظار دارند که امارت اسلامی نباید میلیون‌ها متعلم دختر را که از رفتن به مکتب محروم مانده است در انتظار نگهدارند.

بحث مکاتب دخترانه یکی از بحث‌های جنجالی در محافل سیاسی نیز بوده است و آگاهان باور دارند که باز شدن مکاتب دخترانه میتواند راه را برای تعامل جهان با امارت اسلامی نیز باز کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ازبکستان کنفرانس بین‌المللی را در باره افغانستان میزبانی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۱)

ولادمیر نوروف، وزیر موقت امور خارجه ازبکستان گفته است که قرار است، تاشکنت یک کنفرانس بزرگ بین‌المللی را در باره افغانستان در اواخر ماه جولای میزبانی کند.

آقای نوروف می‌گوید، هدف از این کنفرانس تمرکز کلیدی روی مسایل امنیتی، ثبات سیاسی و توسعه اجتماعی-اقتصادی منطقه خواهد بود.

آقای نوروف اضافه نمودند:” بدبختانه در این اواخر ما شاهد کاهش توجه جامعه جهانی در مورد وضعیت افغانستان هستیم. در حین حال، بحران شدید اقتصادی و وضعیت ناگوار بشری در این کشور امنیت و ثبات منطقوی را تهدید میکند.”

شبکه خبر رسانی تاشکنت به نقل از نوروف گزارش میدهد که وی معتقد است که جامعه جهانی باید در مورد حال و آینده افغانستان مسولیت پذیر باشد و باید کمک‌های مستمر خود را برای حل مشکل این کشور ادامه دهد. 

به خواندن ادامه دهید

Trending