Connect with us

رویداد های اخیر

ارگ آماده گفت‌وگوهای سازنده با نامزدان انتخابات ریاست جمهوری شد

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۴, ۱۳۹۸)

ارگ، آماده گفت‌وگوهای سازنده با نامزدان انتخابات ریاست جمهوری است.

پس از آن که دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی نگرانی ادامۀ کار حکومت وحدت ملی را قابل بحث دانست و خواهان محدود شدن صلاحیت‌های رییس جمهور شد، اکنون ریاست جمهوری می‌گوید، اقدام‌های رییس جمهور قانونی است و در این مورد آماده گفت‌وگو است.

درانی وزیری، معاون سخنگوی ریاست جمهوری میگوید: “رییس جمهور از آغاز حکومت به خصوص از روز ثبت نام بدین‌سو هر اقدام که می کند، مطابق قوانین افغانستان است و در این مورد آماده هر نوع بحث سازنده است.”

در همین حال، دسته‌های انتخاباتی تاکید می‌ورزند که برای جلوگیری از بی ثباتی در کشور نیاز است تا حکومت با نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تضمین عدم دخالت و سو استفاده از امکانات دولتی را ارایه کند.

از سویی هم، دسته‌های انتخاباتی ادامه کار رییس جمهور غنی، را پس از اول ماه جوزا قانونی نمی‌دانند، از همین رو تاکید دارند که حکومت باید برای جلوگیری از بی ثباتی در کشور، به نگرانی‌های نامزدان انتخابات ریاست جمهوری گوش دهد.

فرامرز تمنا، یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری ابراز می‌دارد: “رییس جمهور مکلف است که دیدگاه ها را بشنود، و این تضمین را به نامزدان انتخابات ریاست جمهوری بدهد که در انتخابات دخالت نمی کند از امکانات دولتی استفاده نمی کند و بر برگزاری انتخابات شفاف متهد است.”

بر بنیاد قانون اساسی قرار بود وظیفه رییس جمهور در اول ماه جوزای سال روان پایان یابد، اما از این که انتخابات ریاست جمهوری با تاخیر افتاد دو هفته پیش دادگاه عالی فیصله کرد که رییس‌جمهور غنی، می‌تواند تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به عنوان رییس جمهور کشور به کار ادامه دهد، آن‌چه که  شماری از احزاب سیاسی و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با آن مخالفت دارند.

گزارشگر: خالد نیکزاد

رویداد های اخیر

آغاز رایزنی ها برای گزینش افراد در شورای عالی مصالحه

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۳۹۹)

افراد نزدیک به عبدالله می گویند که او می کوشد تا چهره های تاثیر گذار و موثر را در تشکیل شورای عالی مصالحه برگزیند.

با گذشت ده روز از امضای شکل گیری حکومت توافقی و سپردن رهبری شورای عالی مصالحه به عبدالله، همچون بخش نخست این توافق، تا هنوز از ایجاد این نهاد، تشکیلات و برنامه های آن خبری نیست و عبدالله هم دراین باره چیزی نگفته است.

عبدالله قرلق، معاون حزب جنبش ملی، می گوید: “تمرکز اصلی عبدالله عبدالله دراین روزها روی تشکیلات شورای عالی مصالحه است و می خواهد که چهره های تاثیر گذار در عضویت این نهاد گزینش شوند”.

بخش دیگر توافق نامه سیاسی، تقسیم ۵۰درصدی کابینه میان غنی و عبدالله است؛ دراین باره هم دوطرف کارهای شانرا نهایی نساخته اند.

شهزاده مسعود، آگاه سیاسی، چنین می گوید: “پس از عید باید دو طرف کابینه همه شمول را شکل بدهند”.

ریاست جمهوری و دفتر عبدالله نمی خواهند که در باره ایجاد شورای عالی مصالحه و معرفی کابینه چیزی بگویند.

