Connect with us

خبرهای تازه

از شروع ماه حمل تاکنون ۱۰۰۰تن در کشور کشته و زخمی شده‌اند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱, ۱۳۹۸)

بیش از یک هزار نظامی و غیرنظامی در ماه حمل سال روان کشته و یا زخمی شده‌اند.

یافته‌های آریانا نیوز نشان می‌دهد که از اول ماه حمل تا آخر این ماه ۴۶۲ غیرنظامی و ۵۷۵ نظامی در رویدادهای مختلف امنیتی در کشور کشته  و یا زخمی شده‌اند.

با این حال، بررسی‌ها نشان می‌دهد که در این ماه ۱۰۲ غیرنظامی در نتیجه انفجارهای ماین و درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و طالبان جان باخته اند و ۳۶۰ غیرنظامی  به شمول زنان و کودکان زخم برداشته اند.

همچنان یافته‌ها می‌رساند که از اول ماه حمل تا پایان این ماه ۳۴۹ نظامی در نتیجه درگیری با طالبان و انفجارهای ماین در بخش‌های از کشور جان باخته اند و ۲۴۲ نظامی دیگر زخم برداشته اند.

 در همین حال، این یافته‌ها نشان می‌دهد که در این ماه، حمله‌های انتحاری کاهش یافته اما برعکس انفجارهای ماین‌ها به گونه‌ی بی پیشینه افزایش یافته است.

از سویی هم، نهادهای امنیتی شدت نبرد در کشور را ناشی از امتیاز گیری طالبان در میدان صلح می‌دانند، اما تاکید می‌ورزند که جنگجویان مخالف دولت به شمول طالبان نیز در این ماه تلفات زیادی داشته اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله میگوید: “ما اخیراٌ در همکاری مشترک با نهاد های امنیتی در برابر مخالفان ایستاده گی کردیم و حمله های خود را نیز بر مخالفین بیشتر ساختیم و نتیجه ی خوب هم داشته است.”

همچنان زبیر عارف، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی ابراز می‌دارد: “تلاش های صلح روان است، هراس افگنان تلاش  دارند امتیاز بگیرند، ما هم حمله های خود را زیاد ساختیم و تلفات بر شان وارد ساختیم.”

در کنار این در ماه حمل سال روان ولسوالی بالامرغاب بادغیس و ولسوالی ارغنج خواه ولایت بدخشان نیز میان نیروهای دولتی و طالبان دست به دست شده است.

 شماری از آگاهان امور نظامی در کشور تاکید دارند که برای جلوگیری از شدت نبرد و تلفات نظامیان و غیرنظامیان حکومت باید تدابیر جدی را همزمان با تلاش‌های صلح را روی دست گیرد.

محمدا گل مجاهد، یک‌تن آگاه امور نظامی اظهار میدارد:  “حکومت مکلفیت دارد بخش های استخباراتی و کشفی خود را تقویت کند، و قوای امنیتی را بیشتر برای سرکوب دشمنانان تهاجمی بسازند.”

 نیروهای خارجی مستقر در افغانستان نیز در این ماه تلفات داشته اند. آمارهای آریانا نیوز نشان می‌دهد که در این ماه ۵ سرباز امریکایی جان باخته و سه تن دیگر شان زخم برداشته اند.

این در حالی‌ست که تاکنون شش دور گفت‌وگوهای مستقیم در مورد صلح افغانستان، میان طالبان با نمایندگان آمریکا برگزار شده است. و دو طرف روی چندین مورد به توافق ابتدایی هم رسیده اند، حالا انتظار میرود تا نتیجه این گفتگوها صلح دایمی را در افغانستان به دنبال داشته باشد. اما، ظاهراٌ نه تنها جنگ در کشور فروکش نکرده بلکه مناطق بیشتر را در نقاط مختلف کشور طعمه خود ساخته است.

گزارشگر: خالد نیکزاد

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending