Connect with us

تجارت

اعترض راننده‌گان: بهای مواد اولیه در کابل افزایش یافته اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۲۹, ۱۳۹۹)

شماری از دکانداران و باشنده‌گان کابل میگویند که اعتراض راننده‌گان و بسته بودن بزرگ راه‌ها بهای مواد سوخت و خوراکه را افزایش داده اند.

به گفته‌ی دکانداران در یک روز گذشته بهای یک کیلو گاز مایع در شهر کابل از 48 افغانی به 80 افغانی و یک لیتر پترول از 36 افغانی به 47 افغانی و همچنان فی بوجی ارد تا 2هزار افغانی بلند رفته است.

ظاهر، یک دکاندار، در این باره گفت:”مواد عرضه شده که در بازار موجود نباشد تا لاحه تنهای بلند می رود تا اندازه که هر که به نرخ خود سرانه بلند می برد شاید یک بوری آرد تا 2 و3 هزار بلند برود”

حشمت، یک دکاندار دیگر، در این مورد گفت:”حدود بیست روز است که راه‌ها بند است دولت توجه ندارد بسیاری اموال خراب شود نرخ هم بلند رفته است.”

موتر داران بابری بزرگ راه‌های جنوب، شمال و شرق کشور از بهر اخاذی‌های غیر قانونی اعتصاب کرده اند.

بازرگانان هشدار میدهند که اگر به این اعتراض‌ها رسیدگی نشود کشور با یک بحران اقتصادی روبرو خواهد شد.

احمدزی، یک بازرگان، در این باره گفت:” “همی ذخیره که از ما است شاید تا ده روز دوام نمی کند پیش 40 افغانی می خریدیم حالا 47 افغانی شده است حتا فایده هم نگرفتیم.”

عبدالمقیم، یک بازرگان دیگر در این مورد گفت:”راه‌ها بند است اگر گاز نیاید یک کیلو گاز تا 250 افغانی بلند برود.”

اما وزارت ترانسپورت موتر داران باربری را به بهانه جوی متهم می سازند و میگوید شرکت‌های ترانسپورتی که به گونه خود سرانه بزرگ راه‌ها را به روی ترافیک مسدود کردند مورد بازپرس قرار میگیرند.

حکمت الله قوانچ، سخنگوی وزارت ترنسپورت، در این باره میگوید:” اشخاص و افراد مغرض و غیر مسوول که راه‌ها را مسدود ساختند مورد بازپرس و به دادستانی معرفی می شوند.”

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، در این باره میگوید:”شماری از دریواران و ترانسپورترها هم به بهانه اینکه پولیس در بزرگ راه‌ها پول می گیرند با مسولین شرکت‌های ترانسپورتی خود سازش میکنند و یا از پیش شان پول میگیرند و غرض تبانی و زمینه سازی معامله اموال خود را انتقال بدهند از مسیر شهرا ها.”

این در حالی است که بیست روز پیش  شماری از راننده گان موترهای باربری در اعتراض به فعال شدن دوباره کتابچه‌های خط السیر ترانسپورتی انتقالات کالاهای بازرگانی به ولایت‌ها را توقف داده اند.

 این راننده گان گفته اند که وزارت ترانسپورت با استفاده از این کتابچه‌ها به فساد زمینه سازی می کند.

تجارت

ماشین‌های اتومات صرافی در کشور دوباره فعال میشوند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۴, ۱۴۰۰)

د افغانستان بانک یا بانک مرکزی کشور میگوید که خدمات ماشین‌های اتومات صرافی در سراسر کشور از سرگرفته میشود.

د افغانستان بانک روز گذشته در یک اعلامیه گفته که این تصمیم پس از مشوره‌‌ها با بانک‌های تجارتی و اتحادیه بانک‌ها اتخاد شده است.

در اعلامیه آمده” د افغانستان بانک به تعقیب جلسات متعدد با اتحادیه بانکها و بانکهای تجارتی کشور، اینک متحدالمالی را برای بانکهای تجارتی صادر نموده که بر اساس آن بانکهای تجارتی کشور زمینه کار گیری از ماشین های اتومات صرافی (ATM) را در موقعیت های مشخص برای مشتریان شان فراهم می نمایند.”

بانک مرکزی افزوده که ” همواره سعی نموده تا زمینه های موثر و تسهیلات بانکی مدرن را برای مردم عزیز خود ایجاد نماید.”

د افغانستان بانک در باره محدودیت‌ها بر برداشت پول از ماشین‌های اتومات صرافی چیزی نگفته است.

این درحالی است که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان خدمات ماشین‌های اتومات صرافی در کشور محدود شده بود.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

نگرانی‌ از قاچاق پشم گوسفند و تاثیرات آن بر صنعت قالین بافی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۴, ۱۴۰۰)

اتحادیه ملی تولید کننده‌گان قالین می‌گویند که پشم گوسفند به خارج از کشور قاچاق می‌شود که باعث کمبود مواد خام در کشور شده است.

تولید کننده‌گان قالین می‌گویند که پشم گوسفند که توسط دهقان در غزنی، زابل، فراه، کندهار و هلمند تولید می‌شود به کشورهای همسایه به ویژه پاکستان و هند قاچاق می‌شود.

به گفته‌ای این اتحادیه آنها مجبورند از تارهای پشمی عراقی و عربستانی برای ساخت قالین‌های خود استفاده کنند که هزینه آن چندین برابر بیشتر است.

این درحالی است که پشم گوسفند قاچاق شده یکی از اقلام ارزنده برای بافت تار قالین به شمار می‌رود.

محمد نعیم ولی زاده، تولیدکننده قالین، در این باره گفت:” پشم قالین ما به پاکستان و هند قاچاق میشود، مگر ما برای بافت قالین از عراق و عربستان تار وارد میکنیم.”

نور احمد نوری، رییس اتحادیه تولید کنند‌ه‌گان قالین افغانستان، در این باره گفت:” همین حالا تولید یک متر مربع قالین ۶۰۰ افغانی قیمت شده است، زیرا ما از دیگر کشورها تار وارد می‌کنیم مگر پشم ما قاچاق می‌شوند.”

وزارت مالیه اما می‌گوید که به تمامی گمرک‌ها اطلاع خواهد داد تا صادرات تمام کالاهای مورد استفاده در تولیدات داخلی از جمله پشم را متوقف کنند.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه، در این باره گفت:” امارت اسلامی وقت نیاز دارد، این روند وقت‌گیر است، ما این مشکل را حل می‌کنیم و از قاچاق آن جلوگیری می‌کنیم.”

آگاهان اقتصادی می‌گویند اگر حکومت به صنعت قالین بافی در افغانستان و مشکلات شان توجه جدی نداشته باشد به زودی این صنفت با ورشکستگی مواجه خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

برق وارداتی ازبکستان به حالت عادی برگشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۳, ۱۴۰۰)

د افغانستان برښنا شرکت اعلام کرده که مشکل تخنیکی برق وارداتی کشور ازبکستان حل شده و سیستم برق رسانی در کشور به حالت عادی برگشته است.

این شرکت امروز پنجشنبه(۲۳جدی) دراعلامیه‌ی گفته که حدود ۶۰ درصد برق وارداتی کشور ازبکستان که به دلیل مشکلات تخنیکی در ستیشن تیلی مرجان قطع شده بود دو باره به حالت عادی برگشته است.

در اعلامیه آمده است:” خوشبختانه حوالی ساعت ۹ صبح امروز برق واردات ازبکستان به حالت عادی برگشت”.

اعلامیه افزود:”رهبری دافغانستان برشنا شرکت از مشتریان خویش به خاطر حوصله آنها به دلیل کمبود برق در چند روز گذشته سپاس‌گذاری می‌کند.”

اعلامیه افزود: که دلیل پرچوی موقت برق در شهر کابل اضافی مصرف مشتریان می‌باشد.

این درحالی است که این شرکت روز گذشته دراعلامیه‌ی گفته بود که کشور ازبکستان بدون هماهنگی افغانستان حدود ۶۰ درصد برق واردات را قطع کرده است.

با قطع حدود ۶۰ درصد برق وارداتی کشور ازبکستان ۱۶ ولایت کشور دچار کمبود برق شده بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending