Connect with us

جهان

از ۷۶مین سالروز بمباران هسته‌ای در جاپان یاد بود به عمل آمد

منتشر شده

 در

Social Media
(Last Updated On: اسد ۱۸, ۱۴۰۰)

از ۷۶مین سالیاد بمباردمان اتمی امریکا بر شهر ناگاساکی  جاپان گرامی داشت به عمل آمد. 

در این مراسم یوشیدی سوگا نخست وزیر جاپان و بیش از ۵۰۰ اشتراک کننده شرکت کردند و از جان باختگان آن حادثه یاد بود به عمل آوردند.

ایالات متحده امریکا در سال ۱۹۴۵ میلادی با هواپیمای بی-۲۹ دو بمب اتمی به نام مستعار «پسر کوچک» را بالای شهرهای هیرو شیما و ناگاساکی جاچان پرتاب کرد که در نتیجه ده ها هزار نفر را به کام مرگ برد.

یوشیدی سوگا نخست وزیر جاچان گفته است: “من می خواهم همدردی و تسلیت خود را برای قربانیان بمب اتمی ابراز کنم. همچنین می خواهم با کسانی که هنوز از عوارض پس از تابش اشعه آن رنج می برند، ابراز همدردی قلبی کنم.”

نخست وزیر جاپان ظاهرا همه را بخشیده است و او حالا تمرکز روی مبارزه با کرونا که دامن‌گیر کل جهان است کند. آقای سوگا از جهان دعوت می کند که محو این ویروس همه تلاش شان را به خرج دهند.

آقای سوگا میگوید: “جهان با چالش جدید عفونت های کرونا ویروس روبرو است و نبرد با ویروس برای غلبه بر آن ادامه دارد. ما تمام تلاش خود را برای غلبه بر این بیماری عفونی به کار خواهیم بست. تا بتوانیم در اسرع وقت به زندگی روزمره ایمن و سرزنده بازگردیم.”

بر آورد شده است که نزدیک به ۲۱۰ هزار نفر در این حمله هلاک شدند و بیش از ۱۵۰ هزار تن دیگر زخم برداشتند. بسیاری از افراد حتی با گذشت سال ها ازین حادثه درین دو شهر از اثر اشعه های بمب اتمی در معرض امراض گوناگون قرار دارند.

جهان

پاکستان قرضه ۳ میلیارد دالری از عربستان دریافت کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۰)

مشاور مالی نخست وزیر پاکستان اعلام کرد که اسلام آباد به عنوان بخشی از یک بسته حمایت اقتصادی قرضه ۳ میلیارد دالری از ریاض دریافت کرده است.

به نقل از خبرگزاری رویترز شوکت ترین، مشاور مالی عمران خان نخست وزیر پاکستان در صفحه رسمی توئیتر خود از دریافت این قرضه از عربستان خبر داد.

قرضه دریافتی از ریاض طبق مفاد بسته حمایتی که ماه گذشته به امضا رسید، به مدت یک سال و با نرخ سود ۴ درصد می‌باشد.

پاکستان به علت کاهش ارزش پول ملی، تورم بالا و مشکلات مالی دیگر با چالش‌های اقتصادی فزاینده‌ای روبرو است.

بانک مرکزی پاکستان برای مقابله با فشارهای ناشی از تورم، نرخ سود معیار را به ۸.۷۵ درصد افزایش داد. این درحالیست که تورم از ۹.۲ درصد در اکتوبر به ۱۱.۵ درصد در ماه نوامبر رسید.

روپیه پاکستان از آغاز سال جاری میلادی بیش از ۱۱ درصد از ارزش آن کاسته شده و روز جمعه ارزش آن در برابر یک دالر به ۱۷۶ رسید.

اعطای قرضه از جانب عربستان به پاکستان یک هفته پس از توافق صندوق بین المللی پول با پاکستان درباره اقدامات مورد نیاز برای احیای یک برنامه مالی ۶ میلیارد دالری که به حالت تعلیق در آمده بود، صورت گرفت.

این درحالی است که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در فبروری ۲۰۱۹ در جریان سفر خود به اسلام آباد توافقنامه‌های اقتصادی به ارزش ۲۰ میلیارد دالر امضاء کرد که در آنجا با استقبال خوبی روبرو شد. اما ریاض در سال ۲۰۲۰ به اسلام آباد فشار آورد تا قرضه ۳ میلیارد دالری قبلی را بازپرداخت کند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سمرقند به عنوان پایتخت سیاحت در سال ۲۰۲۳ انتخاب شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۰)

وزارت سیاحت و ورزش ازبکستان گفته که در ۲۴ مین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد شهر تاریخی سمرقند به عنوان پایتخت سیاحت در سال ۲۰۲۳ انتخاب شد.

هیات ازبکستانی  به رهبری عزیز عبدالخاکیموف وزیر سیاحت و ورزش و معاون صدراعظم ازبکستان در این مجمع عمومی که در شهر مادرید، پایتخت هسپانیه، برگزار شد اشتراک کرده بود.

این وزارت در یک اعلامیه گفته که برای اولین بار سمرقند میزبان بیست و پنجمین مجمع عمومی سازمان جهانی سیاحت خواهد بود.

اعلامیه افزوده که فرصت میزبانی از یک اداره سازمان ملل متحد برای اولین بار نتیجه سیاست‌ها و تلاش‌های ازبکستان برای پیشرفت سیاحت در آن کشور است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

پایان نخستین رزمایش دریایی روسیه و کشورهای جنوب شرق آسیا

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

نخستین رزمایش مشترک دریایی روسیه و اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا پایان یافت.

این رزمایش دریایی سه روزه در آب‌های اندونیزیا راه اندازی شده بود.

این رزمایش در حالی راه اندازی شده که تنش میان قدرت های جهان در جنوب آب های چین در حال افزایش است.

نیروی دریایی اندونزیا گفته است: “این رزمایش تاثیر استراتژیک دارد زیرا برای ایجاد دوستی بین دولت اندونزیا، کشورهای جنوب شرق آسیا و روسیه طراحی شده است.”

در این رزمایش هشت کشتی جنگی و چهار هواپیمای جنگی روسیه، مالزیا، تایلند، ویتنام، سینگاپور و برونیا کار گرفته شده بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است