Connect with us

رویداد های اخیر

اعلام آمادگی حکومت برای هر گونه جنگ احتمالی در کشور

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آوریل 11, 2021)

کمیسیون‌های امنیت داخلی و امور دفاعی مجلس نماینده گان سرپرست وزارت امور داخله، رییس عمومی امنیت ملی و معاون رییس ستاد ارتش را از بهر افزایش ناامنی‌ها و میزان بلند تلفات برای پاسخگویی فرا خواند.

دراین میان رییس امنیت ملی می گوید که اراه جنگ طالبان تغییر نکرده و همواره برای افزایش خشونت ها تلاش می کنند.

وی تاکید می ورزد که با توجه به نشست‌های صلح، دشوار است که نشست ترکیه به نتیجه برسد و از همین رو آماده گی کامل برای یک جنگ احتمالی دیگر گرفته شده است.

احمد ضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی، در این باره گفت:”امیدواری کلان برای صلح پیدا شده، اما امید واری را ما نمی بینیم که طالب تغییر کرده باشد و هیچ تغییر نکرده به اندازه سر سوزن و توقع مردم از نشست استانبول است سخت است که به نتیجه برسد و طالبان پس از توافق صلح با امریکا ۲۴ درصد تحرکات شان را افزایش داده و در جریان یک سال ۲۰۶۰۰ حمله را انجام داده اند.”

درهمین حال وزارت امور داخله می گوید که به زودی ده ولایتی که در تهدید بلند قرار دارد اکمال خواهد شد تا جلو تحرکات بیشتر دشمن گرفته شود.

حیات الله حیات، سرپرست وزارت امور داخله، در این باره گفت:”ما برای ده ولایت که در تهدید بلند قرار دارد تا اول می تمامی امکانات و اکمالات را می رسانیم تا نیروهای ما در دفاع از کشور و مردم با چالش مواجه نشوند.”

اقبال علی مرادی، معاون رییس ستاد ارتش، در این باره گفت:”پلان عملیاتی ۱۴۰۰ را آماده کرده ایم و عملیات‌های خود را در نه ولایت و شاهراه ها آغاز می کنیم.”

درهمین حال رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان می گوید در صورتی که نشست های صلح به نتیجه نرسد، حکومت مکلف است تا امنیت مردم را بگیرد.

خان آغا رضایی، رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده گان،در این باره گفت:” اگر پروسه صلح نتیجه ندهد، وضعیت اداره خواهد شد و توانایی مدیریت اش را شما بزرگان امنیتی دارید و چرا اکمالات به وقت و زمان اش برای نظامیان کشور صورت نمی گیرد.”

میرحیدر افضلی، رییس کمیسیون امور دفاعی مجلس نماینده گان، در این باره گفت:”

متاسفانه هماهنگی لازم میان امنیت ملی دفاع و امور داخله وجود ندارد و این کار یک مشکل جدی در جنگ است.”

فضل کریم ایماق، مجلس نماینده گان، در این باره گفت:” بیشتر ولسوالی‌های کشور در محاصره قرار دارند و راه‌ها امنیت نیست چه زمانی نیروهای امنیتی در وظایف شان درست عمل می کنند.”

پس از پایان بحث های مسوولان امنیتی با اعضای کمیسیون های امنیت داخلی و امور دفاعی، وزارت دفاع ملی و امور داخله نتوانستند تا قناعت اعضای این کمیسیون ها را فراهم نمایند و از همین رو قرار است تا گزارش این نشست به تالار عمومی مجلس ارائه شود.

رویداد های اخیر

از سرگیری روند واکسیناسیون در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

روند تطبیق واکسین سینوفارم چین در ۹ ولایت افغانستان به شمول کابل آغاز شده است.

وزارت صحت عامه می گوید که ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا ضد کرونا که از سوی کشور چین کمک شده به افراد آسیب پذیر تطبیق خواهد شد.

بر بنیاد آمارهای رسمی وزارت صحت عامه در یک شبانه روز گذشته ۶۷ بیمار کووید-۱۹ جان های شان را از دست داده و نزدیک به هزار تن مبتلا به این بیماری شده اند.

با این وضعیت وزارت صحت عامه در افغانستان در کنار وضع برخی محدودیت های دیگر، پوشیدن ماکس در مکان های عمومی اجباری اعلام کرده است.

اما کمبود آکسیجن برای بیماران کرونایی در افغانستان به یک چالش جدی مبدل شده است.

سازمان عفو بین المل و سازمان ملل از دولت افغانستان خواسته که کمبود اکسیجن را برای بیماران کرونایی به گونه فوری برطرف کند و همچنان این سازمان ها هشدار داده اند در صورتی که جامعه بین المللی، افغانستان را پشتیبانی نکند، وضعیت از اداره بیرون خواهد شد.

با این حال، دو دستگاه تولید آکسیجن در بیمارستان های افغان – جاپان و قصبه کابل فعال شده اند تا نیازمندی به آکسیجن را برطرف کنند. اما با این حال، مردم کم‌تر به رهنمودها برای کاستن از بحران کرونا تمکین می کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار طالبان به شماری از نیروهای خارجی که برای محافظت از سفارتخانه‌ها باقی خواهند ماند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

طالبان هشدار داده است که حضور شماری از سربازان خارجی برای محافظت از فرودگاه کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی پس از تکمیل روند خروج برای این گروه قابل قبول نیست و این نیروها به عنوان «اشغالگران» شناخته خواهند شد.

طالبان در اعلامیه ای گفته است: ” حضور نیروهای خارجی در کشور ما زیر هر نامی و از هر کشوری که باشد” برای افغان‌ها و طالبان قابل قبول نیست.

در اعلامیه این گروه آمده است: ” نگه‌داری امنیت وجب وجب خاک افغانستان، میدان‌های هوایی، سفارتخانه‌های خارجی و نمایندگی‌های دیپلماتیک مسئولیت افغان‌هاست. بناءً هیچکسی به امید بقای حضور نظامی یا امنیتی در کشور ما نباشد و نباید گامی بردارد که در نتیجه آن روابط بین ملت‌ها و کشورها متشنج گردد.”

طالبان هشدار داده است: ” اگر کسی مرتکب چنین اشتباهی شود، افغان‌ها و امارت اسلامی آن ها را به نگاه اشغالگر می‌بینند و در برابرش آنچنان موقفی می‌گیرد که در طول تاریخ در برابر اشغالگران گرفته است و مسئولیت آن هم به آنها راجع خواهد بود.”

 طالبان در حالی این اعلامیه را نشر کرده است که تامین امنیت فرودگاه حامد کرزی در کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی یکی از نگرانی های جدی نیروهای خارجی پس از تکمیل روند خروج از افغانستان است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هفت تن در دو انفجار در غرب کابل جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

پولیس کابل میگوید که  بعد از ظهر امروز (شنبه، ۲۲ جوزا) در پی وقوع دو انفجار در نواحی ششم و سیزدهم شهر کابل هفت تن جان باخته اند.

به گفته پولیس در این انفجارها شش تن دیگر زخم برداشته اند.

وزارت  امور داخله می گوید که یک واسطه نوع تونس در مربوطات ناحیه سیزدهم هدف انفجار ماین قرار گرفته و یک واسطه نوع تونس دیگر در مربوطات ناحیه ششم نزدیک شفاخانه علی جناح هدف انفجار قرار داده شده است.

این وزارت می افزاید که احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است