Connect with us

رویداد های اخیر

ارایه طرح جدید صلح امریکا به حکومت افغانستان و طالبان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۱۷, ۱۳۹۹)

طالبان تایید میکند که طرح حکومت انتقالی صلح از سوی زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با این گروه شریک شده است.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی این گروه در گفتگویی با آریانانیوز میگوید که این طرح زیر بررسی رهبری طالبان قرار دارد و تاکنون در باره آن تصمیم نهایی گرفته نشده است.

آقای نعیم می‌پذیرد که در طرح سپرده شده به طالبان، حکومت انتقالی، برگزاری نشست انقره و آتش بس جا دارد؛ اما به گفته او، هنوز طالبان در برابر این طرح موضع روشن نگرفته اند.

در همین حال حکومت افغانستان نیز طرح نظام مشارکتی با طالبان و پیشنهاد نشست بزرگ جهانی را از سوی امریکا به دست آورده است.

نادر نادری عضو هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان می‌گوید که طرح پیشنهادی اداره جوبایدن حاوی موضوعاتی است که نیاز به بررسی های جدی و همه جانبه با در نظر داشت مفاد آن دارد.

آقای نادری میگوید: “ما طرح های زیادی از کشور های مختلف به دست آورده ایم. اما این طرح ها نیاز به بازنگری جدی و همه‌جانبه دارد تا منافع مردم را دیده شود.”

طرح تازه امریکا برای صلح افغانستان سه بخش کلیدی دارد؛ اصول رهنمودی برای آیند‌ی افغانستان، حکومت انتقالی و آتش‌بس دایمی.

در این طرح آمده است که پس از پایان حکومت انتقالی، زعیم آینده‌ی افغانستان بر بنیاد انتخابات برگزیده می‌شود. در بخش نخست طرح، دین رسمی کشور اسلام، همه شهروندان دارای مصوونیت و افغانستان خانه مشترک همه اقوام و مذهب ها گفته شده است.

حکومت انتقالی صلح سه شاخه جدا و مساوی خواهد داشت که این حکومت شامل سه بخش می‌شود:

  1. بخش اجرایی: در راس آن رییس دولت حضور خواهد داشت. کابینه و ریاست های مستقل بخش های دیگر این طرح استند.
  2. شورای ملی: شامل مجلس نمایند‌گان و مجلس سنا می‌شود. قرار است که نمایند‌گان طالبان نیز در ترکیب شورای ملی گنجانیده شوند.
  3. قوه قضاییه: شامل شورای مستقل عالی فقه اسلامی و کمیسیون تدوین قانون اساسی تازه می‌باشد.

شورای عالی فقه اسلامی از پانزده عضو شکل خواهد گرفت که هفت عضو آن را طالبان، هفت عضو دیگر را دولت جمهوری اسلامی افغانستان و یک عضو را رییس دولت انتخاب می‌کند.

 این شورا وظیفه دارد تا در بخش‌های اجتماعی، فرهنگی و دیگر موارد رهنمودهای اسلامی بدهد.

حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی میگوید: “این طرح را که امریکایی به هر کس داده گفته اند که طرح رسمی حکومتی نیست و برای تسریع روند صلح که باید بالای آن فکر شود، ما بالا آن فکر کردیم.”

آقای محب می‌افزاید که این طرح ساختاری است و “تمرکزش سر این است که چطور بتوانیم قدرت را تقسیم کنیم تا مشکل امنیتی موجود حل شود، ما ببینیم که اگر طالبان هم به این فکر باشد، حکومت افغانستان هم همیشه به صلح آمادگی داشته و کوشش ما هم همین است که صلح دایمی بیاید.”

در طرحی که فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان ارایه کرده است در آن گفته شده است که یک نشست بزرگ میان سیاسیون افغان و طالبان در ترکیه برگزار شود، تا روی دولت آینده بحث توافق کنند.

اما مشاور شورای امنیت ملی می‌گوید که مشکل تقسیم قدرت نیست و مشکلاتی مانند نظامی امارتی که طالبان میخواهند و رابطه آنان با پاکستان نیز از بحث هایی جدی است.

آقای محب میگوید: “فکر می کنیم که دیگر مسایل مطرح می شود تنها ساختار نیست که به نتیجه برسیم، سر سیاست های دیگر هم تفاوت نظر داریم در سطح جمهوریت، روابط طالبان با پاکستان، و خشونت ها را ادامه میدهند، خشونت ها و حکومت داری داخلی.”

در این طرح گفته شده است که سطح خشونت ها بسیار بالا است و باید، کاهش خشونت ها برای ۹۰ روز صورت گیرد.

اما مسوولان وزارت های  دفاع و داخله میگویند که طالبان آمادگی به جنگ میگیرند و نظامیان افغان نیز آماده نبرد اند.

مسعود اندرابی وزیر امور داخله میگوید: “اطلاعات حاکی از این است که طالبان در صدد پلان گذاری (برنامه) حملات هستند، و کوشش دارند که تعینات داشته باشند و اکمالات داشته باشند و جنگ را آغاز کنند.”

شاه محمود میاخیل معاون وزارت دفاع میگوید: “نیروهای امنیتی و دفاعی ما آماده هر دو گزینه هستند جنگ و صلح، اگر طالبان محاسبه غلط می کنند، قسمیکه سال گذشته نتوانستند چیزی به دست بیاورند امسال نیز نمیتوانند.”

بر اساس طرح ارایه شده از سوی آقای خلیل‌زاد، سازمان ملل نقش معنا دار در روند صلح افغانستان پیدا خواهد کرد و به نوعی میانجی گری به دوش این سازمان گذاشته خواهد شد.

رویداد های اخیر

پاکستان: خاک افغانستان هنوز هم علیه اسلام‌آباد استفاده می‌شود؛ کابل رد می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۰)

معید یوسف، مشاور امنیت ملی پاکستان روزگذشته (پنج شنبه، ۷دلو) ادعا کرده است که کشورش هنوز هم از سوی افغانستان آسیب پذیر است.

یوسف تاکید کرده است که طالبان پاکستانی سال‌ها می‌شود از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می‌کنند.

اما امارت اسلامی اما هموار تاکید کرده است که خاک افغانستان برای هیچ کشوری تهدید نیست و به هیچ گروهی اجازه داده نمی‌شود تا در برابر کشورهای همسایه و منطقه از قلمرو کشور تهدید خلق کند.

پاکستان که همواره متهم به حمایت از گروه های تروریستی در خاک افغانستان بوده است حالا ادعای آسیب پذیر بودن ازخاک افغانستان را کرده است.

مشاور امنیت ملی پاکستان که در یک جلسه روابط خارجی پارلمان کشورش صحبت می‌کرد گفته که پاکستان همیشه از سوی افغانستان آسیب پذیر بوده است.

این مقام ارشد دولت پاکستان همچنان می‌گوید که طالبان پاکستانی سال‌ها می شود از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می‌کنند.

وی گفته است که:”طالبان پاکستانی از سال‌ها به این سو از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده کرده اند، حضور طالبان پاکستانی در خاک افغانستان را نمی‌توان یک شبه پایان داد. و هیچ جای شک نیست که گروه‌های دهشت افگن ضد پاکستان در داخل افغانستان فعالیت دارند.”

امارت اسلامی اما هموار تاکید کرده است که خاک افغانستان برای هیچ کشوری تهدید نیست و به هیچ گروهی اجازه داده نمی‌شود تا در برابر کشورهای همسایه و منطقه از قلمرو کشور تهدید خلق کند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی دراین باره می‌گوید که:”امارت اسلامی با تمام کشورهای منطقه روابط خوب و حسنه دارد و ما نمیخواهیم که از سوی فغانستان علیه هیچ کشور تهدید واقع شود.”

مشاور امنیت ملی پاکستان در حالی از تهدیدها از خاک افغانستان صحبت می‌کند که این کشور در بیست سال گذشته متهم به حمایت از گروه‌های تروریستی بر علیه افغانستان بوده است.

ولی فروزان، آگاه بین‌المللی دراین می‌گوید که:”گروه‌های تروریستان در پاکستان پرورش یافته است و حالا این گروه‌ها روابط شان را با پاکستان تغیر کرده است و اکنون برای خود کشورش تهدید شده است.”

این در حالیست که اخیراً تحریک طالبان پاکستانی با پا در میانی امارت اسلامی به آتش بس یک ماه دست یافته بودند و اکنون گزارش‌های از مذاکرات مخفیانه حکومت پاکستان با تحریک طالبان پاکستانی نشر شده و بر اساس این گزارش‌ها، نمایندگان دو طرف در اوایل ماه جاری میلادی چند بار در ولایت خوست با هم ملاقات کردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

توافق ترکیه، قطر و امارت اسلامی در باره مدیریت میدان هوایی کابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که ترکیه، قطر و امارت اسلامی افغانستان روی “چند موضوع مهم” در باره مدیریت میدان هوایی کابل به توافق رسیده اند.

وزارت خارجه قطر در یک اعلامیه گفته” هیئت‌های دولت قطر، جمهوری ترکیه و دولت موقت افغانستان روز پنجشنبه در دوحه نشست سه جانبه ای را در مورد مدیریت و بهره برداری میدان هوایی بین المللی کابل به پایان رساندند.”

اعلامیه افزوده که آنها” در باره چندین موضوع کلیدی در مورد نحوه مدیریت و راه اندازی میدان هوایی به توافق رسیدند.”

وزارت خارجه قطر افزوده که هفته آینده نیز در این باره گفتگو خواهند کرد.

این درحالی است که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان نیروهای خارجی هنگام خروج بخش‌های این میدان را تخریب کرده اند.

قبل از این گزارش شده بود که ترکیه و قطر در باره مدیریت میدان هوایی کابل به توافق رسیده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خدمات ملی بس در کابل و ولایات از سر گرفته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۰)

مسوولان ریاست تصدی ملی بس میگویند که پس از توقف زیادی خدمات ملی بس را در کابل و شماری از شهرهای دیگر از سرگرفته است.

به گفته‌ای مسوولان این تصدی ۱۰۰ ملی بس را در شهر کابل و ۳۲ ملی بس دیگر را در هرات، بلخ، ننگرهار، لغمان، پروان و پکتیا فعال کرده اند.

بس‌های شهر کابل در مسیر ده افغانان – سرای شمالی،  کوته سنگی – سینمای پامیر،  شهرک خراسان – پل خشتی و کارته نو – سینمای پامیر فعالیت می کنند.

محمد ایوب محمدی، رییس ریاست ملی بس، در این باره گفت:” بسیار وقت زیاد میشد که این بس‌ها خراب بود و در شهر کابل در چند مسیر به فعالیت آغاز کرده و در آینده هم این فعالیت‌ها ما ادامه دارد و به ولایات هم کار میکنیم.”

مردم از این اقدام تصدی ملی بس استقبال می‌ کنند و امیدوارند که بیشتر مشکلات ترانسپورتی‌ شان با فعالیت دوباره این بس‌ها حل شود.

زکریا، باشنده کابل، در این باره گفت:” در این وضعیت خراب و بد اقتصادی این یک گام مثبت است و باید این چنین یک کار میشد و در زندگی مردم سهولیت ایجاد شود.”

عنایت الله، باشنده دیگری کابل افزود:” قبلا این ریاست این موترها را به اجاره میداد و موتر را خراب میساختند اما حالا باید به یک مدیریت خوب میدادند و باید کار مردم خوب پیش برود.”

در همین حال مسوولان شاروالی کابل از پاکسازی موانع در جاده‌های شهر خبر داده و می‌گویند که تلاش‌های شان برای بهبود وضعیت شهری ادامه دارد.

نعمت الله بارکزی، سخنگوی شاروالی کابل، در این باره گفت:”ما در هماهنگی وزارت داخله بیشترین مکان‌ها را و مسیرها را پاک سازی کردیم و بیشتر این مکان‌ها از ۹۰ فیصد است و سرک‌های فرعی شامل آن میباشد.”

این درحالی است که بیشتر شهروندان کابل از بلند بودن کرایه تکسی در شهر شکایت میکنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending