Connect with us

اخبار ساحوی

طالبان در غزنی رسانه ها را مجبور به پرداخت مالیات کرده اند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۳۹۶)

شماری از مسوولان رسانه ها در ولایت غزنی میگویند: در کنار اینکه به دولت مالیات می دهند، مخالفان مسلح دولت نیز آنان را تهدید به پرداخت مالیات کرده اند.

آنها اظهار داشتند که برای حفظ ارزش های آزادی بیان و مصوونیت کارمندان شان تا دو صد هزار کلدار به این گروه به عنوان مالیه پرداخت کرده اند.

مسوول یکی از رسانه ها در غزنی که نخواست نامش گرفته شود گفت: “متاسفانه امسال از طرف مخالفان مسلح دولت مالیات وضع شده که رسانه ها را در بر میگیرد. ما چندی پیش از طرف مخالفان تماس دریافت کردیم که مالیات تانرا بپردازید.”

در همین حال، نهادهای پشتیبان از رسانه ها این کار مخالفان را صدمه برزگ بر آزادی بیان میدانند و از حکومت می خواهند جلو اخذ اخاذی ها را بگیرند.

مجیب خلوتگر، رییس نهاد پشتیبان از رسانه های آزاد بیان داشت: “این خود می تواند صدمه کلان بر آزادی بیان باشد. حفظ آزادی بیان کار حکومت افغانستان است. هرگاه صدمه بر آزادی بیان متوجه شود، یعنی که حکومت در کارشان ناکام بوده است.”

صدیق الله توحیدی، عضو کمیته مصونیت خبرنگاران نیز علاوه کرد: “با مراجع مختلف امنیتی صحبت شده و اطمینان داده اند که هر رسانه که تحت فشار قرار گیرد در حراست نیروهای امنیتی قرار خواهند داشت و به هیچ وجه نباید یک افغانی هم به عنوان مالیه بپردازند.”

آزادی بیان یکی از دست آوردهای مهم حکومت افغانستان در بیشتر از یک دهه پسین بوده است که در این مدت خبرنگاران با تهدید های جدی روبرو بوده اند.

در کنار صدها مورد خشونت در برابر آنان، بیشتر از ۵۰ خبرنگار در راه اطلاع رسانی در کشور جان های شان را از دست داده اند.

گزارشگر: لیدا نیازی

اخبار ساحوی

انفجار ماین در غزنی؛ ۶ غیرنظامی جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۲, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار ماین کنار جاده ای در ولایت غزنی شش غیرنظامی کشته و هشت تن دیگر زخم برداشته اند.

واحدالله جمعه‌زاده سخنگوی والی غزنی به آریانانیوز میگوید که این رویداد پس از چاشت روز گذشته زمانی رخ داده است که یک موتر حامل افراد ملکی در ولسوالی جغتو این ولایت با ماین کنار جاده ای برخورد.

این رویداد در دره قیاق – دره ای که مردم آن را به دلیل حضور گسترده طالبان دره مرگ می‌نامند – رخ داده است.

آقای جمعه‌زاده افزده است که این ماین از سوی گروه طالبان جا سازی شده بود که در نتیجه انفجار آن “به شمول زنان و کودکان شش تن شهید و هشت تن دیگر زخم برداشته اند.”

وی تاکید کرده است که تمامی زخمیان این رویداد به بیمارستان انتقال داده شده اند.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

گفته میشود که طالبان همواره افراد ملکی و نظامیان را در دره قیاق ولسوالی جغتوی ولایت غزنی مورد هدف قرار میدهند تا حضور گسترده ای شان در این ولسوالی را نشان دهند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

به عقب زدن حمله طالبان در فاریاب؛ ۱۴ جنگجوی این گروه کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۲, ۱۳۹۹)

نیروهای افغان حمله طالبان در ولایت فاریاب را به عقب زدند.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین در اعلامیه ای میگوید که طالبان مسلح پس از چاشت روز گذشته بالای نیروهای افغان در ولسوالی دولت آباد ولایت فاریاب حمله کردند.

در اعلامیه آمده است که این حمله با مقاومت شدید نیروهای امنیتی و دفاعی کشور مواجه شد.

بر اساس اعلامیه، در این رویداد ۱۴ جنگجوی طالبان به شمول حاجی ناصر پدر ولسوالی نام‌نهاد این گروه برای ولسوالی شیرن تگاب کشته شدند.

همچنان یازده طالب مسلح دیگر به شول ملا زرقاوی فرمانده قطعه سرخ این گروه زخم برداشته اند.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

نیروهای افغان حمله طالبان در غزنی را به عقب زدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور از عقب زدن حملات طالبان در ولایت غزنی خبر می‌دهد.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که روز گذشته طالبان  در ساحات «شالیز» و «عاشقوال» مربوط مرکز ولایت غزنی بالای نیروهای ملی دفاعی و امنیتی حمله کردند.

این حملات از سوی نیروهای افغان با شکست رو به رو گردید که در نتیجه ۸ طالب کشته و ۳ تن دیگر شان زخمی شده اند.

وزارت دفاع در مورد تلفات نیروهای افغان چیزی نگفته است. گروه طالبان نیز در پیوند به این رویداد تا هنوز ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که ظاهرا در روزهای پسین طالبان مسلح بر خلاف توافق دوحه با امریکا برای صلح افغانستان، حملات شان را در شماری از ولایت های کشور افزایش داده اند.

دو روز پیش طالبان مسلح حبیب الله، فرمانده پولیس ولسوالی ده‌یک این ولایت را با ماین کنار جاده ای کشتند. در ولایت قندهار نیز یک موتر مملو از مواد انفجاری را در فرماندهی پولیس ولسوالی شاه ولیکوت این انفجار دادند که در نتیجه سه سرباز کشته و ۱۵ تن دیگر زخم برداشت.

به خواندن ادامه دهید

Trending