Connect with us

رویداد های اخیر

اعضای مجلس: حکومت تصویب بودجه را بالای مجلس تحمیل میکند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۲۴, ۱۳۹۹)

شماری از نماینده‌گان مردم در مجلس نماینده‌گان امروز ( چهارشنبه، ۲۴جدی) می‌گویند که حکومت تلاش دارد تا با افزود پول‌های میلیاردی در کودهای احتیاطی تصویب بودجه را بالای مجلس تحمیل نماید که این کار گرفتن صلاحیت مجلس از سوی حکومت است.

نذیراحمد حنفی، رییس کمیسیون تقنین مجلس نماینده گان، در این باره گفت:”ولسی جرگه از صلاحیت‌های مشخص اش باید دفاع کند و استبداد کودها که حسابات میلیاردی است حکومت میخواهد بالای ما تحمیل کند در حالی که صلاحیت اختصاصی مجلس بودجه است.”

ناهید فرید، رییس کمیسیون امور زنان مجلس نماینده گان، در این مورد گفت:”آقای غنی بودجه مال ملت است و حق ندارید پروژه‌ها را از بودجه ملی حذف کنید و در کود نود و یک که میلیاردها افغانی را مصرف مقامات خود کنید.”

یکسان سازی معاشات، کارمندان پایین رتبه حکومت از خواست‌های دیگر اعضای مجلس است که خواستار عملی شدن آن در بودجه سال ۱۴۰۰ استند.

حمید الله حنیف، عضو مجلس نماینده گان، در این باره گفت:”ازدیاد معاشات از طرف ما تصویب شده و این بحث مهم ترین پروژه برای مردم افغانستان است و باید برای این موضوع اولویت داده شود.”

 درهمین حال رییس مجلس نماینده گان می گوید که متوازن سازی معاشات کارمندان پایین رتبه دولتی به شمول معلمین و سربازان خط سرخ این مجلس است و همچنان در صورت رعایت انکشاف متوازن بودجه تصویب خواهد شد.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده گان، در این باره گفت:” در بودجه اصل متوازن بودن و یکسان سازی معاشات درنظر گرفته نشده بود و ما با دقت کامل اصل یکسان سازی معاشات را در نظر می گیرم و اگر حکومت تکمین نکند، بودجه تصویب خواهد شد و یکسان سازی معاشات از کودهای بیست و یک تا بیست و هشت قابل تطبیق شده می تواند.”

اما وزارت مالیه می گوید که مجلس نماینده‌گان صلاحیت ندارد تا طرح مالی بسازند و آن را تصویب کند.

شمروزخان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه، در این مورد گفت:”پارلمان قانونآ نمی تواند طرح مالی بسازند و آن را تصویب کند و مسوده دوم بودجه را با وارد کردن تغییرات که مورد تائید کابینه قرار گرفته به مجلس فرستاده شده است.”

این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شوند که اعضای مجلس نماینده گان می‌گویند که حکومت میلیاردها افغانی را از کودهای ا حتیاطی مصرف کرده اند.

رویداد های اخیر

مارشال دوستم در برابر طالبان عملیات نظامی راه اندازی میکند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۰)

مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش اسلامی افغانستان، پس از برگشت از ترکیه گفته که طالبان تمامی امکانات شان را برای بدست آوردن ولایت‌های هرات، تخار، جوزجان، کندهار، هلمند به خرچ داده تا یکی از این ولایت‌ها را سقوط دهد.

مارشال دوستم می‌گوید، وضعیت جنگی هر روز وخیم تر می‌شود.

وی می افزاید که حملات طالبان  بر مراکز این ولایت‌های به عقب زده شده اند.

دوستم در این باره گفت:” دشمن تمام امکانات اش را به خرچ می‌دهد که یکی از ۵ ولایت جوزجان، هرات، هلمند، تخار و کندهار را سقوط بدهد.”

دوستم می افزاید که با توجه به اوضاع کنونی کشور با رهبران سیاسی مشورت خواهد کرد و بعدا برای مبارزه با طالبان به شمال کشور سفر خواهد کرد.

مارشال دوستم می افزاید:”وضعیت کنونی ایجاب می کند، جلسه و یک تدابیر گرفته شود؛ این یک دسیسه خورد نیست و این نیاز به برنامه ریزی با سران سیاسی دارد.”

دوستم از بسیج‌های مردمی در برابر طالبان استقبال میکند و می‌گوید، بدون هیچ امتیاز نیروهای اش در شمال افغانستان به ویژه در فاریاب و جوزجان قربانی میدهد.

او افزود:” همین بسیج‌های مردمی با فرماندهای جنگی استقامت کرده اند و بارها من این را گفته ام در این شرایط در این وقت به من این ندادی آن ندای نیاز نیست نیاز است همه ما به هم اعتماد  داشته باشیم.”

دوستم درحالی این اظهارات را ابراز میکند که درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان در شهرهای هرات، لشکرگاه و کندهار ادامه دارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار رییس جمهور غنی با ابراهیم رئیسی رییس جمهور منتخب ایران

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۰)

ارگ ریاست جمهوری گفته است که رییس جمهور غنی قبل از ظهر امروز (پنج شنبه ۱۴اسد) با داکتر سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور منتخب ایران در مقر ریاست جمهوری آن کشور در شهر تهران، دیدار کرده است.

دریک خبرنامه ریاست جمهوری آمده است که در این دیدار، هردوجانب در مورد گسترش همکاری ها و روابط میان دو کشور، بحث نمودند.

دراین دیدار سید ابراهیم رئیسی، بر تداوم حمایت از دولت افغانستان و تلاش‌ها بخاطر اجماع منطقوی برای صلح، تاکید ورزیده است.

آقای ابراهیمی گفته است:” از نظام مشروع و حقوق مردم افغانستان و روند صلح حمایت می‌کنیم. همسایه‌ها به ویژه افغانستان جایگاه بلند در سیاست خارجی ما دارند.”

درهمین حال، جمهور غنی از کمک و همکاری ایران، به ویژه میزبانی از مهاجرین افغان، قدردانی کرده و بر همکاری‌های مشترک اقتصادی و گسترش مناسبات میان دو کشور تاکید نموده است.

قرار است رییس جمهور غنی، عصر امروز در مراسم تحلیف داکتر ابراهیم رئیسی رییس جمهور منتخب ایران که در ساختمان شورای اسلامی برگزار می گردد، اشتراک نماید.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

مقام‌ها: حملات طالبان در نقاط مختلف شهر هرات عقب زده شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۰)

مقام‌های محلی هرات امروز (پنج‌شنبه، ۱۴ اسد) می‌گویند که شب گذشته حملات طالبان در چهار حوزه شهر هرات، عقب زده شده‌اند.

این درحالی است که نبردها در شهر هرات وارد نهمین روز شده‌است.

به گفته مقام‌های محلی حملات طالبان از شرق و غرب هرات شدت پیدا کرده است، شهر هرات دیشب تا آستانه سقوط پیش رفت، اما نیروهای امنیتی جلو پیشرفت طالبان را گرفتند.

عبدالصبور قانع، والی هرات می‌گوید که طالبان نیمه‌های شب گذشته در هفت بخش حوزه‌های دوم، سوم، دهم و یازدهم شهر هرات حمله‌های گروهی راه اندازی کردند، اما از سوی نیروهای امنیتی این حمله‌های شان، عقب زده شده‌اند.

او افزود که در این حمله‌های طالبان، سه تن از نیروهای امنیتی به‌شمول وحید احمد کوهستانی، آمر حوزه دهم پولیس شهر هرات، جان باخته‌اند.

طالبان نیز پذیرفته اند که کوهستانی در نبرد با آنها جان باخته است.

در همین حال، آقای قانع می‌گوید که در حمله‌های هوایی و عملیات زمینی نیروهای امنیتی شب گذشته، بیش از ۱۰۰ طالب مسلح کشته شده‌اند و ده‌ها تن دیگر، زخم برداشته‌اند.

به‌گفتۀ مقام‌های نظامی، بیشتر این طالبان هنگام وارد شدن به شهر هرات، آماج حمله‌های هوایی قرار گرفته‌اند.

طالبان تاکنون در این باره چیزی نگفته‌اند.

هلمند:

درهمین حال، قول اردوی ۲۱۵میوند از آغاز عملیات پاکسازی شهرلشکرگاه خبر داده است.

عبدالقدیر بهادرزی، سخنگوی این قول اردو گفته است که این عملیات‌ها تا سرکوب آخرین هراس‌افگن در شهر ادامه خواهد داشت.

بهادرزی افزوده است:” هیچ راهی فراری برای هراس‌افگنان وجود ندارد، آنان کشته خواهند شد.”

لغمان:

پولیس لغمان گفته است که در نتیجه عملیات ویژه قطع صفر دو ولسوالی بادپخ از تصرف طالبان بیرون ساخته شد.

به گفته پولیس دراین عملیات دست کم هفت طالب کشته و شماری هم زخم برداشته اند.

لطف‌الله کامران، فرمانده پولیس لغمان نیز تایید کرده است که صبح امروز ولسوالی بادپخ این ولایت را دوباره به تصرف شان، درآمده است.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نگفته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است