شورای عالی مصالحه با بودجه مالی و تشکیلات مستقل ماموریت دارد تا تمامی برنامه های مربوط به صلح را مدیریت، خطوط کاری هیئت مذاکره کننده صلح را مشخص و برنامه صلح را ترتیب بدهد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

آغاز تمرینات فزیکی باشگاه های لیگ برتر تصویب شد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۳۹۹)

باشگاه های فوتبال لیگ برتر انگلیس طرحی را تصویب نمودند که بر اساس آن بازیکنان قادر اند تا تمرینات فزیکی گروهی، از جمله تکل زدن، را انجام دهند که این یک گام مهم در از سرگیری مسابقات به شمار میاید.

با آنکه بازیکنان لیگ برتر انگلیس با رعایت فاصله ی اجتماعی تمرینات شان را در هفته ی قبل از سرگرفته بودند؛ لیگ برتر اما تمرینات فزیکی گروپی را نیز تصویب نمود.

لیگ برتر در بیانیه ی گفته است که باشگاه ها حالا میتوانند به صورت گروپی تمرین نمایند و فعالیت هایی از جمله تکل زدن را انجام دهند، ولی توصیه شده است که از انجام هر نوع تماس غیر ضروری اجتناب نمایند.

لیگ برتر همچنان تاکید کرده که صحت و سلامتی بازیکنان اولویت شان است و قوانین جدی را برای مصئون سازی فضای تمرینی بازیکنان روی دست دارند.

همچنان توصیه صورت گرفته است که بازیکنان لیگ برتر حالا باید هفته ی دوبار آزمایش ویروس کرونا را پشت سر بگذارند.

باید گفت که از مجموع ۱۷۴۴ آزمایش انجام شده طی دو دوره ی اول برای ویروس کرونا، نیتجه فقط هشت بازیکن مثبت تثبیت شده است که بالافاصله به قرنطین خودی برای هفت روز فرستاده شده اند.

قرار است نتایج دور سوم آزمایشات ویروس کرونای بازیکنان لیگ برتر عصر چهارشنبه منتشر خواهد شد.

قابل یادآوریست که بازی های لیگ برتر سر از تاریخ ۱ جون سالروان ادامه پیدا خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

نگرانی ها مبنی بر شیوع بیماری محرقه – با علایم مشابه به کووید-۱۹

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۳۹۹)

شیوع بیماری فصلی محرقه در افغانستان، که علایم مشابه به ویروس کرونا را دارد، باعث نگرانی مردم و مسئولین صحی شده است.

در حالیکه بیماری کووید-۱۹ به شدت در میان مردم در حال گسترش است، خبرهای تکان دهنده از شیوع بیماری محرقه که علایم همچون ویروس کرونا را دارد، میان مردم در بسیاری ولایت های کشور، سبب نگرانی شده است.

باشندگان ولایات ننگرهار می‌گویند که این بیماری همانند  محرقه به شدت در میان مردم شیوع کرده و احتمال دارد در هر خانواده دو تا سه نفر مصاب باشند.

خبرنگار آریانانیوز در ننگرهار می‌گوید که بیشتر علایم این بیماری به گفته پزشکان شباهت زیاد با محرقه دارد و ممکن یک بیماری باشد که در گرما بیشتر رشد میکند.

در هملند و کابل نیز گفته میشود که محرقه در میان مردم شیوع یافته است، اما متخصصان در هلمند می‌گویند: این محرقه نه بکله همان ویروس کرونا است.

وزارت صحت عامه نیز از شیوع بیماری های دیگر فصلی که علایم مشابه به کرونا دارد، اظهار نگرانی می کند؛ وحید مجروح معین این وزارت می گوید که هیئتی به ننگرهار فرستاده شده تا از نزدیک موضوع را بررسی کند.

سازمان صحی جهان نیز پیش از این هشدار داده بود که متمرکز شدن بالای امر مبارزه با ویروس کرونا، باعث رشد برخی بیماری های دیگر می شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending