Connect with us

جهان

از سیزدهمین سالروز حملات یازدهم سپتمبر در کابل یادبود به عمل آمد

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۲۰, ۱۳۹۳)

6

از سیزدهمین سالروز حملات یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ بر برج های دوگانه تجارت جهانی امریکا در مقر آیساف در کابل یادبود به عمل آمد.

 

فهیم نوری گزارش میدهد که، صبح امروز، فرماندهی آیساف در کابل میزبان مراسمی برای یادبود از قربانیان حملات یازدهم سپتمبر بود.

در نخست بیرق ایالات متحده امریکا به پاس قربانیان این رویداد نیمه بر آفراشته شد.

جیمز کاننگهام سفیر امریکا در کابل میگوید که، ماموریت افغانستان ارزش انجام دادن آنرا داشته است. من بر این باورم که،ایالات متحده و افغانستان همراه با شرکای بین المللی بخاطر کاری که ما اینجا انجام داده ایم امن تر و مصئون تر اند. ما در نقطه ای قرار نداریم که بگویم  کار ما تمام شده است و میرویم؛ این کار درست نیست.

کاننگهام احترام به خواست و اراده مردم افغانستان را وظیفه نامزدان ریاست جمهوری می داند و میگوید:

من مشتاقانه امیدوارم که رهبران سیاسی افغانستان متعهد با میلیون ها افغانی باشند که با طالبان مبارزه کردند و میلیون ها رای برای یک آینده دموکراتیک در انتخابات ریختند.

این وظیفه آنهاست که به عنوان وطنپرستان افغان به خواسته های مردم شان احترام بگذارند.

سفیر امریکا در کابل در این مراسم از رهبران سیاسی افغانستان خواست که متعهد به افغانها و روند دموکراتیک باشند و به خواست های آنهایی که با وجود تهدید های طالبان به پای صندوق های رای رفتند، احترام بگذارند.

فرمانده عمومی ائتلاف علت استقرار و حضور نیروهای امریکایی و ائتلاف در افغانستان را بر شمرد.

جنرال جان کمپبل فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ائتلاف در افغانستان میگوید:

پس از یازدهم سپتمبر شهروندان جهان با روح اتحاد با هم یکجا شدند و یک تعهد جمعی کردند که این حملات هرگز بار دیگر اتفاق نخواهد افتاد. بخاطر تعهد آنها بود که ما افغانستان آمدیم و اینجا ماندیم تا القاعده و طالبان را به سزای اعمال شان برسانیم. هرچند کار های زیادی است که باید انجام شود، اما ما در مسیر درست به سمت یک افغانستان صلح آمیز و مرفع روان هستیم.

این مراسم با دعا به کسانی که جان های شانرا در این رویداد و تسلیت به خانواده های قربانیان یازدهم سپتمبر پایان یافت.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

جهان

مسجد الاقصی دوباره به روی نمازگزاران باز شد – بیت المقدس

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۱, ۱۳۹۹)

پس از گذشت بیش از دو ماه انسداد بخاطر شیوع ویروس کرونا، مسجد الاقصی در بیت المقدس دوباره بازگشایی شد.

 

خبرگزاری های بین المللی گزارش داده اند که شورای وقف اسلامی که نظارت بر مقدسات اسلامی را بر عهده دارد، پس از کند شدن شیوع ویروس کرونا در این محل، این محدودیت ها برداشته شد.

این شورا همچنین از روی دست گرفتن بعضی اقدامات احتیاطی برای کاهش خطر ابتلای دوباره به ویروس کرونا در مسجد الاقصی، سومین مکان مقدس اسلام، خبر داد.

بر اساس این اقدامات، نمازگزاران باید ماسک بپوشند و در وقت نماز خواندن در داخل و یا صحن، میتوانند با خود جا نماز شخصی بیاورند.

قابل یادآورست که مسجد الاقصی که در شهر قدیمی بیت المقدس واقع است، سومین مکان مقدس در جهان اسلام به شمار می رود.

این مسجد در بالای کوه معبد ساخته شده است که در تاریخ اسلام به عنوان مجتمع الاقصی یا حرم شریف معروف است.

برای تجلیل از بازگشایی مسجد الاقصی، ده‌ ها تن از مسلمانان در مقابل درهای بزرگ چوبی این مسجد گرد هم آمدند و شعارهایی “الله اکبر (خدا بزرگترین است) و ما با روح و جان خود از الاقصی محافظت خواهیم کرد” را سر دادند.

براساس گزارش ها، از سرگیری نماز در مسجد الاقصی، دوران مشقت بار و دلهره آور را برای مسلمانان بیت المقدس به پایان رساند. مسلمانانی که امسال ماه مبارک رمضان و تعطیلات عید سعید فطر را بدون بازدیدهای روزمره معمول خود از مسجد الاقصی گذراندند.

 

به خواندن ادامه دهید

جهان

تظاهرات گسترده در چندین شهر ایالات متحده برخاسته از خشونت پولیس

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۱, ۱۳۹۹)

به گزارش رسانه های خبری غربی، درگیری ها بین پولیس و معترضین، بعد از اینکه جورج فلوید تحت توقیف پولیس جان داد، شدت گرفته است.

با تشدید تظاهرات در چندین شهر ایالات متحده، معترضین در مینیاپولیس با واکنش قاطع افسران پولیس و نیروهای گارد ملی روبرو شدند.

گزارش ها نشان می دهد که چندین ایالت دیگر آمریکا نیروهای گارد ملی را به حالت آماده باش درآورده اند.

گزارش ها حاکی است که چندین ایالت دیگر ایالات متحده برای فرونشاندن اعتراضات، برخی از نیروهای گارد ملی را فراخوانده اند که برخی از آنها به خشونت روی آورده اند.

شهرهای دیگر در سراسر آمریکا نیز مقررات نظامی و خاموشی در ساعات معین را روی دست گرفته اند، اما معترضان ظاهرا ترسی از این مقررات ندارند.

قابل یادآوریست که جورج فلوید روز دوشنبه پس از آنکه یک افسر سفیدپوست به نام دریک چووین روی گردن او زانو زد، درگذشت.

متعاقباً، این افسر به جرم قتل محکوم به جزا گردید. اما، افسران دیگر، ظاهراً شامل در قضیه، هنوز تحت پیگرد قانون قرار نگرفته اند.

از همین رو، معترضین در مینیاپولیس ایالت مینه سوتا، قرار است به اعتراضات شان تا دستگیری آن چهار افسر دیگر که گویا در مرگ جورج فلوید دخیل بوده اند، ادامه دهند.

از سوی دیگر، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا به پنتاگون دستور داده است تا پولیس نظامی را در معرض آماده باش قرار دهند و گفته است كه ممكن این پولیس به ایالت مینه سوتا اعزام شوند.

به خواندن ادامه دهید

تکنالوژی

پرتاب فضاپیمای امریکایی به دلیل شرایط بد جوی به تعویق افتاد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۳۹۹)

ناسا سازمان فضایی امریکا، پرتاب فضاپیمای حامل دو فضانورد که قرار بود روز انجام شود، را به دلیل شرایط بد آب و هوایی به تعویق انداخته است.

این فضاپیما قرار بود توسط دو فضانورد امریکایی به نام‌های داگ هرلی و باب بهنکن تا ایستگاه بین المللی فضایی هدایت شود که ماموریت شان ۱۷ دقیقه پیش از پرتاب لغو شد.

 

با انجام موفقیت‌آمیز این پرتاب میتواند اولین پرواز فضانوردان ناسا از خاک ایالات متحده آمریکا در ۹ سال پسین رقم بخورد.

ناسا پس از لغو این پرتاب در تویتی گفت: ” تلاش امروز امریکا برای پرتاب یک امر فوری بود. با توجه به مکانیک مداری، باید اطمینان حاصل کنیم که در زمان مناسب و با دقت می توانیم به ایستگاه فضایی برسیم. به همین دلیل امروز نتوانستیم منتظر شرایط جوی مناسب باشیم.”

در همین حال ناسا گفته که روز شنبه ساعت  ۲۲: ۳ به وقت محلی دوباره برای پرتاب این فضاپیما تلاش خواهد کرد.

ناسا در مورد این ماموریت در اعلامیه ای گفته است: “دوره جدیدی از پرواز فضایی بشر آغاز می شود که فضانوردان امریکایی بار دیگر با موشک امریکایی از خاک امریکا به ایستگاه فضایی بین المللی به عنوان بخشی از برنامه پرواز تجاری ناسا پرتاب می کنند.”

ناسا افزوده است که ماموریت به یافته هایی در مورد سیستم حمل و نقل فضایی، فضاپیما، عملیات دور مدار زمین و فرود به زمین منجر خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending