Connect with us

رویداد های اخیر

ارگ ریاست جمهوری بالای کارمندان وزارت مالیه محدودیت سفر وضع کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۳۹۹)

ریاست جمهوری دستور داده است که کارمندان وزارت مالیه، تا بست پنجم نمیتوانند بدون هماهنگی با اداره امور به بیرون از کشور سفر کنند.

بر اساس مکتوبی که از اداره امور ریاست جمهوری به وزارت مالیه فرستاده شده، از مقامات وزارت مالیه خواسته شده است تا یک میکانیزم واضح را جهت اجازه سفر کارمندان این وزارت تا بست پنجم را به ریاست جمهور ارایه کند.

در همین حال رییس مجلس نمایندگان نیز میگوید که این مساله نشان دهنده بی اعتباری بزرگ در نهادهای حکومتی و همچنان مداخله در کار نهادهای عدلی و قضایی است.

دیدبان شفافیت افغانستان نیز میگوید که حکومت اقدام مناسب برای مبارزه با فساد اداری در وزارت مالیه انجام نداده و بسیاری اقدامات حکومت غیر قانونی است.

وزارت مالیه  حاضر نشده است تا در مورد این دستور رییس جمهوری و طرزالعمل اجازه نامه سفر کارمندانش صحبت کند.

این در حالی است که  حکومت پیش از این ۶۸ مقام و کارمند این وزارت را به دلیل آنچه سو ظن فساد گفته شده است، ممنوع الخروج کرده بود.

رویداد های اخیر

Afghan peace talks team briefs Ghani ahead of historic meeting with Taliban

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۳۹۹)

President Ashraf Ghani met with the Afghan government’s negotiating team on Tuesday to discuss the upcoming peace talks with the Taliban which are expected to start on Sunday in Doha.

In a statement released on Tuesday, the Presidential Palace (ARG) said Mohammad Masoom Stanekzai briefed Ghani on the team’s activities and preparations following the Loya Jirga’s decision in favor of the release of the final 400 Taliban prisoners – which had been a stumbling block in the way of kickstarting negotiations.

Stanekzai stated they will sit around the negotiating table with the Taliban as a united team in favor of “the Islamic Republic of Afghanistan” and they will consider the interests of the people.

Meanwhile, Ghani said the Loya Jirga drew a peace roadmap for government, and that they are “committed to the implementation of that.”

“We are committed to peace, the goal is to end the war in a fundamental way,” Ghani added.

He said the peace talks team will negotiate a suitable and fair peace deal with the Taliban as it is in the best interests of the people.

“After the decree pardoning 400 Taliban prisoners was signed, the people expect that there will be no more obstacles and excuses for the commencement of the negotiations between the Taliban and the government of the Islamic Republic of Afghanistan,” Ghani said.

The latest developments on the political front have been welcomed by global leaders and many have hailed the decisions as an historic opportunity to bring peace to the war-torn country.

Afghans themselves have also welcomed the developments and the business community has said peace will undoubtedly help boost the country’s economy and create much-needed jobs.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

بخش خصوصی: صلح در کشور فرصت سرمایه‌گذاری فراهم می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۳۹۹)

با تامین صلح در کشور، فعالیت های اقتصادی به ویژه سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در کشور افزایش خواهد یافت.

سکتور خصوصی می گوید که ظرفیت های زیاد، سرمایه گذاری در افغانستان وجود دارد، اما جنگ باعث شده است تا از این فرصت ها استفاده صورت نگیرد.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری کشور می گوید که طرف های درگیر جنگ باید از فرصت پیش آمده استفاده کند، تا وضعیت اقتصادی کشور بهبود یابد.

خان‌جان الکوزی عضو اتاق تجارت و سرمایه گذاری میگوید: “ما از فیصله لویه جرگه در مورد آزادی زندانیان طالب استقبال می کنیم، این مساله می تواند به رشد اقتصادی کشور تاثیر مثبت وارد کند”.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را امضا کرده است.

مراسم امضای این فرمان شام امروز در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد که “در آن معاونین ریاست جمهوری، قاضی القضات و رییس ستره محکمه، مشاور امنیت ملی، رییس عمومی ادارۀ امور، رئیس دفتر مقام عالی ریاست جمهوری و رئیس هیات مذاکره کنندۀ دولت افغانستان، حضور داشتند.”

روز یکشنبه لویه جرگه مشورتی صلح به رییس جمهوری پیشنهاد کردند که این ۴۰۰ زندانی طالبان آزاد شود که در میان آن طراحان خونین ترین حملات در کشور نیز شامل اند.

در ماه فبروری توافقی میان امریکا و طالبان در دوحه به امضا رسید که رهایی زندانیان طالبان پیشرطی برای آغاز مذاکره میان افغان ها تعیین شده است.

طالبان نیز در هفته های پسین همواره تاکید کردند که پس از رهای ۵۰۰۰ زندانی این گروه از بند حکومت، وارد مذاکرات میان افغان ها خواهند شد.

حکومت گفته است که گفتگوهای میان افغان‌ها قرار است در روز یکشنبه در دوحه برگزار شود. هیات حکومت نیز قرار است روز چهارشنبه کابل را به مقصد قطر ترک خواهند کرد.

در همین حال مسوولان در اتاق معادن و صنایع کشور نیز تاکید دارد که با تامین صلح در افغانستان، سرمایه گذاری ها در افغانستان افزایش خواهد یافت.

سخی احمد پیمان معاون اتاق معادن و صنابع گفته است: ” با رهایی زندانیان، امیدواری های ما این است تا گفتگوهای میان افغانها آغاز شود، زیرا با این کار زمینه سرمایه گذاری در کشور افزیاش می یابد”.

بازرگان می گویند که تامین صلح واقعی و دایمی در کشور، باعث زمینه های کاریابی می شود. آگاهان اقتصادی نیز از فرصت به وجود آمده صلح، برای رشد اقتصادی خوشبین اند.

حکیم الله صدیقی آگاه امور اقتصادی گفته است: “دو طرف جنگ باید، از فرصت موجود برای ثبات و رشد اقتصادی کشور استفاده کنند، تا زمینه های اقتصادی افزایش یابد”.

به گفته ی آگاهان، با تامین صلح در کشور، در بخش های معادن، کشاورزی، خدماتی، انرژی و تولیدات به اندازه زیاد سرمایه گذاری خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

اعتراض‌ها در بیروت؛ دولت لبنان استعفا کرد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۳۹۹)

با شدت گرفتن اعتراض‌ها در لبنان طی دو روز گذشته، دولت این کشور فرو پاشید و حسن دیاب نخست‌وزیر لبنان امروز دوشنبه به طور رسمی کناره‌گیری خود را اعلام کرد.

هفته گذشته انفجار مهیبی بندر و مرکز شهر بیروت پایتخت لبنان را ویران کرد. گفته میشود که در این انفجار بیش از ۲۰۰۰ تن امونیم نایتریت انفجار کرد که در نتیجه ۱۶۳ تن کشته و بیشتر از ۶۰۰۰ نفر دیگر زخم برداشتند.

آقای دیاب گفت: “ما امروز به خواست مردم تن میدهیم و مسوولیت این فاجعه را به عهده میگیریم که در طی چندین سال پنهان شده بود.”

 وی عامل این فاجعه را وجود فساد گسترده دانست و گفت: مسوولان باید شرمنده باشند زیرا اقدامات آنها منجر به فاجعه ای “فراتر از توصیف” شده است.

نخست دیاب گفته است: “من قبلا هم گفته بودم که فساد در هر لایه ای حکومت ریشه دارد. من دریافتم که فساد بیشتر از حکومت است.

در حالی که اقدام دیاب تلاشی برای فروکش خشم مردم است، تنش های سیاسی در لبنان را عمیق تر خواهد کرد.

میشل عون رییس جمهوری لبنان استعفای آقای دیاب را پذیرفته است. آقای عوق از حسن دیاب که از حمایت حزاب الله برخوردار است خواسته تا معرفی کابینه جدید به عنوان سرپرست باقی بماند.

در همین حال دونالد ترمپ رییس جمهوری امریكا در كاخ سفید گفته: انفجار موجب شده است كه در لبنان “انقلاب” رخ بدهد، اما اظهار نظر بیشتر در این مورد خودداری کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending