Connect with us

اخبار ویژه

ادامه تلاش گروه‌های امداد برای یافتن مفقودان انفجار سهمگین بیروت

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

پس از انفجار مهیب روز سه‌شنبه در بیروت پایتخت لبنان که دست کم ۱۳۵ نفر کشته شد، کشور های خارجی آماده اعزام تیم های جستجو و تجهییزات پزشکی به این کشور شده اند. این در حالی است که گروه های نجات لبنانی هنوزم برای بیرون کشدن اجساد تلاش دارند و همچنان برای پیدا کردن افراد مفقود شده در طول شب و روز پنجشنبه ادامه داده اند.

روز چهارشنبه حسان دیاب، نخست وزیر لبنان برای سه روز ماتم ملی اعلام کرد این در حالیست که تحقیقات اولیه نشان میدهد  مقصر اصلی این انفجار سهل انگاری خوانده شده است، انفجار در بندر بیروت باعث شده است که تعداد زیادی از افراد مفقود شده و بیش از ۵۰۰۰ زخمی بر جای بگذارد‌.

مقامات همچنین گفته اند که موج های این انفجار به اندازه ای شدید بوده که  نمای های ساختمان ها را از بین برده، اثاثیه های داخل ساختمان را از پنجره ها به خیابان ها انداخته و بیش از نیم‌ملیون از جمعیت را نیز بی خانمان کرده است.

علاوه بر این، بیمارستان ها مملو از زخمی شده و مقامات بهداشت این کشور روز پنجشنبه از مردم برای اهدای خون کمک خواستند.

انفجار روز سه شنبه قوی ترین انفجار در پایتخت لبنان گفته شده است، هرچند، جنگ داخلی که سه دهه پیش در شهر بیروت به پایان رسید است. اما اثر زخم‌های آن هنوزم هم بر این شهر باقی مانده است، و در حال حاضر این شهر با سقوط اقتصادی و افزایش بیماری ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند.

اما کشورها در سراسر جهان برای کمک به این کشور شتافتند و تاکنون لبنان چهار بیمارستان  صحرایی از قطر، عراق و اردن وعلاوه بر آن کمک های فوری صحی برای کمک به مقابله با پیامدهای انفجار دریافت کرده است.

 آژانس آنادولو گزارش داده است که قطر دو بیمارستان سیار با ظرفیت ۵۰۰ تختخواب برای این کشور ارسال کرده است، همچنین عراق و اردن  نیز در حال ارسال کردن بیمارستان سیار به این کشور اند.

یک هواپیمای نیروی هوایی امیر قطر که حامل دو بیمارستان سیار با سایر تجهییزات صحی بوده، روز چهارشنبه وارد فرودگاه بین المللی رفیک حریری در بیروت شد.

رسانه های لبنان گزارش داده اند که تا زمان بهبودی ازین‌فاجعه این کشور مواد نفتی کمکی دریافت میکند.

وزیر نفت عراق خبر داده كه بغداد كمك‌های سوختی را به بیروت ارایه خواهد داد و همچنان محموله های گندم نیز روز جمعه وارد این کشور خواهد شد.

رسانه های محلی لبنان اعلام کردند که فرانسه نیز به لبنان کمک فرستاده است. مایک پومپیو وزیر امور خارجه ایالات متحده به نخست وزیر سابق لبنان به سعد حریری اطلاع داد که کشورش کمک های فوری را به لبنان اعزام می کند.

یک هواپیمای نظامی ترکی حامل کمک ها و یک تیم جستجو و نجات در روز پنجشنبه با حمل تیم های پزشکی و امداد به بیروت رسید.

 این هواپیما به دستور رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه ارسال شده است.

 این هواپیما دارای ۲۱ پرسونل امداد رسان، تیم های نجات، تیم های  صحی، دو گروه استراری، سه خیمه تجهییزات صحی و داروهای صحی ، ۱۰ پرسونل مدیریت بحران، تجهیزات، یک وسیله نقلیه جستجو و نجات، یک تیم جستجو و نجات و  کمک های صحی و بشردوستانه بوده است.

پیش از ارسال این هواپیما محمد گلگلو رییس آژانس امداد ترکیه به آژانس خبری آنادولو گفته است که ترکیه آماده ارسال کمک های مورد نیاز به بیروت است.

وی گفت: ۲۰ نفر دیگر از پرسونل نجات صحی از جمله متخصصان آسیب شناسی، جراحان، متخصصان ارتوپدی و داکترهای بخش عاجل روانه بیروت خواهند شد.

اخبار ویژه

سه متهم در پیوند به لت و کوب دو خانم در کابل به دادستانی کل معرفی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله یک منسوب نیروهای امنیتی که هفته گذشته دو خانم را در یکی از جاده های کابل مورد لت و کوب قرار داد و دو پولیس را که نظاره‌گر این رویداد بودند، را به دادستانی کل معرفی کرده است.

وزارت امور داخله در اعلامیه ای گفته است که ریاست عمومی کشف و مبارزه با جرایم این وزارت، “پس از بررسی قضیه، یک منسوب نیروهای امنیتی را که در قضیه مقصر اصلی بود و دو منسوب پولیس که در زمینه جلوگیری وقوع این قضیه سهل انگاری و بی‌مسوولیتی نموده بودند را شناسائی و با دوسیه‌های شان، جهت بررسی قضیه به سارنوالی معرفی نموده‌اند.”

هفته گذشته یک منسوب نیروهای امنیتی دو خانم را در حضور پولیس مورد لت کوب قرار داد که تصاویر آن در رسانه های اجتماعی منتشر و با واکنش تند فعالان حقوق بشر و مردم مواجه شد.

در تصاویر دیده میشود که دو سرباز و شماری از مردم در اطرف نظاره‌گر این رویداد اند.

این در حالی است که همزمان با گفتگوهای صلح میان مذاکره کنندگان حکومت و طالبان در دوحه نگرانی ها در مورد حفظ و تقویت حقوق زنان و به طور کلی حقوق بشر در افغانستان افزایش یافته است.

در همین حال مدافعان حقوق بشر و رهبران جهان میخواهند که دستاوردهای ۱۹ سال پسین افغانستان در مذاکرات صلح حفظ شود.

 

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

تیک‌تاک بیش از ۱۰۰ میلیون ویدیو کاربران خود را حذف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۳۹۹)

شرکت تیک‌تاک در شش ماه اول سال جاری بیش از ۱۰۴ میلیون ویدویو کاربران خود را به دلیل نقض قوانین حذف کرده است.

از این میان ۳۷ میلیون دیدیو آن مربود به شهروندان هند بوده و حدود ۱۰ میلیون دیگر مربوط امریکا است.

تیک تاک گفته است که این شمار ویدیوها کمتر از یک درصد ویدیوهای آپلود شده در این برنامه بوده است.

این شرکت در گزارشی گفته است که ۹۶.۴ درصد از این کلیپ ها قبل از اینکه کاربری آنها را گزارش کند، حذف شده است و ۹۰.۳ درصد آنها هم هیچ بازدیدی نداشته است.

 الگوریتم های سرویس ۱۰ میلیون از این کلیپ ها را به طور خودکار حذف کرده است.

این شرکت در ویبسایت اش نوشته است: “در نتیجه شیوع ویروس کرونا، ما بیشتر به فناوری متکی بودیم تا محتوای متخلف را در بازارهایی مانند هند، برازیل و پاکستان شناسایی و حذف کنیم.”

شیوه های کنترول محتوای تیک تاک همیشه موثر نبوده است. در اوایل این ماه، این شرکت تلاش میکرد تا جلو پخش یک ویدیو وحشتناک را بگیرد که در آن نشان میداد مردی با اسلحه خودکشی میکند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

حکومت چهار پروژه تولید برق بادی و خورشیدی را تایید کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۳۹۹)

شورای اقتصادی و کابینه کشور چهار پروژه تولید برق بادی و خورشیدی را تایید کرده است.

لیمه خرم رییس پالیسی عامه و خصوصی وزارت مالیه میگوید که این پروژه ها به ارزش ۱۶۰ میلیون دالر تطبیق میشود.

خانم خرم میگوید: “یک پروژه تولید برق بادی با ظرفیت ۲۵ میگاوات، یک پروژه تولید برق آفتابی با ظرفیت ۴۰ میگاوات در مزارشریف و یک پروژه تولید برق آفتابی دیگر با ظرفیت ۲۵ میگاوات در هرات و یک پروژه آفتابی به ظرفیت ۲۰ میگاوات بالای بند برق نغلو در کابل نصب خواهد شد.”

وی افزوده است که این پروژه ها به صورت مشترک از سوی حکومت و بخش خصوصی تطبیق خواهد شد.

این در حالی است که ماه گذشته یک قرارداری میان حکومت افغانستان و یک شرکت اماراتی برای تولید ۳۰۰۰ میگاوات برق آفتابی به امضا رسید.

افغانستان هم اکنون ۲۰۰۰ میگاوات برق برای روشنایی خانه ها و راه اندازی فابریکه ها نیاز دارد که بیشتر از کشور های همسایه وارد میشود.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending