Connect with us

اخبار ساحوی

اسحق رهگذر با توافق نور بعنوان والی جدید بلخ انتخاب شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: مارس 13, 2018)

منبعی در ارگ ریاست جمهوری خبر داده است که عطا محمد نور، والی مستعفی بلخ، پس از گفتگوها با هیئت مذاکره کننده حکومت بر سر گزینش محمد اسحق رهگذر بعنوان والی بلخ به توافق رسیده است.

این منبع حکومتی به آریانا نیوز گفته است که رییس جمهور، نامزدی فرهاد عظیمی و میرویس بلخی از افراد نزدیک به آقای نور را به کرسی وزارت معارف پذیرفته است. اما نامزدی عبدالستار مراد به کرسی وزارت اقتصاد هنوزهم میان دو طرف حل نشده است.

در همین حال منیر احمد فرهاد، سخنگوی عطا محمد نور اظهار نمود که در روز های نزدیک توافق میان اقای نور و کاخ ریاست جمهوری نهایی خواهد شد.

آقای فرهاد گفت: “اختلافات رو به حل شدن است و در آینده نزدیک به یک توافق دست پیدا میکنیم. در مذاکرات روی موضوعات مختلف بحث شده و امیدواریم که عملی شود.”

اما انجینیر داوود، والی معرفی شده بلخ از سوی رییس جمهور  که از سه ماه به این سو در کابل به سر میبرد و حقوق اش را بدون کار دریافت کرده می گوید که رهبران حکومت از معرفی رسمی او به عنوان والی بلخ اطمینان داده اند.

فیروز ایثار، سخنگوی انجینر داوود اظهار نمود: “این چنین تصمیمی وجود ندارد. این یک شایعه است. اما اگر فرضاً وجود داشته باشد، انجینر صاحب هیچ گاه در برابر تصامیم حکومت ایستاده گی نمیکند.”

منبع حکومتی به آریانانیوز اضافه کرد که عطا محمد نور از پیشرط هایش برای حزبی شدن مجلس نمایندگان و توزیع شناسنامه های برقی بر اساس قانون ثبت احوال نفوس در مذاکره با کاخ ریاست جمهوری گذشته است. تا روز های انگشت شمار دو طرف نهایی شدن توافقات شان را همگانی خواهند ساخت.

احمد سعیدی، اگاه سیاسی تصریح نمود: “والی نور با رییس امنیت ملی و عبدالسلام رحیمی مذاکرات داشته اند. اما تصمیم گیرنده اصلی رهبری حزب جمعیت است. معلوماتی که من دارم اینست که تفاهم شده، اما هنوز نهایی نشده است. “

کاخ ریاست جمهوری سه ماه پیش استعفای عطا محمد نور را را اعلام کرد اما آقای نور به این تصمیم ارگ واکنش نشان داده و استعفا اش را منتفی دانست. با انکه کاخ ریاست جمهور با اقای نور چندین بار وارد مذاکره شد اما نتایج این مذاکرات تا کنون بگونه رسمی روشن نشده است.

گزارشگر: فواد ناصری

 

اخبار ساحوی

نیروهای امریکایی: حمله هوایی در وردک مطابق توافقنامه دوحه بوده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 26, 2020)

نیروهای امریکایی در افغانستان امروز (دوشنبه، ۵ عقرب) ادعایی طالبان مبنی بر این که حمله هوایی شب گذشته در ولایت میدان وردک خلاف توافقنامه‌ی امریکا با طالبان بوده است، را رد کرده اند.

سخنگوی این نیروها در صحفه تویترش نوشته است که این حمله در مطابقت با توافقنامه و در حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان انجام شده است.

به گفته‌ی سخنگوی نیروهای امریکایی در این حمله که شب گذشته در ولسوالی نرخ ولایت میدان وردک راه اندازی شد، دست کم پنج جنگجوی طالب کشته شدند.

همچنان نیروهای امریکایی تلفات غیرنظامیان در این حمله را نیز رد کرده اند.

این در حالی است که طالبان در اعلامیه ای این حمله نیروهای امریکایی را خلاف توافقنامه میان طالبان و امریکا عنوان کرده اند و امریکا را متهم به نقض این توافق‌نامه کرده است.

طالبان همچنان ادعا کرده ااست که در این حمله هوایی سه کودک جان باخته اند.

از سوی دیگر وزارت دفاع ملی نیز بدون این که از حمله هوایی امریکایی چیزی بگوید گفته است که در پاسخ به حملات طالبان در ولسوالی‌های سیدآباد و نرخ ولایت وردک دست کم ۲۶ طالب کشته شدند و چهار تن دیگر شان زخم برداشتند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار ماین در غزنی؛ ۹ نفر جان باختند و دو تن زخمی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 24, 2020)

پولیس ولایت غزنی صبح امروز (شنبه، ۳عقرب) گفته است که در نتیجه انفجار ماین کنار جاده‌ای در مرکز این ولایت دست کم ۹غیر نظامی جان باختند.

به گفته‌ی پولیس این رویداد حوالی ۹:۰۰ پیش از چاشت زمانی رخ داد که یک موتر نوع تونس در منطقه‌ی کوتل روضه در حومه شهر غزنی با یک ماین کنارجاده‌ای برخورد کرد که در نتیجه ۹ تن به شمول سه خانم در این رویداد جان باختند.

در همین حال اقارب قربانیان میگویند که در این رویداد یازده نفر جان باخته اند.

پولیس می‌افزاید زمانی که نیروهای امنیتی بخاطر فراهم کردن کمک و انتقال قربانیان به محل حرکت میکند، یک هاموی نیروهای پولیس با ماین کنار جاده‌ای دیگر برخورد کرد که در نتیجه دو پولیس زخم برداشتند.

در حالی که تاکنون هیچ گروهی به شمول طالبان مسوولیت این رودیداد را به عهده نگرفته است، اما پولیس غزنی طالبان را مسوول این رویداد می‌داند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

حمله طالبان در نیمروز؛ ۲۴ سرباز کشته و چندین تن دیگر اسیر شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 23, 2020)

در نتیجه حمله طالبان در ولسوالی دلارام ولایت نیمروز ۲۴ نظامی جان باخته و چهار نفر دیگر شان زخمی شده اند.

شهنواز قادری ولسوال دلارام به آریانانیوز می‌گوید که این رویداد شب گذشته در منطقه دهمزنگ این ولسوالی رخ داده و طالبان چند سرباز دیگر را نیز با خود برده اند.

منابع می‌گویند که طالبان تمام تجهیزات این قرارگاه را با خود برده اند و حدود شش سرباز ارتش ملی را اسیر گرفته اند.

وزارت دفاع هرچند در مورد این رویداد چیزی نگفته اما تایید می‌کند که در حال حاضر در ۲۶ ولایت جنگ جریان دارد.

تصاویری نیز در رسانه های اجتماعی نشر شده که نشان میدهد که طالبان دست های شماری از سربازان افغان را از پشت بسته اند.

در همین حال شماری از سربازان افغان در ولسوالی راغستان بدخشان نیز از سوی طالبان محاصره شده اند.

این سربازان در پیامی به رسانه ها گفته است که با کمبود مواد خوراکی و تجهییزات روبرو شده اند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending