Connect with us

تجارت

ازبیکستان پروازهایش را به افغانستان از سر می‌گیرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 17, 2020)

ریاست جمهوری ازبیکستان در یک فرمان گفته است که ازبیکستان میخواهد تجارت دوجانبه را با افغانستان تا سال ۲۰۲۳ میلادی به ارزش دو میلیارد دالر امریکایی افزایش دهد.

دراین فرمان همچنان آمده است که پروازهای مستقیم میان افغانستان و ازبیکستان نیز در سال آینده میلادی آغاز خواهند شد.

بر بنیاد گزارش‌ها پروازهای مستقیم میان کابل-تاشکند و تاشکند- مزارشریف در ماه جنوری سال آینده آغاز خواهند شد.

در این فرمان آمده است که ازبیکستان خواهان تسریع پروژهای خط آهن و لین‌های انتقال دهنده برق به افغانستان است.

ازبیکستان با ساده سازی مراحل کمرگی خواهان انتقال مواد ترانزیت از مرزهای افغانستان است.

این کشور همچنان پلان دارد تا بهای سیمنت، آهن، گاز و مواد خوراکی از قبیل گندم، تخم و سبزیجات را که به افغانستان صارد میکند را کاهش دهد.

تجارت

گسترش صنعت ماهی‌پروری در کشور، امسال ۳۵۰ فارم جدید ساخته شده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 30, 2020)

ریاست مالداری در وزارت زراعت‌، آبیاری و مالداری امروز (دوشنبه ۱۰قوس) می‌گویند که در سال جاری ۳۵۰ ماهی‌پروری تولیدی و تکثیری در ۳۴ ولایت از سوی وزارت زراعت و سکتور خصوصی ساخته شده است.

خلیل فروغ، آمر ماهی‌پروری در وزارت زراعت می‌گوید که امسال در مجموع ۱۰۰ فارم ماهی‌پروری از طریق پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت ساخته شده و در عین حال ۲۵۰ فارم ماهی‌پروری دیگر، از طریق سکتور خصوصی در ولایت‌های مختلف کشور ایجاد شده اند.

به گفته مقام های وزارت زراعت ۱۰۰ فارم ماهی پروری جدید در ولایت های کنر، بلخ، بغلان، لغمان، کندهار، خوست و هرات ساخته شده اند که این فارم ظرفیت تولید ۲.۷ تا سه متریک تُن ماهی و هر فارم تکثیری ظرفیت تولید دو میلیون و ۴۰۰ هزار جوجه‌ماهی را دارند.

آقای فروغ می‌گوید: «نظر به بررسی‌ای که ما کردیم، امسال سطح تولید ماهی نیز، نظر به سال قبل یک هزار و ۵۰۰ تُن افزایش یافته است.»

این در حالی است که سال قبل میزان تولید ماهی به حدود ۱۰ هزار متریک تُن می‌رسید و امسال به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تُن می‌رسد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

برشنا: در ۲۰ سال گذشته برای تامین برق افغانستان کار اساسی صورت نگرفته است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 29, 2020)

مسوولان د افغانستان برشنا شرکت امروز ( یکشنبه، ۹ قوس) میگویند که به دلیل تکمیل نشدن پروژه انتقال ۵۰۰ میگاوات برق از ازبیکستان، مشکلات بی برقی در کشور افزایش یافته است.

به گفته آنان این شرکت با کسر ۳۰۰ میگاوات برق روبرو است که و به همین منظور برق های کشور به ویژه کابل با پرچوی ها روبرو می شوند.

با این حال این شرکت تاکید می‌ورزد که مشکلات پارک های صنعتی نیز حل شده و روزانه ۱۲ ساعت برق برای پارک های صنعتی تهیه شده است.

سلیم سلیمی،معاون عملیاتی شرکت برشنا، در این باره گفت:” تقاضای ما در وقت پیک به ۷۶۰ میگاوات میرسد. در عرضه ما بهبود آمده است اما ما سال گذشته ۴۵۰ میگاوات بود امسال ما توانستیم به ۴۸۰ میگاوت برسانیم.”

مسوولان همچنان اعتراف میکنند که در ۲۰ سال گذشته کار اساسی برای تنظیم برق در کشور انجام نشده است.

در همین حال، مسوولان در اتاق معادن و صنایع میگویند که هنوز هم برای کارخانه‌ها تولیدی برق دوامدار و با ولتاژ بلند وجود ندارد.

سخی احمد پیمان، معاون اتاق معادن و صنایع، در این باره گفت: “در پارک‌های صنعتی نیاز به ۲۰۰ میگاوات برق است که آنها ۱۰ فیدر را به پارک‌ها داده که متاسفانه تمام لین‌های ما اضافه بار است و صنعت کار در هیچ جایی دنیا نمیتواند بدون برق دوام دار و با ولتاژ بلند کار بکند.”

عبدالنصیر رشتیا، رییس اتحادیه کارخانه‌های ذوب آهن، میگوید:” تاهنوز برق منظم در پارک‌های صنعتی وجود ندارد و ۱۲ ساعت که آنها اعلام کرده اند اگر ۱۲ ساعت میبود باز چرا سر و صدای صنعت کار می بر آمد.”

این در حالی است که باشندگان شهر کابل از نبود و پرچوی‌های برق در فصل سرما شکایت می‌کنند.

اما مسوولان برق میگویند که شرکت برشنا با کسر ۳۰۰ میگا وات برق روبرو شده و به همین منظور برق های کشور به ویژه کابل با پرچوی ها روبرو می شوند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

افزایش تولیدات پنبه در ولایت قندهار

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 28, 2020)

تولید پنبه در ولایت قندهار نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

مسوولان در اتاق تجارت و صنایع این ولایت می‌گویند که پنبه این ولایت به گونه معیاری بسته بندی شده و به بازار های جهانی فرستاده می‌شود.

در حال حاضر در ولسوالی های دند، دامان، ژیری و ارغنداب قندهار در حدود ۱۲۰۰ هکتار زمین پنبه کشت شده است.

کشاورزان می‌گویند با آنکه تولید این محصول افزایش یافته است اما حکومت باید در بخش بازاریابی در داخل کشور اقدام کند.

مسوولان در اتاق تجارت و صنایع قندهار می‌گویند که در حال حاضر یک کیلو پنبه به ۵۰ افغانی به فروش می‌رسد.

در همین حال مسوولان در ریاست زراعت و مالداری قندهار می‌گویند که در حال حاضر ۱۷ کارخانه برای تولید و بسته بندی پنبه در این ولایت فعالیت دارد.

این در حالیست که کشاروزان از حاصلات پسته، زعفران، سویابین، سمارق، الویرا و توت زمینی که تازه در قندهار ایجاد شده اند نیز ابراز خوشبینی می‌کنند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending