Connect with us

رویداد های اخیر

ارگ به طالبان: بدون کاهش خشونت صلح ممکن نیست

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 4, 2020)

ریاست جمهوری هشدار میدهد که اگر طالبان خشونت ها را کاهش ندهند دست یابی به صلح ناممکن خواهد شد.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری از طالبان میخواهد که تهدید کرونا را جدی بگیرند وبا تن دادن به آتش بس،  فرصت رسیدگی به مردم را فراهم کنند.

در همین حال دفتر شورای امنیت ملی کشور میگوید که در دو روز گذشته، نزدیک به ۲۰۰ زندانی طالب را از زندان‌های کشور رها کرده است.

حکومت تا هنوز ۷۴۸ زندانی طالبان را از بند رها کرده است.

جاوید فیصل سخنگوی دفترشورای امنیت ملی میگوید: “حکومت گام‌های را برداشته برای صلح، اما طالبان به صلح باور ندارند و خشونت ها را افزایش داده اند. “

از سوی هم به دنبال افزایش حمله های طالبان در بخش هایی از کشور، حکومت افغانستان هشدار میدهد که اگر خشونت ها کاهش نیابد، دست یابی به هدف های نهایی صلح را آسیب خواهد رساند.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری میگوید: “اگر خشونت ها از سوی طالبان پایان نیابد، متاسفانه نمی توانیم که به اهداف نهایی صلح دست بیابیم “.

در ۲۴ ساعت گذشته، حد اقل ۱۵ تن از نیروهای امنیتی در یک حمله موتربمب طالبان درهلمند کشته و زخمی شدند، در ولایت پکتیا نیز ۲۰ غیرنظامی حین ادای نماز زخمی شده اند.

از سوی هم پاکستان که رابطه نزدیک با طالبان دارد هم افزایش این حمله ها را تهدید برای روند صلح افغانستان خوانده است.

طالبان هم ۱۱۲ زندانی وابسته به حکومت را رها کرده و گفته اند که اگر روند رهایی ۵ هزار زندانی شان سرعت بیابد، مذاکرات میان افغانی هم زودتر آغاز خواهد شد؛ مذاکراتی که به دلیل این اختلاف ها تا هنوز اجندایی آن ترتیب نشده است.

جهان

ادامه آتش سوزی‌ها در ترکیه جان چهار تن را گرفت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 30, 2021)

ادامه آتش سوزی‌ها در جنگل‌های جنوب ترکیه برای سومین روز پی‌هم جان چهار تن را گرفته است.

در نتیجه این آتش سوزی صد‌ها جریب زمین و جنگلات از بین رفته است.

به گفته‌ی مقام‌ها این آتش سوزی باعث بیجا شدن شماری زیادی از خانواده‌ها نیز شده است.

بکر پاکدمیرلی، وزیر زراعت و جنگلات ترکیه، در این باره گفت:” در حال حاضر پیشرفت‌های برای مهار آتش سوزی صورت گرفته است، اما نمی‌توانیم بگویم که به گونه کامل آتش سوزی را زیر کنترول در آورده ایم، اما ما به نظارت خود ادامه می‌دهیم. “

وزیر زراعت و جنگلات ترکیه می‌گوید که نیاز به تدابیر بیشتر برای مهار این اتش سوزی‌ها است.

پاکدمیرلی افزود:”در مورد آتش سوزی‌ها در آینده نزدیک ما نباتاتی را غرس می‌کنیم در صورتیکه باران‌ها آغاز شود از آن تا حدی جلوگیری کرده بتوانیم.”

این در حالی است که در چند هفته‌ای اخیر ترکیه به دلیل شرایط نامساعد جوی با مجموعه‌ای از حوادث طبیعی از جمله آتش ‌سوزی و سرازیر شدن  سیلاب‌ها مواجه است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عملیات در تخار؛ ۲۰ روستا از وجود طالبان پاکسازی شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 30, 2021)

وزارت امور داخله امروز (جمعه، ۸ اسد) میگوید که در نتیجه عملیات مشترک نیروهای  افغان بیشتر از ۲۰ روستا از وجود طالبان در شهر تالقان پاکسازی شده اند.

این وزارت در یک اعلامیه گفته که  نیروهای افغان و خیزش‌های مردمی بامداد امروز در شهر تالقان عملیات پاکسازی راه اندازی کردند.

این عملیات در نواحی اول و چهارم شهر تالقان راه اندازی شده است.

وزارت داخله افزوده در جریان این عملیات ده‌ها طالب کشته و زخمی شده اند.

مقام‌های امنیتی میگویند که جنگجویان طالبان شب گذشته بر روستاهای قره پرچو، ابدال، سلاخی قشلاق ،خسکپه و چوب بور حمله کردند.

مقام‌ها می افزایند که در حملات متقابل نیروهای امنیتی ۱۳ جنگجوی طالبان کشته شده و ۱۶ تن دیگر زخم برداشتند.

منابع به آریانانیوز تایید میکنند که در این درگیری‌ها سه تن از اعضای خیزش‌های مردمی نیز جان باختند.

در همین حال، پولیس تخار به آریانانیوز میگوید که در جریان این عملیات چهار جنگجوی طالب بازداشت شده اند.

طالبان تاکنون در این باره رسانه‌ها چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دوصد همکار پیشین نیروهای امریکایی به واشنگتن منتقل شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: جولای 30, 2021)

مقام‌های امریکایی امروز( جمعه، ۸ اسد) میگویند که روند انتقال همکاران پیشین افغان و خانواده‌های شان را به ایالت ویرجینیا آغاز کرده اند.

به گفته‌ای این مقام‌ها ۲۰۰ افغان که با نیروهای و دیپلومات‌های امریکایی در کشور شان کار کرده بود به امریکا منتقل شدند.

اولین گروهی این ترجمانان بامداد امروز به یک پایگاه نظامی ویرجینیا رسید تا در آنجا معاینات صحی و دیگر مراحل ویزه شان را طی کنند.

این کارمندان افغان نگران استند که با خروج سربازان خارجی از افغانستان زندگی آنان در خطر استند و شاید طالبان آنان را هدف قرار  دهد.

این در حالی است که قرار است تا یکماه دیگر همه نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند.

به اساس این گزارش حدود ۵۰۰۰۰ کارمند افغان بشمول اعضای خانواده شان از افغانستان خارج خواهند شد.

بایدن در باره رسیدن این ترجمانان افغان به امریکا در یک اعلامیه آنان را خوش آمدید گفته است.

در اعلامیه بایدن آمده” اینها اولین کسانی استند که به امریکا آمدند درحالیکه ما تلاش میکنیم واجدین شرایط ویزه خاص مهاجرت امریکا را به زودترین فرصت به امریکا و یا به کشور سوم انتقال کنیم، تا آنها بتوانند روند تکمیل ویزه‌ شان را به آرامی به پیش ببرند.”

بایدن افزوده:” “امروز یک مرحله حساس و مهم است چون ما همچنان به وعده خود برای هزاران تبعه افغانستان که شانه به شانه و همگام با نظامیان و دیپلمات های آمریکایی در طی ۲۰ سال گذشته در افغانستان خدمت کرده اند عمل می نماییم.”

گزارش‌ها افزوده که این کارمندان افغان هفت روز در پایگاه نظامی ویرجینیا بودوباش خواهند کرد.

در همین حال، خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در کنفرانس خبری مشترک با احمد ناصر محمد الصباح همتای کویتی اظهار کرده که مساله انتقال مترجمان افغان در نشست‌ها در کویت مطرح شده است.

این در حالی مطرح می‌شود که مسوولان امریکایی به روزنامه وال استریت ژورنال گفته بودند، ارتش امریکا آماده اسکان دادن حدود ۳۵۰۰۰ مترجم افغان و خانواده‌هایشان در دو پایگاه امریکایی در کویت و قطر است.

بسیاری از افغان‌هایی که با نیروهای ناتو همکاری می‌کردند، با خروج امریکا و ناتو نگران انتقام طالبان استند.

کویت میزبان ۱۳هزار ۵۰۰ سرباز امریکایی است که اکثر آنها در پادگان عریفجان در جنوب کویت و فرماندهی ارتش مرکزی امریکا مستقر استند.

پیش از این مقام‌های بلند رتبه امریکا تایید کردند که حکومت این کشور می‌خواهد خارج کردن آن عده از افغان‌ها را از افغانستان آغاز کند که در ۲۰ سال گذشته با نیروهای امریکا همکاری کرده‌اند.

از سوی هم کانگرس امریکا رییس جمهور بایدن را تحت فشار قرار داده‌اند که این افغان‌ها را قبل از خارج کردن نیروهای امریکایی از افغانستان خارج کنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است