Connect with us

رویداد های اخیر

استقبال حامد کرزی از طرح پیشنهادی امریکا برای صلح افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲۲, ۱۳۹۹)

حامدکرزی، رییس جمهور پیشین کشور می‌گوید که طرح پیشنهادی اخیر امریکا برای توافق طالبان و دولت افغانستان، بهترین فرصت برای سرعت بخشیدن به گفتگوهای متوقف شده صلح است.

آقای کرزی روز پنج شنبه (۲۱حوت) در یک گفتگویی ویژه با خبرگزاری اسوشیتیدپرس گفته است که پس از دهه‌ها جنگ و درگیری، مردم افغانستان برای رسیدن به صلح شتاب دارند، و مشتاق آغاز روند واقعی صلح استند.

وی دراین باره گفت:” صلح یک خواسته عمیق، عمیق، عمیقاً مطلوب مردم افغانستان است. شما نمی‌توانید تصور کنید که چقدر عجله داریم تا به صلح برای ما و جوانانمان برسیم.”

به گفته‌ی او، قرار است شورای آشتی ملی افغانستان که او نیز عضو آن است، روز یکشنبه هفته آینده تشکیل جلسه داده و پیشنهاد امریکا را بررسی کند و در ظرف چند روز نتایج بازنگری‌های خود و اصلاحات مورد نیاز در این طرح را به امریکا بفرستد.

رییس جمهور پیشین کشور همچنان گفته است که مخالف خروج نیروهای امریكا و ناتو در اول ماه می است و هشدار داده كه این کار باعث ایجاد هرج و مرج خواهد شد.

آقای کرزی دراین باره گفت:” خروج مسئولانه یا ماندن مسئولانه در یک افغانستان صلح‌آمیز هر دو موضوعی است که باید آنها را با دقت مورد بررسی قرار دهید.”

وی در در ادامه افزوده است که: ” مسوولیت برای انجام كارهایی كه موجب صلح پایدار می‌شود، برای ایالات متحده و متحدان امریكا و كسانی كه در ۲۰ سال گذشته در افغانستان درگیر بوده اند بسیار مهم است.”

درهمین حال آقای کرزی می‌گوید که اگر دولت غنی بتواند گروه‌های متخاصم را دور هم جمع کند “از آن حمایت خواهد کرد”، اما او گفت که او ]غنی[ نتوانسته است. آقای کرزی نسبت به از بین بردن فرصتی برای صلح برای به دست گرفتن قدرت نیز هشدار داده است.

کرزی همچنین گفت که یک افغانستان صلح‌آمیز به نفع همه همسایگان آن است، به ویژه پاکستان، جایی که دفتر مرکزی رهبری طالبان مستقر بوده و افغانستان با او رابطه آشفته داشته است.

پیش‌نویس توافق‌نامه صلح افغانستان که از سوی امریکا پیشنهاد شده، شامل سه بخش است؛ اصول رهنمودی برای آینده افغانستان، حکومت انتقالی و نقشه راه سیاسی و آتش‌بس همیشه‌گی.

در این پیش‌نویس آمده است‌ که پس از پایان حکومت انتقالی، زعیم آیند‌ی افغانستان بر بنیاد انتخابات برگزیده خواهد شد.

شورای عالی فقه اسلامی که ۱۵ عضو خواهد داشت از دیگر بندهای این توافق نامه است.

حکومت انتقالی صلح هم سه شاخه جدا و برابر خواهد داشت که شامل بخش های اجرایی، وزیران کابینه و ریاست های مستقل خواهد بود.

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا قصد دارد تا دفتر نماینده‌گی دیپلماتیک خود را در افغانستان باز کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۰)

به نقل از خبرگزاری فایننشال تایمز، اتحادیه اروپا قصد دارد تا یک ماه دیگر دفتر نماینده‌گی دیپلماتیک خود را در افغانستان باز کند.

به اساس گزارش فایننشال تایمز، اتحادیه اروپا تمایل دارد که تعاملات محدودی را با امارت اسلامی از سر بگیرد. اتحادیه اروپا گفته است که حضورش در کابل به معنای به رسمیت شناختن طالبان نیست.

فایننشال تایمز گزارش داده است که اتحادیه اورپا معتقد است که برای ایفای نقش در افغانستان تحت رهبری امارت اسلامی به منظور حمایت از حقوق بشر، عمل کردن از سوی نیروهای طالبان به تعهدشان در جلوگیری از تبدیل شدن مجدد این کشور به صادرکننده تروریسم و جلوگیری از بحران انسانی نیاز است که در کابل دفتر نماینده‌گی داشته باشد.

طبق این گزارش، اتحادیه اروپا ماه گذشته یک هیأت را به افغانستان فرستاد تا امکان بازگشت دیپلمات‌هایش به کابل را ارزیابی کند؛ زیرا این اتحادیه دسترسی لازم برای اجرای موثر بسته کمکش به افغانستان را که حدود یک میلیارد یورو است، بدون حضور در کابل، ممکن نمی‌داند.

در گزارش فایننشال تایمز آمده است که بروکسل هم‌چنان به دنبال دست‌یابی به توافقی بوده است که شرکت‌های خصوصی امنیت یا نگهبانان عضو اتحادیه اروپا از نماینده‌گی‌های سیاسی حفاظت کنند، اما هیچ توافقی در این زمینه صورت نگرفته است و نماینده‌گی‌های سیاسی باید از سوی نیروهای امارت اسلامی محافظت شوند.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا نیز گفته است که هنوز تصمیم نهایی در مورد تأمین امنیت گرفته نشده است.

نبیلا ماسرالی، سخنگوی اتحادیه اروپا، تأیید کرده است که در تلاش حداقل حضور در افغانستان است، اما به دلایل امنیتی از ارایه جزییات خودداری کرده است. او تأکید کرده است:”همان‌طور که بارها گفته‌ایم، این نشانه به رسمیت شناخته شدن نیست. ما می‌خواهیم با نزدیک‌تر شدن، بتوانیم به مردم افغانستان که به کمک ما احتیاج دارند، بهتر کمک کنیم و ناگزیر باید با طالبان (امارت اسلامی) تعامل داشته باشیم.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند در بلخ مواد غذایی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که قبل از رسیدن فصل سرما به صدها خانواده نیازمند در شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ، مواد خوراکی توزیع کرده اند.

مسوولان این بنیاد خیریه می افزایند که این مواد شامل آرد، روغن، و برنج است که به سلسله کمک‌‌های زمستانی این نهاد در مزار توزیع شد.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:”به ادامه کمک‌های بنیاد بیات برای مستحقین و اشخاص که بیجاشده‌گان میباشد کمک‌های خود را شروع کرده. قبلا ما در زون کندهار و هرات توزیع داشتیم و امروز هم در مزارشریف توزیع دارم.”

مسوولان بنیاد بیات تاکید می‌ورزند که این کمک‌ها به مستحقین توزیع شده اند.

یافث ثاقب، مسول بنیاد بیات در بلخ، در این باره گفت:” به اساس سروی که از طرف تیم خیریه بنیاد بیاد در داخل شهر مزارشریف صورت گرفته بود امروز  مواد غذایی که آماده شده برای مستحقین واقعی توزیع میشود.”

شماری از باشنده‌گان بلخ می‌گویند کمک‌های بنیاد بیات در شرایط صورت گرفته که واقعا مردم با انواع مشکلات مالی و اقتصادی مواجه بودند  .

عبدالغفار، باشنده بلخ، در این باره گفت:”نان خوردنی ندارند و دیگر تشکری میکنیم از بنیاد بیات که هر وقت همین کمک خود را ادامه داده به این مسلمانان. “

محمد باقر، باشنده دیگری بلخ، در این مورد افزود:” در این زمان بسیار خطرناک که مردم در گرسنگی به سر میبرند، آمده دست ما را گرفته کمال تشکر و سپاس میکنیم و امیداوار استم که این کمک‌ها ادامه داشته باشند.”

شکیلا، باشنده بلخ، در این باره گفت:” کار نیست، سیاسرها مشکل دارند، بیرون برآمده نمی‌توانند. تشکری میکنیم از اینها که دست ما را گرفتند و کمک کردند، امیدوار استم که کمک‌های شان بیشتر شوند.”

مسولان بنیاد بیات می‌گویند که سلسله این کمک‌ها را به دیگر ولایات کشور نیز گسترش خواهند داد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزارت دفاع روی ایجاد یک اردوی ملی و مستقل کار میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۰)

ملا محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع در یک نوار صوتی میگوید که روی ایجاید یک اردوی ملی و مستقل کار میکند.

ملا یعقوب می‌افزاید که آنها تلاش می‌کنند تا از تمامیت ارضی و حریم هوایی افغانستان حفاظت کنند.

ملا محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی، در این باره گفت:”ما قصد داریم در چوکات وزارت دفاع یک اردوی مستقل و ملی ایجاد کنیم تا با مورال بلند از این سرزمین حفاظت کند. ما کوشش می‌کنیم اردوی ملی امارت اسلامی را با اسلحه مختلف مدرن تجهیز کنیم، اردوی که توانمندی عالی زمینی و هوایی داشته باشد.”

این مقام ارشد امنیتی به کشورهای منطقه و جهان اطمینان داده که هیچ کس از قلمرو افغانستان آسیب نخواهد دید.

تعهدی که پس از آمدن امارت اسلامی تاکنون بارها مسوولان دولتی بر آن تاکید داشته اند، اما جامعه جهانی هنوز بی اعتمادی می‌کند.

محمد سرور نیازی، آگاه نظامی، در این باره گفت:”کشورهای جهان میدانند که این اردو بدون کمک‌های جهانی برای آماده شدن ممکن نیست باید دنیا به افغانستان و مردم اش در این راستا کمک کند.”

سرپرست وزیر دفاع نگفته که این اردو را کی و چگونه تمویل می‌کند و آیا نیروهای حکومت سابق هم در تشکیل این اردو مشارکت خواهند داشت، یا خیر؟

اما برخی مقام‌های نظامی امارت اسلامی گفته اند که می‌خواهند نیروهای سابق دوباره جذب شوند.

قاری سعید خوستی، سخنگوی وزارت امور داخله، در این باره گفت:”ما برای کسانی که در نهادهای امنیتی در گذشته بوده اند” وظیفه میدهیم.

در بیست سال گذشته تعلیم و تربیه اردوی ملی افغانستان سنگین‌ترین هزینه مالی را برداشت اما به دنبال سقوط نظام پیشین افغانستان در حال حاضر هیچ یکی از اعضای اردوی سابق در وظیفه‌ی شان حضور ندارد.

طالبان نیز میکانیزم مشخصی برای جذب آنان هنوز روی دست نگرفته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است