Connect with us

رویداد های اخیر

اعضای مجلس: حکومت و سکتور امنیتی توانایی مدیریت وضع امنیتی را ندارند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۱, ۱۳۹۹)

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان امروز(دوشنبه، اول جدی) میگویند که حکومت و سکتور امنیتی توانایی مدیریت اوضاع بد کشور را ندارند و به همین علت دامنه کشتارها افزایش یافته است.

این نماینده‌گان می گویند که با آغاز جلسات شش و نیم نا امنی‌ها و کشتار مردم افزایش یافته و هیچ کسی در برابر ریختن خون مردم پاسخگو نیست.

محمد ظاهر تمیم، عضو مجلس نماینده گان، در این باره گفت:” درحالی که امنیت خواست مردم است، اما هر روز مردم نابود می‌شوند و هیچ کس نیست که به داد شان برسند و وضعیت کابل خراب و از ولایت‌ها خرابتر و کشور به مسلخ گاه مردم مبدل شده و هیچ کسی پاسخگونیست.”

رییس عبدالخالق، عضو دیگر مجلس نماینده گان، در این باره گفت:” با آغاز میثاق امنیتی امنیت نیامد بل امنیت بیشتر خراب شده است و حکومت باید از خون ریخته شده‌ها تحقیقات لازم را انجام دهد.”

خالد اسد، عضو مجلس نماینده گان، در این مورد گفت:”سکتور امنیتی در حال فلج شدن است و جلسات شش و نیم صبح را چه کنیم که وضعیت را تغییر نداد و افغانستان را به بحران برد.”

درهمین حال رییس مجلس نماینده گان می‌گوید که مقام‌های که تعهد به تامین امنیت کرده بودند، نتوانست امنیت را تامین کنند.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده گان، در این باره گفت:”شدت حملات تروریستی از اداره نهادهای امنیتی بیرون شده و کسانی که تامین امنیت را تعهد نموده بودند چه جواب به مردم دارند و باید نهادهای امنیتی استجواب شوند.”

با این حال امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور گفته است که گروه های مسلح تلاش دارند تا با استفاده از” پلیت‌های و ج جعلی” فاجعه ایجاد کنند، و از همین رو موترهای که پلیت‌های و ج قانونی ندارند، توقف داده خواهند شد.

این در حالی است که روز گذشته یک عضو مجلس نماینده‌گان در ناحیه پنجم شهر کابل هدف یک حمله قرار گرفت که در نتیجه آن به شمول خان محمد وردگ عضو مجلس نماینده‌گان ۱۰ تن کشته شدند و بیشتر از ۵۰ تن دیگر زخم برداشتند.

رویداد های اخیر

هیئت امارت اسلامی با نماینده‌گان هفت موسسه خیریه ناروی دیدار و گفتگو کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

در حاشیه نشست اسلو، هیئت امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزیر خارجه با مسوولین هفت موسسه خیریه ناروی در مورد وضعیت بشری افغانستان نشست برگزار کرده‌اند.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه خارجه در رشته توییتی نگاشته که این نشست امروز (چهارشنبه۶ دلو) برگزار شده است.

این موسسات در دیدار با امیر خان متقی، به همکاری در زمینه صحت، آموزش، زراعت و مالداری، ماین‌پاکی و دیگر کمک‌های بشری تعهد کرده‌اند.

به گفته آقای بلخی دراین نشست آقای متقی امنیت موجود در افغانستان را فرصتی خوب دانست و در قسمت رسانیدن و توزیع کمک‌ها از همکاری کامل اطمینان داد.

اجلاس اسلو روز یک شنبه برگزار شد و روز سه‌شنبه، ۵ دلو پایان یافت. در روز نخست نماینده‌گان جامعه مدنی با امارت اسلامی دیدار کردند. در روز دوم نماینده‌گان کشورهای غربی با هیأت امارت اسلامی دیدار داشتند.

همچنان در روز سوم نشست‌های دوجانبه بین هیأت امارت اسلامی و نماینده‌گان کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی برگزار شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار هیات امارت اسلامی با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در دومین روز نشست اسلو با نمایند‌ه‌گان امریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفته:” هیأت ا.ا.ا به رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه، امروز با نمایندگان ویژهٔ ۸ کشور ( امریکا، بریتانیا، ناروی، آلمان، ایتالیا، قطر، فرانسه و اتحادیهٔ اروپا) در اُسلو ملاقات نمود.”

هردو طرف امیدوارند که این گفتگو‌ها بتواند آنها را برای رسیدن به هدف شان نزدیکتر کند، هدف غربی‌ها تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و دختران است.

امارت اسلامی اما به دنبال مشروعیت بین المللی و آزاد سازی میلیاردها دالر مسدود شده افغانستان  است.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در این باره گفت:” این نشست از اهمیت برخوردار است، در این نشست نماینده‌گان کشورهای بزرگ شرکت کرده، همرای ما هم تیم قوی آمده، ما امید داریم که از این نشست پیام خوب به جهان نشان دهیم. و دنیا همه از اصول، پلان و طرح ما خبر شود.”

امیر خان متقی بعد از اولین دیدارش با غربی‌ها می‌گوید که مذاکرات سازنده بود.

متقی افزود:” اگر معنای فراگیر همین باشد که همه اقوام در حکومت میباشد، خو است، اگر معنای این است که همه سمت‌ها و همه ولایت مردم اش در حکومت باشد، خو است. اگر حکومت پیشین اشرف غنی همه شمول بود، از آن حکومت ما هیچ کس را منفک نکردیم. البته ما این را کافی نمیدانیم، کوشش میکنیم که هنوز هم حکومت همه شمول تر شود، خوب تر  شود.”

این درحالی است که قبل از این هیات امارت اسلامی با سیاست مداران و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و فعالان حقوق بشر دیدار و گفتگو کرده بود.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن، در این باره گفت:” آنها در مقابل ما چی میکنند ما منتظر این موضوع استیم، چون آنها تاهنوز چیزی برای ما نگفته اند. ولی حرف‌های مارا شنیده اند و از ما خبر دارند. امید دارم که تفاهم بین همدیگر داشته باشیم، چون به منفعت افغانستان خواهد بود به نفع مردم افغانستان می باشد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending