Connect with us

رویداد های اخیر

ادعای حمایت مالی چین از حمله بر نظامیان امریکایی در افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۱۱, ۱۳۹۹)

کاخ سفید به اطلاعاتی دست یافته است که نشان میدهد چین به هدف حمله بر نیروهای امریکایی در افغانستان، به افراد غیر دولتی پول پرداخت کرده است.

سی ان ان به نقل از مقام‌های ارشد کاخ سفید گزارش داده است که این اطلاعات از سوی مشاور امنیت ملی امریکا با دونالد ترمپ رییس جمهوری این کشور شریک شده و به زودی همگانی خواهد شد.

در بخشی از این گزارش به نقل از یک مقام کاخ سفید آمده است: “امریکا اطلاعاتی را در مورد انتقال تسلیحات چین به صورت غیرقانونی به افغانستان نیز دریافت کرده است. آمریكا با این اطلاعات با احتیاط رفتار می كند، اما هرگونه اطلاعات یا گزارش مربوط به ایمنی نیروهای آمریكایی چیزی است كه ما آن را بسیار جدی می گیریم.”

چین و حکومت افغانستان تا هنوز درباره این گزارش واکنشی نشان نداده اند؛ اما پیشتر گزارش هایی درباره بازداشت ده شهروند چینی به جرم جاسوسی در افغانستان نشر شده است؛ گزارش‌هایی که حکومت افغانستان آن را تایید نکرده است.

اسماعیل اتیکان عضو مجلس نمایندگان میگوید: “افغانستان میدان رقابت و جنگ کشورهای منطقه شده است.”

از سویی هم  روز چهارشنبه معصوم ستانکزی رییس هیات مذاکره کننده صلح جمهوری اسلامی افغانستان، حضور گسترده گروه‌های مسلح در بخش هایی از بدخشان را نگران کننده دانست.

آقای ستانکزی میگوید: “موجودیت افراد و گروپ های تروریستی خارجی استند که در ولسوالی وردوج، یمگان و بخش هایی از بدخشان حضور گسترده دارند، اگر این تروریست ها اتباع کشورهای همسایه ما باشند، باز یک مشکل دیگر خلق میکنند و جز توافقات همین است که خاک افغانستان نباید تهدید به کشورهای دیگر باشد”.

این در حال است که چند ماه پیش نیز ایالات متحده آمریکا مدعی شده بود که روسیه به گونه مخفیانه از طالبان برای کشتن نیروهای آمریکایی در افغانستان حمایت مالی کرده است؛ ادعای که از سوی روسیه تکذیب شد.

رویداد های اخیر

کرزی: پاکستان نباید در امور داخلی افغانستان مداخله کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۶, ۱۴۰۰)

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان، در یک گفتگو با صدای امریکا می‌گوید که پاکستان نماینده افغانستان نیست و نباید در امور داخلی افغانستان مداخله کند.

آقای کرزی می‌گوید پاکستان باید از طریق مداخله، تشویق افراطیت و تروریزم و یا استفاده از زور نه بل از راه یک رابطه متمدن و استوار بر اصول مدنی و روابط بین المللی با افغانستان ایجاد رابطه کند.

هر چند با وجود تلاش‎ها هیچ  کشوری تاکنون امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت نشناخته است، اما کرزی می گوید که داشتن مشروعیت ملی بنیاد رسمیت بین المللی است.

او افزوده که امارت اسلامی باید نخست برای حکومتداری خویش اساساتی را ایجاد کند که در آن، اساس اول، مشروعیت ملی باشد و این مشروعیت از طریق انتخابات و یا هم با در نظر داشت وضعیت فعلی در افغانستان از طریق لویه جرگه به میان آمده می‌تواند.

کرزی افزود:”  مشروعیت در کشور ما برای این دولت (امارت اسلامی) یا برای هر دولت دیگری پایه و اساس شناخت کشورها و جامعه بین المللی است.”

نگرانی‌ها از سیاست پاکستان در برابر افغانستان زمانی  اوج گرفت که پس از سقوط نظام قبلی رییس پیشین استخبارات پاکستان، بدون اینکه کشور اش نظام امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد با شماری دیگری از مقامات پاکستانی وارد افغانستان شد.

از سوی دیگر، عمران خان صدراعظم  و محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان همواره از کشورهای جهان خواسته است تا با امارت اسلامی تعامل کند، این تلاش‌ها باعث شد تا شهروندان افغان مبنی بر دخالت پاکستان در امور داخلی افغانستان ابراز نگرانی نمایند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزیران خارجه امریکا و قطر در باره افغانستان گفتگو کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۶, ۱۴۰۰)

انتونی بلینکن٬ وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا با محمد بن عبدالرحمن الثانی، وزیر خارجه قطر روی مسایل افغانستان گفتگو کرده اند.

وزارت خارجه امریکا در این مورد جزئیات بیشتر نداده اما گفته است، بلینکن از تلاش‌های قطر برای انتقال شهروندان امریکا از افغانستان و افغان‌های آسیب‌پذیر قدردانی کرده است.

این در حالی است که به تاریخ پانزدهم اگست زمانی که کابل به دست امارت اسلامی سقوط کرد، هزاران تن در جریان عملیات تخلیه دو هفته‌یی، از میدان هوایی کابل به دوحه منتقل شدند.

این  درحالی است که قطر به عنوان یکی از بازیگران مهم در مساله افغانستان دیده می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تمرینات نظامی به رهبری روسیه در نزدیکی سرحد افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۶, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که امروز (دوشنبه، ۲۶ میزان) بلاک شوروی سابق به رهبری روسیه در نزدیکی سرحد افغانستان در تاجیکستان تمرینات نظامی برگزار کرد. 

این در حالی است که در این اواخر تنش‌ها میان امارت اسلامی افغانستان و تاجیکستان افزایش یافته است.

امارت اسلامی تاجیکستان را به مداخله کردن در امور داخلی افغانستان متهم کرده است.

بر خلاف تاجیکستان، همسایه‌های شمالی افغانستان خواهان روابط نیک با افغانستان است.

وزارت‌های دفاع روسیه و تاجیکستان افزوده که این تمرینات توسط اعضای سازمان امنیت دسته جمعی راه اندازی شده که ۵۰۰۰ سرباز که نصف آن روسی استند در این تمرینات شرکت کرده اند.

این تمرینات شش روز دوام خواهد کرد.

رویترز افزوده که روسیه از نفود گروه‌های تندرو در کشورهای آسیایی میانه نگران است و آن را تهدید علیه امنیت خود میداند.

مسکو که در تاجیکستان یک پایگاه نظامی دارد، آن کشور را اطمینان داده که در مقابل تهدیدها با ایشان همکاری خواهد کرد.

از سوی دیگر، قرار است که یک هیات امارت اسلامی به رهبری ملا عبدالسلام حنفی، معاون صدراعظم افغانستان در نشست مسکو شرکت کند.

ضمیر کابلوف، نماینده خاص رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته که نمایندگان روسیه، امریکا، چین و پاکستان در این نشست شرکت خواهند کرد و قبل از نشست در باره افغانستان نشست‌های جداگانه برگزار خواهند کرد تا در باره افغانستان یک موضع روشن اتخاذ کنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است