Connect with us

اخبار ساحوی

اعدام آفغان ها در ایران نگرانی حقوق بشر و جامعه مدنی را بر انگیخته است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: فوریه 24, 2013)

حلق اویز شدن چند افغان در ایران به اتهام قاچاق موارد مخدر نگرانی نهاد های حقوق بشر و جامعه ی مدنی افغانستان رابر انگیخته است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان از دولت خواست تا هیاتی را برای بررسی این رویداد به ایران بفرستد و در ضمن شبکه حقوق دانان افغانستان و فعالان جامعه مدنی می گویند:” حکومت باید از حقوق بشری شهروندانش در بیرون از این کشور حفاظت کند”.

از سوی هم عبدالستار سعادت رییس شبکه حقوق دانان افغانستان گفت:” افغان های که در زندان های ایران در بند اند از حقوق بشری شان محروم هستند”.

درهمین حال مسوولان وزارت خارجه افغانستان گفته اند که این جریان را از طریق رسانه ها شنیده اند و دولت افغانستان در تلاش است تا از طریق دیپلوماتیک این موضوع را پی گیری نماید.

از سوی هم به گفته مسوولان وزارت خارجه افغانستان” مصوونیت حفظ جان اتباع افغان از اولویت های کاری دولت میباشد و در عین حال در این مورد تماس های با حکومت ایران جریان دارد تا هم استقلال قوه اجرائیه و قضائیه ایران لطمه نبیند و هم ما بتوانیم از اتباع خود دفاع کنیم”.

گفته میشود که مسوولان سفارت ایران در کابل از اظهار نظر در این مورد خود داری کردند.

حلق اویز شدن افغان های متهم به قاچاق مواد مخدر در ایران در گذشته نیز به مراتب تکرار شده است اما تا اکنون رقم روشن زندانیان افغان در ایران و افرادی که محکوم به اعدام هستند رسمآ اعلام نشده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ساحوی

حمله طالبان در بغلان؛ چهار سرباز پولیس جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 20, 2020)

در پی حمله طالبان بالای یک پاسگاه پولیس در ولایت بغلان دست کم هفت سرباز کشته و زخمی شدند.

منابع به آریانانیوز میگویند که شب گذشته ( پنجشنبه، ۲۹ عقرب) طالبان بالای یک پاسگاه پولیس در مسیر شاهراه بغلان-پروان در ساحه بوغابی پلخمری حمله کردند که در  نتیجه  آن چهار سرباز پولیس جان باخته، ۳ تن زخمی و دو سرباز دیگر نیز اسیر شده اند.

دفتر مطبوعات پولیس بغلان این رویداد را تایید میکند ولی شمار تلفات سربازان پاسگاه بوغابی را تنها ۲ تن میگوید.

در همین حال پولیس بغلان تاکید دارند که ۵ طالب مسلح نیز در این درگیری‌ها کشته شدند.

جاوید بشارت، سخنگوی پولیس بغلان، در این مورد میگوید:”طالبان مسلح امشب از چندین استقامت بالای یک پوسته ما در ساحه بوغابی حملات شان را آغاز کردند که در نتیجه پنج نفر از مخالفین دولت کشته شدند و دو تن پولیس ما نیز به شهادت رسیدند.”

طالبان مسلح تاهنوز در این مورد ابراز نظر نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار در قندهار؛ دو تن کشته و ۲۰ نفر زخمی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 19, 2020)

شام امروز (پنج‌شنبه، ۲۹ عقرب) یک موترسایکل مملو از مواد انفجاری در ناحیه سوم شهر قندهار انفجار کرد.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی فرماندهی پولیس قندهار میگوید که در این رویداد دست کم دو فرد ملکی جان باخته و ۲۰ نفر نیز زخم برداشته اند.

آقای بارکزی می‌افزاید که انفجار در نزدیکی یک پاسگاه پولیس رخ داده است که در نتیجه معاون حوزه سوم پولیس، یک سرباز و ۱۸ غیرنظامی زخم برداشته است.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

گزارش: طالبان در حمله بر مقام ولایت قندز احتمالا از پهپاد استفاده کرده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 2, 2020)

نیویورک تایمز گزارش کرده است که احتمالا حمله روز گذشته بر محوطه ساختمان مقام ولایت قندز توسط پهپاد صورت گرفته است.

مقام های محلی به نیویورک تایمز گفته اند که میدان والیبال نگهبانان والی قندز مورد حمله قرار گرفت که در نتیجه چهار محافظ کشته و هشت تن دیگر زخم برداشتند.

غلام ربانی ربانی، عضو شورای ولایتی قندز گفته است: “وقتی محافظان والی قندز در مهمان‌سرای والی مشغول بازی والیبال بودند، انفجار در میان آنها رخ داد افتاد.”

 آقای ربانی افزود که مشخص نیست که انفجار در اثر برخورد گلوله هاوان بوده و یا هم توسط هواپیمای بدون سرنشین صورت گرفته است.”

فضل کریم ایماق ، نماینده مجلس از قندز در صفحه فیس بوک خود گفته است که این “یک روش جدید حمله” را نشان می دهد اما در مورد اینکه آیا هواپیمای بدون سرنشین آن را انجام داده است چیزی نگفته است.

نیویورک تایمز گفته است که طالبان در این مورد ابراز نظر نکرده است.

طالبان در سال های پسین از پهپادهای کوچک تنها برای فیلمبرداری از حملات شان برای اهداف تبلیغاتی و نیز کشف استفاده میکرده اند.

اما به گفته مقامات امریکایی، موارد گزارش نشده ای از دستگاه های کنترل از راه دور برای پرتاب مهمات وجود داشته است؛ روشی که در گذشته توسط داعش در عراق و سوریه کار گرفته میشد

مقامات در قندز گفته اند که پهپاد های کوچک طالبان که برای نظارت استفاده می شوند، اغلب در آسمان این ولایت دیده می شوند. در ماه مارچ، نیروهای افغان ادعا كردند كه یكی از این پهپادها را سقوط دادند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending