Connect with us

رویداد های اخیر

اعضای ترویکا از بررسی لیست سیاه در باره طالبان حمایت کردند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۱, ۱۴۰۰)

نماینده‌گان کشورهای عضو ترویکا توسعه یافته (امریکا، روسیه، چین و پاکستان) روز گذشته (جمعه ۱۰ ثور) در یک اعلامیه مشترک گفته که از بررسی  وضعیت افراد و نهادهای طالبان که در لیست سیاه قرار دارند حمایت میکند.

این کشورها افزوده که اقدامات عملی برای کاهش خشونت‌ها و تلاش‌ پایدار طالبان برای پیشبرد گفتگوهای بین الافغانی بر این بررسی تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

اعلامیه افزوه است که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد و آرزوی افغان‌ها برای صلح عادلانه و پایدار باید برآورده شود.

در اعلامیه آمده است که” ما تکرار میکنیم که راه حل نظامی در افغانستان وجود ندارد و یک راه سیاسی به رهبری و مالکیت افغان‌ها یگانه راه رسیدن به ثبات و صلح در افغانستان است.”

این کشورها میگویند که خروج سربازان امریکایی از افغانستان نباید منجر به جنگ در کشور شود.

این کشورها گفته که ” ما تاکید میکنیم که هنگام خروج، روند صلح افغانستان نباید مختل شود. هیچ جنگ و آشوب در افغانستان رخ ندهد و مصونیت نیروهای بین المللی باید تامین شود.”

این کشورها افزوده که توقع دارند تا طالبان به تعهدات در توافقنامه دوحه عمل کند و روابط خود را باگروه‌های هراس افگن قطع کند.

اعلامیه در این باره افزوده است که آنها ” توقع میکند که طالبان به تعهدات ضد هراس افگنی خود پابند بماند بمشول اینکه به اشخاص و گروه‌ها  اجازه ندهد که خاک افغانستان را برضد دیگر امنیت دیگر کشورها استفاده کنند.  از میزبانی آنها خودداری کند و از روند سربازگیری، آموزش، جذب سرمایه آنها نیز جلوگیری کند.”

این کشورها افزوده که انتظار دارد تا حکومت افغان مبارزه خود را با هراس افگنی ادامه دهد.

اعضای ترویکا بار دیگر از همه طرف‌های درگیر جنگ خواستند تا سطح خشونت‌ها را کاهش دهند.

این کشورها با دیگر از طالبان نیز خواستند تا از راه اندازی عملیات بهاری خودداری کنند.

در اعلامیه آمده است که “ما حمله قصدی که در آن افراد ملکی هدف قرار داده شود به شدت محکوم میکنیم و از همه طرف‌ها میخواهیم تا در هر نوع شرایط به تعهدات خود بر اساس قانون بشری بین المللی عمل کنند به ویژه در بخش حفاظت از غیرنظامیان.”

این کشورها از مصونیت کارمندان سفارت خانه‌ها و دیپلومات‌ها ابراز نگرانی کرده، اما گفته که در صورت وقوع چنین رویداد عاملان آن پاسخگو خواهند بود.

در اعلامیه آمده است که ” ما از جمهوری اسلامی و شورای عالی مصالحه میخواهیم که برای رسیدن به راه حل سیاسی با همتایان طالبان خود وارد مذاکرات مستقیم شود. ما از تاسیس حکومت که به زور تحمیل شود حمایت نمی کنیم.”

کشورهای ترویکا از تیم‌های مذاکراتی خواستند تا برای رسیدن به یک راه حل سیاسی و آتش بس دایمی و جامع کار کنند، و در ادامه از نقش سازمان ملل در این روند نیز استقبال کرده اند.

این کشورها گفته که ” ما از راه حل سیاسی پایدار و عادلانه که باعث افغانستان مستقل، حاکم، متحد، با ثبات، دیموکراتیک، خود کفا، عاری از هراس افگنی و مواد مخدر  باشد حمایت میکنیم. تا باعث برگشت مهاجران افغان تحت یک برنامه سنجیده شده شود حمایت  میکنیم.”

این کشورهای تاکید کردند که در توافقنامه صلح باید حقوق زنان، اطفال، قربانیان جنگ و اقلیت‌ها در نظر گرفته شود.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار هیات امارت اسلامی با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در دومین روز نشست اسلو با نمایند‌ه‌گان امریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفته:” هیأت ا.ا.ا به رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه، امروز با نمایندگان ویژهٔ ۸ کشور ( امریکا، بریتانیا، ناروی، آلمان، ایتالیا، قطر، فرانسه و اتحادیهٔ اروپا) در اُسلو ملاقات نمود.”

هردو طرف امیدوارند که این گفتگو‌ها بتواند آنها را برای رسیدن به هدف شان نزدیکتر کند، هدف غربی‌ها تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و دختران است.

امارت اسلامی اما به دنبال مشروعیت بین المللی و آزاد سازی میلیاردها دالر مسدود شده افغانستان  است.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در این باره گفت:” این نشست از اهمیت برخوردار است، در این نشست نماینده‌گان کشورهای بزرگ شرکت کرده، همرای ما هم تیم قوی آمده، ما امید داریم که از این نشست پیام خوب به جهان نشان دهیم. و دنیا همه از اصول، پلان و طرح ما خبر شود.”

امیر خان متقی بعد از اولین دیدارش با غربی‌ها می‌گوید که مذاکرات سازنده بود.

متقی افزود:” اگر معنای فراگیر همین باشد که همه اقوام در حکومت میباشد، خو است، اگر معنای این است که همه سمت‌ها و همه ولایت مردم اش در حکومت باشد، خو است. اگر حکومت پیشین اشرف غنی همه شمول بود، از آن حکومت ما هیچ کس را منفک نکردیم. البته ما این را کافی نمیدانیم، کوشش میکنیم که هنوز هم حکومت همه شمول تر شود، خوب تر  شود.”

این درحالی است که قبل از این هیات امارت اسلامی با سیاست مداران و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و فعالان حقوق بشر دیدار و گفتگو کرده بود.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن، در این باره گفت:” آنها در مقابل ما چی میکنند ما منتظر این موضوع استیم، چون آنها تاهنوز چیزی برای ما نگفته اند. ولی حرف‌های مارا شنیده اند و از ما خبر دارند. امید دارم که تفاهم بین همدیگر داشته باشیم، چون به منفعت افغانستان خواهد بود به نفع مردم افغانستان می باشد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نماینده یوناما در دیدار با سرپرست وزارت داخله: موضوع زنان مفقود شده باید بررسی شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما از رهبری امارت اسلامی خواسته تا موضوع زنان فعال مفقود شده را بررسی و آزادی شان را تضمین کنند.

یوناما افزوده که دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این باره با سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله دیدار کرده است.

یوناما در تویتی گفته است که:” خانم از رهبری طالبان (امارت اسلامی) خواست تا موضوع زنان فعال مفقود شده را که بر اساس گزارش‌ها هفته گذشته از خانه‌های شان ربوده شده اند بررسی و آزادی شان را تضمین نمایند.”

این درحالی است که بر اساس گزارش‌ها تمنا زریاب پریانی با سه خواهراش و پروانه ابراهیم خیل که در تظاهرات ضد امارت اسلامی اشتراک کرده بود از خانه شان بازداشت شده اند.

وزارت امور داخله نیز در صفحه تویتراش گفته که سرپرست این وزارت با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان دیدار کرده است.

وزارت داخله گفته که خانم لاینز از تامین امنیت نهادهای سازمان ملل در افغانستان توسط نیروهای امارت اسلامی ابراز قدردانی کرده است.

خانم لاینز گفته که:”جامعه بین‌المللی قناعت کرده که در از بین بردن فقر باید با افغان‌ها کمک صورت گیرد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending