Connect with us

رویداد های اخیر

ارگ به طالبان: بدون کاهش خشونت صلح ممکن نیست

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۵, ۱۳۹۹)

ریاست جمهوری هشدار میدهد که اگر طالبان خشونت ها را کاهش ندهند دست یابی به صلح ناممکن خواهد شد.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری از طالبان میخواهد که تهدید کرونا را جدی بگیرند وبا تن دادن به آتش بس،  فرصت رسیدگی به مردم را فراهم کنند.

در همین حال دفتر شورای امنیت ملی کشور میگوید که در دو روز گذشته، نزدیک به ۲۰۰ زندانی طالب را از زندان‌های کشور رها کرده است.

حکومت تا هنوز ۷۴۸ زندانی طالبان را از بند رها کرده است.

جاوید فیصل سخنگوی دفترشورای امنیت ملی میگوید: “حکومت گام‌های را برداشته برای صلح، اما طالبان به صلح باور ندارند و خشونت ها را افزایش داده اند. “

از سوی هم به دنبال افزایش حمله های طالبان در بخش هایی از کشور، حکومت افغانستان هشدار میدهد که اگر خشونت ها کاهش نیابد، دست یابی به هدف های نهایی صلح را آسیب خواهد رساند.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری میگوید: “اگر خشونت ها از سوی طالبان پایان نیابد، متاسفانه نمی توانیم که به اهداف نهایی صلح دست بیابیم “.

در ۲۴ ساعت گذشته، حد اقل ۱۵ تن از نیروهای امنیتی در یک حمله موتربمب طالبان درهلمند کشته و زخمی شدند، در ولایت پکتیا نیز ۲۰ غیرنظامی حین ادای نماز زخمی شده اند.

از سوی هم پاکستان که رابطه نزدیک با طالبان دارد هم افزایش این حمله ها را تهدید برای روند صلح افغانستان خوانده است.

طالبان هم ۱۱۲ زندانی وابسته به حکومت را رها کرده و گفته اند که اگر روند رهایی ۵ هزار زندانی شان سرعت بیابد، مذاکرات میان افغانی هم زودتر آغاز خواهد شد؛ مذاکراتی که به دلیل این اختلاف ها تا هنوز اجندایی آن ترتیب نشده است.

رویداد های اخیر

غنی: طالبان باید اهداف سیاسی شان را از طریق انتخابات دنبال کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور در نشست جهانی برای تقویت اجماع روی صلح با میزبانی کابل می‌گوید که طالبان از طریق انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی باید اهداف سیاسی شان را دنبال کنند.

این نشست برای تقویت اجماع روی مذاکرات صلح افغانستان، با حضور نمایندگان ناتو، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و ۱۹ کشور جهان در کابل برگزار شد.

رییس جمهور غنی در این نشست گفته است که طالبان باید در چهارچوب نظام جمهوریت حضور یابند. بخش زیادی از سخنان رییس جمهور متمرکز بر هم‌سویی جهان روی مذاکرات صلح افغانستان بود.اشرف غنی گفته است که دولت روند آزادی یک هزار زندانی نیروهای دولتی از نزد طالبان را به بررسی گرفته است.

رییس شورای مصالحه هم می‌گوید تلاش‌ها برای نهایی‌سازی روند تبادله‌ی زندانیان ادامه دارد.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی میگوید: “در شرایط فعلی، نخستین دور مذاکرات در دوحه برگزار خواهد شد. انتظار این است که مذاکرات یک هفته پس از تکمیلی آزادی پنج هزار زندانی آغاز شود. کشور میزبان تسهیلات را فراهم می کنند اما روی تسهیلات مذاکرات باید دو طرف توافق کنند.”

رییس شورای عالی مصالحه می‌گوید، در نخستین دور مذاکرات میان‌افغان‌ها، آتش بس به عنوان آجندای اصلی مطرح خواهد شد و در کنار آن، موضوعات مهم اولویت‌بندی خواهند شد.

به گفته‌ی آقای عبدالله، روی موضوعات که اختلاف نظر جدی وجود دارد، راهبردها و راهکارهای هم در مذاکرات ریخته خواهد شد.

آقای عبدالله گفته است: “باید از تعهد طالبان مطمین شویم نه تنها در امر کاهش در خشونت ها و آتش‌بس فراگیر، بلکه برای ادامه تعامل. به عنوان بخشی از استراتژی اولین آجندا آتش بس خواهد بود؛ اینکه چگونه استراتژی ای و اولویت بندی صورت بگیرد، مهم است.”

از سویی هم دفتر سیاسی طالبان، حکومت افغانستان را به بهانه‌تراشی در روند آزادی زندانیان از بهر تاخیر در آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها متهم می‌کند، هرچند این دفتر تایید می‌کند شمار کم زندانیان طالبان مانده که آزاد شوند تا سقف زندانی‌های آزاد شده به پنج هزار برسد.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است: “آنها می‌گویند چهار هزار زندانی را آزاد کردیم اما ما می‌گوییم بیش از سه هزار. اما اگر این‌ها همین هزاران زندانی را وقت تر هم آزاد می‌کردند تاکنون مذاکرات آغاز شده بود و می‌شد که زندانیان دیگر پس تر هم آزاد شوند. اما آن ها موانع در روند ایجاد می‌کنند.”

 شورای امنیت ملی می‌گوید که گروه طالبان تاکنون حدود نیمی از یک‌هزار اسیر نیروهای امنیتی را که به آن موافقت کرده بود، رها کرده است.

این شورا تاکید می‌ورزد که تاکنون دولت چهار ۴۰۱۹ زندانی طالبان را آزاد کرده اما ۵۹۲ زندانی‌ای که به جرم‌های جدی هم‌چون قاچاق مواد مخدر، آدم‌ربایی، تجاوز جنسی، سنگسار زنان، ترور و سایر موارد جرمی که حق‌العبد به شمار می‌رود، محکوم‌اند، آزاد نخواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

گزارشگران بدون مرز بازداشت و آزار و اذیت خبرنگاران افغان را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

سازمان گزارشگران بدون مرز، بازداشت دو روزنامه‌نگار توسط نیروهای امنیت ملی در زابل و خوست و آزار و اذیت مسوولان خبرگزاری پژواک را از سوی مقام‌های رسمی حکومت افغانستان، نکوهش کرده و از رییس جمهوری و امرالله صالح معاون نخست‌اش میخواهد تا قانون رسانه‌های همگانی را رعایت کنند.

در گزارشی که از سوی سازمان گزارش‌گران بدون مرز منتشر شده، آمده است که محبوب‌الله حکیمی، خبرنگار رادیو بیان در ولایت زابل، در یازدهم سرطان، از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شده است.

گزارش افزوده است که اتهام آقای حکیمی، انتشار کامنتی در صفحه‌ی فیس‌بوکش و کافر خطاب کردن رییس‌جمهور غنی بوده است.

در حالی که این خبرنگار، پیش از بازداشت در ویدیویی انتشار این کامنت را نتیجه‌ی هک شدن صفحه‌اش دانسته است. بر اساس گزارش، در ویدیویی که از سوی امنیت ملی منتشر شده، آقای حکیمی به انتشار این پیام اعتراف کرده و بابت آن معذرت خواسته است.

مجیب خلوتگر رییس اجرایی نی حمایت کننده رسانه های آزاد در افغانستان گفته است: “حکومت افغانستان فشار وارد میکند بر آزادی بیان و با قطع یا حداقل با مخالفت دسترسی به اطلاعات و اخلال آن باعث می شود که بر آزادی بیان فشار وارد کند و حکومت بر تعهدات خود و رعایت قانون که خود امضا کرده پابند نیست.”

بر بنیاد این گزارش، هم‌چنان در یازدهم سرطان، نیروهای امنیت ملی ولایت خوست، خانه‌ی فاروغ جان منگل، خبرنگار محلی و همکار خبرگزاری رویترز و برادرش سیف‌الله حیات، نماینده‌ی کمیته‌ی مصوونیت خبرنگاران را بررسی کرده و با رفتاری نامناسب، او را به ریاست امنیت ملی برده اند.

صدیق الله توحیدی مسوول امور داد خواهی کمیته مصونیت خبرنگاران توحیدی گفته است: “اعلامیه خبرنگاران بدون مرز سو رفتار برخی نهادهای حکومتی در برابر خبرنگاران امر درست و روشن است. اتهام و محکومیت بالای خبرنگاران نشان میدهد که حکومت افغانستان و ادارت تحت امرش میکانیزم قانونی رسیدگی به شکایت های خبرنگاران را در نظر نمی گیرد. با سلیقه ها و اقدامات غیر قانونی سبب مشکلات جدی بر خبرنگاران می شوند.”

خبرنگاران‌می‌گویند در کنار تهدید و نبود مصوونیت جانی برای خبرنگاران عدم دسترسی به اطلاعت یکی از چالش های جدی تر دیگری است حکومت به آن کم توجهی می‌کنند.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز، گفته است که خبرگزاری پژواک نیز چندی پیش، پس از انتشار گزارشی در باره‌ی قاچاق و فروش ۳۲ دستگاه تنفس مصنوعی کمک شده به افغانستان در پاکستان، زیر فشارهای مستقیم و غیر مستقیم مقام‌های حکومتی قرار گرفته است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

امریکا: روسیه با طالبان و شبکه حقانی در افغانستان در تماس است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

مارک اسپر وزیر دفاع امریکا تایید می کند که روسیه با گروه طالبان، شبکه حقانی ودیگر گروه ها درافغانستان در تماس است و از این کار سود می‌برد.

آقای اسپر در پاسخ به ادعاها مبنی بر انعام دادن روسیه به جنگجویان طالبان برای کشتن سربازان امریکایی در افغانستان، به کانگرس این کشور گفته است که تا هنوز هیچ اطلاعات تایید شده ای در باره ی این موضوع ندارد.

آقای اسپر میگوید: “من گزارش‌های اولی در این زمینه را به دست آورده بودم اما پس از آن‌که جنرال میلر و جنرال مکنزی در این مورد تحقیق کردند، هیچ یکی از آن ها فکر نمی‌کردند این گزارش معتبر باشد”.

در این میان مارک میلی رییس ستاد ارتش امریکا  می‌گوید که روسیه و برخی کشورهای دیگر، برای سال‌ها از طالبان، شبکه‌ی حقانی و سایر گروه‌های هراس افگن در افغانستان پشتیبانی مالی و آموزشی کرده است.

آقای میلی گفته است: “اگر کمک های مالی روسیه به شورشیان در افغانستان حقیقت داشته باشد، شما می‌دانید که من یک جنرال خشن استم، مثل هرکسی دیگر در ارتش. اگر این دستور از سوی دولت روسیه و یا هر نهاد دولتی دیگر برای کشتن سربازان امریکایی صورت گرفته باشد، این یک معامله‌ی بسیار بزرگ خواهد بود”.

برخی نظامیان پیشین امریکا که درافغانستان ماموریت داشته اند، نیز از رابطه عمیق میان طالبان و روسیه حرف می‌زنند.

جان نیکلسون فرمانده‌ی پیشین پشتیبانی ماموریت قاطع در افغانستان گفته است: “این یک معامله‌ی دو طرفه است که روسیه پیشنهاد و طالبان قبول کرده است. به صورت مستقیم و غیر مستقیم، این کار خلاف روحیه ی توافق صلح در افغانستان است”.

این درحالی است که روسیه وطالبان این گزارش را بی بنیاد خوانده اند و روسیه نیروهای استخباراتی امریکا را به قاچاق مواد مخدر درافغانستان متهم کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending