Connect with us

خبرهای تازه

استقبال وزیر خارجه امریکا  از تشکیل هیات گفت‌وگو کننده و پیشرفت در آزادی زندانیان طالب

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۳, ۱۳۹۹)

وزیر خارجه امریکا از تشکیل هیات گفت‌وگو کننده صلح افغانستان و پیشرفت در روند آزادی زندانیان طالبان استقبال کرده می‌گوید که هیات گفت‌وگو کننده صلح دولت افغانستان همه شمول به نظر می رسد.

هنوز ابراز نظر های امریکا برای افغانستان غنیمت به حساب می آید،  به نظر می رسد کابل  تا کنون در نظر واشگتن درشت و مهم ظاهر شده است. وزیر خارجه امریکا در یک نشست خبری، از تشکیل هیات مذاکره‌کننده از سوی حکومت افغانستان استقبال کرده می‌گوید: هیات مذاکره‌کننده که از سوی حکومت افغانستان ایجاد شده، فراگیر به نظر می‌رسد.

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا  میگوید: “هیئت مذاکره‌کننده که از سوی حکومت افغانستان ایجاد شده، فراگیر به نظر می‌رسد و ما در این مورد خوشحالیم و  شاهد برخی پیشرفت‌ها در زمینه رهایی زندانیان طالب  هم هستیم و تاکید می کنم که باید تمام طرف‌ها گردهم آیند تا گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.”

در بروکسل هم برای افغانستان رای زنی وجود دارد دبیر کل ناتو خواهان قطع خشونت ها از سوی طالبان می شود.

ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو، گفته است: “وضعیت در افغانستان حساس و‌ دشوار است و حال زمان آن است که طالبان و تمام چهره های سیاسی نقش خود را به گونه درست ادا کنند و تمام  جریان ها ضرور است نقش فعال و سازنده خود را تمثیل کنند تا مذاکرات میان افغانها آغاز شود. طالبان هم باید خشونت را پایان دهند.”

اما سئوال اینجاست که چرا طالبان هیئت گفتگو کننده صلح حکومت را نپذیرفته اند؟

مولانا جلال الدین شینواری، دادستان رژیم طالبان، گفت: “طالبان هیات را تحت ملاحظه قرار داده است، بخاطر انتقادات شدید در داخل کشور از سوی احزاب و رهبران سیاسی”.

حفیظ الرحمان نقی، عضو حزب اسلامی،  میگوید: “سر کمیت و کیفیت هیات مذاکره کننده بحث محتوایی وجود ندارد”.

از سوی هم ارگ می گوید، هیئت مذاکره کننده صلح دولت با طالبان را جهان هم پذیرفته است و طالبان باید بدانند که هیات گفت‌وگو کننده حکومت افغانستان، همین ۲۱ است.

آغاز مذاکران میات افغانان در گرو رهایی ۵ هزار زندانی طالب و یک هزار زندانی حکومت است، به گفته ی آگاهان، این مسئله گفت‌وگوها میان افغانان را شاید تا ۴ ماه به تاخیر بیاندازد.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است