Connect with us

تجارت

اعترض راننده‌گان: بهای مواد اولیه در کابل افزایش یافته اند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: فوریه 17, 2021)

شماری از دکانداران و باشنده‌گان کابل میگویند که اعتراض راننده‌گان و بسته بودن بزرگ راه‌ها بهای مواد سوخت و خوراکه را افزایش داده اند.

به گفته‌ی دکانداران در یک روز گذشته بهای یک کیلو گاز مایع در شهر کابل از 48 افغانی به 80 افغانی و یک لیتر پترول از 36 افغانی به 47 افغانی و همچنان فی بوجی ارد تا 2هزار افغانی بلند رفته است.

ظاهر، یک دکاندار، در این باره گفت:”مواد عرضه شده که در بازار موجود نباشد تا لاحه تنهای بلند می رود تا اندازه که هر که به نرخ خود سرانه بلند می برد شاید یک بوری آرد تا 2 و3 هزار بلند برود”

حشمت، یک دکاندار دیگر، در این مورد گفت:”حدود بیست روز است که راه‌ها بند است دولت توجه ندارد بسیاری اموال خراب شود نرخ هم بلند رفته است.”

موتر داران بابری بزرگ راه‌های جنوب، شمال و شرق کشور از بهر اخاذی‌های غیر قانونی اعتصاب کرده اند.

بازرگانان هشدار میدهند که اگر به این اعتراض‌ها رسیدگی نشود کشور با یک بحران اقتصادی روبرو خواهد شد.

احمدزی، یک بازرگان، در این باره گفت:” “همی ذخیره که از ما است شاید تا ده روز دوام نمی کند پیش 40 افغانی می خریدیم حالا 47 افغانی شده است حتا فایده هم نگرفتیم.”

عبدالمقیم، یک بازرگان دیگر در این مورد گفت:”راه‌ها بند است اگر گاز نیاید یک کیلو گاز تا 250 افغانی بلند برود.”

اما وزارت ترانسپورت موتر داران باربری را به بهانه جوی متهم می سازند و میگوید شرکت‌های ترانسپورتی که به گونه خود سرانه بزرگ راه‌ها را به روی ترافیک مسدود کردند مورد بازپرس قرار میگیرند.

حکمت الله قوانچ، سخنگوی وزارت ترنسپورت، در این باره میگوید:” اشخاص و افراد مغرض و غیر مسوول که راه‌ها را مسدود ساختند مورد بازپرس و به دادستانی معرفی می شوند.”

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، در این باره میگوید:”شماری از دریواران و ترانسپورترها هم به بهانه اینکه پولیس در بزرگ راه‌ها پول می گیرند با مسولین شرکت‌های ترانسپورتی خود سازش میکنند و یا از پیش شان پول میگیرند و غرض تبانی و زمینه سازی معامله اموال خود را انتقال بدهند از مسیر شهرا ها.”

این در حالی است که بیست روز پیش  شماری از راننده گان موترهای باربری در اعتراض به فعال شدن دوباره کتابچه‌های خط السیر ترانسپورتی انتقالات کالاهای بازرگانی به ولایت‌ها را توقف داده اند.

 این راننده گان گفته اند که وزارت ترانسپورت با استفاده از این کتابچه‌ها به فساد زمینه سازی می کند.

تجارت

نگرانی‌ها از قاچاق زعفران ایرانی به بازارهای کشور

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 13, 2021)

تولید کننده‌گان زعفران در کشور می‌گویند که واردات زعفران ایران به بازارهای کشور باعث کاهش قیمت زعفران در افغانستان شده است.

عبدالشکور احراری، مسوول یک شرکت پروسس وتولید زعفران در هرات، می‌گوید که سالانه صدها کیلوگرام زعفران مرغوب هرات را به بازارهای جهانی صادر میکرد، اما حالا زعفران از یران به کشور وارد می‌شود.

او می‌گوید افرادی استند که بخاطر فروش زعفران ایران به بازار هند کمیشن کاری می‌کنند.

عبدالشکور احراری، تولیدکننده زعفران در این باره گفت:” زعفران مشتری ایرانی و هندی هم به نحوی تفاهم می‌کنند با استفاده از همان سهولت‌های که در بحث مسایل تکس افغانستان است تجار افغانی میآید زعفران را کمیشن می کند، این واقعا جفای ملی است متاسفانه.”

تولیدکننده گان زعفران در هرات به این باور اند که افغانستان راه مواصلاتی خوبی برای بازرگانی کشورهای مثل ایران است.

تولیدکننده‌گان می‌افزایند که سال گذشته صادرات هرات ۳۰ درصد افزایش داشته است.

اتحادیه صادرکننده‌گان هرات هم می‌پذیرد که زعفران از مرزهای غیرقانونی وارد کشور میشود.

محمدعثمان انصاری، رییس اتحادیه صادرکننده گان هرات در این باره گفت:” احتمالا ممکن دارد که یک مقداری از آنجا هم آورده شود و بنام زعفران افغانستان صادر شود، اما بسیار کم، زعفران افغانستان شکرخدا تولید و کشت آن زیاد شده است وسرمایه گذاری زیاد بالای آن شده است، فعلا نیاز نیست که از آنجا (ایران) بیاورند و صادر کنند.”

بشیراحمد رشیدی، رییس اتحادیه زعفران کاران افغانستان در این باره گفت:”هیچ وقت نتوانستیم این مسئله را متاسفانه دقیقا ثابت بکنیم که کی‌ها دست دارند در این راستا و کی‌ها به چی پیمانه از ایران زعفران آورده اند، فقط چیزی که در این راستا واقعا ما را متاثرساخته است ضعف در مدیریت و کنترل این مسئله بوده است.”

درحال حاضر کشت زعفران در کشور گسترش پیدا کرده، اما کاهش قیمت زعفران در بازارهای جهانی دهقانان را دلسرد ساخته است.

مقام‌های وزارت صنعت و تجارت می‌گویند، از بهر اینکه افغانستان بهترین زعفران دنیا را تولید می‌کند، بناء واردات زعفران کاملا غیرقانونی است.

احمد فواد احمدی، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت در این مورد گفت:” از آنجائیکه زعفران مرغوب و با کیفیت خوشبختانه در افغانستان کشت، برداشت و پروسس میشود و طی چند سال گذشته مقام بهترین ذائقه و طعم را از نهادهای بین‌المللی بدست آورده است، وزارت صنعت و تجارت خواستار برخورد جدی با کسانی است که بصورت غیرقانونی زعفران را به شکل قاچاق از کشورهای همسایه وارد افغانستان می کنند.”

برعلاوه زعفران مغزپسته، کرابیه، کشمش، کنجد، تخم ریحان و کُرک از اقلام درشت صادراتی در غرب کشور است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

انستیتوی قلب پیشاور  بخش جداگانه برای بیماران افغان افتتاح کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 13, 2021)

نجیب‌الله احمدزی مشاور عمومی افغانستان در پاکستان روز دوشنبه یک مبخش جداگانه‌ای را در انستیتوی قلب و عروق پیشاور افتتاح کرد که به بیماران افغانستان کمک می کند تا درمان بهتر و سریعتر داشته باشند.

احمدزی که در این مراسم سخنرانی می‌کرد، از ابتکار عمل استقبال کرد و از دولت خیبرپختون خوا برای نقش آن در این طرح تشکر کرد.

وی همچنین اظهار امیدواری کرد که این موسسه به ارائه حداکثر امکانات به بیماران افغان ادامه دهد.

احمدزی همچنین گفت که تعداد بی شماری افغان‌ها سالانه برای معالجه بیماری شان از  بیمارستان‌های پیشاور بازدید می‌کنند.

پروفسور شاهکار احمد شاه، مدیرعامل و مدیر پزشکی انستیتوی قلب وعروق نیز خطاب به مهمانان گفت که این بیمارستان همچنین آماده کمک به بهبود مهارت های پرستاران و پزشکان افغانستان است.

وی همچنین گفت که بیماران افغان در بیمارستان به شکل مساویانه تداوی می‌شوند.

به گفته وی، در حال حاضر حدود ۱۱۴ بیمار افغان در چهار ماه گذشته در بیمارستان تحت درمان قرار گرفته اند – از جمله ۱۱ نفر که عمل جراحی قلب باز را انجام دادند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

رییس جمهور غنی: کیفیت پروژه‌های انکشافی قناعت بخش نیست

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 13, 2021)

رییس جمهور غنی امروز (دوشنبه، ۲۳ حمل) هنگام سخنرانی در برنامه هفته راه‌سازی و بهسازی شهری  گفت که کیفیت پروژه‌های انکشافی قابل قناعت نیست.

آقای غنی در این نشست از بی کیفیت بودن شماری از پروژه ها انتفاد می‌کند و می‌گوید که در تطبیق پروژه ها توجه صورت نمی‌گیرد.

غنی میگوید که تمام پروژه های وزارت فواید عامه باید یک دست شود.

رییس جمهور غنی در این باره گفت:” تطبیق پروژه ها تاثیرات مثبت بر روند اقتصادی کشور دارد. نهادهای مربوطه باید کیفیت را مد نظر بگیرند. فساد باید خاتمه پیدا کند و در امضای قرارداد ها شفافیت بوجود بیاید.”

رییس جمهور در این مراسم به سکتور خصوصی نیز هشدار می‌دهد که در صورت بی توجهی در پروژه‌ها تمام قراردادها به شرکت های دولتی داده خواهد شد.

آقای غنی در این باره گفت:” شرکت‌های خصوصی یا در قراردادهای شان شفافیت را در نظر بگیرند و یا تمام این شرکت ها دولتی می‌شود.”

با این حال وزارت فواید عامه امروز ۲۸ پروژه به ارزش بیش از ۲۱ میلیارد و ۷۴۴ میلیون افغانی را افتتاح کرد.

۱- جاده کندهار – سپین بولدک

۲ – جاده  دانش _ پل مغان کاپیسا

۳ –  پل کمپنی شهر کابل

۴ –  جاده ولسوالی کامه _ برکاشکوت ننگرهار

۵ –  بزرگ راه  دوم کابل – لوگر

۶ – جاده  حلقوی کابل

نجیب الله یمین، وزیر فواید عامه، در این باره گفت: “در حال حاضر ۲۲ پروژه در کندهار زیر کار است. کار سروی شاهراه بزرگ کابل کندهار نیز امسال آغاز شده و کار ساخت آن به زودی آغاز می‌شود.”

داود سلطانزوی، شهردار کابل، در این باره گفت:” امروز پل شینه و پل پاچا افتتاح شد. این پروژه از بودجه انکشافی شهرداری کابل تطبیق می شود.  سه میلیون متر مربع زمین امسال از زورمندان برگرداننده شد.”

رییس جمهور غنی تاکید می‌کند که تطبیق این پروژه ها سبب رشد اقتصاد کشور شده و از شهروندان می‌خواهد تا در نظارت این پروژه های بزرگ سهیم شوند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است